irzi

Choinki swiateczne - zniszczona plantacja - szkoda łowiecka

Polecane posty

irzi    0

Witam proszę o waszą pomoc w moim problemie, może ktoś już miał taki problem, albo doświadczenie w walce z kołem łowieckim.

 

      

  Posiadamy nieduże Gospodarstwo Rolne gdzie jedną z gałęzi produkcji są choinki bożonarodzeniowe  znajdujące się na gruntach rolnych . W Lutym, 2017 r. sarny i jelenie niszcząc ogrodzenie weszły na teren ogrodzonej plantacji, dokonując poważnych zniszczeń na choinkach. Zniszczono kilka tysięcy szt., które nie nadają się do sprzedaży. Szkodę zgłoszono  do koła łowieckiego. Otrzymałam odpowiedz, że powołują się na art. 26 pkt.4 ustawy Prawo Łowiecki  „Tereny ogrodzonych upraw i plantacji specjalistycznych tym samym nie będą wchodzić w skład  obwodów łowickich, gdyż ich ogrodzenie powoduje, że myśliwi nie mają możliwości prowadzenia w ich obrębie gospodarki  łowieckiej, a tym samym nie mogą odpowiadać  za wyrządzone szkody” .

         Po odpowiedzi koła łowieckiego sprawę przekazałem do Urzędu Marszałkowskiego, tam uzyskałem odpowiedz, „że teren na którym wystąpiła szkoda nie jest wyłączony z terenu łowieckiego. W związku z tym odpowiedzialność za szkody spoczywa na dzierżawcy obwodu łowieckiego. ”

 

       Wysłane zostało kolejne pismo do koła łowieckiego z prośbą o oględziny i oszacowanie  szkody, ale do tej pory nie uzyskaliśmy odpowiedzi. I jest całkowity brak zainteresowania koła łowieckiego tym problemem, pomimo ciągłych zgłoszeń tego problemu.

     

Na razie jestem bezradny, szkody są na tyle duże że to zachwieje płynnością finansową naszego gospodarstwa. A żeby tego było mało w styczniu zniszczyły kilkadziesiąt bel z sianokiszonką.

 

Poradźcie co robić?

 


Zapraszam do obejrzenia strony mojego gospodarstwa Agroturystycznego Folwarczek
www.folwarczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiu9802    9

według mnie mają rację, poza tym z tego co wiem choinki nie są plodami rolnymi czyli odszkodowanie się nie należy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koper88    59

Każdy ma swoją rację. To że choinka nie jest plodem rolnym to co z tego? Zwierzyna zniszczyła mienie prywatne i odszkodowanie powinno się należeć bo czym się różni taka choinka od zboża w sensie ekonomicznym? i jedno i drugie jest efektem czyjejś ciężkiej pracy i prawo powinno traktować wszystkich równo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MariuszE38    25

Będą się zapierali jak mogą. Myśliwi to bardzo często ch...e (żeby nie było to znam też normalnych, nawet się z nimi koleguję). Musisz brać rzeczoznawcę - tu izba powinna pomóc kto tam na terenie działa i jest obiektywny. Potem pewnie sąd Cię czeka, bo oni dopiero tam idą po rozum do głowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Obszarnik    3

Przerabiałem temat kilka lat, w związku z ciągle niszczoną kukurydzą. Ciężko jest się dogadać, ale nie ma co odpuszczać. Przydałby się ktoś z Izby Rolniczej. W moim przypadku sprawa oparła się o Urząd Gminy i Powiat, Ty już masz pismo z Urzędu Marszałkowskiego, które jest podstawą do dalszego działania.

Koło ma jakiś czas na odpowiedz i oględziny. Jeśli tego nie dotrzymują to przemawia przeciwko nim. Niestety to nigdy nie są sprawy proste, biorą Cię na przetrzymanie. W kołach często działają prawnicy, lekarze itp., więc będą Cię traktować z góry, mnie nawet chcieli zastraszyć. Ostatecznie ja przetrzymałem, ich zarząd nie, odkąd władze się zmieniły zmieniło się podejście i problemów w zasadzie nie ma.

Tak jak napisałem - sprawa nie jest prosta i szybka. Przydałby się jakiś prawnik, bo nawet jeśli uznają w końcu swój zakres odpowiedzialności to później kolejnym problemem będzie wycena. To działa podobnie jak w przypadku szkód samochodowych - np jesli drzewko ma złamany czubek to praktycznie szkoda wynosi 100% (bo kto takie kupi) ale oni uznają np tylko 5-10%, bo przecież reszta drzewka jest ok.

Generalnie wytrwałość jest najważniejsza. Ja też rozumiem koło, bo przecież oni częściowo muszą pokryć szkody z własnych składek, ale był taki moment, że bardzo zaleźli mi za skórę i pozbyłem się sentymentów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Nagira
      Dzień dobry, czy ktoś zamierza uprawiać lub ma już doświadczenie z Gipsówką (Łyszczec wiechowaty)? Taka sama wartość ekonomiczna jak słonecznik, różnica ta że to wieloletnia bylina.
      Proszę o odpowiedź osoby posiadające doświadczenie z tą rośliną.
    • Przez kodzi
      Ktoś chętny do remontu skrzyni biegów Mtz82 1997r. Woj lubelskie okolice Piask 21-050.
    • Przez Rafalsk
      witam
      mam ziemie gliniaste slabo przepuszczalne, czasem jest tak jak duzo deszczu spadnie to dluzszy czas nie mozna wejsc w pole, co byscie podpowiedzieli zrobic zeby jakos ulepszyc ta ziemie, jakis czas temu bylem na targach i proponowali mi jakies granulki ze ziemia sie uzyzni bardziej i bedzie bardziej przepuszczalna ale niewiem czy to wogle ma sens i dziala
    • Gość wolf19
      Przez Gość wolf19
      Jak zaszkodzić brzozie(drzewo), żeby uschła?
       
      Opis sytuacji:
      Otóż na cmentarzu koło grobu rośnie dosyś duża brzoza (~50cm średnicy) i gołebie, które siedzą na niej w nocy paskudzą ( wiadomo o co chodzi?) pomnik...
       
      No wyciąć zdrowego drzewa zarządowi cmentarza nie wypada... także musi uschnąć..
    • Przez Adrian111192
      Witam,
      zwracam się z prośbą do osób doświadczonych w szkółkarstwie, ewentualnie sadownictwie. 
      Posiadam większą ilość świeżo zaszczepionych jabłoni i grusz, sadzonki maja goły korzeń i ok. 50 cm wysokości. Nie chce sadzić ich do gruntu. Moje pytanie brzmi następująco czy mogę je wsadzić w donice, jeżeli tak to w jaki sposób.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj