pmichal56

co sądzicie o formowaniu redlin w ziemniakach

Polecane posty

pmichal56    15

witam mam pytanie do tych co mają formownice do ziemniaków jak wygląda sprawa plonów bez formowania i z formowaniem redlin przed wschodami ziemniaka. bo słyszałem że dużo lepiej ale chce się upewnić, myślę o zakupie formownicy.


odsprzedam titusa w dobrej cenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matias89    2

raz stosowaliśmy redliniarke i to że plon jest większy to częsciowo prawda bo koziołek jest dobrze usypany i ubity i ziemniak ma sie gdzie rozrosnąć. Natomiast jeżeli będziesz już kupował to proponował bym aby niebyła to szeroka redliniarka gdyż będziesz przesówał niektóre rządki, chyba że pole masz proste i rządki Ci równe na całym polu wychodzą My stosujemy redliniarke w marchwii jest ona 3 rzędowa do ziemniaków sie nie nadaje natomiast kolega ma 2 rzędową i nienarzeka


Moje filmy na YouTube: http://pl.youtube.com/user/Godziu89 <----- zapraszam do oglądania i komentowania!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pmichal56    15

więc mam na myśli formownie od KRUKOWIAKA dwurzędowa rozstaw międzyrzędzi regulowany od 67.5-75cm


odsprzedam titusa w dobrej cenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yarecki12    2

Nie wiem jak wy sadzicie ziemniaki bez formowania, jak to nie rozumiem nie wiem u mnie wszyscy stosują formownice bierne lub aktywne. My od zawsze stosujemy formownice, od kiedy pamiętam. Znaczy co ,sadzicie i tak zostawiacie? Jakbyśmy tak robili to by ziemniaki nie miały gdzie się pomieścić, a plony są nawet 60 ton/ha czasami. Tej od krukowiaka bym nie kupił, zobacz sobie remprodexa http://www.remprodex.com.pl/public_html/pl/obsypniki-obsypnik_ufo97.html. Mamy takiego na 90 cm. Jeszcze mamy takiego aktywnego baseleria ale to już droga sprawa, ale zobacz jak pole wygląda po takiej maszynie, na tym polu plony mamy 40-60 ton.

Obsypnik do ziemniaków - Baselier 4 FK 380 technika piel�gnacji ziemniaków - traktorpool.pl - Agrarada Sp. z O.o. - strona domowa handlowca

W tym linku to nasz ciągnik, formownik i nasze pole ale oni maja na sprzedaż taki sam i wykorzystali nasze zdjęcie. Ciągnik to 1204 i po sezonie z tą formownicą silnik do remontu, teraz chodzi z nią NH 155 koni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pmichal56    15

więc tak do 6ha nie opłaca mi się kupować 4-rzędowej formowni cy mam 912 ale raczej wolałbym do mniejszego ciągnika który mam c-360-3p i wąskie koła też mam do niego a tak jeszcze dokupuj koła wąskie i napęd co odpada, a zapotrzebowanie tej formowni cy to 37KM chyba że macie jeszcze jakieś inne propozycje najlepiej jak by ktoś miał taką i mógłby się wypowiedzieć na temat Krukowiaka czy dobrze formuje itp.


odsprzedam titusa w dobrej cenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yarecki12    2

Nie trzeba wąskich kół do formowania. My formowaliśmy różnymi ciągnikami o mocy 70-120 koni , każdy na oponach 16.9 lub 18.4 cala czyli 420-480 mm, nieważne czy rzędy na 75 cm czy na 90 cm, na wąskich kołach gorzej się kieruje i słabszy uciąg. Mówię o formownicy biernej. Ursus 912 da radę sobie, u mnie gość ma remprodexa 4 rzędowego na 75 cm to formuje zetorem 8011. 4 rzędowa formownica z U912 jest ekonomiczniejszym rozwiązaniem niż C360 z 2 rzędami - dłużej musisz robić, więcej przejazdów więcej ugniatania gleby, więcej spalisz jak to przeliczysz na hektar roboty.

W formowaniu aktywnym na 90 cm , robił ursus na oponach 18.4 ale to za słaby, jeszcze na lżejszej glebie szedł, robił zarówno z napędem jak i drugi bez napędu, ale teraz robi NH 150 koni, i pracuje na oponach 12.4 ale tam są niskie prędkości więc nie trzeba szerokich opon - jak nie mieliśmy jeszcze wąskich kół to jechaliśmy na tylnych oponach 650 a przednie 540 :blink:

Podsumowując do 4 rzędowej formownicy remprodexa nie trzeba Ci ani napędu ani wąskich kół, 912 jest masywna i daje sobie radę, bo jak robimy małym nh 70 koni to trzeba go dobrze dociążyć a w 80tce nic nie trzeba poza standardowym obciążęniem. U mnie gośc ma 6 czy 8 ha i ma taką formiarkę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bolid20    98

A jak formujecie redliny w ziemniakach aktywnymi formownicami - najpierw sadzicie ziemniaki sadzarką a potem formownica?? czy odwrotnie..


-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yarecki12    2

W dzień sadzenia jadą dwa duże traktory - jeden ma agregat ścierniskowy lub agregat uprawowy na sztywnych twardych długich zębach który głęboko wzrusza ziemię, drugi ciągnik ma kultywator taki na sprężynach aby doprawić lub na cięższej ziemi brona aktywna. Trzeci ciągnik odrazu sadzi na świeżo. Po pewnym czasie dosypujemy nawozu, formujemy redliny, pryskamy przed wschodowo affalonem na chwasty a potem pryskanie na zaraze, ewentualnie nawożenie dodatkowe, podlewanie deszczowniami jak sucho.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pmichal56    15

a co sądzicie o tym http://www.youtube.com/watch?v=feNZbYkZCKc&feature=player_embedded# ZAKŁAD BOMET. A jeszcze jedno mówicie że nie trzeba wąskich kół do 912 a aj liczę tak, formowni ca ma rozstaw międzyrzędzi 75*2 =150cm a ursus na kołach 16.9-38 przy rozstawie 1500mm po zewnętrznej kół tylnych ma 1940mm czyli na stronę wychodzi 220 mm lub jak kto woli 22 cm więc tyle będę gniótł redlinę po obu stronach kół. takie moje wyliczenia. a tak w ogóle to ta nowa bometu czy może używana niemiecka gruse. nowa 7500 a używana niemka to około 6000zł. a nowa http://www.allegro.pl/item833333011_agregat_pielegnacyjny_formownica.html bomet dwurzędowa 3600zł.a krukowiak KFMR Krukowiak - Formownica za 5950zł, jeszcze jest kwestia wykorzystania maszyny bo za dużo to ona nie pracuje w sezonie. przy 6ha ziemniaka nie wiem czy aby nie za duża będzie 4 rzędowa a więcej ziemniaka to chyba nie posadzę bo nie ma skąd ziemi dokupić.

 

a jeszcze jedno to że wąskie koła są super to ja wiem bo pracowałem na rozstawie 67.5 na kołach szerokich 14.9-28 i wąskich 9.5-36 i różnica jest zasadnicza w plonie im mniej ugniatamy redline kołami tym lepiej. a dodam że teraz nawet kopie na wąskich bo straty wynikłe z ugniatania kołami redlin są zerowe a tak było dużo ziemniaków pogniecionych przez koło od ciągnika. (kopie anną Z-644.)dodam jeszcze że chce zamontować na tej formowni cy dozownik nawozów.a co z terminem formowania można by było 2-3 tygodnie po wsadzeniu przejechać broną chwastownikiem żeby zniszczyć chwasty a 1 tydzień później uformować i opryskać. a co o tym myślicie


odsprzedam titusa w dobrej cenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bolid20    98

Dzieki RAFAŁ180 za odp. Właśnie nie wiedziałem że to tylko bruzdy robi. Tak jak oglądnołem ten filmik o formownicy z Bometu to raczej nadaje się na dobre sypkie ziemie. Bo u mnie są same bryły i ziemia ciężka to raczej tylko aktywny.


-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yarecki12    2

Słuchajcie obaj. Te krukowiaki i bomety to się zbytnio do niczego nie nadają. Wogle delikatne to i nie wygląda solidnie, te zęby takie słabe - nie zrobisz dobrej roboty tym.

Maszyny Remprodex ich formownica Maszyny rolnicze - Obsypniki / Remprodex Sp z O.o. Człuchów to całkiem inna klasa jakości, one są wzorowane na niemieckich gruse i grimme. Lepiej używanego grusa http://www.allegro.pl/item825496667_obsypnik_do_formowania_redlin_gruse_4_rzedowy.html kupić on wygląda prawie tak samo jak remprodex, kupić, taniej niż remprodex wyjdzie a robotę też zrobi. Takiego bometa i krukowiaka bym nie kupił. Remprodex całkiem dobrze sobie radzi na średniej i cięższej ziemi jeżeli jest dobrze wyrobione pole przed sadzeniem. My mamy czasem z tym problemy bo mamy ciężką ciąganą sadzarkę - ciagnik 4,5 tony, sadzarka swoje waży i ziemniaków w środku 3 tony więc troche ugniata glebę przed sadzeniem.

Co do ugniatania rzędów. My pryskamy na 9.5 kołach - nie ma śladu po traktorze prawie. Rozsiewanie nawozów dodatkowe po posadzeniu oraz po formowaniu na kołach 9.5 lub 12.4. Przy opryskiwaczu i rozsiewaczu trzeba mieć wąskie koła ale przy obsypniku lepiej mieć szersze. Obsypnik lepiej mieć 4 rzędowy bo ugniatasz dwa razy mniej przejazdów niż przy 2 rzędowym. Można mieć szersze koła przy formiarce bo ona z tyłu wzruszy glebę i będzie dobrze. Oczywiście inaczej opona 18.4 zachowuje się w rzędach 90 czy 75 a inaczej w 62 czy 67. na 75 cm mozna podgartywać np 80tką czy zetorem 8011 z oponami 16.9 lub 18.4 tak jak robi mój sąsiad, a my też tak robiliśmy jak mieliśmy 75 cm kiedyś.

Kopanie anną to lipa bo gnieciesz rzędy, trzeba mieć wąskie koła - albo kombajn z bocznym wykopem, wtedy nic nie gnieciesz. Ale na 6 nie będziesz takiego kombajnu kupować, anna wystarczy.

Dlatego zachęcam wszystkich do przejścia na rzędy z 62/67 na rozstaw 75 cm - mniej przejazdów ugniatania - anna ogarnia te rzędy spokojnie. Ta sama opona na 75 cm mniej gniecie niż ta sama na 67 czy 62. Same zalety są z szerszych rzędów. Wyższy plon jest.

o tu ciekawe ogłoszenie http://www.otomoto.pl/index.php?sect=show&id=B155613

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pmichal56    15

więc tak przemyślałem wszystko i wybrałem tą bometa 2 rzędową. Dlaczego:

1.kwestia finansowa za dużo kasy na raz 8500zł kiedy mi się to zwróci można we dwóch lub trzech ale ja nie mam z kim.

2.Ziemie mam raczej lżejsze przeważają 4a i 4b 5 jakieś o,4ha i 3 będzie z 1ha a tak to z uprawą pod ziemniaki jest ok i kamieni nie mam także lżejsza konstrukcja powinna się spisać.

3.jak się trochę więcej uzbiera to wtedy na pewno będzie remprodex lub gruse.

4.maszyna będzie bardziej wykorzystana w gospodarstwie

5.chce zamontować uniwersalny dozownik nawozów sztucznych na niej, który będzie można założyć do sadzarki a jest ona dwurzędowa. Także kupno osobnego dozownika do większej formownicy dodatkowo podraża inwestycje.


odsprzedam titusa w dobrej cenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yarecki12    2

Dobrze mówisz. Poza tym pierwsza sprawa jest taka że jak masz 2 rzędową sadzarkę to tylko 2 rzędowy obsypnik bo rzędy można poprzesuwać! Można mieć sadzarke 4, a formownice 2, albo obie maszyny 4 rzedowe, ale nie jest dobrą opcją 4 rzędowy obsypnik przy 2 rzędowej sadzarce, nie wiedziałem że masz 2 rzędową sadzarkę, jakbym wiedział to bym Ci odrazu napisał żebyś brał 2 rzędowy obsypnik. Zadzwoń zapytaj się ile kosztuje w remprodexie 2 rzędowy obsypnik bo może być niewiele droższy a dużo lepszy, robią takie też ale nie ma ich na stronie bo mało kto to kupuje ale na zamówienie zrobią.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pmichal56    15

Dobrze mówisz. Poza tym pierwsza sprawa jest taka że jak masz 2 rzędową sadzarkę to tylko 2 rzędowy obsypnik bo rzędy można poprzesuwać! Można mieć sadzarke 4, a formownice 2, albo obie maszyny 4 rzedowe, ale nie jest dobrą opcją 4 rzędowy obsypnik przy 2 rzędowej sadzarce, nie wiedziałem że masz 2 rzędową sadzarkę, jakbym wiedział to bym Ci odrazu napisał żebyś brał 2 rzędowy obsypnik. Zadzwoń zapytaj się ile kosztuje w remprodexie 2 rzędowy obsypnik bo może być niewiele droższy a dużo lepszy, robią takie też ale nie ma ich na stronie bo mało kto to kupuje ale na zamówienie zrobią.

ok dzięki nie wiedziałęm że remprodex robi 2 rzędowe

 

więc tak dwurzędowy obsypnik z starym tyłem 6500zł a z nowym tyłem 8000zł różnica taka że tylko dłuższe blachy formujące i sprężyny dociskowe lepsze. jak dla mnie za dwurzędówkę za drogo. za trochę blach parę sprężyn i profili to zadużo. pół ceny za bometa!!!!!


odsprzedam titusa w dobrej cenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yarecki12    2

Po pierwsze nie cytuj poprzedniego posta, cytuje się posty 2 lub 3 wyżej które są, a nie ten poprzedni.

No cenią się oni, zadzwoń do Grimme to się dopiero za głowę złapiesz :blink:. A bomet ile kosztuje? 2 rzedowy a ile 4 rzędowy? W sumie jak się przyjrzałem to ten bomet nie jest taki zły, o wiele lepszy od krukowiaka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pmichal56    15

ok zapomniałem że cytować nie wolno. Więc bomet 2-rzędy 3600zł.4-rzędy 8500zł. a remprodex 4-rzędy nowy tył zaczyna się od 11500zł.kosmiczne ceny mają.


odsprzedam titusa w dobrej cenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yarecki12    2

No mają ceny w remprodexie. Mieliśmy 4x 75 cm ze starym tyłem, teraz mamy 4x 90 cm z nowym tyłem i jest różnica, nowy tył lepszy.

Kosztował coś między 12 a 15 tysięcy, nie pamiętam bo to prawie 4 lata temu było. Grimme 4 rzedowy na 75 cm kosztuje jakieś 25-30 tys złotych, ale jakbyśmy kupowali jeszcze raz to grimme, różnica by się zwróciła w paliwie bo często musimy remprodexem dwa razy jechać, albo puszczać przed formiarką taki kultywator aby wstępnie spulchnił bruzdy rzędów. Ale porównywać bometa do grimma to tak jak malucha do mercedesa :blink:. Na 6 Ci ten bomet styknie, nie wiadomo jak to dalej będzie z tymi ziemniakami, jak się rozwiniesz to kupisz sobie lepszy sprzęt, 4 rzędowy.

A tego bometa bierzesz na jaki rozstaw międzyrzędzi? Sadzarkę jaką masz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pmichal56    15

sadzarka s-211 bardzo fajnie sadzi nawet ziemniaki z kiełkami długości do 5mm do tego założony dozownik nawozów i od zeszłego roku zaprawiarka na mokro własnej konstrukcji.na wiosnę poszerzę ją do 75cm ciągnik i kombajn też bo formowni ca będzie ustawiona na 75cm. stary obsypnik chyba sprzedam bo nie będzie potrzebny tylko brony druciaki zostawię bo się mogą przydać do bardzo wczesnych ziemniaków.


odsprzedam titusa w dobrej cenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yarecki12    2

My mamy podobną sadzarkę do ziemniaków kiełkowanych ale 4 rzędową. Sadzarka 2 rzędowa do kiełka 2007r (837381857) - Aukcje internetowe Allegro

 

Ostatnio była aukcja gdzie ogłaszał się producent tych sadzarek, robi 2, 4 rzędowe, rozstaw dowolny jaki sobie zażyczysz.

Trochę sadzimy ręcznie ale to powoli idzie i większość jednak sypiemy do mechanicznej sadzarki.

Co to są brony druciaki i w jakim celu ich używasz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pmichal56    15

więc brony druciaki maja szerokość 4 m są wykonane jak w nazwie z drutów o średnicy 6mm połączone jak łańcuch w taki sposób że tworzą brony elastyczne dostosowujące się do kształtu redliny . brony mają możliwość przestawienia na dłuższe zęby lub krótsze. krótkich używa się przed w schodowo a dłuższych pow schodowo. odbywa się to przez odwrócenie samych bron o 180 stopni w stosunku do ramy nośnej. stosuje je w celu spulchnienia całej redliny jak również bardzo ważna kwestia niszczenie kiełkujących chwastów. ja jak będę miał formownice tylko raz je użyję przed formowaniem tak z tydzień a po wsadzeniu 2-3 tygodnie. myśle że spulchniona ziemia powinna pomóc w formowaniu ale to się okaże w praktyce.


odsprzedam titusa w dobrej cenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yarecki12    2

Aha taki motyw. Nigdy się z czymś takim nie spotkałem. My na chwasty wszystko pryskamy po sformowaniu przedwschodowo Affalonem inie ma problemu nigdy z chwastami. Zaprawiarka mokra na sadzarce z dwoma dyszami na sekcję - 1 dysza na bulwę, druga na ziemię w dołek i nie ma stonki ani drutowców i innych robali. Zaprawiamy prestigem. a Ty czym zaprawiasz bo coś mówiłeś że też masz zaprawiarkę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pasio    22

Ciekawa sprawa z tym formowaniem, muszę spróbowac takiego sposobu uprawy, dotychczas stosowałem zwykły obsypnik jak ziemniaki się przebijały, następnie oprysk Sencorem + Fusilade Forte. Ile kosztują takie zaprawiarki na sadzarki 2-rzędowe?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yarecki12    2

Nie wiem ile kosztują takie zaprawiarki. My mamy sadzarkę 4 rzędową ciąganą i mamy własnej konstrukcji zaprawiarkę - opryskiwacz zawieszany zamontowany na dyszlu, pompa na wom do ciągnika mocowana na śruby do dolnego zaczepu, węże, dysze i gotowe. Ale do małej sadzarki tak raczej nie zrobisz.

Niektóre odmiany są bardzo wrażliwe na Sencor - można je porazić i lipa będzie, mieliśmy tak raz bo na nowym polu affalon do końca nie podziałał bo było perzu troche i były tam 3 odmiany z czego jedna ucierpiała po sencorze.

Zobaczcie zdjęcie jak wyglądają ziemniaki po formiarce aktywnej na 75 cm, i porównajcie do swoich. Agrofoto.pl Forum -> Galeria -> Wyświetlanie obiektu -> Zetor 16245 + obsypnik do ziemniaków struik

Po dobrym biernym obsypniku też tak można zrobić ale trzeba mieć śliskie blachy chromoniklowe tak jak w aktywnej to wtedy nic się nie zakleja i jest zagłaskane ładnie. Bierny nawet czasami jest lepszy bo można zrobić wyższe kopce. Zależy jaka ziemia i w jakim stopniu wyrobiona przed sadzeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pmichal56    15

I TAK MYŚLĘ ŻE ŚWIEŻY ZAPRAWIONY SADZENIAK DOBRZE NAWOŻONY I PROFILOWANY FORMOWNICĄ, CHRONIONY PRZED CHWASTAMI I ZARAZĄ EWENTUALNIE JAK KTOŚ MA TO I PODLEWANY = SUPER PLON ZIEMNIAKA .JA W TYM ROKU MIAŁEM SAINTE 450 KG/ARA, TAJFUN DO 550 KG/ARA I DENAR DO 550KG/ARA. TO DOBRZE??? BO MYŚLĘ ŻEBY WIĘCEJ SIĘ RODZIŁO. WIESZ APETYT ROŚNIE W MIARĘ JEDZENIA. :lol: :)


odsprzedam titusa w dobrej cenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez prometeusz
      witam :rolleyes:
      proszę o porady użytkowników sortowników, który sortownik będzie lepszy, wydajniejszy, oraz będzie miał mniejsze straty, tj będzie mniej kaleczył ziemniaki
      rolkowy, coś takiego
      http://www.iagro.pl/sortownik-do-okopowych,at-20993.html
      czy może sitowy, coś takiego
      http://www.krukowiak.com.pl/kfmr/index.php?option=com_content&view=article&id=69&Itemid=190&lang=pl
    • Przez BELLAAGRO
      Witam wszystkich
      czy posiada ktoś z was instrukcje obsługi do sadzarki s211 na taśmie? Potrzebuje zmienić szerokość na 75 i sprawdzić gęstość siewu i chciał bym to zrobić zgodnie z instrukcja.
    • Przez SanchoPansa24
      Witam, musze kupic kombajn do ziemniakow i chcialbym abyscie doradzili mi jaki wybrac, i wyjasnili kilka niewiadomych. A wiec tak posiadam 10ha ziemniakow pierwszy rok. Przed posadseniem zostaly wybrane kamienie odkamieniaczem stone system nastepnie uformowane redliny radlem oraz zasadzone ziemniaki sadzarka grimme 32b. Nastal czas wykopu wiec jaki kombajn kupic? Budzet w tym.roku to jakies.20/25 tys, kombajn raczej jednorzedowy ze zbiornikiem i separatorem kamieni zastanawialem.sie nad grimme sl 750 ? Drugie pytanie : czy wykopie normalnie rzadek tym Kombajnem ? najpierw chcialem kupic kombajn anne ale podobno rzadki po.sadzarkach grimme w tym.systemie uprawy sa zbyt szerokie aby je wykopac anna.
      Tak jak mowie nie mialem.nigdy stycznosci z uprawa ziemniaka i zbiorem wiec za.kazda cenna rade bede bardzo wdzieczny pozdrawiam.
    • Przez Tomek12
      Czekam na wskazówki
    • Przez MlodyRolnikWLKP
      Witam!!!
      Interesuje mnie czy są jeszcze produkowane gdzieś nowe Kombajny buraczane (tak jak kiedyś NEPTUN czy POSEJDON)
      Może wiecie coś na ten temat bo ja nic nie mogę znaleść. Pozdrowienia
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj