Liloboot

Dobre wieści ze spotkania grup producenckich dopłata 75%

Polecane posty

Liloboot    0

Dobre wieści ze spotkania grup producenckich

 

Po dzisiejszym spotkaniu grup producenckich od naszego "Pana" ministra dowiedzieliśmy się 1,5 roku temu wyszła dyrektywa UE w sprawie dopłat dla grup wstępnie uznanych

Do tej pory dopłaty w wysokości 75% przysługiwały tyko na maszyny i obiekty itp które nie dotyczyły prac palowych.

Zaś ta dyrektywa zmieniła to że, także grupy mogą kupować maszyny na pole

Jest tyko mały problem - oczywiście nasza administracja przegapiła ten mały fakt i mamy opóźnienie bagatela 1,5 roku ale "pan" minister obiecał że do połowy roku wyjdzie odpowiednie rozporządzenie.

Więc panowie zakładać grupy bo kasa jest niczym nie ograniczona. można brać nie tko 600 tyś na jedno gospodarstwo ale nawet kilka milionów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proagro    0

Tylko te miliony to na grupę producencką? Bo na jedno indywidualne gospodarstwo to chyba raczej nie? Widzę że jesteś w temacie, jeśli możesz to pisz jak najwięcej na temat pozyskania tej dopłaty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vvojtas1    26

z tego co się orientuje to grupy producenckie owoców i warzyw zwrot to 75%

ale grupy producentów rolnych (zboża, buraki, trzoda .....) zwrot to 40%

może ktoś mnie poprawi ale ten podział zaczyna się od ustaw bo są dwie odrębne dla dwóch grup które podałem.

 

w dodatku inwestycje muszą być dostosowane do produkcji czy działalności grupy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
endrju00711    11

A do grupy producentów produkcji mleka ile procent zwrotu przysługuje ?? Tylko znowu ciężko znaleźć coś co się wszystkim przyda w produkcji mleka, bo kupno wozu paszowego mija się z celem, bo musiał by objeżdżać duży teren. Ale np. kupno nowego kombajnu na producentów nie było by głupim pomysłem. Ale wtedy przydała by się grupa producentów rolnych, a do rolnych jest zwrot tylko 40 % i koło się zamyka :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukotek    4

a sieczkarnia - to chyba producenci mleka - a nie roślin które się sprzedaje nie przetworzone


(")_(")_.----.,/)

;^ ^ '; -._ , ')_

( o_, )' __,) '-._)

 

GumiaKi 25 zl:> Widły 60zl:> .... aaaa Prerzucanie gnoju bezcenne !!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
endrju00711    11

O właśnie, to by była znakomita inwestycja, ponieważ troche km może na kołach przejechać, a u nas problem z usługą, tylko teraz kwestja, czy można kupić maszynę urzywaną, jak tak to do ilu lat ?? A nie uśmiecha się kupować nową o troszke koszta przerażają :blink:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Liloboot    0

Sam jestem z grupy producentów warzyw

wiec na tema wysokości dopłat w grupach rolnych sie nie wypowiadam ale spróbuje sie dowiedzieć

w warzywnych faktycznie jest do 75%

ale trzeba rozróżnić grupy wstępnie uznane i uznane

grupy wstępnie uznane mają inne zasady i inne cele inwestycji które realizują przez pierwsze 5 lat

 

co do maszyn używanych wiem na pewno że bez problemu można kupić maszynę do trzech bo kupowaliśmy3 letni samochód ciężarowy lat ale chyba też da rade do 5 lat i można też świadczyć usługi dal członków grupy, nie wiem jak jest z usługami zewnętrznymi.

 

Grupe producęcką zakładać może nie mniej niż pięciu rolników

z reguły najbezpieczniejszą formą jest grupa rodzinna to znaczy składająca sie z członków rodziny mających swoje gospodarstwa bo wtedy jest mniej problemów z kłótniami a może nie:D

my mamy spółkę zoo

trzeba zgłosić ją do krs i do agencji

potem przez pierwsze 5 lat musisz dojść do poziomu sprzedaży swoich artykułów 95%

w rzeczywistości może to wyglądać tak że sprzedajesz tam gdzie sprzedawałeś tyko faktur wystawia grupa a nie ty a ty wystawiasz grupie i nie ma problemu

te miliony faktycznie są na grupę ale przecież wszyscy możecie korzystać z uwagi ze może zainwestować w w wstępne przetwórstwo biopaliwa, ale wedle tej nowej derektywy też w maszyny polowe z których można korzystać wspólnie i mogą być dużej wydajności co nie zawsze jest możliwe dla pojedynczego rolnika przy spo

cdn bo musze lecieć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vvojtas1    26

grupa musi mieć nie mniej niż 5 członków (1,2,3,4,5)

znaczy to że w praktyce wystarczą 3 osoby fizyczne (I,II,III):

1 - I

2 - II

3 - III

4 - I+II

5 - I+III

a nawet 6 - II+III

 

oczywiście 4, 5 i 6 to osoby prawne

wystarczy sporządzić odpowiednią dokumentacje i trochę pozałatwiać

 

maszyny do 5 lat pod warunkiem że nie były zakupione wcześniej z pomocą środków unijnych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zetor53400    2

dzięki za info :blink: czyli wystarczy trzech rolników ?? a ile kasy można z tego wyciągnąć i jakie są specializacje ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vvojtas1    26

ogólnie to jest najpierw trochę wiedzy do przyswojenia

 

ale najpierw kilka moich uwag:

grupę można zrobić do prawie każdej rolniczej produkcji jednak nie można być w więcej niż jednej grupie tego samego produktu

grupy rolne muszą mieć pewną minimalną produkcje swojego produktu z tego względu 3 rolników przeważnie nie wystarczy do założenia grupy bo te minimalne ilości są dość spore

 

każda inwestycja jest dla grupy a nie dla indywidualnego jej członka - no chyba że się idzie w grupie dogadać to wtedy jedno papiery a co innego rzeczywistość

 

najpierw grupa musi zacząć działać a to wiąże się z dodatkowymi kosztami, gdyż grupa musi mieć biuro ktoś musi prowadzić księgowość i trzeba rozliczać się z VAT - koszty księgowej lub czas na dodatkową księgowość, dodatkowo ogniwo rolnik - kupujący wydłuża się do rolnik-grupa-kupujący co wiąże się z wydłużeniem płatności bo przecież grupa w tym samym momencie co kupujący nie przeleje kasy na konto jej członka.

 

na to ile kasy idzie wyciągnąć nie powinno są patrzeć przez dodatkowe procenty od obrotu, czy możliwość ogromnych inwestycji, ale przez to że będąc w grupie można negocjować lepsze warunki kupna czy sprzedaży. Jeśli tego nie będzie to grupa nie ma sensu gdyż unijne dotacje się skończą a w grupie są dodatkowe koszty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Liloboot    0

jasne kolega vvojtas ma racje we wszystkim prawie a jak zwykle prawie robi wielką różnice

 

koszty są księgowa prowadzenie działalności itp itd

tyko wiekszość z rolników kto inwestuje i tak musi ponosić te koszty

jak te koszty rozkładają sie na kilku są w zasadzie minimalne

są dopłaty właśnie z tych procentów od obrotu

koszty są potem ale jak to przemnożysz przez środki jakie możesz uzyskać i jakie pieniądze zaoszczędzić to chyba jednak wychodzi na plus

jedyny tak naprawdę to LUDZIE do tej grupy

ich zaangażowanie i możliwość zufania innym bez pytania w stylu co ty będziesz z tego miał tyko patrzenie w perspektywie co my będziemy mieli a w końcowym wyniku co ja zyskam na tym wszyskim

jeśli było by tak zile to ludzie którzy maja po 1000 i wiecej ha nie zakładali by grup bo przeciez mają kasę i nie oglądali by sie na innych.

Myślę panowie ze jak będziemy działali każdy z osobna to za 5 lat zjedzią nas

popatrzcie jak oberwał rynek świń przez ostatni czas gdyby byli ślin to w grupach to by pewnie oberwali o polowe mniej

ja jak importuje towar z zagranicy to robię to tyko z grup albo spółdzielni a nawet w Izraelu jest coś w rodzaju grup Turcji.

nigdy nie negocjuje sie z poszczególnym producentem chyba ze jest wyjątkowo duży

nawet jeśli zrobicie grupe na papieże na początku to i tak dojdziecie to wniosku że razem lepiej, tak było z moją grupą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

o jakim Wy wszyscy działaniu mówicie? ostatnie wsparcie rzędu 75% było w okresie programowania 2004 - 2006, natomiast obecnie wynosi ono dla działania "Zwiększanie wartości dodanej podstawowej produkcji rolnej i leśnej" od 25 do 50%;

 

jeśli cały wątek tyczy się jakichś zapowiedzi przedstawicieli MRiRW to proponuję się zbytnio nie nastawiać na wsparcie tej wysokości, gdyż na ten przykład szumnie zapowiadane zmiany dotyczące zaliczenia do kosztów kwalifikowanych urządzeń umożliwiających produkcję oraz sprzedaż energii elektrycznej w działaniu "Modernizacja gospodarstw rolnych" nie zostały wprowadzone

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Liloboot    0

grupy producenckie bazują na innych zasadach iż zwykły prow itp itd

czytaj dokładnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vvojtas1    26

kissmy...

o wsparciu dla grup producenckich i nie są to zapowiedzi. jedyną zapowiedzią jest tekst twórcy tego forum że będzie można kupować także maszyny rolnicze

 

Liloboot

nie wiem o co ci chodzi z tym prawie bo nie zaprzeczysz że stworzenie grupy wiąże się z większymi kosztami, bo poza księgowością którą prowadzi każdy członek grupy tak jak ją wcześniej prowadził należy także prowadzić księgowość grupy, do tego dochodzą dodatkowe opłaty choćby za konto grupy, i przelewy pieniędzy przez grupę a także ogólnie jej założenie bo nie wszystkie zaświadczenia i rejestracją za darmo. Może i te koszty nie są duże gdy wszystko już się kręci, jednak na początku nie są małe

dobrze piszesz o perspektywie i patrzeniu w przyszłość tylko musisz powiedzieć że największe koszty (pieniądze i czas) są na początku a pierwsze dodatkowe pieniądze z dotacji unijnych spływają na konto jak dobrze pójdzie po 2 latach a przez ten czas trzeba z własnej kasy dokładać do interesu

piszesz że "koszty są potem" a naprawde koszty są najpierw gdybym był w twojej grupie to stracił bym do Ciebie przez to zaufanie które jest podstawą funkcjonowania każdej grupy

ja nie neguje słuszności tworzenia grup czy tego że to się opłaca tylko uważam że lepiej jest uświadomić że wiąże się to wszystko z dodatkowymi kosztami bo jeśli tego się nie powie to naprawdę trudno później w grupie o zaufanie i zrozumienie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67
grupy producenckie bazują na innych zasadach iż zwykły prow itp itd

czytaj dokładnie

 

czy ta wypowiedź tyczy się mojego pytania? jeśli tak to pozwolę sobie wskazać, iż innych PROWów nie ma, toteż nie rozumiem w dalszym ciągu czego dotyczy ten wątek

 

kissmy...

o wsparciu dla grup producenckich i nie są to zapowiedzi. jedyną zapowiedzią jest tekst twórcy tego forum że będzie można kupować także maszyny rolnicze

 

takiego działania również nie spotkałem, dla ułatwienia mi życia proszę o wskazanie hiperłącza (ze strony ARiMR, bądź tej dotyczącej niezwykłego PROW) do działania, o którym mowa w tym wątku, ewentualnie będę bardzo wdzięczny za przedstawienie nazwy odpowiedniego rozporządzenia bądź jego projektu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Liloboot    0

vvojtas

pierwsze dofinansowanie związane z prowadzeniem spraw "papierowych" czyli to związane z obrotem dostaliśmy po 15 miesiącach od złażenia

nietwierdzenie że początki są łatwe i że nie ma kosztów

przez pierwszy rok działalności kosztowało to nasz wszytko około 5 tyś na głowę

po 2 latach działalności dostaliśmy pierwsze dofinansowanie wyskości5 mil

oczywiście wiązało sie to z tym ze musieliśmy mieć do siebie zaufanie bo musieliśmy podpisać kredyt na 8 mil co nie było wcale łatwe

ksiegową mamy wspólną dla wszyski wiec jest koszt też żaden

oszczędzamy kupując razem środki produkcji itp itd

więc patrząc ile na początku zainwestowaliśmy-

bilans jest zawsze na plus poza tym grupa jest instytucją non profit więc i tak zarabia na siebie a my już w tej chwili nie ponosimy żadnych obciążeń (nie mamy też dywidendy) poza typu bankowego ryzyka z tytułu poręczeń

ja jako koszty rozumiem tak naprawdę ryzyko a nie wymierne koszty finansowe

nie wiem jak jest u ciebie ale u nas wygląda to tak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtii    9

grupa non profit, :blink: US o tym wie. nasza grupa to zwykła społka z O.o. ale jakies tam zyski generuje, zostaje ze składek jakies 6kpln rocznie:) i skarbówka się cieszy , różne są grupy , kazda ma swój cel nasza ma na celu uzyskanie dopłaty:)) przy rocznym obrocie około 8mln zostaje sympatyczna suma:)zdrowy układ , zyski proporcjonalne do sprzedaży i jest ok.koszta są , ale zyski znacznie większe, , grupy producenckie to super pomysł :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Liloboot    0

non profit musi być inaczej przywali sie do ciebie agencja jak wygenerowaliśmy zysk to powiedzieli nam ze jak tych pieniędzy nie zainwestujemy to nam zabiorą dotacje wiec wszytko to co zarobi musi być zainwestowane to nie nasz wymysł a agencji jaki

kraj taka agencja:)

pozdro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

przepraszam: czy ktoś w tym wątku czuje się na tyle kompetentny, aby odpowiedzieć na moje pytanie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vvojtas1    26

kissmy...

nie czuję się kompetentny, ale specjalnie dla Ciebie

http://www.arimr.gov.pl/index.php?id=8&id1=1&id2=2

jednak to chyba trochę starsze info bo aktualnie dofinansowanie do obrotu to przez pierwsze 2 lata 10% a nie 5% - oczywiście w przypadku grup owoców i warzyw bo do pozostałych jest chyba nadal tak jak tam piszą

 

tu są jakieś linki z google

http://www.google.pl/search?q=grupy+produc...lient=firefox-a

 

tu też jest sporo info

http://www.warmia.mazury.pl/index.php?opti...&Itemid=581

 

2-3 lata temu szukałem info (jak zakładaliśmy grupę) i niewiem dlaczego było łatwiej niż teraz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

dzięki bardzo za odpowiedź, ale ja chyba niezbyt precyzyjnie sformułowałem pytanie, otóż wątek nie dotyczy stricte działania "Grupy producentów rolnych ", lecz jak się domyślam, któregoś z okresu programowania 2004-2006 (przynajmniej tak wynika z całokształtu tematu)

 

a może temat dotyczy tylko treści bliżej nie określonej dyrektywy, która ma mieć zastosowanie również na naszym podwórku? mam wobec tego pytanie do autora wątku: czy treść pierwszego posta dotyczy warunków określonych w dyrektywie , czy też tyczy się któregoś działania z okresu programowania 2007 - 2013? bardzo proszę o odpowiedź

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

do samego końca miałem nadzieję, że się mylę, ale niestety nie;

 

teraz pojawia się pytanie czy zostały jeszcze środki z okresu programowania 2004 - 2006 (zgodnie z zasadą n+2 to działanie powinno zostać ostatecznie zamknięte pod koniec 2008 roku) i działanie nadal jest realizowane? czy też wątek ma na celu powspominanie przeszłości?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj