Polecane posty

Witam, w tym roku planuję nawozić kukurydzę pogłównie za pomocą podsiewacza międzyrzędowego. Co myślicie na o takim rozwiązaniu, jakie nawozy stosować w takiej aplikacji? w jakich fazach stosować nawożenie? Proszę o dzielenie się spostrzeżeniami.


Siewnika jeszcze nie posiadam ale planuję zakupić coś w podobie pielnika przedstawionego na zdjęciu.
69696661_big.jpg

Edytowano przez SZYMANOX

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jano65    9

Witam.

Oglądałem podsiewacz  nawozu montowany na pielniku. Urządzenie wykorzystywane jest w uprawie truskawki.

 Wykonanie solidne ma producent pojęcie co wytwarza. Jeden minus tego to metalowy zbiornik na nawóz

( zasugerowałem szlachetniejszą stal na zbiornik to producent stwierdził że podniesie to koszt urządzenia ).

https://www.olx.pl/oferta/pielnik-do-truskawek-i-warzyw-opielacz-podsiewacz-nawozu-CID757-IDipzET.html#5bc0fb4569

Również konstrukcja UNIA też metalowa.

Uprawiam w Polsce sorgo na ziarno. Wymaga to przy wys. roślin 10-20 cm podawanie saletry amonowej

150 - 200 kg/ha. Rozsiewana saletra tradycyjnym rozsiewaczem powoduje wpadanie nawozu w roślinę i jej żółknięcie. Oczywiście sorgo rośnie ale rozwój jest opóźniony.

Z konieczności przerobiłem mały siewnik na szczotkach do warzyw i tak się bawię z podsiewaniem w rzędach.

Mam swoją koncepcję konstrukcji podsiewacza wystarczy na wysiew 4 rzędów. Jest dostępny podsiewacz do sadzarki ziemniaków. Posiada właśnie zbiornik z tworzywa sztucznego. Po jego przeróbce  zastosuję aparat wysiewający rowkowy jak w UNII .

Oczywiście można zastosować więcej zbiorników co da wysiew na więcej rzędów. Jeden zbiornik podaje na 2 rzędy.

Próbuję dotrzeć do producenta tych zbiorników. W składzie maszyn rolniczych gdzie mają komplet do sprzedaży ( 400 zł) nie chcą powiedzieć kto to produkuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kwestie konstrukcyjne podsiewacza mam już dokładnie wybrane. Chodzi mi o to jakie można stosować nawozy w kukurydzy, aby nie zaszkodziło to w jej rozwoju? Słyszałem głosy, że saletra stosowana pogłównie szkodzi kukurydzy (nie chodzi tutaj o wpadanie nawozu w lejki wytworzone przez roślinę, co skutkuje częściowym spaleniem liści), roślina traci swój wigor i hamuje wzrost. Może to błędne opinie, więc proszę dzielcie się swoimi uwagami. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jano65    9

Znajomy który o uprawie kukurydzy wie wszystko polecał stosowanie RSM.

W mojej uprawie rozlać dwa razy w mniejszym stężeniu. Na glebie niższej klasy RSM lepiej jest pobierany przez roślinę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lisek    6

Czy nie po budzi się chwastów , zwłaszcza przy doglebowyxh środkach?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Znajomy właśnie taką maszynką podaje mocznik. Kukurydza już spora i potencjalne pobudzone chwasty już i tak nie mają szans. Dobre to jest w trakcie braku opadów deszczu, jak nie pada lub nie zapowiadają nie ma sensu siać mocznika na wysuszoną glebę,  tym można przelecieć.

 

Tylko minus, strasznie pracochłonne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez bialy2005
      Jak nawozić kukurydzę? Przedsiewnie dostała 200kg mocznika, 200kg soli potasowej i 200kg superfosfatu 46%, wczesniej obornik 30-40t/ha Mam ochote teraz jeszcze rozsiac 150kg mocznika na hektar czy jest sens???
      Co roku o tej porze pryskałem raz albo 2 razy mocznikiem 25kg na hektar ale w tym roku nie co robic bo juz oststnie dni kiedy moge wjechac zeby jej nie łamac?
      Jakie zapotrzebowanie na składniki odżywcze ma kukurydza?
    • Przez Roldaw123
      Jaka będzie optymalna  prędkość siewu kukurydzy siewnikiem Gaspardo sp4. 
      Jest to siewnik punktowy. 
    • Przez Arekm
      Witam, potrzebuje pomocy, mianowicie widocznego zdjęcia tabeli wysiewu przedstawionej na moim zdjęciu. Ważne informacje się starły, bo maszyna ma już swoje lata. Model jest stary jak świat, możliwe że z lat 70. Załączam też zdjęcie modelu tego siewnika. Za pomoc będę ogromne wdzięczny! 🙂


    • Przez rumcajsm10
      Witam, zna ktoś ceny siewników pneumatycznych do qq, interesuje mnie 4 rzędowy w budżetowej cenie (RMG), może są jakichś Polskich producentów?
    • Przez bartek5100
      witam 
      czy mozna laczyc Mocznik pulrea okolo 10kg  plus regulator Stabilan 750 SL  ??
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj