Skocz do zawartości

Zdjęcie

KALENDARZ BIODYNAMICZNY

26 odpowiedzi na ten temat

#21 Share avant98

avant98

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 84 postów

Napisany 29 marzec 2009 - 18:15

KALENDARZ BIODYNAMICZNY Nie obrażając nikogo ale ja nie wierze w kalendarz. Mam somsiada ktory zesrac sie chce za tym kalendarzem. Podał mi termin kiedy mam posiac Grykę ja posiałem o 3 dni wcześniej kiedy był zły termin. Poprostu były idealne warunki atmosferyczne a wtedy kiedy on mi podawał to bym popełnił błąd. Zbiór tez miałem dobry i nie mogę narzekac.

Kilka lat uprawiałem ogórka gruntowego około 2 do 3 ha. W tym czasie metoda prob i błedów dobralem sobie trminy siewu kopru aby był w odpowiedniej fazie dojrzałości gdy ogórki sie rozpoczną i wszystko było idealnie. Zdrowy rozum literatura i obserwacja warunków glebowych i atmosferycznych.

Somsiad nie mial doswiadczenia bo nigdy tego nie robił a uparty i przemadrzały jak mało kto i nie sluchał mojej podpowiedzi i stosował swoja wiedze i kalendarz. Ogórki sie konczyły a koperek nadawał sie do posiekania na ziemniaczki do obiadu :blink:

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
KALENDARZ BIODYNAMICZNY Dzisiaj, 10:58
  •  

#22 Share cuabab

cuabab

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 128 postów
  • Zainteresowania:Maszyneria ;D

Napisany 29 grudzień 2010 - 13:55

KALENDARZ BIODYNAMICZNY Witajcie!
Koledzy piszecie że korzystacie z kalendarzy "Biodynamicznych" iż to dobra sprawa a inni że to szajs. Pójdę za głosem większości i spróbuje się dostosowywać do siewów w terminach podanych w kalendarzach. Słyszałem jednak od znajomych iż nie każde kalendarze są dobre, zauważyłem też iż w jednych terminy wskazują na np. 15 wrzesień a na drugim na 21 wrzesień. Czy mogli byście napisać z jakich kalendarzy wy korzystacie? Ponoć najlepsze kalendarze to "Marichun" (czy jakoś tak). Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam (cuabab)

#23 Share rnnet

rnnet

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 02 luty 2012 - 15:11

KALENDARZ BIODYNAMICZNY O tym, że księżyc wpływa na to co się dzieje na ziemi chyba mało kto ma wątpliwości. Kalendarz księżycowy czy bardziej znana w Polsce jego odmiana czyli kalendarz biodynamiczny, to nie przepis na szczęście i jedyna słuszna wykładnia tego co i kiedy należy robić. Kalendarzem biodynamicznym można się podpierać i to że działa przekonały się już tysiące rolników i ogrodników na świecie. W Ameryce i części krajów zachodnich oprócz samego kalendarza mówi się również o preparatach biodynamiczny - ponoć działają podobnie jak lepki homeopatyczne.
A koledze wyżej zapewne chodziło o opracowanie Marii Thun - w Polsce jest wydawany pod nazwą "Dni siewu"

Jak napisałem wcześniej kalendarz biodynamiczny to tylko jeden z wielu elementów wpływu księżyca na gospodarowanie. Spotkałem się z opracowaniami książkowymi, które opisują np. kiedy jest najlepszy czas na wypędzenie bydła na łąki. Pisać można wiele.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#24 Share miszka31

miszka31

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1139 postów
  • Zainteresowania:maszyny rolnicze

Napisany 02 luty 2012 - 15:16

KALENDARZ BIODYNAMICZNY tylko co kalendarz to inne terminy :D to dobre jest dla działkowiczów, emerytów i rencistów którzy mają mnogo wolnego czasu :D

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#25 Share rnnet

rnnet

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 02 luty 2012 - 22:02

KALENDARZ BIODYNAMICZNY

tylko co kalendarz to inne terminy :D

To wynika z zasady podejścia. Nie wiem czym kieruje się p. Przybylak (tzn. ogólnie wiem, ale nie wiem dlaczego tak a nie inaczej) ale kalendarz na stronie Rytm Natury, kalendarz Działkowca i kalendarz p. Thun oparte są częściowo na astrologii i częściowo na astronomii. Pani Thun trochę zmodyfikowała klasyczne podejście i na podstawie własnych doświadczeń określiła nieco inne dane - różnice są stosunkowo nieduże. Teorii jest sporo i nie sposób zawrzeć to w kilku zdaniach.

to dobre jest dla działkowiczów, emerytów i rencistów którzy mają mnogo wolnego czasu :D

To chyba zależy od podejścia do swojej pracy. Wg teorii stosowanie się do zasad kalendarza księżycowego często pozwala zminimalizować wysiłki, a efekty mogą być nieoczekiwanie dobre. Nie dawno znalazłem, że podobnie jak w krajach zachodnich, to i u nas powstają różne stowarzyszenia gospodarowania ekologicznego, które zazwyczaj wplatają w to "biodynamic agriculture" (po polsku było by to gospodarowanie biodynamiczne). Empirycznie dowiedziono, że np. wina z upraw winogron prowadzonych zgodnie z zasadami biodynamiki mają większy bukiet smakowy

#26 Share miszka31

miszka31

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1139 postów
  • Zainteresowania:maszyny rolnicze

Napisany 02 luty 2012 - 22:13

KALENDARZ BIODYNAMICZNY może i przy uprawie winogron to ma sens, ale przy dużych gosp towarowych to nie ma. Przychodzi termin siewu rzepaku, w moim regionie 5-15 sierpnia, do posiania jest 100ha rzepaku, a w kalendarzu co? tydzień na korzeń? jak to pogodzić? potrzebne nasiona a nie korzenie, taki przykład.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#27 Share rnnet

rnnet

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 03 luty 2012 - 11:10

KALENDARZ BIODYNAMICZNY Jak najbardziej. Zgadzam się z Tobą, bo zwyczajnie nie zawsze wyjdzie w odpowiednim czasie - ważniejsze jest aby zminimalizować negatywne wpływy.

bydlo_drob.jpg
Tu skan (trochę kiepskiej jakości) strony z jednego z wydawnictw książkowych. Raczej ciężko zgrać ruję krów z fazami księżyca :)