farmermf

łubin wąskolistny

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
farmermf    80

Idzie wiosna , idzie sianie łubinów i i znów ten sam problem. Czym prysnąć łubin wąskolistny? Wtamtym roku metamitron nic niedał a kasy w ch.. poszło na niego. Czy ktos był na tyle odważny i pryskał łubin wąskolisny Sencorem? Dłoglebowo lub nalistnie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stasiex    24

Kiedyś próbowaliśmy Sencorem nalistnie, ale sporo przypalił... Jak narazie nikt na forum nic innego niż Afalon nie polecił.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stasiex    24

Poczytaj na opakowaniu; W ochronie nie ma żadnej różnicy między wąskolistnym a żółtym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

No jak niema różnicy jak porejestrowane środki są tylko z zaznaczeniem że na żółty i biały.I chodzi mi czy mocno uszkodzi łubin wąskolistny ten sencor?W polsce zarejestrowane na wąskolistne są tylko metamitrony i afalon.Zaś na żółty to i comand i sencor .Zkolei na wschodzie na wąskolistny też jest sencor zarejestrowany .Iwez bądz mądry.Ja myśle spróbuje z tym sencorem w wąskolistnym, najwyżej bedzie wpadka na 2 ha ale na następne lata będzie wiadomo ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stasiex    24

No ok, faktycznie na żółty jest więcej środków - dzisiaj doczytałem w "prasie"; U mnie Sencor naprawdę przetrzebił wąskolistny, więc sugeruję trzymać się Afalonu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
turtojs    436

mam pytanie w piatek pryskałem afalonem łubin zolty na 5 klasie gleby i teraz moje pytanie czy nie stanie sie nic ziarnom łubinu i czy beda normalne wschody jak po 7-8 godzinach zaczał padac deszcz ? zdarzyło wam sie tak kiedys ? na afalonie pisze ze nie mozna stosowac na glebach piaszczystych bo jest mozliwosc uszkodzenia roslin po silnych opadach ale jak to wyglada w praktyce bo piszecie ze prykacie afalonem takze piaski.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xsc    56

A ja zem sie pierdyknol... jak myslicie opryskac jutro afalonem, jesli lubin byl siany w piatek? Zasugerowalem sie podpowiedz ojca, mowil ze mozna 3 dni po siewie, a teraz patrze a pisza, ze bezposrednio po siewie;/


Nie matura, lecz chęć szczera zrobi z Ciebie oficera.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fourtonest    0

Witam,

Planuje zasiać Łubin wąskolistny odmiana(Karo). Mam ten sam problem co Wy , ponieważ nie wiem jakie odpowiednie srodki ochrony zastosować na chwasty.W Agricoli nie potrafią mi pomóc , nikt nie ma stosownej wiedzy o środkach ochrony na wąskolistny lub dany oprysk jest wycofany z hurtowni. Piszecie że 'Afalon' po siewie..Również polecił mi go "Specjalista" a następnie po rozwinięciu drugiego liścia 'Golitix'. Również doradzał mi zastosowanie Afalon+Comand bezpośrednio po siewie. Co myślicie o tej kombinacji ? Czy można mieszać Comand z Afalonem ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pasio    22

Command nie jest zarejestrowany w łubinie wąskolistnym. Ja będę siał mieszankę łubin wąskolistny 150kg/ha + owies 50kg. Bezpośrednio po siewie opryskam Afalonem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fourtonest    0

Dzięki za informacje.. odpuszczę ten Command . Dodzwoniłem się do jeszcze jednego "doradcy" z zakładów chemicznych i mówił że w Polsce nie ma zarejestrowanego nic innego na łubin wąskolistny niż Afalon , dodał że przy odpowiedniej pogodzie( wilgoć i ciepło) powinien ten środek wystarczyć. W razie nie powodzenia z Afalonem mozna ponawiać próbę właśnie tym Goltixem , sugerował "doradca"

W czwartek sieje , i pryskam Afalonem , zobaczymy ;))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Wczoraj posiałem łubin wąskolistny i zaraz po siewie wykonałem oprysk.Zastosowałem niezbyt pewną mieszanka(przytulia) afalon + command. Miało być 1l afalonu + 0.2l commandu na ha ale z miarką było coś nie tak i wyszło 1l afalonu + 0.25l commandu. Przekroczyłem o 1/4dawkę commandu. Czy łubin ma szanse to przeżyć?

jednym słowem dałem d..y i dalej nie wiem co robić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pysa    0

w ubiegłym roku dałem podobną mieszanke (łubin wąskolistny niebieski) podczas wschodów zżułkł a w miejscach gdzie lance zaszły na siebie była goła ziemia pużniej zrobił się zielony i z 50 ar zebrałem tone dwieśćie no i z chfastami był porządek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

Ja myśle dać 0.3 sencoru zaraz posiewie na wąskolistny i sie zobaczy czy wtopa czy jakiś efekt będzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Wybierając tą mieszankę herbicydów byłem świadomy tego że może uszkodzić łubin ale niechcący zastosowałem wyższą niż zalecana dawka i teraz nie wiem czy łubin to przeżyje

Myślicie będzie dobrze??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pysa    0

z komandem to jest tak że jak ,mokro działa silniej ,jeśli podczas wschodów wystąpią pszymroski a dawke pszekroczyłeś to tszeba zajrzeć na pole ,warzna jest terz gleba na lekkich lepiej comant sobie odpuścić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

hmmm... gleba jest średnio ciężka a miejscami trafia sie rędzina. Rędzina to gleba lekka czy ciężka bo jesienią jest ciężka a wiosną lekka :lol: z pruchnicą to chyba nie jest źle bo co rok przyorana jest słoma i prawie co rok nawóz zielony/poplon.Pryskałem na wilgotną ziemie zaraz po siewie a kilka godz później spadł deszcz, wczoraj i dziś w nocy był przymrozek ale za wcześnie jeszcze żeby łubin kiełkował.

pysa rozumiem że na zakładkach- tam gdzie lance zaszły na siebie nic nie urosło

Chyba nic z niego nie będzie... musze sie zastanowić co mogę wysiać na tym polu.PK dałem jesienią, stanowisko po zbożach więc może gryke

 

 

 

 

dziś pada deszcz. Byłem na polu. Łubin posiany w czwartek czyli 5dni temu kiełkuje, na razie nie widać negatywnego działania herbicydu. Postaram sie opisywać co sie dzije od siewu do likwidacji ewentualnie żniw. Może komuś to pomoże. Już 5rok siejemy łubin a właściwie uczymy sie go.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Fenol    4

fusilade, perenal lub każdy inny na jednoliścienne


kupując polski produkt dajesz zarobić producentowi, który odprowadzi podatki do budżetu, pośrednikom którzy też odprowadzą podatki, pracownikowi, który wyżywi rodzinę, wyśle dziecko do szkoły do której właśnie zakupiono nowe komputery za pieniądze z podatków. Nie bądź konsumentem, bądź obywatelem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zorzyk2    56

Odpowiednikiem Afalonu jest Linurex 500SC, substancją czynną jest linuron i takim pryskałem bezpośrednio po siewie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

Też pyliłem LINUREXEM, bo akurat to to samo co AFALON i tańszy jest. Ja jeszcze potem bede dawał PANTERĄ, od głuchego.


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4652

Czy ktos z was pryskal łubin od antraktozy czy ktos spotkał się z ta chorobą (kręcenie liści i roślin) Czy włubinie wąskolistnym wystepuja tak jak w żółtym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Fenol    4

gwarant 2l na ha, tańszym zamiennikiem sencoru jest mistral 70 wg, gdy roślinka ma gdzieś 15cm, pryskać trzeba gdzieś 200g na ha. przypiecze łubin zółty i spadną mu najmłodsze listki ale jak się zregeneruje zrobić poprawkę i będzie cacy. Ta sama dawka oprysku w łubinie wąskolistnym zabiła go prawie i długo dochodził do siebie. jak jest z betanalem łubinie żółtym ktoś próbował jakie dawki ?


kupując polski produkt dajesz zarobić producentowi, który odprowadzi podatki do budżetu, pośrednikom którzy też odprowadzą podatki, pracownikowi, który wyżywi rodzinę, wyśle dziecko do szkoły do której właśnie zakupiono nowe komputery za pieniądze z podatków. Nie bądź konsumentem, bądź obywatelem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

W moim łubinie command sieje spustoszenie ale myśle że będzie dobrze. Będzie rzadki ale coś będzie. Rośliny mają po 4liście właściwe i na większości roślin 2 pierwsze liście właściwe są całe żółte a 2 następne mają żółte końce. Najmłodsze liście i stożek wzrostu jest zielony. Zdarzają się rośliny całkiem spalone tj. żółte i takie które w rozwoju zatrzymały się na liścieniach. Z daleka widać rzędy łubinu tyle że są żółte. Miedza się odradza i zaczyna się zielenić.

Porównywałem mój łubin z sąsiada siany w ten sam dzień i odmiana też baron. Nie różnią się fazą rozwojową ani wielkością rośliny. Sąsiad niczym nie pryskał i jest dość dużo chwastów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez krecikuryn
      Otwieram temat bo nie znalazłem konkretnych i aktualnych informacji w tym temacie. Planuje spróbować zasiać groch tarchalska i mam pytanie do kogoś kto ma troche doświadczenia: ile wysiewa sie na ha , czym najlepiej zaprawić, jakie herbicyby, fungicydy terminy?? prosze o pomoc
    • Przez marcin330
      Witam.
      Chciał bym się dowiedzieć jakim opryskiem mam opryskać fasolę dokładnie oprysk miał by wziąśc wszystkie chwasty 2 liścienne. Większość oprysków wycofano ale może są już jakieś inne
      Pomóżcie bo nie chce mi się dziabać 2 ha
    • Przez Muciek
      Witam. Nabyłem 2,5ha ziemi, dwa lata nie było nic tam robione w tamtym roku w sierpniu opryskałem od perzu i tak zostało do teraz, jest to ziemia od IV po V i trochę VI, zastanawiałem się nad łubinem lub  wyką jarą z pszenżytem, nie wiem czy pierwszy rok po zasianiu to kosić? czy tak zostawić?, i jak z dopłatami do wysokobiałkowych lub łubinu jeśli nie będzie ziarna?, może ktoś ma jakieś inne rady co tam zasiać?. Pozdrawiam forumowiczów.
    • Przez pynczor
      Siemka po przerwie
      mam pytanie do tych co sieją bobik i potrafią tak zrobic aby był czysty bo u mnie mieliśmy w tym roku 1 ha bobiku i wygladał strasznie a po przemłynkowaniu byla cała dwukołówka o wymiarach 2mx3m lebiody a bobiku było 30 worków po ok 50-60kg....
      Jeśli ktoś wie co zrobić czym opryskać lub coś innego żeby nie było tyle lebiody to prosze o rady.
      Aha jeśli chcielibyście wiedziec czym było pryskane to moge zapytać szfagra bo to on nam pryskał
      tak wiec prosze o pomoc i z góry dziekuję
    • Przez Jahu
      Chcę zasiać na wiosnę mieszankę na ziarno (jęczmień+owies+peluszka ew pszenica jara)
      w zeszłym roku pierwszy raz zasiałem takie coś: jęczmień 100kg+pszenica 50kg+peluszka 65kg /ha klasa IV V troche zarosło i wyległo (wymlocilem ok 4,5t/ha)
       
      co zrobić żeby było ok? ile czego dać? ile dać azotu i kiedy (czytalem ze malo <50kg i tylko na start)? czym najlepiej pryskać (bo wiele środków wycofali)? co stosujecie i jakie sa efekty?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj