Skocz do zawartości

Zdjęcie

Poprawa jakości gleby

13 odpowiedzi na ten temat

#1 Share MG1991

MG1991

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 35 postów

Napisany 13 kwiecień 2017 - 07:27

Poprawa jakości gleby

Witam wszystkich.

Może to nie jest odpowiedni dział, ale nie bardzo wiedziałem gdzie indziej mógłbym rozpocząć tą dyskusję. Mianowicie zastanawiam się, jakie kroki można podjąć w celu poprawy jakości gleby, innymi słowy poprawić jej urodzajność. Chodzi mi o takie działania, które będą zmierzały do poprawy jej struktury i cech jakościowych jak utrzymywanie wilgotności, zasobność w składniki organiczne i minerały z roku na rok. Znacie może jakieś artykuły naukowe na ten temat dostępne w internecie, które warto przeczytać? Jak wygląda to w waszych gospodarstwach?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Poprawa jakości gleby Dzisiaj, 20:24
  •  

#2 Share JarekBazydlo

JarekBazydlo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 220 postów

Napisany 13 kwiecień 2017 - 07:33

Poprawa jakości gleby Najpierw ureguluj ph gleby a później daj jej odpowiednią ilość próchnicy i będzie dobrze:)

#3 Share wojtal24

wojtal24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2137 postów

Napisany 13 kwiecień 2017 - 08:11

Poprawa jakości gleby ważny jest też plodozmian
ZETOR TEAM

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share joluss88

joluss88

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 46 postów

Napisany 13 kwiecień 2017 - 09:02

Poprawa jakości gleby Możesz sobie poszukać skryptów ze studiów rolniczych, z gleboznastwa i chemii rolnej, to chyba będzie taka najlepsza podstawa. Ja bym badania gleby zrobiła i dopiero zastanawiała się co dać, wtedy uwzględniając ph i inne uwarunkowania jak poziom wód itp. dobierasz nawożenie.

#5 Share Ulman

Ulman

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 677 postów

Napisany 13 kwiecień 2017 - 09:02

Poprawa jakości gleby

Na początek diagnoza z czym mamy do czynienia. Analiza makro, , próchnica, granulometria, co w podglebiu, połozenie , poziom wód gruntowych itd, itp. Pierwsze co mozna zrobić to uregulować pH, zapewnić płodozmian, przestać okradać samego siebie sprzedając słomę i zaznajomić się z pojęciem bilansu próchnicy.

Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

#6 Share adam882

adam882

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 80 postów

Napisany 13 kwiecień 2017 - 09:37

Poprawa jakości gleby a stosując siew poplonów poprawie próchnice? A jaki zastosować płodozmian na glebach 4i5. Głównie zboże bez rzepaku

#7 Share Tomek55

Tomek55

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów

Napisany 13 kwiecień 2017 - 17:16

Poprawa jakości gleby jak masz możliwość zasadź kapustę, marchew albo cos w tym stylu. Kiedyś wziąłem w dzierżawę dwa kawałki na jednym była kapusta a na drugim marchew przez 3 lata pod rząd siałem pszenicę i była najładniejsza

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#8 Share zetorki12

zetorki12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3917 postów

Napisany 13 kwiecień 2017 - 17:21

Poprawa jakości gleby

To powiadasz kapustę zasadzić ? I co z tą kapustą - zaorać , zszatkować , czy co ? A później pszenica , nawet na 5, czy 6 klasie ? No ciekawe ciekawe . :huh:

ZETOR TEAM

#9 Share mariuszd93

mariuszd93

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4409 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, sport, mechanika

Napisany 13 kwiecień 2017 - 17:24

Poprawa jakości gleby

jak masz możliwość zasadź kapustę, marchew albo cos w tym stylu. Kiedyś wziąłem w dzierżawę dwa kawałki na jednym była kapusta a na drugim marchew przez 3 lata pod rząd siałem pszenicę i była najładniejsza

A wiesz dlaczego tak było?

Bo każdy  kto  sadzi  kapustę , sieje marchew itp i  chce  zeby to naprawdę urosło - daje  opór obornika  i  za%%%ste nawożenie  :P

Nigdy nie zatrzymuj w sobie bąków! Wędrują one bowiem w górę kręgosłupa do mózgu i w ten sposób rodzą się w Tobie gówniane pomysły... :P 

http://images03.bebz...cde1b55c03f.jpg

https://www.google.p...iact=mrc&uact=8

https://encrypted-tb...GEW6ohVi5_7hJzg

#10 Share MG1991

MG1991

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 35 postów

Napisany 14 kwiecień 2017 - 06:26

Poprawa jakości gleby

Dodatkowo po kapuście pozostaje dużo zielonego do przyorania. Problem jest tylko w jej zbiorze- Kapusta wymaga dużego nakładu pracy, więc jako element płodozmianu będzie miała marginalne znaczenie, szczególnie przy coraz większym areale ogólnym upraw.

#11 Share Ulman

Ulman

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 677 postów

Napisany 14 kwiecień 2017 - 14:21

Poprawa jakości gleby

Co ci po kapuście zostanie zielonego - parę listków i korzeń :P Większość zielonej masy wywozisz z pola więc masz mocno ujemny bilans próchnicy.

Dbanie o glebę jast baaardzo długotrwałym procesem ale by mieć o tym pojęcie trzba sie nieco zagłębić  temat i pouczyć,  

Edytowany przez Ulman, 14 kwiecień 2017 - 14:21.

#12 Share MG1991

MG1991

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 35 postów

Napisany 14 kwiecień 2017 - 19:49

Poprawa jakości gleby właśnie po to założyłem ten temat. Aby ludzie dzielili się doświadczeniami i artykułami na ten temat.

#13 Share Ulman

Ulman

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 677 postów

Napisany 14 kwiecień 2017 - 22:34

Poprawa jakości gleby

Ja osobiście od 8 lat niczego oprócz  plonu głownego nie wywożę z pola. Jeśli czas pozwala to idą poplony z roslin nie spokrewnionych z uprawianymi. Nigdy nie uprawiam na mokro ani nie próbuje nadmiernie rozpylić strukturę. Głębosz  co roku tam gdzie scieżki i uwrocia i co 3-4 lata kazde pole. Robię na ok 40-45 cm max 

Zmianowanie nie jest obecnie optymalne ale razem z poplonami daje radę. Raz na kilka lat przydałoby się podać obornik ale niestety brak sensownych źródeł. Jak juz pisałem , zacznij od świadomości czym dysponujesz zrób wszelkie analizy, szpadlem pokop na 50-60 cm zobacz jakie warstwy pogadaj ze starszymi co mówią o tej ziemi (czasem w mądrościach ludowych jest sporo prawdy)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#14 Share Rolnik1111

Rolnik1111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 350 postów

Napisany 14 kwiecień 2017 - 22:56

Poprawa jakości gleby

A osady z oczyszczalni i pomiot kurzy poprawiają bilans próchnicy czy głównie dostarczają składników?

Podobno z obydwoma łatwo przedobrzyć i zniszczyć glebę.