MG1991

Poprawa jakości gleby

Polecane posty

MG1991    3

Witam wszystkich.

Może to nie jest odpowiedni dział, ale nie bardzo wiedziałem gdzie indziej mógłbym rozpocząć tą dyskusję. Mianowicie zastanawiam się, jakie kroki można podjąć w celu poprawy jakości gleby, innymi słowy poprawić jej urodzajność. Chodzi mi o takie działania, które będą zmierzały do poprawy jej struktury i cech jakościowych jak utrzymywanie wilgotności, zasobność w składniki organiczne i minerały z roku na rok. Znacie może jakieś artykuły naukowe na ten temat dostępne w internecie, które warto przeczytać? Jak wygląda to w waszych gospodarstwach?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
joluss88    109

Możesz sobie poszukać skryptów ze studiów rolniczych, z gleboznastwa i chemii rolnej, to chyba będzie taka najlepsza podstawa. Ja bym badania gleby zrobiła i dopiero zastanawiała się co dać, wtedy uwzględniając ph i inne uwarunkowania jak poziom wód itp. dobierasz nawożenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ulman    5575

Na początek diagnoza z czym mamy do czynienia. Analiza makro, , próchnica, granulometria, co w podglebiu, połozenie , poziom wód gruntowych itd, itp. Pierwsze co mozna zrobić to uregulować pH, zapewnić płodozmian, przestać okradać samego siebie sprzedając słomę i zaznajomić się z pojęciem bilansu próchnicy.


Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adam882    11

a stosując siew poplonów poprawie próchnice? A jaki zastosować płodozmian na glebach 4i5. Głównie zboże bez rzepaku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek55    18

jak masz możliwość zasadź kapustę, marchew albo cos w tym stylu. Kiedyś wziąłem w dzierżawę dwa kawałki na jednym była kapusta a na drugim marchew przez 3 lata pod rząd siałem pszenicę i była najładniejsza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

To powiadasz kapustę zasadzić ? I co z tą kapustą - zaorać , zszatkować , czy co ? A później pszenica , nawet na 5, czy 6 klasie ? No ciekawe ciekawe . :huh:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559

jak masz możliwość zasadź kapustę, marchew albo cos w tym stylu. Kiedyś wziąłem w dzierżawę dwa kawałki na jednym była kapusta a na drugim marchew przez 3 lata pod rząd siałem pszenicę i była najładniejsza

A wiesz dlaczego tak było?

Bo każdy  kto  sadzi  kapustę , sieje marchew itp i  chce  zeby to naprawdę urosło - daje  opór obornika  i  za%%%ste nawożenie  :P


;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MG1991    3

Dodatkowo po kapuście pozostaje dużo zielonego do przyorania. Problem jest tylko w jej zbiorze- Kapusta wymaga dużego nakładu pracy, więc jako element płodozmianu będzie miała marginalne znaczenie, szczególnie przy coraz większym areale ogólnym upraw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ulman    5575

Co ci po kapuście zostanie zielonego - parę listków i korzeń :P Większość zielonej masy wywozisz z pola więc masz mocno ujemny bilans próchnicy.

Dbanie o glebę jast baaardzo długotrwałym procesem ale by mieć o tym pojęcie trzba sie nieco zagłębić  temat i pouczyć,  

Edytowano przez Ulman

Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MG1991    3

właśnie po to założyłem ten temat. Aby ludzie dzielili się doświadczeniami i artykułami na ten temat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ulman    5575

Ja osobiście od 8 lat niczego oprócz  plonu głownego nie wywożę z pola. Jeśli czas pozwala to idą poplony z roslin nie spokrewnionych z uprawianymi. Nigdy nie uprawiam na mokro ani nie próbuje nadmiernie rozpylić strukturę. Głębosz  co roku tam gdzie scieżki i uwrocia i co 3-4 lata kazde pole. Robię na ok 40-45 cm max 

Zmianowanie nie jest obecnie optymalne ale razem z poplonami daje radę. Raz na kilka lat przydałoby się podać obornik ale niestety brak sensownych źródeł. Jak juz pisałem , zacznij od świadomości czym dysponujesz zrób wszelkie analizy, szpadlem pokop na 50-60 cm zobacz jakie warstwy pogadaj ze starszymi co mówią o tej ziemi (czasem w mądrościach ludowych jest sporo prawdy)


Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik1111    27

A osady z oczyszczalni i pomiot kurzy poprawiają bilans próchnicy czy głównie dostarczają składników?

Podobno z obydwoma łatwo przedobrzyć i zniszczyć glebę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Przemek B
      Czy ktos z was produkuje tyto bo ja tak
      czy w tym roku duzo wam tytoniu zjadly robaki np drutowce?
    • Przez Dominator88
      Witam chciałbym się zając uprawą łubinu niestety niemam doświatczenia z tą rośliną może mogliście by mi cos powiedzieć na jej temat
      Interesują mnie kiedyś siać łubin? Jaka obsada na hektar? Jakie stosujecie środki ochrony roślin w uprawie łubinu? Czy może nie stosujecie oprysków na łubin? Jakie stosujecie nawożenie na łubin? Czy uprawa łubinu jest opłacalna? Jakie odmiany siejecie?
    • Przez AGRObombula
      witam was Drodzy koledzy mam parę pytań odnośnie soji. Czy uprawa w Polsce możliwa a może ktoś już uprawiał jeśli tak to jakią odmianę. jak plonuje jakie zabiegi stosujemy czy jest opłacalna jednym słowem piszcie co wiecie na temat ale wolałbym aby się wypowiedzieli Ci co się na sprawie znają
    • Przez marcinostry
      witam. chciałbym się dowiedzieć czy uprawa tymianku jest opłacalna na 1ha oraz gdzie można kupić nasiona tymianku z góry dzięki za odpowiedź.
    • Przez szark93
      Witam. Chciałbym się dowiedzieć wszystkiego o tej roślinie. Na jakich klasach ziemi najlepiej sie rodzi ? Jaki nawozy i w jakiej ilości stosować ? Czym pryskać ? Ile kg wysiać na 1 ha ? I czy jest dobra na paszę dla bydła ? Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi .
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj