Wojtek026

Co kupić: nowe pługi czy nowy agregat ścierniskowy

Polecane posty

Wojtek026    76

   Ile osób tyle opinii, każdy chwali nowe pługi typu zachodniego i takie mnie interesują np. agropasz pj plub pjl jednobelkowe odkładnie typu zachodniego, ale i wiele osób stosuje agregaty ścierniskowe zamiast orki na lżejszych glebach i bardzo chwalą że niby mniejsze straty wilgoci i tu mam dylemat w którą stronę pujść czy zainwestować w porządne nowe pługi czy próbować sił z uprawą bezorkową i bawić się agregatem ścierniskowym, ciągnik jaki mam to agrofarm 80km tak więc agregat 2,2m a pługi 1,6m

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek026    76

heh jak by tak każdemu jeden pług wystarczył to by firmy produkujące maszyny rolnicze pobankrutowały, a koledze to jeden pług wystarczy???

mam jaki mam nazywam to radłem pług zwykły polski z prl 4x30 wiecznie się zapycha i oblepia piachem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek026    76

co do używanych nie jestem przekonany, ani nie mam gdzie się za tym rozejrzeć, spodobał mi się agromasz jednobelkowy i wszyscy u nas chwalą ten pług, odkładnie typu kwerneland więc myślę że zrobi dużo lepszą robotę niż zwykły stary pług grudziądzki na niskiej słupicy i wiecznie zalepione lemiesze, z kolei wiele osób u nas stosuje gruber zamiast orki i również chwali to rozwiązanie, że lepiej wytrzymuje suszę zboże, ale sam do końca nie wiem jak się nie obruci skiby to się chwast rzuci, ale jak pług 1,6m zajmie to robotę konkretną zrobi a te wszystkei agregaty itp. to wszystko fajne ale paliwa skopci tak jak w orce albo i więcej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

wojtek a co głównie uprawiasz i jakie klasy ziemi? , powiem Ci tak , sam testuje to i to , jeśli nie siejesz cały czas zboża tylko przełamujesz pola rzepakiem/kukurydzą/ziemniaki czy cokolwiek podobnego ale nie zboże i masz ziemie lekkie 5-6klasy to gruber nie jest złym rozwiązaniem , chwasty zwalczysz zmianowaniem np zboze po qq czy ziemniaku jest o wiele czystsze jak zboze po zbozu,

natomiast jeśli masz same zboza , to musisz sie liczyć z tym że bd duża presja samosiewów np pszenicy ozimej po jęczmieniu ozimym czy pszenżycie już nie posiejesz, można zwalczać samosiewy glifosatem i myślę że to najprostsze i najpewniejsze rozwiązanie, ale u mnie np mimo że miałem pszenżyto jare była susza wykonana podorywka i siew poplonu , zaorałem pod siew posiałem pszenice ozimą i teraz mam mieszanke pszenżyta jarego z ozimą pszenicą mimo orki bo skubane przetrwało zime ;/ wiec czy to orka czy gruber jak spartolisz robote to nic nie pomoże,

kolejna sprawa jak lekkie ziemie i masz te 10-15cm ziemi urodzajnej to faktycznie czasem nie opłaca sie tego przewracać pługiem bo zawsze to wyciągniesz tego piachu do wierzchu i ziemia ubożeje , trzeba było by sporo ton obornika aby poprawić te warstwe , i w przypadku lekkiej ziemi nie bd problemu z P oraz K bo bd mniej wypłukiwane wgłąb ale bd sie powoli przemieszczać , natomiast w ile czy glinie obawiał bym sie właśnie o to czy po kilku latach nie bd ich głebiej w glebie brakować jeśli bd tylko mieszał glebe gruberem

 

ogólnie ciężki temat i sam musisz przemyśleć co bd lepsze dla Cb i korzystniejsze bo nikt raczej nie powie kup to czy to i bd dobrze

 

Edytowano przez Sebastian123339

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek026    76

sieje same zboża pola to 5-6 kl gdzie nie gdzie glinka i 4ta, najprościej to dylemat wygląda tak, niby ścierniskowy ogranicza wysychanie i jak suchy rok to po siewie po gruberze tak nie wypali zboża, jednak czy faktycznie taki dobry jest gruber i likwiduje perz bo z perzem też mam problem, oraz czy z zachwaszczeniem po gruberze nie będzie większego problemu, puki co bawiłem się w siew po talerzówce cut L UG, no i problem był z zielem że herbicyd nie radził, czy po gruberze będzie to samo?

2ga sprawa spalanie, bo w talerzówce ciągnik chla jak w orce na hektar i w ścierniskowym spotkałem się z opiniami że spalić też potrzebuje, czyli może jednak tradycyjny pług, a tak w ogóle jak te agromasze na odkładnach typu kwerneland na piachach się sprawdzają?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

hmm , co do zachwaszczenia to było dużo większe jak na oranych polach? może był po prostu taki rok , co nie zmienia faktu że w przypadku braku orki jest większe zachwaszczenie w większości wypadków ale wystarczy mieć inne podejście jak w orce i problemu dużego nie ma , z perzem to najlepiej glifosat i spokój co pare lat , nie lubie tego rozwiązania ale jest najskuteczniejsze , co do twoich piachów i talerzówki to robi podobną robote jak gruber ale płycej ,więc jakbyś chciał bezorkowo to mozna od biedy i tylko talerzówką robić ,

 

co do spalania to w głębokiej robocie gruberem czy talerzówką bd spalać tyle co w orce , masz piachy i kiepskie ziemie więc orka idzie lekko i płytko napewno orzesz, więc spalanie jest niewielkie , główna oszczędność by była w czasie ,

 

co do wysychania to napewno uprawa bezorkowa je ogranicza ale nie do końca , jeśli bd robił np 4razy gruberem od żniw do siewu to tak samo przesuszysz ziemie jak 1x talerzówka i 1x orka , nie warto wyorywać piachu i orać po rame na 30cm bo bd słabo rosło zniszczysz warstwe uprawną , natomiast warto ciągać za pługiem jakiś wał czy włókę zawsze to ogranicza parowanie i wstępnie ubija co już ogranicza straty wody , siej poplony , obornika dużo jeśli masz i po kilku latach bd róźnica ,bo materia organiczna w glebie zatrzymuje wode , i spowalnia jej uciekanie w głąb gleby, a dlaczego taka susza panuje na polach a jak popada troche dłużej to mamy taką ciape że gumiaki można zostawić na polu? bo brakuje w glebach materii organicznej, i jak sucho to nie ma co trzymać wilgoci i wszystko schnie a jak pada to nie ma co tej wilgoci magazynować i robi nam sie ciapa na polu że wjechać nie idzie a jak przeschnie to zaraz sucho znów ,

 

co do pługa to spokojnie sb poradzą , to nie stare grudządzkie radła że bd sie pchać i redlić,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
icek1    179

ja to mam stare Atlasy i nowe kverlandy jakość orki porównywalna tylko przy atlasach zużycie paliwa niższe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4203

Mam starego grudziądza i starego kvernelanda-jakosc orki nieporównywalna. Wujek miał Atlasa, teraz ma kv, opinia ta sama. Gleba dość ciężka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Majstero17
      Witam, wiecie może jak ścignąć ten element chodzi mi o lej próbowałem kilka razy i napotkałem takie rzeczy macie pomysłu?



    • Przez karbex
      Witam. Mam pytanie - może ktoś ma doświadczenie.na jaką głębokość maks można uprawiać gruberem z systemem lemken thorit z podcinaczami. Te podcinacze są wąskie i mają nieco inny kształt niż standardowe i myślę nad założeniem ich do uprawy na głęboko (25 cm mi wystarczy) - czy to się sprawdzi? Gruber mam 2 belkowy 2.2 m 5 łap a ciągnik 100 km. Czy lepiej beż podcinaczy I wąska redlica? Choć tu się obawiam że trochę za żadko łapy a z podcinaczami to zawsze bardziej zruszy
    • Przez kingway
      Witam , mam  pytanie . Po kukurydzy na ziarno zrobiłem talerzówką na zimę , nawet ładnie wyszło a że warunki są jakie są i jest mokro i z orką może być różnie to mam pomysł żeby zasiać  po samej talerzówce jęczmień jary po kukurydzy . Jak myślicie to się uda ? Czy lepiej orać ? Ziemie lekkie 5 klasa choć no dołeczki mokre się zdarzają . Zawsze orałem a teraz się zastanawiam bo szybko nie wjadę a  jednak orka musi się trochę odleżeć moim zdaniem 
    • Przez karbex
      Witam,
      Mam pytanie - mam gruber do uprawy ściernika na podwójnym zabezpieczeniu - 5 łap, 2.2 metra. Uprawiam bezorkowo i robię tym gruberem ale widzę że są dostępne dłuta do modyfikacji żeby robić tym na głęboko - wiadomo - z podcinaczami to robie tak do 12-15 cm. Czy jest sens wymiany Ty dłut np do uprawy wiosennej żeby zrobić na głęboko a później agregat z broną aktywną i siew? Gleby lekkie IVb, V klasa.
      Pozdrawiam
    • Przez Ferdek07
      Witam!
      Tak jak w temacie! Coraz więcej ludzi u nas kupuje talerzówki i się śmieje że orka to tylko strata paliwa talerzują zamiast podorywki to OK ale zamiast orki również talerzówka i brona i tak sieją czy to prawda że to w żaden sposób nie odbija się na plonach, również gnój talerzują, a niektórzy to co miesiąc talerzują, jeśli to takie dobre to sam kupie talerzówkę zamiast porządnych pługów
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj