Skocz do zawartości

Zdjęcie

Agencja nasienna - opłaty za wysiew własnego materiału siewnego

433 odpowiedzi na ten temat

#241 Share 1piotr1

1piotr1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 462 postów

Napisany 06 styczeń 2012 - 10:12

Agencja nasienna - opłaty za wysiew własnego materiału siewnego jest jeszcze druga strona medalu kto ma finasować Polska hodowlę jak nie Ci którzy z niej korzystają ??? więc pozostaje tylko kwestia tego czy te pieniądze idą naprawdę na rozwój hodowli roślin czy nabijaja konta prywatnych biznesmenów ....
dla przykładu podam, że u mnie chyba austryjacy już wykupili centrale nasienną w Środzie Śląskiej i jak dojdzie do tego ze zachodnie koncerny przejmą Polskie firmy to doj*b... takie opłaty, że ho-ho.....

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Agencja nasienna - opłaty za wysiew własnego materiału siewnego Dzisiaj, 15:56
  •  

#242 Share MECHANIZATOR

MECHANIZATOR

Kierownik Wycieczki z PGR Manieczki

• V.I.P.
  • rank
  • 1735 postów
  • Zainteresowania:Machanizacja rolnictwa, Historia mechanizacji rolnictwa, nasiennictwo, rolnictwo ogólnie

Napisany 06 styczeń 2012 - 10:25

ale jakie losowanie jak agencja 2 razy do roku przysyła druki żeby składać zeznania , na podstawie przepisów art 14 ble ble ble na dole jest taka rubryka łączna kwota za wykorzystanie materiału ze zbioru tam się (deklaruje) czyli godzimy się na opłatę , agencja reprezentuje interes hodowców a rolnik jak widać nie ma organizacji która wywalczyła by jakieś odstępstwa, jak kupuję płytę to płace za prawa autorskie wiadomo odtwarzać publicznie wypożyczać zabronione ale nikt nie każe sobie płacić opłat licencyjnych za każde odsłuchanie bo ras już zapłaciłem kupując i tak powinno być z materiałem na siew płacę przy zakupie opłatę dla hodowcy to na drugi rok jak sieję tą odmianą z własnego zbioru i muszę zapłacić hodowcy to tak jakbym musiał 2 raz płacić za odsłuchanie płyty . np . i znaczka nie trzeba kupować bo wnioski dołączają o utworzenie konta na platformie internetowej agn@s , wszelkie wygody

zgadza się za odsłuchanie kolejny raz płyty praw autorskich nie musisz opłacać - ale też i na tym nie zarabiasz - ale gdybyś powiedzmy puszczał te płyte zarobkowo to prawa autorskie cię obowiazują - tutaj jest tak samo - jeśli masz z czegoś korzyść to podziel sie dochodem z tym kto ci w tym pomógł przez wychodowanie odpowiedniej odmiany

AD @1piotr1
i trafiłeś w sedno sprawy - zobaczymy jak będziecie cienko śpiewać jak zachodnie firmy upomną się po swojemu o prawa do odmian
^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje www.youtube.com/watch?v=qHOJw56b5Vc
DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/

"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

#243 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 06 styczeń 2012 - 11:55

Agencja nasienna - opłaty za wysiew własnego materiału siewnego Ja tylko zachodnie odmiany uprawiam, to chyba finansuję już te zachodnie koncerny? :o O koncerny to ja bym się nie bał, teraz skrócone rejestracje mają to se radzą, zainteresowanie duże materiałem bo są dopłaty. Może wzorem zakładów cukrowych firmy nasienne podzielą sie swym zyskiem z tymi co im kieszenie nabijają? ;[

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#244 Share STANK

STANK

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 441 postów

Napisany 06 styczeń 2012 - 12:45

Agencja nasienna - opłaty za wysiew własnego materiału siewnego ja na prawach do odmiany przecież nie zarabiam a raczej daje zarobić firmą nasiennym i hodowcy wysiewając ich odmianę ,pszenica ozima do siewu kwalifikowana c1 zaprawa nie za specjalna 230zł q to nie mało biorą za klasę już nie za specjalną i z tego firmy płacą hodowcy opłatę a ja materiałem siewnym przecież nie handluję , AN niech lepiej ściga nieuczciwe firmy i gospodarstwa które handlują materiałem niekwalifikowanym sprzedając bez papieru po 150zł q ( na przykładzie pszenicy) za daną odmianę a kasę biorą dla siebie i raczej z hodowcą się nie dzielą , kto finansuje działalność AN

#245 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6292 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 06 styczeń 2012 - 13:04

ale jakie losowanie jak agencja ...

Obecnie jest tak - AN-Leszno wylosowało sobie jakieś grono rolników które nęka co roku o wypełnienie druków.
Przepisy mówią coś o losowo wybranych rolnikach.
Tylko czemu Ci losowo wybrani rolnicy mają być co roku Ci sami?
Tak np ja mam co roku AN na głowie a moi sąsiedzi nie.
Gdzie tutaj równość względem systemu?
pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

#246 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 06 styczeń 2012 - 13:14

Agencja nasienna - opłaty za wysiew własnego materiału siewnego I pytanie podstawowe, zadawane od paru lat, z jakich źródeł maja dane osobowe? :o

#247 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6292 postów

Napisany 06 styczeń 2012 - 13:33

Agencja nasienna - opłaty za wysiew własnego materiału siewnego z ARiMR - tam w pierwszych dokumentach które przysłali do mnie było wyraźnie napisane kto i na jakiej podstawie prawnej im to udostępnił.
pzdrwm Nikita_Bennet
                                                              Sir A C. Clarke

#248 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 06 styczeń 2012 - 13:51

Agencja nasienna - opłaty za wysiew własnego materiału siewnego To może, ja jeszcze żadnych ich dokumentów nie czytałem, gorzej, że się nauczyli wysyłać za potwierdzeniem odbioru. Trudno, babcia 85lat odebrała, a że zapomniała mi przekazać. :o

#249 Share Buchaj007

Buchaj007

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 80 postów

Napisany 07 styczeń 2012 - 15:28

@Buchaj ja kupuję kwalifikat na 100% upraw, mam faktury, ale nic nie odsyłam i tyle.Interesuje mnie na jakiej podstawie ANL wie ile mam ha, czego ile zasiałem, i jak to może zweryfikować z np. wnioskiem o dopłaty? Jak mi udowodnią , że w ogóle coś tam siałem na działkach? Dopłaty mogłem brac, nie siejąc, kontoli nie było itp. Kto tam pracuje w ANL przyznawać się i odpowiadać. :D

Ale Agencja najpierw oskarży cie o to iż nie składasz informacji do czego zobowiązuje cie ustawa o ochronie prawnej odmian (czy jakoś tak). Potem gdy zmuszą cie do udzielenia informacji dopiero zabiorą sie za weryfikacje czy wykorzystywałeś ich materiał czy nie...
Jakbyś chciał troszkę więcej informacji to pisz na PW

I pytanie podstawowe, zadawane od paru lat, z jakich źródeł maja dane osobowe? :o

hmmm tego oni strzegą jak oczka w głowie... ale sądownie mógłbyś ich zmusić skąd pozyskali takie dane...a w tedy mógłbyś rządać zadośćuczynienia za bezpodstawne handlowanie twoimi danymi

Edytowany przez Buchaj007, 07 styczeń 2012 - 18:19.

#250 Share slaw17

slaw17

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 563 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, prawo, finanse

Napisany 07 styczeń 2012 - 17:33

Agencja nasienna - opłaty za wysiew własnego materiału siewnego Jeśli AN-Leszono prześle wniosek o informację listem zwykłym a nie poleconym to się mogą w d... pocałować. Nie są wstanie udowodnić że taką przesyłkę dostałeś.
antyfan AF

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#251 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 07 styczeń 2012 - 20:13

Agencja nasienna - opłaty za wysiew własnego materiału siewnego Koledzy tak się burzycie w tym temacie a powiedzcie ile musicie zapłacić agencji nasiennej za 2 wysiew ziarna? Miałem o tych opłatach na wykładzie z nasiennictwa i nie były jakieś ogromne, chyba że te przepisy się zmieniły.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#252 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 07 styczeń 2012 - 20:17

Agencja nasienna - opłaty za wysiew własnego materiału siewnego tu nie chodzi o koszta, tylko o fakt. ;[

#253 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 07 styczeń 2012 - 20:36

Agencja nasienna - opłaty za wysiew własnego materiału siewnego Takie jest prawo i trzeba nim pamiętać. Możemy mówić że jest głupie itp ale gadaniem go nie zmienimy.
Zapraszam na swój profil

#254 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6292 postów

Napisany 07 styczeń 2012 - 21:11

...Miałem o tych opłatach na wykładzie z nasiennictwa i nie były jakieś ogromne, chyba że te przepisy się zmieniły.

to zapytaj tego mądrale co prowadził wykład czemu materiał siewny nie jest dostępny. Hodowcy wolą dostać te parę groszy niż sprawić że ich materiał siewny jest dostępny.
Załóżmy że mam 30ha - łąki i zboża, bez ziemniaka.
Muszę więc wysłać AN informację.
20ha to łąki - powiedzmy że pastwiska dla zwierzaków.
10ha chcę obsiać zbożami, powiedzmy 5ha pszenicą (200kg*5->1 tona pszenicy siewnnej) a że sieję jarą i ozimą to po 500kg tej i tej.
Pozostałe 5ha obsiewam jęczmieniem (2ha) i kukurydzą.
Powierzchnie są wyssane z palca, ilość wysiewu także dla jarych.

Załóżmy że chcę kupić konkretne odmiany, nie to co mają sprzedawcy tylko to co ja chcę na podstawie danych z PDO. Przy takich ilościach jak podałem hodowca ma Cię głęboko w d*pie. Ma gdzieś abyś mógł kupić jego materiał siewny, AN-Leszno podobnie. Ich interesuje bardziej to aby im zapłacić niż to abyś mógł skorzystać z ich materiału siewnego.
Wyjaśnij mi więc kto dopuścił do powstania takiego cuda jak AN-Leszno jak nie silne lobby?
Ja obecnie będę wspierał zachodnie firmy nasienne ;)
pzdrwm Nikita_Bennet
                                                              Sir A C. Clarke

#255 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 07 styczeń 2012 - 22:25

Agencja nasienna - opłaty za wysiew własnego materiału siewnego Z tego co kojarzę to kończyłeś ten sam kierunek co ja wiec prof. Tworkowskiego powinieneś kojarzyć. I akurat można mu zarzucić że wspiera polskie nasiennictwo, z jednej strony to dobrze. Te prawo z jednej strony rozumiem, ale nie do końca. Wg mnie agencja powinna interweniować gdy kupujemy kwalifikat i potem do sprzedajemy innemu rolnikowi do siewu, tylko kto w takim wypadku sie to tego przyzna :D
A gdy się postawie w sytuacji osoby/firmy która wyhodowała dana odmianę to to prawo już rozumiem, wyhodowanie nowej odmiany nie należy do łatwych zadań.
Zapraszam na swój profil

#256 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6292 postów

Napisany 07 styczeń 2012 - 23:54

Agencja nasienna - opłaty za wysiew własnego materiału siewnego A co u Tworka słychać Dodany obrazek
Z nasiennictwa pamiętam jak któryś z prowadzących zajęcia mówil nam że jest źle ale też i nie chciał gadać jak mu opowiadałem o problemach z zakupem nowych polskich odmian i z dostępnością tych odmian w różnych miejscach Polski. Szczególnie że wtedy zależało mi na jednej odmianie ziemiaka którą jak się później dowiedziałem uprawiali w Tomaszkowie.
Musze przyznać, że poza jedną kobitką która już tam nie naucza to super katedra. Zresztą tam robiłem pracę (ale nie u niego). Jak ja dawno tam sie nie kręciłem po miasteczku, lezka się w oku kręci.
Jak masz możliwość to rób tam pracę magisterską Dodany obrazek

Co do ochrony praw autorskich - jestem jak najbardziej za ich ochroną bo odmiany nie stworzy się w 5-10lat ale jeżeli ma coś być chronione to też ma to być dostępne (a nie mamy 3 odmiany na krzyż jak pan chcesz to bierz a jak nie do spie**aj). Widziałeś żeby chronili jakieś płyty cd z grami jeżeli nie idzie kupić oryginałów?

No i te ankiety - wypełniasz że nie uprawiasz chronionych odmian i odsyłasz. Co roku są nękani Ci sami ludzie a pozostali są jakby poza sprawdzeniem przez AN czyli tak naprawde HODOWCA traci bo AN sprawdza tylko z góry określoną grupę ludzi.

Zresztą poczytaj te ankiety i dokumenty jakie wysyła AN. Zobaczysz że to nie powstawło żeby praktycznie chronić polskie nasiennictwo ale po to aby politycy pokazali że coś się zrobiło bo jak sam piszesz - dużo materiału jest po sąsiedzku sprzedawane.

Edytowany przez razor275, 14 luty 2013 - 10:13.

pzdrwm Nikita_Bennet
                                                              Sir A C. Clarke

#257 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 07 styczeń 2012 - 23:58

Agencja nasienna - opłaty za wysiew własnego materiału siewnego Dzisiaj nie zdziwił bym się gdyby Tobie na wykładzie podawał podobne informacje jak mi :D Co do olsztyńskiej Hodowli to już nie istnieje nad czym ubolewa profesor bo jak mówił miała dużo zasługi w hodowli ziemniaka. Do tego obsmarował polskie hodowle o konkurencje między sobą zamiast współprace, z gigantami światowymi i tak szans nie mamy, a tradycje w nasiennictwie mamy bardzo dobre.
No i tu się zgadzam o dostępności. Chronione nie znaczy ograniczenia sprzedaży, po coś te hodowle produkują te odmiany.
Zapraszam na swój profil

#258 Share MECHANIZATOR

MECHANIZATOR

Kierownik Wycieczki z PGR Manieczki

• V.I.P.
  • rank
  • 1735 postów
  • Zainteresowania:Machanizacja rolnictwa, Historia mechanizacji rolnictwa, nasiennictwo, rolnictwo ogólnie

Napisany 08 styczeń 2012 - 10:27

Agencja nasienna - opłaty za wysiew własnego materiału siewnego milanreal1 - to mozesz poinformować (uaktualnić dane) pana profesora że polskei Hodowle ze sobą nie konkurują - sam zauwaz że jest duża specjalizacja hodowców - no i wszyscy i tak działają pod znaczkiem IHAR
^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje www.youtube.com/watch?v=qHOJw56b5Vc
DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/

"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

#259 Share milanreal1

milanreal1

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów

Napisany 09 styczeń 2012 - 12:27

Agencja nasienna - opłaty za wysiew własnego materiału siewnego Ok. I nie żebym mówił że tak jest. Cytowałem słowa profesora.
Zapraszam na swój profil

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#260 Share piotr034

piotr034

Użytkownik

• userphoto
  • Members
  • PipPip
  • 61 postów

Napisany 09 styczeń 2012 - 13:40

Agencja nasienna - opłaty za wysiew własnego materiału siewnego Ja uprawiam rzepak wegierski od naszego tym sie rózni ze jest o 1 m wyższy no i plon tak mniej wiecej na tym samym stanowisku 30% wyższy .Kupuje tylko i wyłacznie na wegrzech wiec mysle ze oni płaca opłaty ,Zreszta nie interesuje mnie to w ogole :lol: