tomn95

Wylewanie stawu i zaciemnienie uprawy przez drzewa sąsiada

Polecane posty

woytek    6

A co w takim razie chcesz zrobić z nadmiarem poziomu wody w stawie? Wypompować?

 

Prawda jest taka, że akurat rozumowania autora tematu nie pojmuję. Powiedz mi w jaki sposób woda ze stawu sąsiada zalewa Twoje pole, skoro poziom wody w stawie jest równy poziomowi wody gruntowej? Przecież gdyby tego stawy tam nie było to i tak u Ciebie stałaby woda bo taki akurat jest jej poziom.

 

Sprawa z drzewami to jest już zupełna kpina z Twojej strony. Nie widziałeś jak sadziłeś te maliny, że tam rosną drzewa? Sam wcześniej pisałeś, że te drzewa mają około 20 m wysokości, także raczej sąsiad ich wczoraj nie posadził.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysztof1987    211

kolego a widziałeś jak ludzie kopią staw na np istniejących drenach lub rowach przecinają w poprzek i zatykają odpływ  bo ja wielokrotnie to widziałem a nawet moje koparki tak kopały i nawet były wydawane pozwolenia wodnoprawne na wykonanie takiego zbiornika ale w operacie do pozwolenia wodnoprawnego są napisane rzędne wysokościowe do jakiej wysokości można wode spiętrzać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Więc ile m na ile m można wykopać oczko wodne czy tam staw jak kto woli w dolinie na łące?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomn95    51

A co w takim razie chcesz zrobić z nadmiarem poziomu wody w stawie? Wypompować?

 

Prawda jest taka, że akurat rozumowania autora tematu nie pojmuję. Powiedz mi w jaki sposób woda ze stawu sąsiada zalewa Twoje pole, skoro poziom wody w stawie jest równy poziomowi wody gruntowej? Przecież gdyby tego stawy tam nie było to i tak u Ciebie stałaby woda bo taki akurat jest jej poziom.

 

Sprawa z drzewami to jest już zupełna kpina z Twojej strony. Nie widziałeś jak sadziłeś te maliny, że tam rosną drzewa? Sam wcześniej pisałeś, że te drzewa mają około 20 m wysokości, także raczej sąsiad ich wczoraj nie posadził.

 

Poziom wody poziomem wody ale gdyby od strony mojej działki był jakiś usypany wał na pewno by tyle tej wody nie było a to że sąsiad chciał mieć jak największy staw więc przybliżył się do granicy jak najbardziej. I tak jak ktoś wyżej wspomniał na pewno przerwał jakiś dren i stąd problem.

 

A co do drzew to strzelam na oko że tyle mają mogą mieć 10 metrów z 20 przesadziłem. Co mnie to obchodzi że rosły jak sadziłem maliny? Kiedyś mi nie robiły szkody bo rosło tam zboże a teraz gałęzie wchodzą na moją działkę i maliny rosną "dzikie" Idąc Twoim tokiem rozumowania najlepiej nic nie robić i czekać aż ktoś Ci wejdzie na głowę, bezsens.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz78    1029

widzę że kolego to Ty stwarzasz problemy ,dlaczego nie przeszkadzały Tobie gałęzie wczesniej?Przyzwyczaiłeś sasiada do zaniedbań i tak zostało ,malinom akurat nie przeszkadza zacienienie ,przecież cały dzień cienia nie mają ,staw jak kopał było sie sprzeciwiac ,to teraz kłopot był by mniejszy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marko-kolo    709

 tak czy siak jak nie było stawu to woda gdzieś też się zbierała w mniejszym dołku

 więc tu nie problem stawu tylko odprowadzenia tej wody aby poziom był poniżej gruntu 

 teraz pytanie kto tu blokuje swobodny spływ i  na czyjej działce jest zablokowany że poziom się podniósł  

 jeśli sąsiad zalewa i blokuje to nie ma prawa tego robić i tu podlega odpowiedzialności i musi udrożnić swobodny spływ aby nikogo nie zalewało 

 tak samo gałęzie nie powinny wystawać za granicę( oczywiście na rozsądnej wysokości  na której nie będą utrudniać swobody )  ...należy dać termin na piśmie na  usunięcie w ciągu 7 dni a jak tego nie zrobi można obciąć samemu - tak stanowi prawo i nic nie zdziała 

 

 


wszystkie RYŚKI to fajne chłopaki , chwała im za to 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysztof1987    211

Z tego co się oriętuje to do 50m^2 można bez zezwoleń. Tylko wystarczy zgłośić w starostwie.

wiem że zaraz ktoś będzie na mnie głupoty pisał ale można wykopać ile sie chce wielkości pod warunkiem 

że służą regulacji stosunków wodnych w celu polepszenia zdolności produkcyjnej gleby, ułatwienia jej uprawy oraz ochronie użytków rolnych przed powodziami 

Zgodnie z art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 290), dalej: Pb, roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę. Wyjątki od tej zasady zostały zawarte w art. 29-31 ustawy - Prawo budowlane, które określają, jakie roboty budowlane nie podlegają obowiązkowi uzyskania pozwolenia na budowę oraz które z nich wymagają dokonania zgłoszenia. Zgodnie z obecnie obowiązującym przepisem art. 29 ust. 2 pkt 9 Pb zezwolenia na budowę nie wymaga wykonywanie robót budowlanych polegających na wykonywaniu i przebudowie urządzeń melioracji wodnych szczegółowych. W myśl art. 30 ust. 1 pkt 2 Pb takie roboty budowlane podlegają procedurze zgłoszenia właściwemu organowi administracji architektoniczno-budowlanej. W świetle ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. - Prawo wodne art. 70 ust. 1 i 2 (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 469 z późn. zm.) melioracje wodne polegają na regulacji stosunków wodnych w celu polepszenia zdolności produkcyjnej gleby, ułatwienia jej uprawy oraz na ochronie użytków rolnych przed powodziami, a urządzenia melioracji wodnych dzielą się na podstawowe i szczegółowe, w zależności od ich funkcji i parametrów. Zamknięty katalog urządzeń melioracji wodnych szczegółowych znajduje się w art. 73 ust. 1 pkt 1-5 ustawy - Prawo wodne. W katalogu tym, w pkt 4, zostały ujęte ziemne stawy rybne, jeżeli służą celom, o których mowa w art. 70 ust. 1 ustawy Prawo wodne. Tak więc ziemne stawy rybne zalicza się do urządzeń melioracji wodnych szczegółowych, pod warunkiem że spełniają określoną funkcję polegającą na polepszeniu zdolności produkcyjnej gleby, ułatwieniu jej uprawy oraz na ochronie użytków rolnych przed powodziami.

Z przywołanych regulacji wynika zatem, że w myśl art. 29 ust. 2 pkt 9 Pb pozwolenia na budowę nie wymaga wykonywanie i przebudowa ziemnych stawów rybnych, jeżeli służą one polepszeniu zdolności produkcyjnej gleby, ułatwieniu jej uprawy oraz ochronie użytków rolnych przed powodziami. W takim przypadku roboty budowlane mogą być zrealizowane na podstawie zgłoszenia. Natomiast jeżeli staw rybny nie będzie spełniał określonej wyżej funkcji, a więc tym samym nie będzie urządzeniem melioracji wodnych szczegółowych, inwestor zobowiązany jest wystąpić z wnioskiem o pozwolenie na budowę. Kluczowe znaczenie ma ustalenie, czy konkretny staw rybny jest urządzeniem melioracji wodnych szczegółowych.

Wskazany przepis art. 29 ust. 2 pkt 9 Pb w przytoczonym brzmieniu obowiązuje od dnia 28 czerwca 2015 r., to jest od dnia wejścia w życie nowelizacji ustawy - Prawo budowlane, dokonanej ustawą z dnia 20 lutego 2015 r. o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2015 r. poz. 443), która wprowadziła zmiany m.in. w art. 29 ustawy Pb. Przed wspomnianą nowelizacją z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę zwolnione były roboty budowlane polegające na wykonywaniu urządzeń melioracji wodnych szczegółowych, z wyjątkiem ziemnych stawów hodowlanych oraz urządzeń melioracji wodnych szczegółowych usytuowanych w granicach parków narodowych, rezerwatów przyrody i parków krajobrazowych oraz ich otulin. Obecnie, po zmianie wynikającej z ustawy z dnia 20 lutego 2015 r., regulacja ta nie zawiera już żadnych wyjątków od zwolnienia z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę przy wykonywaniu urządzeń melioracji wodnych szczegółowych. Tak więc wszystkie urządzenia melioracji wodnych szczegółowych, w tym ziemne stawy rybne, które ze względu na swoją funkcję można zakwalifikować jako takie urządzenia, nie wymagają pozwolenia na budowę, tylko zgłoszenia.

Niezależnie od powyższego należy pamiętać o istnieniu regulacji zawartej w art. 30 ust. 7 Pb, która daje organowi możliwość nałożenia obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę również dla inwestycji, które nie wymagają z mocy prawa uzyskania pozwolenia na budowę. Zgodnie z przywołanym przepisem w przypadku dokonania przez inwestora zgłoszenia zamiaru wykonania określonego obiektu lub robót budowlanych objętych uproszczoną procedurą organ może nałożyć, w drodze decyzji wnoszącej sprzeciw, obowiązek uzyskania pozwolenia na budowę, jeżeli ich realizacja może naruszać ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, decyzji o warunkach zabudowy lub spowodować: zagrożenie bezpieczeństwa ludzi lub mienia, pogorszenie stanu środowiska lub stanu zachowania zabytków, pogorszenie warunków zdrowotno-sanitarnych, wprowadzenie, utrwalenie bądź zwiększenie ograniczeń lub uciążliwości dla terenów sąsiednich. Nakładając obowiązek uzyskania pozwolenia na budowę, organ powinien jednak wykazać, że zamierzone roboty budowlane mogą spowodować potencjalne zagrożenie dóbr wskazanych przez ustawodawcę w tym przepi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ja nadal mam nieodparte wrażenie , że to nie sąsiad jest uciążliwy B) .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomn95    51

@zetorki12
Niektórzy na tym forum poruszają tematy które nie są sednem tego wątku. Nie wiesz jak jest naprawdę więc się nie wypowiadaj o kimś kogo nie znasz. Bo nikt Ci tu nie będzie tłumaczył osobistych spraw że wszystkimi szczegółami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Skoro się ktoś pyta , to żeby trafnie podpowiedzieć , wypadałoby dowiedzieć się czegoś więcej . Właśnie trzeba dojść do sedna , a nie walić pomysłami bez sensu . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marko-kolo    709

widać prawda jest niewygodna  

nikogo tu nie obchodzą osobiste sprawy , tylko kto tak naprawdę stwarza ten problem

jaki tam dren sąsiad przerwał ? boli że ma wielki staw ? co tam jeszcze w temacie ''sedna '' tego wątku ?  ;)


wszystkie RYŚKI to fajne chłopaki , chwała im za to 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomn95    51

Prawda jest prosta. Woda niszczy uprawę malin i tyle. Z sąsiadem rozmawiam normalnie jeżeli o to wam chodzi informowałem go o problemie ale on nie spieszy się żeby go rozwiązać już któryś rok. Co do drenu to nie wiem ktoś wyżej rzucił taki pomysł. Strasznie boli ze ma staw, chyba jego bardziej moja studnia głębinowa bo latem jak jest susza ten wielki staw mu wysycha. Nie doszukujcie się problemu tam gdzie go nie ma. Bo serio nie wiem co wam to daje.

Edytowano przez tomn95

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Nie odpowiedziałeś na pytanie - w jakiej odległości są najbliższe drzewa . Najpierw gałęzie wystawały 4m , później stwierdziłeś że 2 , a za chwilę się okaże że tylko cień rzucają .Sytuacji ze stawem też jasno nie wytłumaczyłeś . Zapytaj wprost - Jak dokuczyć sąsiadowi ? - wtedy na pewno ktoś ci pomoże . Po tym co napisałeś do tej pory tak to widzę .

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marko-kolo    709

woda wysycha więc problemu nie ma 

na wiosnę podtopienia i rozlewiska to jest  normalne zjawisko 


wszystkie RYŚKI to fajne chłopaki , chwała im za to 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj