Skocz do zawartości

Zdjęcie

Obora drewniana

5 odpowiedzi na ten temat

#1 Share Landwirt95

Landwirt95

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 22 styczeń 2017 - 21:39

Obora drewniana

Witam

Chciałbym tutaj poruszyć temat obór dla bydła mlecznego o konstrukcji w pełni drewnianej, mam zamiar pobudować taką oborę w przyszłości tj. 3-5 lat maks. Chciałbym się dowiedzieć co sądzicie o takiej konstrukcji, a przede wszystkim chcę zapytać co najlepiej dać na ściany i dach żeby utrzymać jak najwyższa temp. w najchłodniejsze dni, jak taka obora wyjdzie cenowo w porównaniu do konstrukcji stalowej, nie wiem też jeszcze jaki system utrzymania lepiej zastosować ruszta czy ściółka aha no i tą oborę planuje maks. na 70 sztuk dojnych bez przychówku, poważnie zastanawiam się także nad robotem udojowym. Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Obora drewniana Dzisiaj, 17:40
  •  

#2 Share mateusz1122

mateusz1122

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 229 postów

Napisany 23 styczeń 2017 - 06:53

Obora drewniana

Tez myslalem nad konstrukcja drewniana i obic blacha 15x30m zeby jak najnizszym koszte zrobic trzeby zasłonic drewno zebu nie gnilo za szybko, dobre odpowietrzenie,

powiem ci ze jak bedzie duzo bydla to i zimno nie bedzie.

Mam 15 sztuk pod wiata cieląt i z przodu plandeka a boki i dach blacha i nie maja zle

jakie wymiary myslisz ? masz jaki plan?

#3 Share Landwirt95

Landwirt95

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 23 styczeń 2017 - 22:14

Obora drewniana

Z tego względu, iż obora będzie budowana najwcześniej za 3 lata może nawet później to nie mam jeszcze sprecyzowanych planów nie mówiąc już o wymiarach, na razie zastanawiam się właśnie nad samą konstrukcją, systemem utrzymania i systemem udojowym, w tym momencie robot jest faworytem i nie chodzi o to, że nie będę musiał chodzić do obory, bo krowy same się będą doić, chodzi tutaj o ułatwienie doju i mniejszy wkład pracy, ale wiadomo, że trzeba być i wszystkiego dopilnować, a na te ściany to myślałem też właśnie o blasze jednak myślę, że to za mało w zimę mróz wejdzie a w lato upał przez blachę będzie walił, a jak ściany będą całe z blachy to co z wentylacją, myślałem o kurtynach, a na dach blacha warstwowa przynajmniej 10, pozostaje jeszcze sprawa tych pomieszczeń do zbiornika itp. jeśli nie byłoby mrozu to wszystko ok, ale w zimę, trzeba by było dodatkowe ogrzewanie zastosować, także dla robota.

I właśnie czekam na jakieś odpowiedzi na ten temat.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4 Share wojtal24

wojtal24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2137 postów

Napisany 24 styczeń 2017 - 11:02

Obora drewniana chcesz roboty udojowe kupować za miliony zł a biorę chcesz postawić jak szopkę z drewna zastanów się człowieku przecież przy dużych mrozach to Ci wszystko zamarznie musisz zrobić budynek murowany lub z płyty warstwowej
ZETOR TEAM

#5 Share Sylwo222

Sylwo222

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 34 postów

Napisany 24 styczeń 2017 - 11:47

Obora drewniana

Za tą kasę wydaną na robota zainwestuj lepiej w oborę tylko nie drewnianą i dojarkę przewodową.Mi wydaje się to lepszym rozwiązaniem.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6 Share Landwirt95

Landwirt95

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 24 styczeń 2017 - 16:47

Obora drewniana

Po pierwsze konstrukcja drewniana nie jest wcale tańsza od stalowej, po drugie nie rozśmieszajcie mnie z murowanym budynkiem, płyta warstwowa jak najbardziej i na drewnianą konstrukcje też można, tylko tak myślałem jak tutaj wentylacje zrobić, bo podobają mi sie te ściany rozsuwane kurtynowe na lato super sprawa.

Na roboty nie wydam miliony zł. tylko na robota wydam około 500tyś. na jednego robota bo stado 70 sztuk obsłuży jeden robot.