katopo

Zachodni odpowiednik unii mxl

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
katopo    43

W jakich zachodnich rozsiewaczach stosowany jest taki sam system rozsiewa nawozu jak w rozsiewaczu unii serii mxl.
Co sądzicie o takim rozwiązaniu rozsiewu? Jakie są plusy i minusy względem tradycyjnej metody.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymon09875    9810

Czy w zachodnich jest tali system nie wiem, ale co do brzegu to jest bardzo dokładna regulacja dawki.
No i największy plus jest taki ze nie mieli nawozu oraz to ze nawet jak sie trafi zbrylony to ślimak go wciągnie i rozkruszy.
Ja użytkuję n041 i na przyszły sezon chce go doposażyć w inny sterownik który będzie regulowal dawkę względem prędkości.

Edytowano przez szymon09875

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
katopo    43

Widziałem zachodni z takim systemem wysiewu ale jego stan nie pozwalał na odczytanie nawet producenta nie mówiąc już o modelu.

Jedynie słyszałem że z Unii/Brzegu strasznie rdzewieją skrzynie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja jak szukałem rok temu rozsiewacza pow. 1000l to na placu u Dealera stał nówka mx z 2012 z tym ślimakiem do podawania (nie wiem czy to standard), ale raz że drogo chciał, a dwa był zardzewiały na spawach i wokół śrub mocujących skrzynię do ramy, a po za tym nie podoba mi się czyszczenie i konserwacja tego ślimaka, jest tam dostęp żeby go wymyć porządnie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymon09875    9810

Jest dosyć miejsca zeby go umyć. Ja zawsze myje i zalewam olejem i wlacze zeby rozprowadzil po całym. Fakt ze rdzewieje ale ja mam starszego i nie jest z tym tak źle :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jarecki88    212

Ja jak szukałem rok temu rozsiewacza pow. 1000l to na placu u Dealera stał nówka mx z 2012 z tym ślimakiem do podawania (nie wiem czy to standard), ale raz że drogo chciał, a dwa był zardzewiały na spawach i wokół śrub mocujących skrzynię do ramy, a po za tym nie podoba mi się czyszczenie i konserwacja tego ślimaka, jest tam dostęp żeby go wymyć porządnie?

 

Ze ślimakiem to jest MXL a nie MX. Dlaczego autor uparł się na ten ślimak? Jego wadą jest to, że nie można zmienić dawki jednostronnie, chyba, że dopłacimy do drugiego silnika hydraulicznego. Wtedy cena Unii wyrywa z butów. -_-   Inne rozwiązania w zachodnich rozsiewaczach moim zdaniem też nie są złe. Mi wpadł w oko Rauch z systemem EMC- ponoć megadokładny i moim zdaniem też nie powinien kruszyć nawozu. Gdyby nie to, że zamówiłem Amazone, to byłby faworytem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja postawiłem na POM Augustów-1000l 18m, nierdzewne osłony, skrzynia, siatka u góry skrzyni, druga na dole, system podawania nawozu nie do podrobienia i wyprzedzający ślimak w Unii o kilkanaście lat- obracające się talerze są połączone z mimośrodowo obracającymi się lejami (jakbyś przesiewał piach przez przetak/cedzak) w których są niezależnie otwierane po 3 otwory na talerz (ciężko to opisać, ale nie ma opcji żeby coś się pokruszyło choć odrobinę) całość dozowania nawozu jest odseparowana gumami od skrzyni, która z kolei jest zamocowana na gumach do głównej ramy (malowana proszkowo z podkładem-kiedyś "norma" dziś nie koniecznie). O jakości malowania świadczy fakt, że nadal nie wytarła się w otworach mocowania do TUZ-a. Z wad to okropnie ciężko się go zaczepia do traktora, otwory są za głęboko, mój traktor ma duży udźwig i spokojnie mogłyby być wysunięte do przodu o 7-8cm, no i tabela wysiewu jest z przed paru lat i nie pokrywa się z dzisiejszymi nawozami (nazwy, granulacja) także pierwszy raz z "nowym" nawozem to okres prób. Wziąłem jeszcze plandekę i w komplecie był lekki, rurkowy przekaźnik (bez sprzęgieł)- całość 13000 zł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymon09875    9810

No to rzeczywiście cena dobra jak jest taki jak go opisujesz :)
Nie żebym byl jakimś obrońcą unii ale wedlug mnie niezalezna regulacja dawki jest zbyteczna, oczywiście o ile nie stosujemy map zasobności gleby.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mi wystarcza na moje czasem bezkształtne działki, że wyłączę jedną stronę- w kabinie są dwa ręczne zawory dla niezależnego zasilania zamknięcia lewej, prawej strony, "domyślnie" jest otwarty odpowiadają za to siłowniki gazowe (w tych garażowych rozsiewaczach są sprężyny, w dodatku nie otwierają tylko zamykają co po kilku latach jest niemożliwe przez zatarte tulejki, suwadła, blaszki itp.) Przez podanie oleju zamykasz otwory i ja odcinam od razu obie strony (rozdzielacz w moim Pronarze potrafi ulec naporowi siłowników gazowych) Rozsiał jakieś 200ha w sumie, umyty, schowany i mam nadzieję że po 10 latach nie będzie wyglądał jak mój poprzedni JAR-MET. Co do założyciela tematu to POM Augustów nakleja swoje logo, a rozsiewacz jest włoski, więc zachodni, na olx widziałem stare rozsiewacze Maschio i wyglądały jak mój może nadal współpracują ze sobą te firmy, jeśli nie nastawiasz się na komputer do sterowania dawką, wagę lub konkretną markę, to taki np.2000l Zeus z pom-u to kawał porządnej maszyny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mikolaj90
      Witam. Posiada ktos z was instrukcjie do tego rozsiewacza ze sterownikiem?

    • Przez asful
      Rozsiewacz vicon rs-edw problem polega na skalibrowaniu wagi nie mogę prawidłowo jej ustawić   
    • Przez happyrolnik
      Witam. Zakupiłem rozsiewacz marki Vicon rs-edw z 2005r z komputerem sterującym Focus control box i nie posiadam instrukcji obsługi tegoż rozsiewacza. Dodam jeszcze ze nigdy nie miałem doświadczenia z rozsiewaczem talerzowym gdyż wcześniej posiadałem pneumata. nie mam pojęcia jak go prawidłowo ustawić. Szpary przy lejach otwierają się przez siłowniki elektryczne na komputerze gdy ustawie np. 200 kg komputer sam mi ustawia odpowiednia wielkość szpary która dopasowuje to do prędkości ciągnika, ale oprócz tego mam jeszcze kolo tarcz wysiewających taka dźwignie a kolo niej literki od A do T i własnie nie wiem do czego one służą i ma żadnych cyfr tylko te własnie litery. Czy ktoś posiada taki rosiewacz lub wie jak to ustawić do danego nawozu






      . Z góry dziękuje za odpowiedz.
      Ps. przesyłam zdj komputera jak i rozsiewacza





    • Przez PiotrekMTZ
      Co sądzicie o tych rozsiewaczach?
      Bo planuje Kupić MDS 700l :lol:
    • Przez ARTURO04
      Witam potrzebuje pomocy może ktoś pomoże, poleci kogoś, a mianowicie problem dotyczy rozsiewacza a konkretnie wydaje mi się, że sterownik coś szwankuje konkretnie po kilku kalibracjach zaczyna zaniżać dawkę nawozu trzeba przywrócić do ustawień fabrycznych i kilka kolejnych kalibracji można wykonać i znowu robię próbę na 300kg i tyle w próbie wychodzi a już na polu ok.180 kg i na nowo do ustawień fabrycznych... Może ktoś miał podobny przypadek rozsiewacz kverneland ds-ew bez wagi z czujnikiem na koło zdjęcia sterownika  


×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj