Skocz do zawartości

Zdjęcie

kiszonka z lucerny

10 odpowiedzi na ten temat

#1 Share modrzew

modrzew

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 36 postów

Napisany 02 maj 2017 - 10:25

kiszonka z lucerny witam. Mam kilka pytań odnośnie kiszonki z lucerny. Planuje spróbować skosić lucerne orkanem i zakisic w pryźmie.
1 mogę skosić od razu orkanem ale czy nie będzie za dużo wilgoci?
2 czy trzeba używać jakiś zakiszaczy?
3 po jakim czasie odkryć pryzme? czy da się jakoś to rozpoznać że się zakisiła?
Proszę o odpowiedź bo jestem w tym temcie całkowicie ZIELONY
Podrawiam ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
kiszonka z lucerny Dzisiaj, 01:45
  •  

#2 Share Bamberjp

Bamberjp

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 02 maj 2017 - 11:42

kiszonka z lucerny rośliny wysoko białkowe ciężko się zakiszają wiec trzeba stosować zakiszacze ale najlepiej siać w mieszańce traw a odkryć będziesz mógł gdzieś tak 2 miesiące po przykryciu

#3 Share ursusek94

ursusek94

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 226 postów
  • Zainteresowania:hodowla trzody chlewnej i bydła opasowego, mechanizacja i modernizacja rolnictwa

Napisany 02 maj 2017 - 12:41

kiszonka z lucerny przyłączam się do pytania. wydaje mi się że od razu orkanem to będzie woda z pryzmy szła najpierw kosiarka przesuszyc i dopiero orkanem, ale to dużo pracy.

#4 Share Marcinos512

Marcinos512

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 41 postów
  • Zainteresowania:Żywienie - bydło mleczne

Napisany 02 maj 2017 - 17:29

kiszonka z lucerny

Lucernę trzeba zbierać dwufazowo. Po cięciu koniecznie podsuszyć ale nie przesuszyć. W czystym siewie do zakiszenia lucerny potrzebne są zakiszacze. Ogólnie lucerna jest bardzo wymagająca.

#5 Share ursusek94

ursusek94

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 226 postów
  • Zainteresowania:hodowla trzody chlewnej i bydła opasowego, mechanizacja i modernizacja rolnictwa

Napisany 02 maj 2017 - 17:33

kiszonka z lucerny to z czym lucerke zasiać żeby się dobrze zakisila bez zakiszaczy? z trawą z owsem, z koniczyna?

#6 Share Marcinos512

Marcinos512

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 41 postów
  • Zainteresowania:Żywienie - bydło mleczne

Napisany 02 maj 2017 - 17:35

kiszonka z lucerny

Z czymś co ma cukier i ułatwi zakiszanie. Może trawa?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#7 Share modrzew

modrzew

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 36 postów

Napisany 02 maj 2017 - 19:10

kiszonka z lucerny trawę też trzeba podsuszyć?

#8 Share janczar810

janczar810

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1763 postów

Napisany 02 maj 2017 - 19:24

kiszonka z lucerny Lucerna wymaga odpowiedniego ph. Jak masz kwas nie ma co nawet myslec o lucerni. Dodatkowo preferuje podloze gliniaste ale nie podmokle, korzenie puszcza na ok. 3m. Susza jej nie straszna!!!! W czystym siewie I pokosu prawie nie ma i rok w plecy. Najlepiej wedlug mnie zalozyc lucerniak na bazie owsa. W celu zminimalizowania zachwaszczenia wowczas mamy I pokos sredniej wydajnosci o wysokiej jakosci, owies koszony w fazie mleczka w kisciach. IIpokosu praktycznie nie ma co sie spodziewac, i uwazam iz jeden pokos jest wystarczajacy z tego wzgledu iz podczas kazdego zabiegu koszenia/przewracanie/zgrabienie niszczymy male roslinki lucerny.

Sam robie sianokiszonke z lucerny Perfecta-droga jak cholera. I jakosc kiszonki jest rewelacyjna. Bałem sie ze bedzie sie psula jak kolega w/w wspominal ale bez podstawnie. Mam w tym roku założony kolejny kawalek odmiany innej i sie przekonam czy jest to spowodowane odmiana czy nie. Zbieram ok. 4-5pokosow po srednio 10balotow br6090cropcuter

#9 Share ursusek94

ursusek94

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 226 postów

Napisany 02 maj 2017 - 20:01

kiszonka z lucerny myślę że owies z lucerna będzie najbardziej odpowieni, tak jak kolega napisał. A jak mam gminę z tortem, na wiosnę błoto piekielne a jak susza to beton. lucerna da sobie rade?

#10 Share janczar810

janczar810

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1763 postów

Napisany 02 maj 2017 - 20:35

kiszonka z lucerny Jesli ph w normie i nie jest to teren zalewowy z wysokim poziomem wod gruntowych czy to podskórnej. To tak.
Podstawa do badanie gleby i ocena różnego rodzaju "podsiakow".

Edit. Alternatywą moze,byc koniczyna

Edytowany przez janczar810, 02 maj 2017 - 20:36.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share ChiquitaB

ChiquitaB

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2111 postów

Napisany 14 maj 2017 - 15:25

kiszonka z lucerny Ja w pierwszym roku po siewie czystej lucerny w zeszlym roku zebralem trzy pokosy razem 25 bali z 1ha po prasie rollant 250rc zbite na kamien. Wiec tez od warunkow zalezy tem pierwszy rok. Nie ukrywam ze pierwszy pokos to pelno komosy bylo ale poz iej ok. Lucerna sie nie psuje a i tez bardzo dobrze sie zbija prasujac. Fakt ze lepiej nie dosyszac tak jak trawy bo listki leca jak glupie