Skocz do zawartości

Zdjęcie

Przygotowanie łąki pod Jagodę kamczacką - pędraki ?

4 odpowiedzi na ten temat

#1 Share edyta131

edyta131

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 26 kwiecień 2017 - 08:32

Witam serdecznie.
Od jakiegoś czasu podczytuję forum i w końcu stanęłam przed problemem do którego potrzebuję pomocy.
Obecnie próbuję zagospodarować kilkadziesiąt arów ziemi, która został mi po dziadku. Głównie chcę posadzić rośliny jagodowe.
Część ziemi była przez ostatnie lata ładnie uprawiana i sadzenie w tych miejscach nie stanowiło problemu.
Niestety zostało mi ok. 50 sadzonek jagody kamczackiej..... i bardzo stara łąka do jej posadzenia. Nie ma mam wielkiego doświadczenia w rolnictwie, więc proszę o wyrozumiałość.

Wymyśliłam sobie, żeby po prostu spryskać rundapem pas do posadzenia, wykopać dołki, rozłożyć agrotkaninę i posadzić sadzonki. Niestety już w trakcie zdejmowania darni motyką w miejscu dołków, okazało się, że jest inwazja pędraków........i niestety nie wiem co dalej zrobić, a przychodzą mi do głowy 2 rozwiązania:

1. spryskać pas do posadzenia DURSBANEM, odczekać trochę i zrobić jak planowałam wcześniej, czyli posadzić na  łące sadzonki na agrotkaninie 
2.Teraz zaorać tę łąkę, zbronować, zasiać gorczycę i jak podrośnie zaorać ją jeszcze raz i dopiero na jesień wysadzić te sadzonki do gruntu- pewnie załatwiło by to trochę sprawę pędraków.

Druga opcja jest dla mnie najgorsza z możliwych, przede wszystkim ze względu na koszty, czas i fakt, że sadzonki już mam i ucierpią na czekaniu w doniczkach cały sezon, więc szukam jakiegoś kompromisu.

Proszę doradźcie łopatologicznie jak się do tego zabrać, chętnie skorzystam z każdego rozsądnego pomysłu.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Przygotowanie łąki pod Jagodę kamczacką - pędraki ? Dzisiaj, 10:03
  •  

#2 Share node3mer

node3mer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 295 postów

Napisany 26 kwiecień 2017 - 13:48

Przygotowanie łąki pod Jagodę kamczacką - pędraki ? zaorać taka starą łąkę to trzeba mieć dobry pług, ale ja bym to zrobił. na rolę prysnąć dursbanem wymieszać ziemię i sadzić ta jagode

#3 Share edyta131

edyta131

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 26 kwiecień 2017 - 17:39

Ale czym wymieszać tę ziemię z dursbanem bez orania....glebogryzarką?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share edyta131

edyta131

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 26 kwiecień 2017 - 18:24

I mam jeszcze jedno pytanie, bo w planach mam dalsze nasadzenia, ale dopiero jesienią lub wiosną przyszłego roku. Chciałabym przygotować pole, na którym od 6 lat rośnie zasiana trawa, a wcześniej były zboża. Jak porządnie przygotować taki teren pod nasadzenia (np. maliny, jagody). Czy mogłoby być tak:

1. początkiem maja koszę 

2. orka i brona ( talerzówka)

3. zasianie gryki ( ponoć odpędza szkodniki glebowe)

4. jak gryka podrośnie zaoranie jej

5. brona i sadzenie na jesień

Czy lepiej skosić grykę, rozrzucić na to obornik, przyorać wszystko  na jesień i sadzić dopiero wiosną?

Ewentualnie kiedy prysnąć rundapem, żeby ułatwić sobie walkę z chwastami .

Z góry bardzo dziękuję za pomoc, bo nie chcę głupot narobić, a rolniczką zapragnęłam zostać :))

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5 Share Rubusik

Rubusik

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 31 postów

Napisany 28 kwiecień 2017 - 20:31

Byłktoś może na tym wydarzeniu?

http://jagodnik.pl/k...rodowym-gronie/

Czytałem czy słyszałem że było pół tysiąca osób. Ciekawe, czy ten kierunek sie ie zalami skoro tylu chętnych.