Skocz do zawartości

Zdjęcie

Problemy z ruja u krów.

23 odpowiedzi na ten temat

#1 Share mariusz19890807

mariusz19890807

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 37 postów

Napisany 24 styczeń 2017 - 09:44

Problemy z ruja u krów.

Witam.Od dłuższego czasu mam problem z rują u krów.Krowy nie okazują tego.Kupuje specjalne witaminy z Beta-karotenem i nic.Nie wiem czy to jest błąd w żywieniu czy jaki ciul.Proszę pomóżcie bo weterynarz przyjezdza tylko i kasujei kasuje a efektów nie widać żadnych.Czekam  na wasze odpowiedzi

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Problemy z ruja u krów. Dzisiaj, 05:36
  •  

#2 Share Landwirt95

Landwirt95

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 24 styczeń 2017 - 10:33

Problemy z ruja u krów.

To jest niewątpliwie spory problem, bo im dłużej krowa po wycieleniu nie jest zacielana tym bardziej opóźnia się jej następne wycielenie i taka krowa generuje większe koszta zamiast dawać zysk. Powiedz jak zacielasz krowy masz buhaja czy stosujesz inseminacje? Bo u krów mogą występować tzw. "ciche ruje" Ty tego nie zauważysz,a buhaj, który byłby w pobliżu krowy to wyczuje i wtedy może ją zacielić, być może to roziązałoby część problemu. To wszystkie krowy tak samo mają?

#3 Share mariusz19890807

mariusz19890807

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 37 postów

Napisany 25 styczeń 2017 - 09:31

Problemy z ruja u krów.

Stosuje naturalne krycie i tak jest z wiekszością krów które dobrze doją.Nie wiem sam czy to wina żywienia krów czy co

#4 Share Landwirt95

Landwirt95

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 25 styczeń 2017 - 10:29

Problemy z ruja u krów.

Zawsze przy wysokich wydajnościach mlecznych krów występują własnie problemy z rozrodem jaką masz wydajność? Ale tak jak mówisz w takim przypadku to najprawdopodobniej te żywienie będzie, jeśli możesz to napisz tak miej więcej co dajesz.

#5 Share zkordalski

zkordalski

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 794 postów

Napisany 25 styczeń 2017 - 11:38

Problemy z ruja u krów.

Sprawa jest prosta te co doją dają naj wiecej od siebie i dlatego tak jest. Dodaj jeszcze jakieś witaminy z selenem on uwidacznia ruje popraw ich kondycję bo może po prostu są zjechane od tego mleka . U mnie od kiedy stosuje witaminy z Sano i lizawki tego problemu nie ma a tez był i to bardzo powazny niektóre sztuki były kryte dopiero rok po wycieleniu ! A teraz ruja jest juz po około 30 dni od wycielenia i to od sztuk co daja 40 litrów na dzień . Patrz na śluz u krów jest on bardzo często a ruii nie widac a ja ma

#6 Share marwasz199117

marwasz199117

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 111 postów

Napisany 25 styczeń 2017 - 12:06

Problemy z ruja u krów.

Krowy mogą mieć niedobór energii...masz stado pod oceną?tak jak pisze zkordalski daj lizawki albo premixy z selenem.U mnie też z niektórymi sztukami byly takie problemy ale odkąd daje premix z josery ruje są widoczne.

#7 Share pawelo815

pawelo815

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów

Napisany 25 styczeń 2017 - 12:42

Problemy z ruja u krów.

hmmm tak jak napsiał tutaj kolega być może krowy mają problem z energią po wycieleniu. Ważne jest żeby po wycieleniu zaopatrzyć je odpowiednio w energie w paszy. Witaminy są ważne, beta karoten i selen, ale samo wydawanie kupy kasy na witaminy nie pomoże. Stosuj po wycieleniu kukurydze mieloną po wycieleniu. Ma ona większą wartość energetyczną, niż zboże. Odpowiednio zastosuj tak zwazny starter 70%kukrydzy, 30% soi, do tego jakieś witaminy z karotenem i selenem. Zacznij dawać ten starter jakieś dwa, tygodnie przed wycieleniem. Jak nie będzie wyjadać mieszaj z kiszonką. To jest ważne, żeby wyjadała, bo inaczej ketoza, a ketoza hamuję rozwój janików bo porodzie. Przez co ruja, nie występuje. Dobry staret to ruja po miesiącu, ale i więcej mleka. Kryj około 50 dni laktacji, po pierwszej ruj krowa nie zawsze daję się pokryć. Pozdrawiam liczę, że Twój problem się rozwiążę. 

#8 Share robi57362

robi57362

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 977 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo

Napisany 25 styczeń 2017 - 16:45

Problemy z ruja u krów. Opisz co dajesz tym krowom. Ekspertem nie jestem ale wiem ze mluto browarniane generuje podobne problemy do twoich
jesli pomoglem kliknij fajne

#9 Share WitoldBaszyk

WitoldBaszyk

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 25 styczeń 2017 - 20:17

Problemy z ruja u krów.

Masz oborę pod oceną? Jeśli nie to podaj chociaż jaką masz wydajność, zwróć uwagę na konsystencje kału... Niestrawione ziarna kukurydzy czy też włókna? A może bardziej wodniste ( mogą być podkwaszone, ale wątpię). Masz problem z somatyką? Jak z oddawaniem łożysk po wycieleniu? Czy krowy po wycieleniu wydalają ropę z macicy? A problem z ketozą po wycieleniu? Może występuje subkliniczna ketoza? Krowy szybko chudną po wycieleniu? Czy aktualne krowy, gdy były jałówkami też miały problem z zacieleniem?a może ruja była wywoływana na zastrzyki ( to też może mieć wpływ na późniejsze oznaki rui).

Jeśli z wszystkim jest w porządku to może zastosuj tzw. synchronizacje rui np. OV-Synch albo przy użyciu wkładki progesteronowej(duży koszt ale w niektórych przypadkach bardzo skuteczny). No i zapomniałem, czy twój weterynarz albo inseminator (mimo że kryjesz naturalnie czasami warto z nim współpracować) stwierdzają obecność torbieli/cyst na jajnikach?

#10 Share mariusz19890807

mariusz19890807

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 37 postów

Napisany 26 styczeń 2017 - 09:28

Problemy z ruja u krów.

Tak więc żywienie jest opatre na TMR-rze,w którego skład wchodzi słoma,sianokiszonka,kukurydza i wysłodki suche(które są przedtem moczone).W skład treściwych to Lactoma Complette,Protamilk Copmlette i witaminy na obnizenie somatyków z Ekoplonu.Krowy po ocieleniu dostają Lac powerale to dopiero bod tygodnia.Znajomy ma mi załatwić witaminy z beta karotenem z Ekoplonu.Myslałem nad witaminami ze Sano.wydajność tak okreslam na około 5 tys litrów.Te krowy nie są za mocno wyzyłowane.Niby weterynarz przyjezdza i wszystko dobrze,da zastrzyk i krowy ma się pogonić za 3-4 dni a tutaj cisza.A czas cenny ucieka i to mnie najgorzej wr****a.Nie ma problemów z torbielami.A lizawki jakie polecacie???

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share endrju

endrju

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 93 postów

Napisany 26 styczeń 2017 - 10:01

Problemy z ruja u krów.

chciałbym podłączyć się do tematu bo zaciekawiło mnie co napisał @robi57362  czy są jakieś badania które wykazały ,że młóto browarniane obniża rozród ? Obecnie posiadamy 20 krów sztuk dojnych (nie mamy stada pod oceną ) ale od takiego stada  wyciągam  około 120 tys litrów rocznie (więc nie są aż tak wyżyłowane ) stosuje premiksy josery z beta karotenem oraz paszę treściwe  (gotową paszę neorolu ) + swoją sporządzam z własnych zbóż oraz koncentratów sano lactoma hp . Żywienie jest głównie oparte na kiszonce z kukurydzy , młócie browarnianym oraz w okresie zimowym i wiosennym  wysłodzinach prasowanych . Mocznik utrzymuje się na poziomie 150 a maksymalnie 300  więc podejrzewam ,ze białko jest w normie  .  A problem z pierwszą ruja oraz widocznością jest ogromny , musimy badać krowy już po miesiącu by stwierdzić czy miały ruję lub do takowej się przygotowują . Krowy stoją całym rokiem na oborze obora uwięziowa .  Macie jakieś porady ? Czy problemy z zacielaniem i widocznością rui wiążą się z złym żywieniem podczas zasuszania ? Któryś kolega napisał ,żeby dawać mielone ziarno kukurydzy przed ocieleniem w jakiej dawce na sztukę dzień by trzeba było dawać ,żeby zaspokoić jej potrzeby ?

#12 Share pawelo815

pawelo815

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów

Napisany 26 styczeń 2017 - 14:38

Problemy z ruja u krów.

Użytkowniku Endrju, mam zrobiony startero składzie w jednym kilogramie jest: 0.6 kukurydzy, 0.3 śruty sojowej, reszta to kreda, kw. węglan, drożdżę i witaminy z beta karotenem. To zależy od krowy czy to jest jałówka, czy wieloródka. Jałówce wiadomo, należy dawać więcej jest to często koło 5 kg startera na dzień już na początku laktacji, wieloródce może to być 4 kg. Oczywiście plus 2 -3 kg podstawowej śruty. Albo jak nie chcesz robić starteru możesz dawać samą kukurydzę, krowy chętniej to zjedzą. Może to być w podobnych ilościach. Ważne, jest żeby zaopatrzyć krowy odpowiednio w energię i witaminy na początku laktacji, to jest kluczem do wszystkich problemów. A i jeszcze jak mówiłeś o moczniku, najlepiej jakby mocznik był na pozimie 200-250. Pierwiastki mają często powyżej 250 przez co trudniej się kryję. Zejdź wtedy ze śrutą rzepakową. Szkoda, że nie masz stada pod oceną, wtedy mógłbyś wszystko lepiej kontrolować. Pozdrawiam

#13 Share WitoldBaszyk

WitoldBaszyk

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 26 styczeń 2017 - 19:31

Problemy z ruja u krów.

Tak więc żywienie jest opatre na TMR-rze,w którego skład wchodzi słoma,sianokiszonka,kukurydza i wysłodki suche(które są przedtem moczone).W skład treściwych to Lactoma Complette,Protamilk Copmlette i witaminy na obnizenie somatyków z Ekoplonu.Krowy po ocieleniu dostają Lac powerale to dopiero bod tygodnia.Znajomy ma mi załatwić witaminy z beta karotenem z Ekoplonu.Myslałem nad witaminami ze Sano.wydajność tak okreslam na około 5 tys litrów.Te krowy nie są za mocno wyzyłowane.Niby weterynarz przyjezdza i wszystko dobrze,da zastrzyk i krowy ma się pogonić za 3-4 dni a tutaj cisza.A czas cenny ucieka i to mnie najgorzej wr****a.Nie ma problemów z torbielami.A lizawki jakie polecacie???

Jeśli daje zastrzyk i mówi że za 3-4 dni ma sie pogonic a objajów nie ma, to zawołaj go na 11 dzień. Powienien dac drugi raz ten zastrzyk a ty powinieneś kryc krowe w ciemno po 72 godz. mimo ze nie wystepuja objawy rujowe zewnatrz.

W Kanadzie czy USA inseminator ponoć pracuje od poniedziałku do piątku bo krowy są kryte na zastrzyki. Gdy mój znajomy zapytał hodowce z Kanady a co robią jeśli naturalna ruja wystąpi w sobote albo w niedzielę, to nie mógł zrozumieć pojęcia ,,naturalna ruja''. Tam krowy bez zastrzyku nie gonią się...

#14 Share robi57362

robi57362

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 977 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo

Napisany 28 styczeń 2017 - 20:35

Problemy z ruja u krów. Wychodzi gmo
jesli pomoglem kliknij fajne

#15 Share peetercool

peetercool

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 07 luty 2017 - 09:34

Problemy z ruja u krów.

Drodzy koledzy to co piszecie w części się zgadza, ale pamiętajcie jeśli krowa będzie źle żywiona w okresie zasuszenia to potem mamy problemy po porodzie i z zacieleniem. Ja stosuje premiks dla krów zasuszonych i odpowiednia ilość i jakość pasz objętościowych w zasuszeniu i jestem zadowolony. Krowy fajnie startują w laktację mają apetyt ( a to najważniejsze) i nie spadają z kondycji.  100% skuteczności nie ma są powtórki, ale moim zdaniem jest ok, a krowy źle się nie doją bo ok 11000 l od krowy

#16 Share pawelo815

pawelo815

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów

Napisany 12 luty 2017 - 11:54

Problemy z ruja u krów.

peetercool, myślę że to co mówisz jest jak najbardziej słuszne, więc czy jakbyś mógł powiedzieć to jak wygląda u Ciebie okres zasuszenia ? Byłem na jednym szkoleniu, na którym pewien lekarz weterynarii opowiadał jak to będąc na praktykach w Izraelu, Żydzi wprowadzają krowy w następną laktacje. Wygląda to tak, że po każdej laktacji, kiedy zbliża się poród, krowa ma się wycielić przykładowo w maju, to na początku kwietnia przestaje być dojona. Ale jeśli chodzi o żywienie to dalej jest tak samo żywiona jak była, żywiona podczas laktacji. Te trzy-cztery tygodnie wystarczą by to wszystko w niej się odbudowało. Ciągle dostaje tą samą pasze, przez co jej żwacz nie musi się przestawiać. Podobno nie ma przez to żadnych problemów po wycieleniu z chorobami metabolicznymi, szczególnie z ketoza, no i ponoć poprawia się cielność. Ale czy to prawda no to trzeba sprawdzić na własnym stadzie

#17 Share peetercool

peetercool

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 12 luty 2017 - 23:35

Problemy z ruja u krów.

pawelo815, w moim żywieniu nie ma nic nadzwyczajnego, tzn: zasuszenie trwa około 7-8 tygodni, przez ten czas krowy dostają sianokiszonkę, czasami trochę siana i 30% słomy, dodatkowo tak jak wcześniej wspomniałem dodaje jeszcze witaminy na okres zasuszenia 100-150g. W przypadku jeśli jest to krowa z dużym ryzykiem wystąpienia odwapnienia na 3 dni przed porodem stosuje witaminy domięśniowo AD3iE, i sole anionnowe na 5 dni przed porodem ( te dni to tak umownie bo nigdy nie wiadomo kiedy ona dokładnie się nam ocieli ) A jeśli chodzi o przygotowanie krowy do nadchodzącej laktacji to na 3 tyg. przed zaczynam wprowadzać paszę z tłuszczem chronionym i paszę objętościowe które będzie dostawała w trakcie laktacji. Na wielu szkoleniach mówią podobnie ważne jest aby wybrać tą firmę która ma odpowiedni skład produktów i doradcę który chcę naprawdę pomóc a nie tylko sprzedać paszę żeby zarobić premię.

#18 Share pawelo815

pawelo815

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów

Napisany 13 luty 2017 - 13:15

Problemy z ruja u krów.

Dzięki za odpowiedź.  Czyli w okresie zasuszenia nie dajesz kiszonki z kukurydzy ? A te witaminy domięśniowe wstrzykuje Ci lekarz weterynarii ? I czy nie te wstrzyknięte witaminy, nie pochłania cielak ?

#19 Share peetercool

peetercool

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 16 luty 2017 - 21:22

Problemy z ruja u krów.

kukurydza jest dawana dopiero na 3 tyg. przed ocieleniem, a te witaminy idą domięśniowo i możesz zrobić to sam, cielak zawsze pobiera witaminy  które są w krowie ale na pewno nie pochłonie całej porcji, nie wiem czego się obawiasz

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share Agrofakt

Agrofakt

agrofakt.pl

• FIRMA
  • PipPip
  • 57 postów

Napisany 20 luty 2017 - 10:05

Problemy z ruja u krów.

Jak skrócić okres międzywycieleniowy, uzyskać sezonowość wycieleń, aby wykorzystać sezon pastwiskowy i zwiększyć opłacalność?

https://www.agrofakt...-niej-osiagnac/