Podol000

Jak zrobić dobrą sianokiszonkę?

Polecane posty

Podol000    12

Witam, mam na polu ulozone pojedynczo bele sianokiszonki owiniete dwa tygodnie temu. Zwolnilem miejsce w poblizu obory, I teraz nasuwa sie pytanie, czy moge je już ustawić tam chociaż dwie warstwy, czy lepiej poczekac?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
McSupro    0

najlepiej byłoby poczekać do czas zakiszenia tzn ok 6 tygodni:) Ale jeśli to pilne lepiej poczekaj jeszcze tydzień...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukbold    1054

nie ruszaj tego... dobrze Ci radzę. chyba że chcesz od razu skarmiać. klej napewno puści przy sciśnieciu i masz pozamiatane z długotrwałym przechowywaniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AndrzejKost    1

Witam. mam w planach rozpocząć robienie sianokiszonki, i moje pytania do bardziej doświadczonych, i chcących się podzielić swoją wiedzą i doświadczeniem:

1. Jaka prasa będzie najodpowiedniejsza, czy pasówka, walcówka, łańcuchowa i co z rotorem?

2. Polecacie jakieś specjalne mieszanki traw/motylkowych?

3. Kiedy jest optymalny termin koszenia, przewracania i zbioru/owijania?

4. Na co szczególnie zwrócić uwagę przy owijaniu, i co z miejscem składowania, przygotowujecie to jakoś?

5. Jaka folia, 50 czy 75? ile razy owinąć?

To tyle na szybko, w ubiegłym roku zrobiłem moje pierwsze 20 szt, ale wyszły słabo, ale po przeczytaniu kilkunastu postów stwierdziłem że prawie wszystko zrobiłem źle (decyzję o robieniu sianokiszonki podjąłem wieczorem a następnego dnia owijaliśmy baloty :)).

Będę wdzięczny za wszystkie sugestie, szukam właśnie jakiejś prasy szczególnie pod kontem sianokiszonki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bardziej doświadczony może nie jestem ale coś wiem bo od kilku może kilkunastu lat robie sianokiszonki z bel oraz w pryzmie. Postaram sie odpowiedzieć na te pytania ale one bd mojego zdania.
1. Najlepsza prasa moim zdaniem bd walcowa. Ale też są dobre i pasmowe (ale tylko z rotorem) i łańcuchowa. Najlepiej gdyby były z rotorem. To wszystko zależy od tego czy masz wóz paszowy czy rozdajesz widłami. Ja jakieś 5 lat temu gdy nie posiadałem prasy to najołem prase z rotorem i byłem zadowolony z kiszonki. Obecnie posiadam łańcuchową bez rotoru ale nie jest aż tak za lux.
2. Na te pytanie to Ci nie odpowiem bo jaką zasieje to z takiej robie. Dobra sianokiszonka jest z lucerny(to mg Ci polecić) bo ma dużo białka w sobie. W trawach sie nie orientuje.
3. Termin jest odpowiedni wtedy gdy trawa bd młoda i nie za duża, czyli jakiś koniec maja albo połowa maja. Ja w tych termianch ją tne i zbieram.Ja jak robie kiszonkie to trawa jest na 60/40 % mokra(czyli więcej mokrego niż suchszego) W odnośnie przewracania to wystarczy raz przewrócić. Czyli pierwszego dnia tniesz, drugiego przewracasz a trzeciego zbierasz. To wszystko zależy od pogody gdy jest mega upalnie to nieraz jest tak że dziś tniesz a jutro prasujesz.
4. W odnośnie owijania to musi być dobrze zbita belka, dobra folia i dobre podłoże. Pod bele kłade folię ale tylko wtedy gdy nie jest czyste podłoże (czyli jakieś suche pozostałości po roślinach) Ale gdy mam czyste podłoże to normalnie kłade na ziemie.
5. Ja jak owijam to folią 50 moim zdaniem to lepiej sie nią owija. Kiedyś gdy byłem na zarobkach to owijałem 75 to nie szło jak powinno.

Mam nadzieje że są dobre odpowiedzi. Jak coś to pisz na priv to dam pare wskazówek. Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nieARMANDv2    7

1. Prasa... zależy czego robisz najwięcej. Optymalnie pasówka albo łańcuchowo-belkowa - ja np. mam taką Krone i jestem zadowolony.

Rotor / noże to dodatek, który warto mieć niezależnie czy masz wóz czy go nie masz.

2. Z praktyki polecam DSV. Szeroki temat zależny od gleb i Twoich potrzeb paszowych.

3. Koszenie na początku kłoszenia / przed kwitnieniem motylkowych.

Przewracanie i zbiór zależny od pogody. Od mieszanki, od tego co chcesz uzyskać.

4. Miejsce składowania takie aby nie przebijać folii. Ja stawiam bele pojedynczo, bo mi tak pasuje i uważam, że tak lepiej ale można też w sterty.

5. Rozmiar folii - jeśli chcesz szybciej to jedziesz 750mm. Nie ma to żadnego większego wpływu na jakość owijania.

Rodzaj folii - 5 warstwowa, wydmuchiwana, kupiona u normalnego dystrybutora a nie okazyjnie nie wiadomo co.

Jeśli coś Ci przeschnie lub masz motylkowe / jesienne zbiory - polecam czarną folię (oczywiście kiszonkarską).

To tak z grubsza :)

 

 


Kilku z Was namówiło mnie na nowe konto...

Więc jestem "tylko" jako rolnik.

Nie pytaj co, gdzie i za ile, bo nie chcę znów bana od (...)

Sprzedam BIZONA, okolice Kętrzyna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AndrzejKost    1

Dzięki koledzy za odzew, prasę chcę głównie pod sianokiszonkę, a to dlatego że chciałbym uniknąć sytuacji że np w listopadzie okazuje się że mam 100-150 balotów o słabej jakości. Oczywiście siano i słoma też będą w obrocie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
micgal39533    499

prasę do sianokiszonki to najlepiej zmienno-komorową pasówka albo łańcuchową w walce bym się pchał 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście mogę  ci polecić Prasy Vicon zmienno-komorowe bardzo dobre zbicie przy sianokiszonce jest do bardzo ważne a dodatkowo potrzebują one dość mało mocy są solidne i wytrzymałe  szczególnie polecam ci model Vicon 1601 https://www.olx.pl/oferta/vicon-1601-siatka-sznurek-rotor-sprowadzona-CID757-IDkfapq.html#aaa08031ad u mnie na wsi ma taką i bardzo sobie chwali 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pablo6234    80
Napisano (edytowany)

Witam panowie odnośnie prasy    czy seria john deere 540 -570 poradzi sobie ze zwijaniem  trawy na  sianokiszonke bo mam plany kupić i zastanawiam się co wybrać cena jakieś 14- 18 tyś co byście polecili...

Edytowano przez pablo6234

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel885    2279

Każdy twierdzi że owinięte bele należy stawiać i to koniecznie, a w tym roku z lenistwa większość leżała - efekt - leżące super a postawione zryte przez gryzonie, do wyrzucenia od 20 do 50 % towaru z beli i roboty od groma 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
micgal39533    499

dużo zależy od podłoża gdzie leżały/stały, jak miałem raz koło słomy to w środku bel gniazda były mysz a te co były dalej to okey 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymon09875    9913

Ja miałem i tak i tak zostawione i taka mokra robiona w listopadzie lepiej przelezala na stojąco :) wprawdzie ta lezaca tez nie byla zepsuta ale jednak zrobila sie ciemna, byki jedzą normalnie ja :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nieARMANDv2    7

Jeśli jest full zbita i dobra siatka + folia to może i leżeć. Jeśli nie jest tak to koniecznie trzeba stawiać :)

W Chinach np. wszystko składają w sterty jak my słomę etc.

Ogólnie tak też robią ludzie mający owijarki na turze tj. dwie rolki obrotowe.

 

Na pewno sposób układania nie ma nic do rzeczy w kwestii gryzoni ;)


Kilku z Was namówiło mnie na nowe konto...

Więc jestem "tylko" jako rolnik.

Nie pytaj co, gdzie i za ile, bo nie chcę znów bana od (...)

Sprzedam BIZONA, okolice Kętrzyna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel885    2279

A właśnie że ma, mała powierzchnia styku jest dla nich mniej atrakcyjna, pod postawionymi mają cieplej i więcej miejsca, u mnie bele były pomieszane, kilka postawionych, kilka leżących następnie znowu kilka postawionych. I to te postawione były zryte 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nieARMANDv2    7

Jeśli był to mniej więcej taki sam towar, to samo miejsce i masz takie doświadczenie to rzeczywiście może tak być. Kwestia jest tylko taka, że ja teraz wszystkie położysz to raczej i tak ta sama ilość gryzoni się wpierniczy... Chyba, że masz bliskiego sąsiada ustawiającego w pionie :)


Kilku z Was namówiło mnie na nowe konto...

Więc jestem "tylko" jako rolnik.

Nie pytaj co, gdzie i za ile, bo nie chcę znów bana od (...)

Sprzedam BIZONA, okolice Kętrzyna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TenTaki    0

Prasę to jak masz pieniądze to leyly rp445 bardzo dobra prasa polecają ją tutaj nie bierz metal fachu, ja mam ją walcową i nie mogę z nią wytrzymać dobrze chodzi tylko w dobrym sianie i wilgotnej słomie. Sianokiszonke trzeba jeździć po 3km/h a z nożami to już wgl nie chce iść. Źle wykonany podbierak nie podaje pod sam Rotor tylko robi stere przed nim i jak łyknie to zrywa Zabezpieczenie. Rotor już spawy puściły... Prasę mam od 2012 łożysk Nie robiłem kiszonke rocznie robię ponad 200 siana też i słomy też. Słoma strasznie ciężko się prasuje rolki stają w komorze lub nawet od zera się nie przekręcą Z pras to polecam jeszcze z Unii łańcuchową, claas variant na sąsiedniej wiosce zakończył taką prasę wytarły się blachy ale zrobiła bardzo dużo bel 55ha dwójka kierowców i 2 dni i zrobione. Folia to ja kupuje dobra folie coś koło 300 zł za 750. Polecam 750 szybciej owiniesz niż 500. pierwszy rok tylko była u mnie 500. Ja robię kiszonke z owsa z wyką, traw mieszanek, lucerny z życicą, koniczyny. Kukurydzy niestety nie mam ale planuje w tym roku coś. Termin koszenia to najlepiej w południe najlepsza zawartość cukrów w trawach. A zbiór to już zależnie od pogody nie za suche nie za mokre. Lucerny staram się nie trzepać bo wylatują liście. Co do gryzoni to na składowisku podsypać wapna i po sprawie. Uwaga na koty i lisy a nawet niektóre ptaki. Myszy najlepiej do owsa idą. Nie stawiaj bel młodej trawy jeden na drugim później się deformują tak jak i konieczyna. Lucerne owijaj wcześnie żeby nie przebijała foli na rogach. Owijarke mam metalfachu berte i nie jest zła ale też za dobrą nie jest lepsze samozaładowcze. Ten rok to już chyba ostatni z tą prasą szkoda mi nawet do niej ciągnika same 3 dorado 80. Jak masz czas to i metalfachem zrobisz ale dużo Ci schodzi. Nie polecam jej. Mam nadzieję że pomogłem przekazałem swoje doświadczenie. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nieARMANDv2    7

Jeśli możesz to rozwiń proszę temat sypania wapna w miejscu przechowywania bel w kontekście gryzoni :)


Kilku z Was namówiło mnie na nowe konto...

Więc jestem "tylko" jako rolnik.

Nie pytaj co, gdzie i za ile, bo nie chcę znów bana od (...)

Sprzedam BIZONA, okolice Kętrzyna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TenTaki    0

Żadnej filozofii tu nie ma wapno kupiłem w worku 25 kg czyste i jak jadę układać belki to posypuje czasem na głębokość 2-3 grabkami wymieszam. I spokój mam od dołu belki nie psują się,gorzej mam z lisami chodzą i robią dziurki...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymon09875    9913

U mnie jest spokój z myszami narazie :o jedynie jak owies byl owinięty to trochę probowaly ale koty zalatwily sprawę :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nieARMANDv2    7

Trzeba nie dokarmiać kotów to wtedy robią swoją robotę ;)

 

@TenTaki czyli sypałeś wapno budowlane na podłoże pod bele i wokół nich?


Kilku z Was namówiło mnie na nowe konto...

Więc jestem "tylko" jako rolnik.

Nie pytaj co, gdzie i za ile, bo nie chcę znów bana od (...)

Sprzedam BIZONA, okolice Kętrzyna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TenTaki    0
Napisano (edytowany)

(Wapno)Wokół tak nie za dużo bo nie ma sensu bo deszcz spłuka ale pod sype trochę . A z kotami to mam tak że nie trzymam bel na podwórku bo nie mam miejsca i trzymam na polu. A tam jest wszelkie zwierzę

Edytowano przez TenTaki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel885    2279

Też miałem bele na polu przy zabudowaniach, w sumie to za rękę nikogo nie złapałem ale zarówno pod folią jak i w beli były korytarze, a może to kret? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez danielooo25
      Witam wszystkich, Panowie proszę o radę od zeszłego roku na nie których moich łąkach zaczęły się pojawiać kretowiska i ciężko mi było kosić kosiarką, jeszcze w zeszłym roku na łąkach było ich tylko parę ale tej wiosny jest ich naprawdę dużo. Panowie proszę o radę jak ich się pozbyć? 
    • Przez tumek19
      Mam pytanie do was na temat uprawiania tej rośliny, ceny nasion, pielegnacji itp.
    • Przez rogerr33
      Witam. Czy ktoś podpowie jak poprawnie pozbyć się chwastów w owsie z wsiewka esparcety ? Siew był tydzień temu więc doglebowo pewnie za późno. Najbardziej zależy mi na dwuliściennych bo z jedno to i po żniwach sobie poradzę. Może ktoś już coś ma sprawdzone.z góry dzięki .
      Pozdrawiam 
    • Przez Sokol2
      Witam, po jęczmieniu zasiałem zycice westerwoldzka w paznierniku skosiłem dała od 10do20 kulek z hektara teraz jest wszędzie piekna. kiedy kosiliscie tą trawe na pierwszy pokos?? i jak wygladaja kolejne pokosy bo ja mam w planach ją po skoszeniu zaraz zaorać i zasiac qq tylko zal orać jak na nią patrze...  nawożenie ok 40 ton obornika i ok 300kg rsm 26 plus s  ok 10 marca i  pole sie aż swieci ciemnym zielonym na ten moment jak naciągne to to do pasa a tak to troche nad kolana... wiadomo sa miejsca lepsze i gorsze 
    • Przez Wopl
      Czy późne włókowanie łąk coś daje? Np. w maju lub czerwcu bo u mnie woda jeszcze stoi. Czy nie powyrywa młodej trawy o tej porze?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj