agrofoto

CHOROBY GUZOWATEJ SKÓRY BYDŁA

Polecane posty

agrofoto    90

 

Choroba guzowatej skóry bydła (guzowata choroba skóry bydła, LSD) jest bardzo mocno zaraźliwą chorobą, która od kilku lat dziesiątkuje stada bydła m.in. w Grecji i Bułgarii. Wirus przenoszony jest pomiędzy zwierzętami głównie przez muchy i komary. Głównym objawem są twarde guzki na skórze zwierząt. 

 

Najbardziej narażone jest bydło domowe o cienkiej skórze: Jersey, Guernsey i Ayrshire. Wrażliwe są krowy o wysokiej wydajności mlecznej oraz cielęta. 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

a były jakies przypadki w polsce?

 

Jak by były to by nie było różowo, ta choroba jest strasznie zaraźliwa i ciężko ją wyleczyć. Nikt nie kupi przecież mięsa z takiej krowy, jest też problem ze zbytem mleka.

Teraz ta choroba szaleje na bałkanach, czytałem że jakaś mądra głowa z jakiegoś unijnego urzędu policzyła, że bydło polskie i austriackie jest szczególnie zagrożone rozprzestrzenianiem się tej choroby i mają wprowadzić obowiązkowe szczepienia dla stad.

 

Edytowano przez noga_prezesa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

asf,ptasia grypa,teraz czas na bydło

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dorota123    0

Jest to choroba zwalczana z urzędu. Jeśli pojawi się u jednego osobnika, możemy być pewni, że rozniesie się w całym stadzie (przez komary, muchy). Likwiduje się całe stado. Działanie jest podobne jak w przypadku ASF. Trzeba uważać na samochody zabierające opasy za granicę, szczególnie do Grecji i Bułgarii. W taki sposób wirus przeniósł się najprawdopodobniej do niektórych europejskich państw. U nas będzie jak w Rumunii. "Mądrzy ludzie" twierdzą, że dopóki nie ma wirusa w kraju to nic nie trzeba robić. A powinno być jak w Chorwacji- nie było wirusa, a wprowadzili obowiązkowy nakaz szczepień profilaktycznych. Trzodę w miarę szybko się odtworzy, a bydło? Genetyka doskonalona kilkanaście lat w rodzinnych gospodarstwach. Strach się bać! Podobno jak wirus trafi do Rumunii, to niedlugo później przyjdzie do nas.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ansja    747

Przy takich obecnych działaniach rzadu jak jest na ASF oraz ptasia grypę to oczywiscie tez teraz bedzie rozkladanie rak,ze nic nie wiedzieli,brak srodkow oraz rolnicy pozostana sami z problemem.
Jest na to szczepionka aby zapobiec lecz nikt tego nie dofinansuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez marcin6011
      Witam, 3 letnia krowa, na przełomie lutego/marca ma się cielic. Od kilku dni jest osowiała, leci jej delikatnie ślina z pyska, przemieniajaca się trochę w pianę, odstaje od stada, nie podchodzi do siana, ma mały apetyt, gówno delikatnie rzadsze niż normalne ale to nie biegunka, delikatnie pochylona głowa, nie ma ochoty chodzić. Temperatura 39.2, wydaje mi się że do tego dziwnie zgrzyt zębami i jakby ciągle sciskala szczękę, jakby z bólu może. Krowy mam luzem w ogrodzeniu z ciągłym wybiegiem na pastwisko. Weterynarz rozkłada ręce, dal wczoraj antybiotyk, dzisiaj witaminy kroplowke z glukozy. Martwie się bo podobne objawy wykonczyly mi krowę dwa miesiące temu, wtedy krowę złapalo coś podobnego przed wcieleniem dwa tyg, a po ociepleniu półtora tygodnia krowę sparalizowalo od tylu. POMOCY, MOŻE KTOS Coś poradzi.
    • Przez Matis36i6
      Witam, na początku grudnia zakupilem cieleta  (około 80-100 kg) po ostrych zapalaniech jakoś udało nam sie mniej więcej je wyleczyć  (dodam że wszystkie 14 sztuk prędzej czy później zachorowało). Cieleta znajdowały sie w całkowicie innym budynku gosp. A problem polega na tym że byki które mają po około 200 kg zaczely chorować z podobnymi zaburzeniami tj.suchy kaszel przyspieszony oddech, brak apetytu. Czy to możliwe żeby zarazily się od młodych,  czy to może zmarzmieta kiszonka z qq? Albo zbyt ciepło w oborze i różnice temperatur?  Proszę o pomoc bo jeżdżę po zastrzyki co drugi dzień a to nie daję zadawalajacych efektów. 
    • Przez Tomasz35
      Dzień dobry, od niedawna mam kilka kur i u jednej pojawił się taki problem jak na foto, nie wiem czy to objaw jakiejś choroby czy skutki ataku innej kury, jest jedna taka co męczy czasem inne. Chy ktoś się spotkał z podobnymi objawami? Dziękuję i pozdrawiam. Tomasz 



    • Przez donweter1989
      No to mamy 2019 rok więc pora na nowy temat. To jak tam w cennikach bydła w tym roku do góry czy do góry😛 Do jakiej ceny za żywiec wołowy dobijemy w tym sezonie? czy to skupy nas dobiją?
      Kontynuacja tematu: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/263888-cena-bydla-2018/
    • Przez mateo30
      Witam serdecznie,za jakiś czas przechodzę na bydło opasowe tj. byki na początek z 40sztuk i stopniowo zwiększać do 60 sztuk bo na tyle tylko pozwala areał  i chciałbym od was sie dowiedzieć skąd brać byczki tak w wadze 70-90kg za rozsądne ceny oraz chciałbym sie dowiedzieć czy np dla byczków 100kg jak i 400+ taka sama śruta ? Oraz jakie wy stosujecie śrute jakie proporcje ? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj