KasiaMk

Jak zrobić dobry ser biały.

Polecane posty

KasiaMk    0

Cześć. Posiadam małe gospodarstwo rolne (4 krowy mleczne). Od niedawna zajmuję się ekologiczną produkcją serów. Zbieram mleko z całego tygodnia i w piątek ogrzewam, ale sery wychodzą kwaśne i nie wiem gdzie popełniam błąd.

 

Przetrzymywanie:

 

Codziennie doję krowy i cedzę przez ściereczkę do osobnych wiaderek. Potem te wiaderka wkładam do zimnego miejsca, żeby mleko ostygło. Po 2-3 dniach mleko się kwasi i pojawia się śmietana. Wtedy przenoszę wiaderka do ciepłego miejsca i zbieram śmietanę. Później to mleko siedzi do piątku w temperaturze pokojowej.

 

Ogrzewanie:

 

Zalewam skwaszone mleko gorącą (wrzącą) wodą. Około 1 litr wody na 8 litrów skwaszonego mleka. Mleko to podgrzewam na palniku i dolewam świeżego słodkiego mleka (około pół litra). Gdy ser się ogrzeje to przelewam do gazy i formuję ser. Czekam, aż się odcieknie serwatka i gotowe.

 

Niestety ser wychodzi kwaśny a nie słodki. Może ktoś coś doradzi? Gdzie popełniam błąd?

 

P.S. Nie wiem czy to ważne, ale zawartość tłuszczu w mleku od moich krów oscyluje wokół 3,2%.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
extrabyk    5592

Doisz ręcznie czy dojarką ? Dawno nie robiłem sera z krowiego mleka ale kiedyś i owszem. Nie robiłem tego w tak skomplikowany sposób jak Ty. Ok. 5 litrów mleka z jednego dnia po przecedzeniu zostawało w temperaturze pokojowej na ok. dobę. Po tym czasie do tego zimnego i już lekko kwaśnego mleka wlewałem 5 litrów ciepłego prosto od krowy. Mieszałem wszystko i odstawiałem na parę godzin. Następnie wszystko razem podgrzewałem i już wytrącały się grudki sera. Taką miksturę wlewało się do "worka" uszytego z pieluchy i odciekało serowatkę. Po odcieknięciu wkładałem między dwie deski i przyciskałem kamieniem. W ten sposób powstawał dość twardy ser. Chyba zawsze wychodził bardziej słodki niż kwaśny.

Nie jestem pewien ale Twój problem może wynikać z tego,że za długo przechowujesz mleko przed przerobieniem na ser.

Pamiętam też,że nigdy nie zbierałem śmietany z mleka przeznaczonego na ser. Nie wiem czy to ma wpływ na kwaśność ale po prostu lubię sery pełno tłuste więc tak się to robiło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

Z kwaśnego mleka wyjdzie kwaśny ser.
Ja robie ser typu korycinskiego ale to ser poduszeczkowy. Z tym ze jest słodki. Mi smakuje wiec robie go dość często zwykle z 30 litrów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seweryn20    825

Panie he he podpuszczkowy. Ze słodkiego mleka zaszczepiając kultury bakterii. Lubię te sery wymoczone w solance.


BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
padalec    15

Od czasu do czasu robie biały ser(twaróg) według przepisu babci. Zostawiam około 10 litrów mleka, w temperaturze pokojowej ,śmietanke zbieram na maslo, jak się mleko "zsiądzie" to zaraz wlewam do niego około 1,5 litra gotującego się słodkiego mleka, mieszam powoli wszystko i przecedzam przez pieluszkę tetrową. Czekam aż odcieknie i mam super twaróg na sernik czy do pierogów. Co kto lubi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

Ja robie tak. 30 litrów mleka podgrzewam do 38 stopni w to dodaje 60 kropli podpuszczki. Nie dają kultur startowych bo ser idzie na świeżo.
Mieszam 2 min potem czekam godzinę tnę skrzyp czekam 20 min. Odcedziam ziarno i formuje ser. Jak odcieknie mocze w solance.
Ser palce lizać. Z 30 litrów jest około 3 kg sera

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bieniek_88    69

Moja babcia robi ser tak, 10 litrów przecedzonego mleka wlewa do garnka i stawia na blacie żeliwnym kuchni kaflowej w rogu tak aby podczas palenia ognia mleko było ciepłe a nie gorące i żeby się broń Boże nie zagotowało. Po około 3,4 dniach podczas których pali ogień koło 2 godzin dziennie-gotuje sobie jedzenie-odlewa serwatke i wlewa do zsiadłego mleka czajnik gorącej wody ile tej wody jest w tym czajniku nie wiem. Następnie na dużym durszlaku rozciąga tetrową pieluche i wylewa zawartość garnka.Woda odcieka i babcia zawija pozostałość w gaze, formuje kształt sera i przyciska deseczkami w celu odcedzenia pozostałości serwatki. Po jakimś czasie jak serwatka odcieknie wyjmuje serek, kładzie na talerzyku i posypuje odrobiną soli. Po wchłonięciu soli serek jest gotowy do jedzenia i jest naprawdę pyszny. Do tego babcine bułeczki i dżem własnej roboty. Mhm,pycha. Pisałem z pamięci, jak będę u babci to przeczytam jej powyższy sposób czy dobrze to opisałem. Jak będą jakieś błędy to poprawię. Co mogę jeszcze dodać, ser robiony z tego przepisu latem i zimą ma inny smak i trochę inną konsystencję.

Pozdrawiam smakoszy żywności robionej własnoręcznie.

Edytowano przez bieniek_88

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marmalek    0
Dnia 25.09.2018 o 12:37, Alicja_Z_Krainy_Czarów napisał:

Zawsze mi się wydawało, ze dobry ser to kwaśny ser, a jeżeli w Twojej ocenie jest za kwaśny to może mleko a długo się zsiada? 

Za kwaśny mi nie smakuje:) Wolę nieco słodszy, nie całkiem słodki ale taki...słodkawy trochę.  Przepis Bieńka jest świetny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Benzynek
      Witam. Mam problem ze zbiornikiem na mleko. Wczoraj mleko w zbiorniku zamarzło .a na sterowniku pokazywało 4 stopnie. Na serwisie powiedzieli mi że to wina czujnika temperatury i powiedzieli że to nie jest duża awaria i sobie to mogę wymienić. Wymieniłem czujnik wlałem wodę żeby sprawdzić czy dobrze działa i okazało się że jest ten sam problem. Na sterowniku pokazuje 10 stopni a woda w środku na 2 stopnie. Zbiornik to WSK Krosno 400l. Miał ktoś podobny przypadek?
    • Przez MATUS2
      Mam okazje przejść do Firmy InterMilk z siedzibą w Góra Motyczna 162C.
      Czy ktoś mi może powiedziec coś więcej o tej firmie? Czy jest wiarygodna i jak z wypłacalnością?
       
    • Przez Anilah
      Potrzebuję  tabelę kalibracyjną ilości mleka do schładzarki Alfa Laval Agri RFT 330L, czy może ktoś posiada, byłabym bardzo wdzięczna.  
    • Przez hieronima
      Hej, szukam byłych i obecnych dostawców CSM Ciechanów, którym nie podoba się sposób informowania o cenach mleka, które miały nieprzyjemności z Prezesem, np. W związku z wypłatą udziałów itp. 
    • Przez LUKAS616
      Witam
      Na schładzalniku do mleka Alfa Laval TE 92 pokazuje mi się błąd e2 i wyłącza się zbiornik. Czy ktoś wie co on oznacza?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj