Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nowa Obora Rodzinna

35 odpowiedzi na ten temat

#1 Share kuba93

kuba93

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 31 postów

Napisany 23 styczeń 2017 - 10:12

Nowa Obora Rodzinna Witam wszystkich. Chcialem wybudowac obore razem z tatą ale po przemyśleniach i rozmowach z kuzynami chcemy złączyć dwie gospodarki i wybudować obore dla krów mlecznych. Gruntów rolnych naprawdę mam pod dostatkiem nikt już u nas nie gospodarzy i właśnie z tad ta myśl. Was muszę poprosić o to jaka duża obora musiala by być żebyśmy mogli się z niej utrzymać . Nie będę więcej pisał , a Was proszę o informacje i propozycje jak można to zrobić. Pozdrawiam

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Nowa Obora Rodzinna Dzisiaj, 05:27
  •  

#2 Share wojtal24

wojtal24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2137 postów

Napisany 23 styczeń 2017 - 10:21

Nowa Obora Rodzinna W czasie ferii dzieci się nudzą znasz takie przysłowie ze "mówiły jaskółki ze nie dobre spółki" jak już to zrób to z ojcem co znaczy ze ziemi masz pod dostatkiem? to jak masz ziemi pod dostatkiem to dlaczego jej nie uprawiasz?
ZETOR TEAM

#3 Share kuba93

kuba93

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 31 postów

Napisany 23 styczeń 2017 - 10:32

Nowa Obora Rodzinna chodzi mi o to ze ziemi jest pod dostatkiem ale razem z ojcem nie damy rady razem obrobic tylu hektarów . A wiem ze Tata już ma swoje lata i jak to będzie za parę lat? Może ktoś jest na forum kto tak prowadzi gospodarstwo ?kuzyni są naprawdę rzetelni i wporzadku w tym co robią A po za tym od wielu lat pomagamy sobie wzajemnie. Więc znam ich od podszewki.

#4 Share wojtal24

wojtal24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2137 postów

Napisany 23 styczeń 2017 - 12:01

Nowa Obora Rodzinna to ile jest tej ziemi ze nie możecie we dwóch obrobic 10ha 30ha 70ha czy wiecej? nie rozumiem
ZETOR TEAM

#5 Share kuba93

kuba93

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 31 postów

Napisany 23 styczeń 2017 - 12:14

Nowa Obora Rodzinna Możemy wrócić do tematu? możesz mi jakoś doradzić czy nie jak bym robił z kuzynami to mógł bym nawet 200hektarow obrabiac

#6 Share wojtal24

wojtal24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2137 postów

Napisany 23 styczeń 2017 - 12:55

Nowa Obora Rodzinna to wiele zależy od rodziny sa sytuacje ze sprzęt drobny kupiony na spółkę z rodziną się nie sprawdza a co dopiero gospodarstwo na spółkę
ZETOR TEAM

#7 Share adrian3005

adrian3005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 490 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo i motoryzacja.

Napisany 23 styczeń 2017 - 13:22

Nowa Obora Rodzinna

Kolego, ja bym Ci proponował zająć się uprawą ziemi, skoro masz pod dostatkiem. Jeżeli masz jakiś sprzęt to 70 ha sam ogarniesz spokojnie .

A w spółki z nikim się nie wchodzi, a tutaj plany na conajmniej 10 lat .

Wolałbym mieć trochę mniej, a sam u siebie pracować i z nikim się nie kłócić ,

A i wiadomo że do hodowli trzeba isć 3x dziennie codziennie , jeżeli jesteś z 93 rocznika to pomyśl że całe swoje młode życie spędzisz przy krowach a mając około 70 ha masz weekendy wolne i czas na zabawę, wakacje 

Ja mam 24 lata i obora za domem stoi pusta, bo jest wujka, a nie moja, i nie przechodzi mi przez myśl żebym wchodził z nim w jakieś spółki , wolę mieć 40 ha i sam sobie to ogarniać niż się w jakieś spółki bawić.

#8 Share kuba93

kuba93

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 31 postów

Napisany 23 styczeń 2017 - 13:43

Nowa Obora Rodzinna adrian3005 też o tym myślałem pola to tak jak mówię nawet ponad 100 to lekka ręka mógł bym mieć tylko jedne minus większość to teren gorzysty gdzie trudno o uprawę ale jest też sporo terenu równego .

#9 Share adrian3005

adrian3005

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 490 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo i motoryzacja.

Napisany 23 styczeń 2017 - 13:45

Nowa Obora Rodzinna

A powiesz nam, jakim sprzętem dysponujesz ?

Co do tego terenu górzystego to u mnie ludzie uprawiają naprawdę niezłe górki, gdzie trzeba się trzymać drzwi na pochylu, albo jak się w górę jedzie to jak by samolotem startował 

Tylko wiadomo że na taki teren potrzeba 50 koni więcej niż na teren równy

#10 Share mrursus360

mrursus360

Użytkownik

• V.I.P.
  • rank
  • 73 postów

Napisany 23 styczeń 2017 - 13:50

Nowa Obora Rodzinna W galerii widać Ursusa 2812 i nowego Same Tiger 75

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share robi57362

robi57362

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 977 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo

Napisany 23 styczeń 2017 - 16:58

Nowa Obora Rodzinna Masz sporo hektarow to mozesz smialo na 60 krow budowac ale przy tym jest sporo pracy. Chcesz miec byblo a mniej roboty to postaw miesne ze 30 kilka mamek z tego bedziesz mial ok 60 opasow. Wiekszosc ras mięsnych nie potrzebuje obory wystarczy wiata, a prymitywne miesne nie potrzebuja nawet jej. Z obora na krowy wiaza sie ogromne koszty
jesli pomoglem kliknij fajne

#12 Share mickas092

mickas092

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 2395 postów
  • Zainteresowania:Szeroko pojęte rolnictwo ;)

Napisany 23 styczeń 2017 - 17:00

Nowa Obora Rodzinna

Sie najpierw dowiedz chłopie czy jakaś mleczarnia będzie chciała mleko odbierać ;) Poza tym na kogo będzie stało stado ? 

#13 Share TOREZ

TOREZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 621 postów

Napisany 23 styczeń 2017 - 17:32

Nowa Obora Rodzinna kuba93

Konkrety pisz, jaki areał do dyspozycji i fundusze na wkład własny co pozwoli określić w jakim kierunku Tobie doradzać.

Kilka lat temu planowałem budowę obory na 480 krów przy zakładanej powierzchni 140 ha na qq i lucerne. Na stanie była ponad 100 mlecznic.

Także do rzeczy.

#14 Share MarcinZetor8011

MarcinZetor8011

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 219 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo krowy :)
    Historia
    itd.
    itp.
    :)

Napisany 23 styczeń 2017 - 17:44

Nowa Obora Rodzinna Nigdy w życiu nie zgodził bym się na takie spółki. Możecie żyć jak najlepiej ale do póki każdy ma swoje,bo prędzej czy później będą zgrzyty. Nie pchaj się w hodowlę krow mlecznych jeżeli nie masz o tym pojęcia. Już lepiej te opasy,dużo mniej roboty. Wiem że jak się jest w tym wieku to wszystko wydaje się takie proste,aleee w rzeczywistości nie jest ;)

#15 Share kuba93

kuba93

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 31 postów

Napisany 23 styczeń 2017 - 17:59

Nowa Obora Rodzinna Rzeczywiście macie rację z tą prowadzeniem gospodarstwa na pół z rodziną może pomyślę nad 55 dojnych i obora wolnostanowiskowa.
MarcinZetor8011 trochę jesteś starszy ale już nie mów mi czy mam pojecie czy nie mam pojecia bo co do czego by przyszło to sam byś o coś pytał albo cos w podobnym stylu.

#16 Share MarcinZetor8011

MarcinZetor8011

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 219 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo krowy :)
    Historia
    itd.
    itp.
    :)

Napisany 23 styczeń 2017 - 18:11

Nowa Obora Rodzinna Dobrze że pytasz bo i ja też często o coś pytam. Ale podajesz zbyt mało szczegółów żebyśmy mogli wiedzieć w jakim stopniu orientujesz się w temacie hodowli. Bo zabezpieczenie odpowiednich ilości kiszonki ,słomy ,zakup krów ,postawienie obory itd itp to są ogromne koszty które mogą zwalić z nóg.

Albo mówisz że masz możliwość dobrać dużo hektarów,to masz fajnie. Tylko wiesz co będzie jak wymarznie?albo przyjdzie susza? Ile będziesz w plecy? Proponowałbym Ci stopniowy rozwój.

Edytowany przez MarcinZetor8011, 23 styczeń 2017 - 18:16.

#17 Share kuba93

kuba93

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 31 postów

Napisany 23 styczeń 2017 - 18:27

Nowa Obora Rodzinna Z pasza nie ma żadnych problemu kiszonka z kukurydzy sianokiszonka słoma i trochę siana zawsze zostaje bo sieje więcej obecnie mam 20 hektarów ziemi obecnie 15 szt bydla ale cały czas powiekszam na wiosnę chce dobić do 20 o myślę właśnie O pisanie na modernizację i nowa obore.
przepraszam za błędy :)

#18 Share robi57362

robi57362

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 977 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo

Napisany 23 styczeń 2017 - 19:41

Nowa Obora Rodzinna Powiem ci jedno kredyty cie zjedza przy tak dużym skoku do przodu . Lepiej wolniej a pewniej. Te wszystkie prowy mr sa dla ludzi z dobrymi nerwami i musza miec duzo czasu wiem bo sam mam niby dostac mlodego.
jesli pomoglem kliknij fajne

#19 Share mikaro

mikaro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 118 postów

Napisany 23 styczeń 2017 - 20:19

Nowa Obora Rodzinna

Podziwiam Twój zapał Kuba. Hodowla krów to ciężki kawałek chleba wiem co mowie bo mamy około 100 bydła i prawie 50 krów dojnych. Jeżeli jest dobra cena za mleko to i jest kasa ale koszty są ogromne i uwiązanie, nigdy nie masz wolnego. Mieszkam na Podlasiu tu jest zagłębie mleczarstwa ale widzę że sporo gospodarstw o podobnej wielkości wkrótce zakończy produkcje. Modernizacje też przerabialiśmy 5 lat temu. Ona jest bardzo dobra dla bogatych którzy inwestują za swoje i dostają potem zwrot. A jak bierzesz kredyt odsetki mogą dobić. Ale jeśli chcesz to życzę powodzenia.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share matias95

matias95

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 169 postów
  • Zainteresowania:Sport, informatyka, muzyka i oczywiście technologia rolnicza ;)

Napisany 23 styczeń 2017 - 20:47

Nowa Obora Rodzinna Szczerze powiedziawszy, to areał nie jest taki bogaty jak mówiłeś. Na 20-30 sztuk bydła może paszy wystarczy, ale to bydło rośnie i potrzebuje więcej. Rolnictwo to jest biznes, do niczego się nie dojdzie "lekką ręką" Rozwijaj pierwsze to co masz. Zwiększaj swój areał i powoli powiększaj stado. Małymi kroczkami do celu :) 20 ha to spokojnie byś obrobił sam :) Kolega ma ponad 100 i sam sobie radzi, tylko na żniwa jego kuzyn mu pomaga