MateuszMK

fasola kontra

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
MateuszMK    0

Witam

 

Mam pytanie w tamtym roku zasadziłem fasolke kontra po przebraniu mam dosc duzo ,,brzydkich,,ziarenek czy te przydkie ziarna po zasadzeniu w tym roku dadza Plon??

post-209276-0-51198800-1485104148_thumb.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak jak kolega wyżej pisze trzeba posiać i sprawdzić jaka jest zdolność kiełkowania. Kilka lat temu miałem fasolę trochę przemoczoną przez deszcze i wyglądała podobnie na skup za bardzo się nie nadawała ale zasiałem nią kilka ha z dobrym skutkiem. Sprawdziłem siłę kiełkowania wyszło ok. 90 %, więc nie było tragedii.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1241

Kurna, ja taką samą z Plantico dostałem jako kwalifikat, a może nawet wygląda gorzej od Twojej. Zapłaciłem 16zł za kg.   Tylko, że 60% wschodów, także reklamacja. Sprawdź siłę kiełkowania i wal śmiało. 


"seks to jedna z najpiękniejszych, najbardziej naturalnych i najzdrowszych rzeczy, jakie można kupić za pieniądze"

Tom Clancy 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3061

Skoro jest temat "fasola kontra" to zapytam czy szwagier nie sfrajeruje jeśli jutro sprzeda po 3,50zł w Szczebrzeszynie całkiem przyzwoity towar?

Pytam tutaj bo ja sprzedam nadwyżki swojej dopiero po siewie, wcześniej sprzedawałem po 5,0 później 4,50 czy naprawdę tyle potaniała?

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3061

acha.  podobno 50gr/kg w plecy , ale    po fakcie.

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3061

Całkiem poważnie rozważam siew kontry w tym tygodniu bo to grube i trochę dłużej wschodzi, oraz późniejszy siew to mniej strąków na roślinie a przez to opóźniony zbiór. Przy mniejszej ilości strąków ziarno na tym samym stanowisku grubsze a przy tym samym terminie siewu i stanowisku mniej strąków =  późniejsze dojrzewanie. Wynika z faktu wytwarzania przez strąki jakiegoś hormonu blokującego tworzenie kwiatów  oraz w żniwa przyspieszającego zasychanie roślin. Przy zbyt małej liczbie zawiązanych strąków na dobrym stanowisku ziarno niewiele mniejsze od tyczkowej ale plon ogólny zdecydowanie mniejszy i zbiór opóźniony bo strąki nie dojrzewają tylko bez opamiętania rosną na wielkość.

 

Im dzień dłuższy tym mniej zawiązuje kwiatów i opóźnienie siewu po za pewien termin (do zbadania jaki dokładnie) sprawi niemożność dosuszenia na gruncie. Oczywiście w korelacji z nawożeniem.

 

Kontra mi wschodziła o 2 -3 dni dłużej od odmian karłowych wielokwiatowej z tego samego terminu siewu i - jak wszystkie odmiany wielokwiatowej - jest bardziej tolerancyjna na chłody (-2 stopnie ma szansę przeżyć). Pola na wzniesieniach, stokach - mniej narażone na zastoiska mrozowe - można pokusić się obsiewać w końcu kwietnia na lubelszczyźnie.

 

Swoistym ratunkiem na opóźniony siew jest jego spłycenie - to niesie za sobą inne konsekwencje - przy zwiększonej precyzji uprawy przedsiewnej i samego siewu, oraz uwzględnieniu tego przy doborze herbicydów przedwschodowych

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez krecikuryn
      Otwieram temat bo nie znalazłem konkretnych i aktualnych informacji w tym temacie. Planuje spróbować zasiać groch tarchalska i mam pytanie do kogoś kto ma troche doświadczenia: ile wysiewa sie na ha , czym najlepiej zaprawić, jakie herbicyby, fungicydy terminy?? prosze o pomoc
    • Przez marcin330
      Witam.
      Chciał bym się dowiedzieć jakim opryskiem mam opryskać fasolę dokładnie oprysk miał by wziąśc wszystkie chwasty 2 liścienne. Większość oprysków wycofano ale może są już jakieś inne
      Pomóżcie bo nie chce mi się dziabać 2 ha
    • Przez farmermf
      Witam kolegów.Zakładam ten temat gdyż brak jest środków zarejestrowanych na zwalczanie chwastów włubinie i może ktoś testował jakieś własne mieszaniny z pozytywnym skutkiem .Ja stosowałem 1.5 linurex (Afalon dyspersyjny)+ 1.5panidy ale to zamocne i wypala na zakładkach oczywiście pszedwschodowo.Prosze o poważne porady
    • Przez Muciek
      Witam. Nabyłem 2,5ha ziemi, dwa lata nie było nic tam robione w tamtym roku w sierpniu opryskałem od perzu i tak zostało do teraz, jest to ziemia od IV po V i trochę VI, zastanawiałem się nad łubinem lub  wyką jarą z pszenżytem, nie wiem czy pierwszy rok po zasianiu to kosić? czy tak zostawić?, i jak z dopłatami do wysokobiałkowych lub łubinu jeśli nie będzie ziarna?, może ktoś ma jakieś inne rady co tam zasiać?. Pozdrawiam forumowiczów.
    • Przez pynczor
      Siemka po przerwie
      mam pytanie do tych co sieją bobik i potrafią tak zrobic aby był czysty bo u mnie mieliśmy w tym roku 1 ha bobiku i wygladał strasznie a po przemłynkowaniu byla cała dwukołówka o wymiarach 2mx3m lebiody a bobiku było 30 worków po ok 50-60kg....
      Jeśli ktoś wie co zrobić czym opryskać lub coś innego żeby nie było tyle lebiody to prosze o rady.
      Aha jeśli chcielibyście wiedziec czym było pryskane to moge zapytać szfagra bo to on nam pryskał
      tak wiec prosze o pomoc i z góry dziekuję
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj