Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jaki ciągnik do transportu i koszenia

4 odpowiedzi na ten temat

#1 Share seepoo

seepoo

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 07 czerwiec 2017 - 13:21

Witam

Chcę kupić używany ciągnik który będzie służył do 

1. koszenia kosiarką bijakową rowów i skarp na rzekach ( kosiarka bijakowa tylno boczna łamana o szerokości 2m
  2. przewozu niskopodwoziówka koparki gąsienicowej - masa przyczepy 24t

czy ciągnik o mocy 120km będzie wystarczający

budżet jaki mam na zakup to 60tyś

interesuje mnie sprzęt prosty, mechaniczny bez wodotrysków jednak z produkcji zachodniej - ursus i zetor raczej odpada (chodzi również o komfort operatora)

myślałem nad  Massey Ferguson 3125, 3635, 6180, 8210

oraz troszke o jcb fastrack ale jcb w tych pieniądzach to bardzo zużyte i nie chcę od razu robić remontu kapitalnego skrzyni i silnika

co polecacie ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Jaki ciągnik do transportu i koszenia Dzisiaj, 17:11
  •  

#2 Share extrabyk

extrabyk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2191 postów

Napisany 07 czerwiec 2017 - 23:14

Ciężko pogodzić te dwie funkcje. Do kosiarki o jakiej piszesz w zupełności wystarczy te 120 KM pod warunkiem,że będzie to ciągnik ciężki dla zapewnienia stabilności i bezpieczeństwa przy pracy w opisanych miejscach z taką kosiarką i będzie miał odpowiednio szerokie ogumienia by tą masę tak rozłożyć byś się nie topił na co drugiej łące. Można oczywiście wyposażyć ciągnik w "bliźniaki" ale to utrudni lub uniemożliwi przejazdy drogami i często trzeba będzie wozić koła oddzielnie a potem "walczyć" z nimi przy montażu w terenie.

Jeśli natomiast chodzi o niskopodwoziówkę to 120 KM wystarczy do jako takiego przemieszczania się po asfalcie i to po płaskim. Żeby w miarę sprawnie wozić koparkę na takiej przyczepie trzeba mieć min. 160 KM a i 200 nie zaszkodzi. Do tego oczywiście odpowiednio duża masa ciągnika. Gdybyś dorwał przyczepę na 2 czy 3 osiach ale nie ciąganą tylko na zaczep do przyczep jednoosiowych to od biedy i te 120 KM wystarczy. Takie przyczepy są popularne na zachodzie ale u nas jest tego mało a jak coś w ładnym stanie to ceny zaporowe i tyle co masz na ciągnik musisz dać za dobrą przyczepę.

#3 Share seepoo

seepoo

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 08 czerwiec 2017 - 06:45

Przyczepę już mam - 3 osiową, niemiecką trochę wiekową ale sprawną. przód jedna oś na obrotnicy i na poduszkach, tył dwie osie na resorze - ładowność 18t dmc 24t

co do tych 160 -200 koni to mam obawy czy nie będzie to za ciężki sprzęt na rowy i skarpy ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4 Share extrabyk

extrabyk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2191 postów

Napisany 08 czerwiec 2017 - 08:00

Właśnie dlatego pisałem,że ciężko pogodzić te dwie funkcje z mocą o masą ciągnika, który będzie sobie radził z taką przyczepą i koparką na niej. Wiadomo,że będziesz musiał z tym zestawem zjechać na drogę gruntową żeby podwieźć koparkę pod robotę bo na gąskach nie będziesz się turlał kilometrami. Przyczepa na obrotnicy nie dociąża ciągnika więc ciągnik musi być cięższy i mocniejszy od przyczepy typu tandem czy tridem.

Co do za dużej masy do koszenia to nie ma obaw ale musi być na szerokich kołach i najniższym możliwym ciśnieniu. Problem w tym,że 160-200 KM to trochę przerost mocy do kosiarki bijakowej o szerokości 2 m. bo jednak koszty paliwa będą większe. Cena samego ciągnika na tym samym poziomi a nawet im więcej koni tym tańszy ciągnik w tych przedziałach mocy.

Co do marek to możesz jeszcze pomyśleć o Renault i ewentualnie Valmet-Valtra

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5 Share seepoo

seepoo

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 11 czerwiec 2017 - 21:32

Znalazłem MF 3650 (150KM) - ze skrzynią po remoncie - ma ktoś doświadczenia z tym modelem, na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie

Dodaj odpowiedź