Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jaki nowy siewnik 4m na 200ha?

38 odpowiedzi na ten temat

#21 Share kuba5r

kuba5r

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 96 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja

Napisany 03 marzec 2017 - 21:01

Jaki nowy siewnik 4m na 200ha? 3 metrowy na 50 ha? W dzień obsiałem 21 ha w kawałku, z przerwą na próby kręcone bo dwa różne gatunki zbóż, do tego jedyne 300-350 kg zaspu skrzyni nasiennej wiec sporo czasu straconego na napełnianie.
Jak agregat lub wałek sunie glebę to się unosi delikatnie na podnośniku i jedzie dalej, ale jak operator ma klapki na oczach i patrzy tylko przed siebie to takiemu i 300 km będzie mało.
W pobliskim gospodarstwie ciagają horsch'a pronto 4 m NH T6.175, jeździłem z operatorem i jak na 140 km spokojnie dawał rade utrzymywać prędkość ok 13 km/h.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Jaki nowy siewnik 4m na 200ha? Dzisiaj, 03:20
  •  

#22 Share ZELKOW

ZELKOW

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 163 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, muzyka, motoryzacja

Napisany 03 marzec 2017 - 21:56

Jaki nowy siewnik 4m na 200ha? haha nie którzy to myślą że u każdego gospodarza jest tak samo ;) ja mam poznaniaka i aresa 3m na 200ha no już jest zapierdzielu ale przez to że rozdrobnienie , na 100ha nie ma co robić takim zestawem , znam gostka co nie ma co z kasą roboć to ma jd 7730 i kuhna vento 4 metry na 100ha i jeszcze właśnie kupuje fendta 936 do pługów kuhna 6skib zawieszane i na dodatek ma jeszcze 3 ciągniki , i tłumaczy że kupuje przez to że nie chce mu się przeczepiać. Wracając do tematu jak masz duże działki to ciągany najlepszy i zastanów się nad horsch, vadestad,pottinger, ale jeśli kupe działeczek i kwadratów to wtedy jedynie zawieszany jak kuhn, horsch, pottinger

#23 Share sobek112

sobek112

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 137 postów

Napisany 07 marzec 2017 - 18:02

Siewnik ma być pneumatyczny, bierny, redlice obowiązkowo talerzowe. Teraz się zastanawiam czy faktycznie 4m czy może lepiej 3m i mieć spokojną głowę. Działki są różne, przeważnie od 5-10ha  jest i w jednym kawałku 80ha. Ziemie są lekkie na pewno nie sprawdzi się agregat aktywny. Myślę poważnie nad horsch pronto, tutaj mam pytanie czy ktoś dopłacał do napędu dmuchawy na wałek przekaźnika zawsze to mniej obciążenia na hydraulikę. Do czego warto dopłacić, na co zwrócić uwagę?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#24 Share Michal225

Michal225

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 234 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, rolnictwo , off road:)

Napisany 07 marzec 2017 - 19:36

Ja ci mogę polecić horscha mam co prawda expressa 3m ale zasada działania ta sama co pronto   .... obsiewa rocznie ponad 200 ha , pola mam nawet prawie 20 km od domu o różnych powierzchniach ( nawet 1 ha :) ) jest to naprawdę solidna i precyzyjna maszyna .....

#25 Share Baarth

Baarth

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 85 postów

Napisany 07 marzec 2017 - 22:06

My użytkujemy  od   4 lat   Kvernelanda   s-drill zawieszanego 3m  . Obsiał  700 ha   i   totalnie nic się nie dzieje . Dosyć  duża skrzynia   nasienna.  Pola  mamy rózne  od  1ha   do  35 ha w  jednym kawałku.

New Holland T7.185; New Holland T6050 Plus; New Holland T6050 RC; New Holland T5060; New Holland TC5050; Kverneland 150S x 2 ; Kverneland Exacta HL; Unia Kombi ; Apollo 16 ; Pottinger 3003 S i pare innych "zabawek"

#26 Share sobek112

sobek112

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 137 postów

Napisany 07 marzec 2017 - 22:19

Zawieszany, do tego jaki agregat? 

#27 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4062 postów

Napisany 08 marzec 2017 - 21:25

Pneumatyczny, bierny, redlice talerzowe 4 metry. Czyli pół zawieszany.

Mam właśnie taki tylko że 3 m na 120 ha i teraz bym kupił 4m składany. Wtedy też bym kupił gdybym miał konia do 4 m ale cóż...

plusy to:

4m to większy promień zawracania więc nie trzeba się pocić przy tym manewrze. 4 metry to mniej przejazdów po polu czyli mniej zawracania, 4 metry to mniej przejazdów po polu i mniej ugniatania gleby.

minusy to:

słabo na przejazdy, szczególnie nocą trzeba do rowów zjeżdżać aby debile z osobówek jadących z naprzeciwka nie przyrypali w siewnik. A składany znacznie droższy ale za to lepszy do przejazdów niż 3m.

Więc zasada taka, czym więcej i mniejszych działek tym szerszy siewnik aby jak najmniej na nich zawracać. Czym dalej działki od domu tym bardziej składany.

#28 Share Baarth

Baarth

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 85 postów

Napisany 08 marzec 2017 - 23:45

Sobek 112    bierny  kvernelanda .

Damianzbr     bardzo  dobrze napisane. Każdy ma inne warunki  i   do nich  trzeba dopasować maszyny :)  Co do małych działek to do końca się nie zgodzę.  Zawieszanym  sprawniej  zawrócisz i  mniej ujeżdzisz.

Na takiej  działce    miałbym ciężko  ciąganym.

upilka.pl/fotos/pia.jpg

New Holland T7.185; New Holland T6050 Plus; New Holland T6050 RC; New Holland T5060; New Holland TC5050; Kverneland 150S x 2 ; Kverneland Exacta HL; Unia Kombi ; Apollo 16 ; Pottinger 3003 S i pare innych "zabawek"

#29 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4062 postów

Napisany 09 marzec 2017 - 02:19

A czy ja gdzieś coś wspomniałem o zawieszanym żeby móc się zemną nie zgadzać w tej kwestii?

#30 Share Arturo69

Arturo69

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 75 postów

Napisany 12 marzec 2017 - 11:12

Siewnik 3 metrowy zawieszany na 200ha to porażka.W porównaniu do 4m ciąganego to wydłużenie czasu siania czasami nawet dwukrotnie.

Chyba, że ktoś ma pola rozmieszczone  na terenie całego kraju, ale rozwiązaniem jest samochód ciężarowy plus naczepa, najlepiej niskopodwoziówka.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share Baarth

Baarth

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 85 postów

Napisany 12 marzec 2017 - 19:31

Arturo czemu ma to wydłużyć  czas   dwukrotnie ??   Bo masz większy zasyp w  ciąganym ?? 

#32 Share paktofonikas1987

paktofonikas1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3081 postów

Napisany 12 marzec 2017 - 20:01

Sobek 112    bierny  kvernelanda .

Damianzbr     bardzo  dobrze napisane. Każdy ma inne warunki  i   do nich  trzeba dopasować maszyny :)  Co do małych działek to do końca się nie zgodzę.  Zawieszanym  sprawniej  zawrócisz i  mniej ujeżdzisz.

Na takiej  działce    miałbym ciężko  ciąganym.

upilka.pl/fotos/pia.jpg

Niezła działka, opryski na takiej to sama przyjemność zapewne

sprzedam

Przyczepa HL6011    https://www.olx.pl/o...57-IDoNAwc.html

Przyczepa D83   https://www.olx.pl/o...57-IDp6r8t.html

#33 Share Arturo69

Arturo69

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 75 postów

Napisany 16 marzec 2017 - 20:56

Arturo czemu ma to wydłużyć  czas   dwukrotnie ??   Bo masz większy zasyp w  ciąganym ?? 

Przede wszystkim ze względu na pojemność zbiornika - nie marnujesz czasu na głupie przestoje.

#34 Share Michal225

Michal225

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 234 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, rolnictwo , off road:)

Napisany 17 marzec 2017 - 07:34

Głupoty piszesz kolego ja przerzuciłem się z ciąganego na zawieszany o  wszystko zależy kto jakie ma warunki ....

#35 Share kuba5r

kuba5r

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 96 postów

Napisany 17 marzec 2017 - 20:29

Jaki nowy siewnik 4m na 200ha? Dokładnie tak jak napisał kolega wyżej, tym bardziej, że ciągnik 200 km którym dysponuje autor tematu bez problemu udźwignie agregat zawieszany 4m ze skrzynią nasienną ponad 1t, przy odrobinie wprawy nawrotkę zrobi w kilkanaście sekund, co w przypadku zestawu pół zawieszanego będzie trwało o wiele dłużej.

#36 Share Arturo69

Arturo69

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 75 postów

Napisany 17 marzec 2017 - 21:38

Widać jeszcze na niektórych wsiach ciemnogród, jak w średniowieczu, co kto lubi.

#37 Share kuba5r

kuba5r

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 96 postów

Napisany 17 marzec 2017 - 21:50

Widać jeszcze na niektórych wsiach ciemnogród, jak w średniowieczu, co kto lubi.

To ciemnogród czy kto co lubi? Uzasadnisz nam swoją wypowiedź? Jakieś konkretne argumenty? :)

#38 Share damianzbr

damianzbr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4062 postów

Napisany 17 marzec 2017 - 22:28

Chodzi o tą nawrotkę, nie jest prawdą że pół zawieszany dłużej zawracasz niż zawieszany w pełni. Robiłem takim i takim więc wiem. I pokuszę się o stwierdzenie że pół zawieszanym nawet szybciej zawracam tylko więcej miejsca potrzeba aby było szybko. Bo jak pole wąskie że pustym ciągnikiem muszę dwa razy się łamać to wtedy faktycznie zawieszany szybciej.

Debata jaki siewnik lepszy jest bez sensu. Znam ludzi którzy mogą sobie kupić sztywny 6 m, bo mają 300 ha wokół domu, znam ludzi którzy na 200 ha tylko zawieszany 3m (około 150 ha w 220 działkach szerokich na 8 - 15 m) i znam ludzi którzy 3 metry pół zawieszany lub 4m składany to najlepsza opcja bo pond 100 ha w kilkunastu działkach 4 - 20 ha oddalonych dość od gospodarstwa.

Kolega prosi o podpowiedź musi określić jakie warunki u niego panują i wtedy można jechać z za i przeciw.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#39 Share sobek112

sobek112

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 137 postów

Napisany 23 marzec 2017 - 21:41

Już po dyskusji, zamówiłem horsch 4m, pompa na wałek. Zdam relacje po zasiewach. Dzięki za wszelkie sugestie i podpowiedzi. 

Dodaj odpowiedź