PSOR

Co zrobić z pustymi opakowaniami po środkach ochrony roślin?

Polecane posty

PSOR    1

Masz puste opakowania po środkach ochrony roślin? Oddaj je do sklepu!
 
Czytasz ten tekst, więc zapewne jesteś użytkiem środków ochrony roślin i po przeprowadzonych opryskach zostają Ci puste opakowania. Wiesz, że nie należy ich wyrzucać razem z innymi śmieciami. Podpowiemy Ci, jak ich się legalnie pozbyć!
 
W ramach Systemu Zbiórki Opakowań PSOR każdy rolnik może oddać opakowania do sklepów ze środkami ochrony roślin. Prowadzący takie sklepy mają ustawowy obowiązek odbioru odpadów opakowaniowych po tych środkach ochrony roślin, które na podstawie ustawy Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi są uznawane za środki niebezpieczne.  
 
Zanim jednak oddasz opakowania, pamiętaj, że:
 
Opakowania po środkach ochrony roślin muszą zostać 3-krotnie wypłukane. W Punktach Odbioru przyjmowane są tylko czyste i suche opakowania.
 
 
Trzykrotne płukanie opakowań jest niezwykle ważne z kilku powodów:

  • Chronisz w ten sposób siebie, swoich bliskich oraz wszystkie osoby, które w procesie zbiórki będą miały kontakt z Twoimi opakowaniami.
  • Nie marnujesz ani kropli środków ochrony roślin – popłuczyny z opakowania wlewasz do zbiornika z cieczą roboczą, wykorzystując maksymalnie wydane pieniądze.
  • Dbasz o środowisko: zużywasz całą zawartość opakowania do wykonania oprysków, dzięki czemu masz pewność, że środki nie przedostaną się np. do wód gruntowych.

Tak przygotowane opakowania możesz zwrócić do sklepu, w którym zakupiłeś środki lub też do każdego innego sklepu prowadzącego zbiórkę. Dzięki naszej wyszukiwarce możesz znaleźć Punkt Odbioru najbliżej Twojego gospodarstwa: www.systempsor.pl/punkty-odbioru.
 
Sklepy prowadzące zbiórkę, mają obowiązek przyjąć puste opakowanie bezpłatnie, sprzedawcy nie mogą Cię też prosić o okazanie paragonu czy faktury. Jeżeli posiadasz większą ilość pustych opakowań lub zbierasz je wspólnie z kilkoma innymi gospodarstwami, możesz zadzwonić na infolinię PSOR i zamówić bezpośredni odbiór: 801 561 461 lub (58) 622 01 08.
 
Opakowania_zwrot.png
 
Szukasz więcej informacji? Odwiedź www.systempsor.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    886

a nie lepiej spalić w piecu? darmowy opał, ciepło w domciu, a sąsiad chodzi jak struty...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość marekfarmer   
Gość marekfarmer

dobre. ja oddaje w sklepie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    836

tam gdzie robisz zakupy tam mają obowiązek przyjąć od Ciebie puste opakowania...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zieleniak    5

U nas raz w roku są organizowane punkty przyjęć takich opakowań. A zapewne kto ma więcej to na własną rękę oddaje tam gdzie kupił i po sprawie. Przy okazji wydawane jest zaświadczenie o utylizacji takich opakowań.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz78    1029

nie rozumiem po co zakładanie takiego tematu ,każde szkolenie zawiera takie informacje ,a i wymagane jest posiadanie zaświadczenie o utylizacji

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PSOR    1

Tomasz78, cieszymy się, że jest to dla Ciebie oczywistością. Niestety nie wszyscy rolnicy o tym wiedzą - obecnie zbieramy ok. 60% opakowań po środkach ochrony roślin sprzedanych na terenie Polski. Mamy zatem jeszcze wiele do zrobienia!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    884

Ja spotkałem sie ze sklepem który mi grymasil w związku z odbiorem opaowan, zazyczyl sobie spis papierowy wszystkich buteleczek które przywiozę


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PSOR    1

Zgodnie z obowiązujących w Polsce prawem, sklep prowadzący sprzedaż środków ochrony roślin ma obowiązek przyjąć puste i czyste opakowania po środkach ochrony roślin, o ile zawarte w nich substancje czynne są oznaczone jako substancje niebezpieczne, tj. na opakowaniu widnieje przynajmniej jeden z poniższych znaków:

 

piktogramy.png

 

W razie jakichkolwiek wątpliwości czy problemów zapraszamy do kontaktu z naszą infolinią: 801 561 461 lub (58) 622 01 08.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
waldi76    5

W moim regionie można legalnie oddawać opakowania po ŚOR wraz z segregowanymi śmieciami, wyraźnie jest to napisane w broszurach informacyjnych i na workach na śmieci dostarczanych przez firmę zajmującą się zbieraniem śmieci. U was tak nie ma ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Widocznie mama dawała Ci takie zabawki. A teraz walnij szklanice glifosatu i lulu

 

 

W zeszłym roku zamieniłem część zboża w lokalnym skupie na ŚOR, nawozy oraz węgiel. O jakości węgla nie będę sie rozpisywał... Chciałem zwrócić puste opakowania po opryskach to właścicielka powiedziała że oni tego nie przyjmują i że puste opakowania można wrzucić do śmieci komunalnych. Zadzwoniłem do firmy zajmującej się śmieciami (z Kraśnika) i powiedzieli że pod żadnym pozorem nie można tego dawać do śmieci i oni tego nie odbiorą. Pojechałem do sklepu w Bychawie to tam powiedzieli że mogą przyjąć opakowania ale tylko zakupione u nich. 

I co mam zrobić z tymi co zostały? Na polu mam dół po marglu. Mam taj je wrzucić żeby archeolodzy w przyszłości mieli zajęcie?

 

 

Nie aktualną macie tą wyszukiwarkę. Sklep na Majdanie Starowiejskim 6, nie istnieje już ze 2 lata

Edytowano przez gwozd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PSOR    1

Widocznie mama dawała Ci takie zabawki. A teraz walnij szklanice glifosatu i lulu

 

 

W zeszłym roku zamieniłem część zboża w lokalnym skupie na ŚOR, nawozy oraz węgiel. O jakości węgla nie będę sie rozpisywał... Chciałem zwrócić puste opakowania po opryskach to właścicielka powiedziała że oni tego nie przyjmują i że puste opakowania można wrzucić do śmieci komunalnych. Zadzwoniłem do firmy zajmującej się śmieciami (z Kraśnika) i powiedzieli że pod żadnym pozorem nie można tego dawać do śmieci i oni tego nie odbiorą. Pojechałem do sklepu w Bychawie to tam powiedzieli że mogą przyjąć opakowania ale tylko zakupione u nich. 

I co mam zrobić z tymi co zostały? Na polu mam dół po marglu. Mam taj je wrzucić żeby archeolodzy w przyszłości mieli zajęcie?

 

 

Nie aktualną macie tą wyszukiwarkę. Sklep na Majdanie Starowiejskim 6, nie istnieje już ze 2 lata

 

Gwozd, dziękujemy za informację o niekatualnym punkcie odbioru. Opakowań prosimy nie wrzucać do dołu, mamy nadzieję, że znajdzie się lepsze rozwiązanie - w tym celu zapraszamy do kontaktu z naszą infolinią: 801 561 461. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

A opakowania po zaprawianym materiale siewnym, kartony zbiorcze, worki, stretch, pudełka. U mnie Agricola przyjmuje wszystk, tylko proszą by posegregowane: tektura, butelki, folia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ansja    747

Co do szkolen to nie wszyscy chetnie biora w nich udzial,bo zawsze trafia sie tacy,ze wiedza lepiej i takie opakowania mozna niekiedy zobaczyc jak leza po polach,lasach,rowach i zatruwaja srodowisko,przeciez to trwa za nim taki plastki gleba rozlozy.Lecz tez sie sami tym trujemy oczywiscie wdychajac.

Nie musimy akurat oddawac tylko tam gdzie kupujemy,jest juz dobrze zialajaca sprzedaz internetowa i coz pozniej odsylac to opakowanie i ponosic dodatkowe koszty?Troche nie logiczne.kazdy sklep ogrodniczy,nasienny,z srodkamiu ochrony roslin powinien posiadac odpowiednie pojemniki do ktorych mozna wrzucac puste opakowania po srodkach ochrony roslin i innych tego typu opakowania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MasterRoj    82

Była kiedyś akcja robiona cos jak współzawodnictwo z nagrodami który sklep oferujący takie produkty zbierze więcej pustych opakowań.

Problem jest i czasem dopiero dzieci uświadamiają rodziców bo ze szkoły taką wiedze przynoszą.

Każda gmina prowadzi też punkty PSZOK Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych i tam można bezpłatnie oddawać opakowania m.in. po środkach ochrony roślin jak i same środki niewykorzystane.

Tylko ta świadomość ale chyba z każdym rokiem jest lepiej.

Ansja na jednym twoim zdjęciu tez widać puste opakowanie o środkach ale pewnie trafiło już w odpowiednie miejsce  :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ansja    747

Wiem juz nawet o ktore Ci chodzi,wiec to nie moje tylko sasiada i u sasiada na podworku.
Moje trafiaja do sklepu ogrodniczego w ktorym kupuje zawsze srodki i inne nasiona.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PSOR    1

Co do szkolen to nie wszyscy chetnie biora w nich udzial,bo zawsze trafia sie tacy,ze wiedza lepiej i takie opakowania mozna niekiedy zobaczyc jak leza po polach,lasach,rowach i zatruwaja srodowisko,przeciez to trwa za nim taki plastki gleba rozlozy.Lecz tez sie sami tym trujemy oczywiscie wdychajac.

Nie musimy akurat oddawac tylko tam gdzie kupujemy,jest juz dobrze zialajaca sprzedaz internetowa i coz pozniej odsylac to opakowanie i ponosic dodatkowe koszty?Troche nie logiczne.kazdy sklep ogrodniczy,nasienny,z srodkamiu ochrony roslin powinien posiadac odpowiednie pojemniki do ktorych mozna wrzucac puste opakowania po srodkach ochrony roslin i innych tego typu opakowania.

 

Ansja, jest właśnie tak jak piszesz: każdy sklep prowadzący sprzedaż środków ochrony roślin - nieważne czy mały sklepik, czy duży supermarket - ma obowiązek przyjąć czyste i puste opakowania po środkach ochrony roślin. Produkty nie muszą być w nim zakupione - sprzedawca nie ma prawa żądać okazania paragonu/faktury. Po to stworzyliśmy System Zbiórki Opakowań, żeby każde opakowanie zostałao poddane bezpiecznemu recyclingowi :) Nasze punkty znajdziesz tu: http://systempsor.pl/punkty-odbioru/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

W mojej okolicy nie ma problemu ze zwrotem opakowań po sor jak i po nawozach czy materiale siewnym, ale w wąwozach i lasach ciągle można spotkać takie śmieci. Mam wrażenie, że  problem dotyczy mniejszych gospodarstw i tzw działkowców bo są to pojedyncze opakowania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    884

puste i czyste opakowania? z tego co wiem przeterminowane śor czy resztki sklepy też powinny przyjąć


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrp88    172

Ja nie pryskam, ale znalazłem jakieś starocie po przodkach. I co z tym zrobić? Remondis nie chce tego zabrać. W jednym sklepie pytałem i z zawartością nie wezmą.

Edytowano przez piotrp88

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PSOR    1

A opakowania po zaprawianym materiale siewnym, kartony zbiorcze, worki, stretch, pudełka. U mnie Agricola przyjmuje wszystk, tylko proszą by posegregowane: tektura, butelki, folia

 

Ansu, wszystkie opakowania po środkach stosowanych w rolnictwie, które miały kontakt z substancjami niebezpiecznymi, oznaczonymi przynajmniej jednym z pikotgramów:

piktogramy.png

 

zbiera System Zbiórki PSOR. Jeżeli chodzi o kartony, folie zbiorcze, które nie miały styczności z substancjami niebezpiecznymi, to powinny one trafić do odpowieniego kosza z odpadami komunalnymi.

puste i czyste opakowania? z tego co wiem przeterminowane śor czy resztki sklepy też powinny przyjąć

 

Matey, przeterminowane śor lub ich resztki w opakowaniach to substancje niebezpieczne, których utylizacją mogą zajmować się tylko uprawnione do tego firmy. Każda gmina współpracuje z takimi firmami - najprościej dopytać się o kontakt i kolejną planowaną zbiórkę w urzędzie.

Ja nie pryskam, ale znalazłem jakieś starocie po przodkach. I co z tym zrobić? Remondis nie chce tego zabrać. W jednym sklepie pytałem i z zawartością nie wezmą.

 

piotrp88, przeterminowane śor to substancje niebezpieczne, które należy przekazać firmie uprawnionej do ich utylizacji. Każda gmina współpracuje z takimi firmami - najprościej dopytać się o kontakt i kolejną planowaną zbiórkę w urzędzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz78    1029

hmm ,nasza gmina niewiele robi w tym temacie ,zadnych info .o zbiorkach czegokolwiek ,

ja wszystkie opakowania zwracam do firmy w której kupuje SOR i problemu nie ma ,

co do niewykorzystanych środków ,to tez problemu nie widze ,po co zwracac jesli można je zastosowac w kolejnym roku na polach  w podobnych uprawach ,przecież zmniejsza to koszty i zakupu i utylizacji a substancje czynne sa w wielu środkach podobne .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
icek1    179

Transport kosztuje więc czy nie lepiej je spalić a i kiełbaskę przy okazji upiec

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez tomek15h
      Interesuje mnie kwestia siewu nawozów pod rzepak?Dotych czas siałem nawozy po zaoranym polu natomias w tym roku chciałbym zrobić nieco inaczej ,mianowicie posiać nawozy na ztalezowane ściernisko a potem przeorać i siać.Prosze o opinie tych którzy mają coś do powiedzenia w tej tematyce???Pozdrawiam
    • Przez gosciu506
      Witam 
      Czy używa ktoś nawozu Alzon neo 46 czy wart jest swojej ceny  i czy zeczywiscie sa niższe straty azotu czy to tylko dobry bajer wymyslony przez handlowców?
      Cena na tą chwilę 1720-1740zł brutto  gdzi emocznik mozna kupić po 1620zł 
    • Przez Ramzes1987x
      Witam panowie co sądzicie to tym nawozie?producent niby Yara i jest to ponoć import z Norwegi czy Niemiec i sprowadzany luzem a u nas przesiewany (bo przywożony jest nie do końca dobrze zgranulowany a ten odsiew osobno sprzedawany głównie sadownikom) i pakowany w BigBagi.Cena okazyjna bo 1300zł netto.Sprzedawca się zarzeka że skład w 100% prawdziwy i z wysoką przyswajalnością i że musi być wszystko byc prawdziwe bo już nie jedną kontrolę miał dzięki uprzejmości konkurencji i bez problemu może dać próbki nawozu


    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj