uszak21

Orać czy nie

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
uszak21    7

Mam takie pytanie. Na jesieni działka była stalerzowana, na zimę nie było zaorane bo się nie dało. I teraz tak zastanawiam się czy na wiosne orać czy przelecieć jakś talerzówka i siać czy też orać. Mam siać kukurydzę i mieszankę zbożową...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikon71    6

Mam 8 hektarów też potalerzowane na 20cm wiosną kultywator z bronami nawóz i jęczmień sam jestem ciekawy efektów albo konsekwencji

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak prawdę mówiąc to talerzówka to jest urządzenie do produkowania chwastów. " Najlepiej" produkuje perz.

I tak jak napisał użytkownik: paninawłościach, kukurydza ma dość głęboki układ korzeniowy, jęczmień to płytko się ukorzenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlo36    5

Ja jak siałem bez orania qq tylko na gruber wiosną to nie widziałem żeby była gorsza a może nawet wręcz przeciwnie, w tamtym roku napwet się poświęciłem i przeorałem jeden kawałek i właśnie była lipa więc nie ma reguły

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Kukurydza kocha głęboko uprawioną ziemię, zatem proponuję, byś się poświęcił i to zaorał.

Głęboki nawet na 3 m:

https://nawozy.eu/wiedza/porady-ekspertow/rosliny/kukurydza-potrzebuje-wody.html

 

,,Pozimowy zapas wilgoci w glebie to główny „rezerwuar wody” z której korzysta kukurydza po siewie. Niestety w bieżącym sezonie zapasów nie ma. Brak opadów w okresie jesienno-zimowym, a także niewielkie ich ilości w okresie wiosny powodują, że wody w glebie brakuje. 

W takich warunkach pomimo tego, że roślina ta zawiązuje silny i głęboko sięgający system korzeniowy (nawet do 3 m), którym może pobierać wodę nawet z głębszych warstw profilu glebowego, takich możliwości nie ma.,,

 

 

Czyli wynika z tego że trzeba zaorać na 3 m???

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Głęboki nawet na 3 m:

https://nawozy.eu/wiedza/porady-ekspertow/rosliny/kukurydza-potrzebuje-wody.html

 

,,Pozimowy zapas wilgoci w glebie to główny „rezerwuar wody” z której korzysta kukurydza po siewie. Niestety w bieżącym sezonie zapasów nie ma. Brak opadów w okresie jesienno-zimowym, a także niewielkie ich ilości w okresie wiosny powodują, że wody w glebie brakuje. 

W takich warunkach pomimo tego, że roślina ta zawiązuje silny i głęboko sięgający system korzeniowy (nawet do 3 m), którym może pobierać wodę nawet z głębszych warstw profilu glebowego, takich możliwości nie ma.,,

 

 

Czyli wynika z tego że trzeba zaorać na 3 m???

 

 

Kolega ma absolutną rację,przepraszam za wprowadzenie w błąd ,faktycznie wystarczy przelecieć agregatem,zamiast bawić się z pługiem. :)

Pozdrawiam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szopen    29

Ja nie orzę pod kukurydzę, po żniwach idzie agregat spulchniający na 35-40 cm i mieszający wierzchnią warstwę, potem rozrzut grochu z łubnem i brona. Wiosną glifosat i agregat talerzowy przed siewem. Sieję siewnikiem punktowym, Accord ze zwykłymi redlicami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Bartek13
      Witam. Pragnął bym zaczerpnąć opinii rolników którzy uprawiali kukurydzę na ziarno z hodowli Smolice na jaką odmianę postawiliscie oraz czy jesteście z niej zadowoleni czy byście ją posiali drugi raz.
      Szczególnie interesuje mnie ziarno typu flint ze względu na możliwość wcześniejszego siewu.
    • Przez bialy2005
      Jak nawozić kukurydzę? Przedsiewnie dostała 200kg mocznika, 200kg soli potasowej i 200kg superfosfatu 46%, wczesniej obornik 30-40t/ha Mam ochote teraz jeszcze rozsiac 150kg mocznika na hektar czy jest sens???
      Co roku o tej porze pryskałem raz albo 2 razy mocznikiem 25kg na hektar ale w tym roku nie co robic bo juz oststnie dni kiedy moge wjechac zeby jej nie łamac?
      Jakie zapotrzebowanie na składniki odżywcze ma kukurydza?
    • Przez sztafek#8482;
      jak w temacie. chciałbym wiedzieć jaki gatunek kukurydzy najlepiej nadaje sie pod sieczkarnie? jakią wy siejecie i jaka jest jej cena. pytam bo w przyszłym roku będe siał pierwszy raz i nie mam jeszcze zbytniego doświadczenia.chciałbym też abyście doradzili jak najlepiej przygotować ziemie pod taki siew. czekam na wasze rady i zalecenia
      pozdrawiam
    • Przez Kizo
      Poszukuję informacji na temat nasion kukurydzy LG 3215 a dokładniej chodzi o to czy ktoś posiada takowe nasiona zaprawione w 2007 lub 2008 roku czy są dostępne tylko takie poddane ponownie ocenie w 02-2008 a zaprawiane pod koniec 2006. Podsumowując szukam informacji czy są dostępne w sprzedaży "świeże" nasiona wyżej wymienionej odmiany czy tylko takie poddane ponownie ocenie.
    • Przez Balzak
      Ja używam Atranexu i pryskam przed wschodowi efekt jest super..
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj