Wojtek026

Na lekkie ziemie brona redlicowa czy agregat

Polecane posty

Wojtek026    76

Co byście polecili na lekkie gleby 4-6ta klasa do przede wszystkim uprawy przedsiewnej, oraz wyrównania pola po talerzówce,

przeczytałem całe agrofoto i jedyne do jakich wniosków dochodzę do zamiast bawić się w agregat to najprościej i wydajniej będzie chyba kupić porządne brony hydrauliczne na ząb 20 i większa szerokość robocza oszczędność czasu i paliwa, bo wałki strunowe to niby tylko na lepsze gleby, ale w sumie i na lekkich piachach fajnie zagęszczają ziemię, także co brona ząb 20 i wałki strunowe?

czy jesli agregat to jaki ząb prosty, czy S czy zakończony gęsiostupką, a pola mam też i lekko zaperzone, daje się obornik, tak więc waszym zdaniem co się lepiej sprawdzi, bo niby dużo tego nie ma kilkanaście ha ale taką broną hydrauliczną to bym czasu oszczędził tylko czy tak naprawdę to potrzebny do niej wałek strunowy? no i jakie firmy takich bron polecacie?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek1979    324

Kolego wszystko zalezy od warunkow jakie sa na polu a tak szczerze raczej nie da sie znalezc kompromisu dla jednej maszyny i byc w 100% zadowolonym .Ja na slabych glebach doprawiam agregatem na ciezkiej bronie zab gesiastopa +walki (wiosna)lub brona 16 .Mam ciezka brone na zebach 20 ale tylko na gliny (na swiezo zaoranym piasku takiej brony nawet nie uciagnie slabszy ciagnik).Agregat na waskich lapach plus wal z przodu oraz z tylu na slabszej ziemi robi pyl z ziemi wiec tez nie bardzo sie nadaje .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikon71    6

podaruj sobie talerzówkę bo perz będzie non stop, ja na 5 klasie tylko po żniwach kultywator z bronkami zwykły 2,7m, orka na 18 cm z wiosny włóka i owies albo żyto lub łubin 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek026    76

No właśnie z tego co piszecie i z mojego dość zkromnego doswiadczenia z bronami to ząb 20 faktycznie może  za głęboko się zapadać na piachu, ale z tymi wałkami strunowymi to się chyba nie do końca zgodzę że robią pył bo fajnie zagęszczają ziemię a warstwa wierzchnia jest luźna, tyle że ja mam puki co z jednym wałkiem, a z podwójnym może i jest inaczej,

moje pomysły to albo agregat np. bomet 3,6m ręcznie składany lub coś podobnego ale innych tanich agregatów lekkich i o tej szerokości nie ma albo jakiś z hydropakiem prosty agregacik bez przedniego wałka, albo ten 3,6m bez przedniego wałka, w sumie to co byście obstawili 3,6m ręcznie składany czy 3,2m hydraulicznie? oba raczej chyba bez przedniego wałka bo faktycznie po co to na piach

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek1979    324

Poogladaj uzywki zachodnie sa fajne agregaty z malymi zebami typu S na bronie .Cos jak agregaty Uni ,z wlasnego doswiadczenia i dla wlasnego bezpieczenstwa lepszy na hydraulice .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek026    76

a jak to jest z tym bezpieczeństwem, bo niektórzy producenci podają dla agregatów 3,2m gwiazdeczkę że nie poruszać się po drogach publicznych, na pewno fajne jechać po wiejskiej wąskiej szosie z agregatem 3,2m łatwe i bezpieczne nie jest, ale te składane hydraulicznie też chyba trochę za ciągnik wystają, jak te pazury z boku są tak pytam, bo czy dla 3,2m to warto z chydrauliką czy na jedno wyjdzie i sztywnym 3,2m jeździć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stempos1980    7841

Wojtek poczytaj przepisy bo 3,2 metra to jak się trafi upierdliwy policjant na drodze to zapłacisz bo w przepisach jest określona szerokość pojazdu i sprzetu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek026    76

mandat to pikuś gorzej jakby ktoś się o to zaczepił, ale jak tak obserwuje w galerii te składane to po złożeniu też jakoś to szeroko wygląda

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ursusek94    15

ja na słabych ziemiach typu właśnie 5-6, nie orze wogule, po zniwach gruber, potem uprawowo siewny, i ziemia wygląda jak po normalnej uprawie, a czasu i paliwa zaoszczedzam mnóstwo, a jak wcześniej oralismy to po orce brony 16 obciążone płytami azurowymi i pole pod siew gotowe i równe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek026    76

a czy ciągnik 80km da rady z broną hydrauliczną 5 lub 6 metrów na zębie 20 i jak wyglądała by uprawa zębem 20 na lekkich ziemiach 4-6 kl, czy zamiast agregatu przed siew ta barona zrobi to samo, oraz czy po talerzówce ładnie by równała taka na zębie 20, oraz czy np. przetalerzowany obornik, lub zaorany obornik, to wyrównała by czy by sciagała kupki i się zapychało by przy 20stce? oraz czy w takich pracach lepiej sprawdził by się agregat z wąskimi graczkami? tzn co mniej się zapycha i lepiej równa agregat na graczkach czy brona 20stka?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
crazy29    10

80 kucy bez napędu 3szt a z napędem 4x4 4szt no chyba że teren równinny to może +1, ale to kolein i tak narobi. polecam agregat na małej redlicy S z 2 walkami 3,2m max 3.6m jeśli 4*4. mam 4,2m to 110 koni 4*4 ma co robić a 5,8m to 200 koników ciagam i jest optymalnie, co prawda góreczki mam ostre tam gdzie 5-6 klada

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek026    76

dobra a co z masą agregatu jeśli ciagnik chodził z talerzówką o masie 800kg to będzie chodził z ciężejszym agregatem, bo jeśli nie ma przedniego wałka to chyba cała masa agregatu przypada zaraz za ciągnikiem te 2 wałki z tyłu nie są aż tak ciężkie, najbardziej pasowął by mi chyba bomet hydrauliczny bez przedniego wałka 3,2m lub 3,6m tylko nie wiem co z masą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacus    3007

do 3 metrow mozna spokojnie jezdzic-moj agregat ma 2,98, mam gleby roznorakie i na piasku ciezki agregat po prostu sie topi a walki zapychaja piaskiem, trzeba trzymac na podnosniku zeby tylko delikatnie szedl wierzchem, kolega robi bronami na 20 i na zlezalej glebie-jak pisze w ksiazkach,siac nalezy 3 tyg po orce- nawet 60 robi a 80 bez napedu to szaleje.


buk, humor ,seks ,rokendrol.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek026    76

a na lekkiej glebie to brona 20stka zrobi ten sam efekt co agregat na wąskiej graczce i z podwójnym wałkiem?

co do samego agregatu to co wybrać bo w podobnych pieniądzach byłby

bomet 3,2-3,6m hydrauliczny konkretny masywny agregat

ale i akpil rylec 3m tu byłby z przednim wałkiem

lub jeszcze inne jakieś agregaciki na co zwracać uwagę, czy ta hydraulika tak warta zachodu bo wtedy rama masywniejsza i agregat trochę ciężejszy, czy np. styknoł by bomet 3,6m składany ręcznie?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na lekkiej glebie to gałęzią uprawisz. 


sprzedam

Opryskiwacz Pilmet 

www.olx.pl/oferta/opryskiwacz-pilmet-2018-18-m-2000l-nie-hardi-rau-evrard-CID757-IDxqwma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek026    76

już to gdzieś słyszałem, a konkretnie to brony 20tki to chyba mój faworyt, tylko czy jak kupie 4ki jak mi tutaj radzicie to do 80km 4x4 nie będą za małe albo z jaką prędkością można z nimi latać i czy takie ciężkie brony nie będą zsuwać kopców po talerzówce?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4203

Na lekkiej glebie chyba większy opór niż na zwięzłej będą Ci stawiać. Ją na glinie 4 x 20 ciagalem zetorkiem 7011 i nie miał ciężko, 3biegiem spokojnie szedl.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek026    76

jakie firmy znacie co robią brony 20stki i żeby chociaż po jednym lub 2 wałki strunowe do tego były?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek026    76

to na co byscie stawiali na lekkie ziemie na takie brony http://www.maszynyfabryczne.pl/maszyny-rolnicze/brona-polowa-woprol-mega-4-polowa-hydrauliczna_p_941.html szerokość ponad 5m

czy takiego dziekana 3m wałek z przodu 2 wałki z tyłu lub podobny agregat typowo uprawowy, czy ząb 20 w ciężkiej bronie zrobi podobną robotę co agregat na 5-6tej kl część 4tej klasy

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
corrado    401

Na lekkie ziemie poleciłbym Ci kolego agregat najprostszy z możliwych ( przynajmniej jak dla mnie ) czyli taki z dwoma wałkami z tyłu bez przedniego. Na lekkiej glebie nie odczuwa się różnicy w uprawie, ale na mocy pobieranej przez sprzęt już tak. Same brony to trochę za mało pole nie jest tak równe. Przerabiałem to więc mówię z doświadczenia.

 


„Uważajcie na ludzi, którzy się nie śmieją. Są niebezpieczni”

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek026    76

ale bez przedniego wałka to trzeba by redliczki na tych kółkach podporowych ustawiać wtedy może za głeboko bedą szły lub bedzie się zapychać, a na piaski to nie lepszy agregat ścierniskowy i byłby do wszystkiego i do scierniska i przed siew bo na ściernie można by szerszy a przed siew teżby wyrównał i trochę szerokosci by miał czy na piaski taki 2,6m uciągnie 80km 4x4?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
corrado    401

Jak kto woli. Ja mam Fortschritt-a B231 na podwójnych wałkach na lekkich ziemiach pracuje jak dla mnie bez zarzutu. Co do tego że bez przedniego wałka będzie wchodził w ziemię to po to są koła podporowe aby sobie ustawić głębokość. Na piaskach to 80km i 4x4 to 3m jest w sam raz, ładnie śmiga. 


„Uważajcie na ludzi, którzy się nie śmieją. Są niebezpieczni”

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Majstero17
      Witam, wiecie może jak ścignąć ten element chodzi mi o lej próbowałem kilka razy i napotkałem takie rzeczy macie pomysłu?



    • Przez karbex
      Witam. Mam pytanie - może ktoś ma doświadczenie.na jaką głębokość maks można uprawiać gruberem z systemem lemken thorit z podcinaczami. Te podcinacze są wąskie i mają nieco inny kształt niż standardowe i myślę nad założeniem ich do uprawy na głęboko (25 cm mi wystarczy) - czy to się sprawdzi? Gruber mam 2 belkowy 2.2 m 5 łap a ciągnik 100 km. Czy lepiej beż podcinaczy I wąska redlica? Choć tu się obawiam że trochę za żadko łapy a z podcinaczami to zawsze bardziej zruszy
    • Przez kingway
      Witam , mam  pytanie . Po kukurydzy na ziarno zrobiłem talerzówką na zimę , nawet ładnie wyszło a że warunki są jakie są i jest mokro i z orką może być różnie to mam pomysł żeby zasiać  po samej talerzówce jęczmień jary po kukurydzy . Jak myślicie to się uda ? Czy lepiej orać ? Ziemie lekkie 5 klasa choć no dołeczki mokre się zdarzają . Zawsze orałem a teraz się zastanawiam bo szybko nie wjadę a  jednak orka musi się trochę odleżeć moim zdaniem 
    • Przez karbex
      Witam,
      Mam pytanie - mam gruber do uprawy ściernika na podwójnym zabezpieczeniu - 5 łap, 2.2 metra. Uprawiam bezorkowo i robię tym gruberem ale widzę że są dostępne dłuta do modyfikacji żeby robić tym na głęboko - wiadomo - z podcinaczami to robie tak do 12-15 cm. Czy jest sens wymiany Ty dłut np do uprawy wiosennej żeby zrobić na głęboko a później agregat z broną aktywną i siew? Gleby lekkie IVb, V klasa.
      Pozdrawiam
    • Przez Ferdek07
      Witam!
      Tak jak w temacie! Coraz więcej ludzi u nas kupuje talerzówki i się śmieje że orka to tylko strata paliwa talerzują zamiast podorywki to OK ale zamiast orki również talerzówka i brona i tak sieją czy to prawda że to w żaden sposób nie odbija się na plonach, również gnój talerzują, a niektórzy to co miesiąc talerzują, jeśli to takie dobre to sam kupie talerzówkę zamiast porządnych pługów
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj