Skocz do zawartości

Zdjęcie

co sądzicie o formowaniu redlin w ziemniakach

120 odpowiedzi na ten temat

#21 Share pmichal56

pmichal56

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 347 postów
  • Zainteresowania:komputery tablety telefony ich naprawa

Napisany 06 grudzień 2009 - 10:01

co sądzicie o formowaniu redlin w ziemniakach więc brony druciaki maja szerokość 4 m są wykonane jak w nazwie z drutów o średnicy 6mm połączone jak łańcuch w taki sposób że tworzą brony elastyczne dostosowujące się do kształtu redliny . brony mają możliwość przestawienia na dłuższe zęby lub krótsze. krótkich używa się przed w schodowo a dłuższych pow schodowo. odbywa się to przez odwrócenie samych bron o 180 stopni w stosunku do ramy nośnej. stosuje je w celu spulchnienia całej redliny jak również bardzo ważna kwestia niszczenie kiełkujących chwastów. ja jak będę miał formownice tylko raz je użyję przed formowaniem tak z tydzień a po wsadzeniu 2-3 tygodnie. myśle że spulchniona ziemia powinna pomóc w formowaniu ale to się okaże w praktyce.

odsprzedam titusa w dobrej cenie.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
co sądzicie o formowaniu redlin w ziemniakach Dzisiaj, 23:38
  •  

#22 Share yarecki12

yarecki12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 974 postów

Napisany 06 grudzień 2009 - 10:54

co sądzicie o formowaniu redlin w ziemniakach Aha taki motyw. Nigdy się z czymś takim nie spotkałem. My na chwasty wszystko pryskamy po sformowaniu przedwschodowo Affalonem inie ma problemu nigdy z chwastami. Zaprawiarka mokra na sadzarce z dwoma dyszami na sekcję - 1 dysza na bulwę, druga na ziemię w dołek i nie ma stonki ani drutowców i innych robali. Zaprawiamy prestigem. a Ty czym zaprawiasz bo coś mówiłeś że też masz zaprawiarkę?

#23 Share pasio

pasio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 516 postów
  • Zainteresowania:szerokie

Napisany 06 grudzień 2009 - 11:16

co sądzicie o formowaniu redlin w ziemniakach Ciekawa sprawa z tym formowaniem, muszę spróbowac takiego sposobu uprawy, dotychczas stosowałem zwykły obsypnik jak ziemniaki się przebijały, następnie oprysk Sencorem + Fusilade Forte. Ile kosztują takie zaprawiarki na sadzarki 2-rzędowe?

#24 Share yarecki12

yarecki12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 974 postów

Napisany 06 grudzień 2009 - 11:27

co sądzicie o formowaniu redlin w ziemniakach Nie wiem ile kosztują takie zaprawiarki. My mamy sadzarkę 4 rzędową ciąganą i mamy własnej konstrukcji zaprawiarkę - opryskiwacz zawieszany zamontowany na dyszlu, pompa na wom do ciągnika mocowana na śruby do dolnego zaczepu, węże, dysze i gotowe. Ale do małej sadzarki tak raczej nie zrobisz.
Niektóre odmiany są bardzo wrażliwe na Sencor - można je porazić i lipa będzie, mieliśmy tak raz bo na nowym polu affalon do końca nie podziałał bo było perzu troche i były tam 3 odmiany z czego jedna ucierpiała po sencorze.
Zobaczcie zdjęcie jak wyglądają ziemniaki po formiarce aktywnej na 75 cm, i porównajcie do swoich. Agrofoto.pl Forum -> Galeria -> Wyświetlanie obiektu -> Zetor 16245 + obsypnik do ziemniaków struik
Po dobrym biernym obsypniku też tak można zrobić ale trzeba mieć śliskie blachy chromoniklowe tak jak w aktywnej to wtedy nic się nie zakleja i jest zagłaskane ładnie. Bierny nawet czasami jest lepszy bo można zrobić wyższe kopce. Zależy jaka ziemia i w jakim stopniu wyrobiona przed sadzeniem

#25 Share pmichal56

pmichal56

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 347 postów

Napisany 07 grudzień 2009 - 19:09

co sądzicie o formowaniu redlin w ziemniakach I TAK MYŚLĘ ŻE ŚWIEŻY ZAPRAWIONY SADZENIAK DOBRZE NAWOŻONY I PROFILOWANY FORMOWNICĄ, CHRONIONY PRZED CHWASTAMI I ZARAZĄ EWENTUALNIE JAK KTOŚ MA TO I PODLEWANY = SUPER PLON ZIEMNIAKA .JA W TYM ROKU MIAŁEM SAINTE 450 KG/ARA, TAJFUN DO 550 KG/ARA I DENAR DO 550KG/ARA. TO DOBRZE??? BO MYŚLĘ ŻEBY WIĘCEJ SIĘ RODZIŁO. WIESZ APETYT ROŚNIE W MIARĘ JEDZENIA. :lol: :)

#26 Share yarecki12

yarecki12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 974 postów

Napisany 07 grudzień 2009 - 22:32

co sądzicie o formowaniu redlin w ziemniakach Po pierwsze wyłącz caps locka.
45-55 ton to bardzo dobre plony, ciężko więcej wycisnąć bo będzie dużo zielonych. Przy wysokich plonach dobrze mieć rzędy 90 cm, wtedy nie ma wogle zielonych. Bo przy wąskich rzędach na 75cm może być dużo zielonych, ale i tak o wiele mniej niż przy 67.
My wszystkie nawozy siejemy rzutowo, i jeszcze dodatkowo przy pryskaniu na zarazę dolewamy różnych mikstur do opryskiwacza.
Nie mamy dozownika na formownicy i raczej nie będziemy tego robić.

#27 Share andrzej3560

andrzej3560

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 296 postów

Napisany 15 styczeń 2010 - 23:19

co sądzicie o formowaniu redlin w ziemniakach Ja bym uformował na zimę. Wiosną sadzarką z krojem i nawozem zasadził ziemniaki , praktycznie nei ruszając redliny następnie opryskał i koniec.

#28 Share Lukasz1987

Lukasz1987

Scania king of the road

• Members
  • PipPipPip
  • 1915 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja, militaria, off-road

Napisany 16 styczeń 2010 - 09:19

co sądzicie o formowaniu redlin w ziemniakach Tyle tylko, że przez zimę ziemia Ci z twardnieje i ziemniak będzie miał problem z rośnięciem. Jak chcesz mieć dobry plon, to musisz mieć pulchna ziemię na dużej głębokości. Dlatego często stosowane są agregaty podorywkowe a następnie siewne bierne bądź aktywne. Formowanie redlin na zimę to dla Mnie strata gotówki, i dobrowolne obniżenie zysków.
Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

#29 Share Ukasz52

Ukasz52

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 191 postów

Napisany 17 styczeń 2010 - 16:53

co sądzicie o formowaniu redlin w ziemniakach niekoniecznie w niektórych krajach taka uprawę się praktykuje pozwala to na szybszy wjazd w pole poprzez obeschnięcie redlin przemrożenie i brak grud czasem sieje sie roślinę osłonową np. gorczycę..

#30 Share yarecki12

yarecki12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 974 postów

Napisany 17 styczeń 2010 - 18:19

co sądzicie o formowaniu redlin w ziemniakach Pierwsze słyszę o formowaniu redlin na zimę, nie wiem po co to i wogle. To prawda jak Lukasz1987 mówi, trzeba głęboko uprawić, najlepiej agregat ścierniskowy głęboko wpuścić (150-170 koni ma co robić wtedy z 3 metrami), lub taki czeski agregat na sztywnych długich zębach 3,60m też 150-170 koni ma co robić, na cięższych ziemiach brona aktywna, teraz mamy nową większą bronę 4 metrową o dłuższych zębach , zobaczymy jak teraz będzie, na pewno lepsze spulchnienie będzie i potem mniejszy problem z nagarnięciem.
Najlepszym urządzeniem do uprawienia gleby pod ziemniaki jest brona aktywna ale z tych cięzkich serii.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share Lukasz1987

Lukasz1987

Scania king of the road

• Members
  • PipPipPip
  • 1915 postów

Napisany 17 styczeń 2010 - 20:19

co sądzicie o formowaniu redlin w ziemniakach My nie stosujemy brony aktywnej bo jej nie mamy, przed orką zimową idzie głębosz na 50cm obornik, orka. Na wiosnę agregat podorywkowy Top Down Vaderstad na 25cm, po nim Unia Kombi (gra i trąbi :) znajomego bo też nie mamy swojego. a następnie zabiegi sadzenia ziemniaków. W tym roku jest plan dać "po samą ramę" Top Down i myślimy, że 35cm złapie. Jarek jaką masz broną aktywną, że 4m ma zapotrzebowanie 150-170KM?
Pozdrawiam
Nienawidzę Naszej Klasy, Fotki i Grona, strony dla osób szukających przyjaciół wśród ludzi, których nie znają

Nie będę dyskutował z idiotami, sprowadzą Mnie do swojego poziomu wykończą doświadczeniem

#32 Share andrzej3560

andrzej3560

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 296 postów

Napisany 17 styczeń 2010 - 22:06

co sądzicie o formowaniu redlin w ziemniakach Możesz spulchnić glebę kłem ma środku redliny przed ich uformowaniem [ łącznie] .Ziemia na wiosnę raczej jest dość lużną ponieważ śnieg gromadzi się w dole redliny . Mróz natomiast najpierw zamraża odsłoniętą wierzchnią warstwę redliny a po kilku dniach zamarza dół redliny [praktycznie wysadzając ją w powietrze ]. Woda z deszczu także nie stoi na wierzchołku . Na wiosnę ciągnikiem myślę że powinniśmy jeździć po dole redliny. A przed sadzarką krój [może mały
wąski kieł spulchniający ale myślę że to niekonieczne ] . Siałem podobnie 2o lat temu buraki cukrowe na redlinach zimowych i było dobrze . Ziemia na redlinach szybciej się nagrzewa i to jest dużym plusem . Można inaczej np wiosną głęboszować 35- 40 cm i zasadzić praktycznie w głębosz ,ziemia na pewno pod redliną będzie pulchna .

#33 Share Lukasz1987

Lukasz1987

Scania king of the road

• Members
  • PipPipPip
  • 1915 postów

Napisany 17 styczeń 2010 - 22:32

co sądzicie o formowaniu redlin w ziemniakach U mojego Ojca ziemia pod ziemniaka musi być zrobiona jak w poście powyżej, chyba że się brony wirowej dorobię do Kombi pójdzie w odstawkę

#34 Share yarecki12

yarecki12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 974 postów

Napisany 17 styczeń 2010 - 23:13

co sądzicie o formowaniu redlin w ziemniakach My tak robimy, na lżejszych ziemiach agregat sztywny lub ścierniskowy a potem agregat unia viking ( coś jak zwykły kultywator, raczej aby ziemie wyrównać a nie uprawić, a na cięższych ziemiach - agregat sztywny i brona 3 m. Brona 3m przy ciągniku 170 koni, bo innego nie ma chociaż kiedyś zaczepiliśmy C385. Brona jak dasz głęboko to jest co robić, dłuższe zęby i wogle. Teraz od tego sezonu wszystko chcemy robić aktywną 4m, jeszcze nią nie robiliśmy będzie 200 koni przy niej chodzić. Brona to kverneland ale nie pamiętam typu, taka z tych mocnych cięzkich serii, nie z tych lekkich bron które dają do zestawów uprawowo siewnych.

Dobrą opcją jest agregat ścierniskowy głęboko wpuszczony a potem przejazd agregatem uprawowym typu kombi lub viking.
Nie wiem ile ta brona 4 m ma zapotrzebowania, poprostu taki ciągnik mamy i taki będzie przy niej chodzić, sąsiad ma taką samą bronę to lata z nią 190 koni.

#35 Share Lukasz1987

Lukasz1987

Scania king of the road

• Members
  • PipPipPip
  • 1915 postów

Napisany 17 styczeń 2010 - 23:37

co sądzicie o formowaniu redlin w ziemniakach Pewnie NG-S 101 znajomy ma taką i sobie chwali, rocznie obrabia nią 400ha siew rzepaku i pszenicy ozimej bezorkowo, na ściernie od razu brona z siewnikiem i muszę przyznać, że JD 7930 ma co robić.
Jaki masz 200 konny ciągnik? Bo nie pamiętam, żebyś się pochwalił :)

#36 Share Moryc

Moryc

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 18 postów

Napisany 05 maj 2010 - 22:47

co sądzicie o formowaniu redlin w ziemniakach na rozstaw 67,5cm znajomy stosuje:

#37 Share pawelec

pawelec

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1679 postów

Napisany 08 czerwiec 2010 - 09:30

co sądzicie o formowaniu redlin w ziemniakach pmichal56, widzialem na youtube.com Twoj film odnosnie pracy obsypnika do ziemniaków Bomet. Mozesz cos wiecej powiedziec na jego temat? Dobrze uprawia? Opisz jak uprawiasz ziemie przed sadzeniem zebym mial pogląd i porównanie do siebie, oraz napisz jaka masz ziemie!
pozdr!
SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

#38 Share Rafal180

Rafal180

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1126 postów
  • Zainteresowania:Wolność słowa na AF!!!!

Napisany 08 czerwiec 2010 - 19:44

co sądzicie o formowaniu redlin w ziemniakach pmichal56 jaki masz rozstaw redlin???
Więc dziewczyno powróć tu... ja tak proszę z całych sił Ooooooooooooooo
-------------------------------------------------------
Pozdrawiam wszystkich zakochanych i znawców tematu!!

#39 Share pmichal56

pmichal56

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 347 postów

Napisany 16 listopad 2010 - 20:28

co sądzicie o formowaniu redlin w ziemniakach więc tak u prawa przed sadzeniem to dwa razy agregat uprawowy na wąskich zębach. Pierwszy raz żeby wyrównać pole tak na 10-15cm a drugi raz już tak na głębokość 15cm-18cm. robię to ursusem 912 (będzie 914) od nowego sezonu i agregat unia Grudziądz na wąskich zębach z podwójnymi wałami doprawiającymi szerokość 2,8m. ziemie to trochę 3 ale głownie 4a-4b i 5 też się gdzieś trafi. sadze rozstawem 75cm. jeżeli chodzi o formowanie to do tej formownicy przydał by się ciut mocniejszy i cięższy ciągnik,ja robię c-360-3p. tak sprawuje się dobrze bo redlina jest usypana i ubita dobrze było by super jak by te kilkanaście koni było więcej. ale trzeba robić tym co się ma.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share yarecki12

yarecki12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 974 postów

Napisany 15 grudzień 2010 - 00:05

co sądzicie o formowaniu redlin w ziemniakach Trzeba robić tym co się ma i jakoś sobie radzić. My od nowego sezonu będziemy robić formowanie razem z sadzeniem - za sadzarką będzie doczepiona formownica - bardzo ciekawe rozwiązanie.