tomek9456

kilka pytań odnoście budowy obory

Polecane posty

tomek9456    0

Witam wszystkich użytkowników forum. Planuję wybudować oborę dla opasów i w związku z tym mam do was  kilka pytań. Mam nadzieję iż ktoś kto budował lub użytkuje taką oborę pomoże mi i rozwiąże moje pytania. Wracają do pytań to pierwsze z nich to z czego najlepiej budować ściany czy zwykły biały pustak czy ceramiczny( ten ma lepsze właściwości lepiej trzyma ciepło i mniej pochłania wilgoć). Jaki szeroki świetlik dachowy przy szerokości obory 14m? Czy 4metry stołu paszowego to wystarczająca ilość? I ostanie pytanie to jak duże legowisko, będzie to obora uwięziowa, osobiście myślę nad 1,9m na legowisko. Podzielcie się swoimi wiadomościami i doświadczeniami żeby jak najlepiej to zaplanować i w przyszłości cieszyć się z użytkowania nowego obiektu a nie na odwrót.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lotnik993    16

Ja buduje taka na 15 m szerokości robie bardzo wąski korytarz pasowy 3,8 m i będę trzymał je na uwięzi mało miejsca na korytarzu paszowym dlaczego ciągnik 105 km ma 2,2 max 2,4 metra wole mieć z tyłu więcej miejsca za krowa bykiem na słomę obornik i najważniejsze nie buduje jej wysokiej żeby opasy miały cieplej bo dziadek mi mówił żeby bydło miało ciepło to będzie roslo jak dbasz tez masz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomaszzzz    4

Ja buduje taka na 15 m szerokości robie bardzo wąski korytarz pasowy 3,8 m i będę trzymał je na uwięzi mało miejsca na korytarzu paszowym dlaczego ciągnik 105 km ma 2,2 max 2,4 metra wole mieć z tyłu więcej miejsca za krowa bykiem na słomę obornik i najważniejsze nie buduje jej wysokiej żeby opasy miały cieplej bo dziadek mi mówił żeby bydło miało ciepło to będzie roslo jak dbasz tez masz

 

zazdroszcze az takiej ufnosci do Dziadka, ale teorie o tym cieple mozna potraktowac jako herezje... jak masz rozplanowana wymiane powietrza? jakas wentylacja? czy moze zrezygnujesz bo cieplo bedzie uciekac...?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek9456    0

żeby w przyszłości cieszyć się z tego to stawiaj obiekt wolnostanowiskowy

 

obecnie mam starą oborę uwięzieniową i patrząc na to co mam to raczej wolą taką od wolnostanowiskowej ponieważ u mnie jest i będzie tylko bydło z własnej hodowli dlatego też w wolnostanowiskowej odchować cielaki będzie trudniej, a w uwięzieniowej krowa jest uwiązana cielak poi się sam bo mam tak poodgradzane dajmy na to 3 krowy i z nimi 3 cielaki i one doją sobie te krowy a w wolnostanowiskowej widząc z własnego doświadczenia nie jeden cielak nie napił by się w ogóle mleka bo krowa jak to krowa jedna nic cielakowi nie robi a inna wygoni. A wracając do moich pytań to pisząc 1,9m na legowisko miałem na myśli jego szerokość a nie ilość miejsca od krowy do krowy, i czekam na resztę podpowiedzi i sugestii jak to zrobić żeby było jak najlepiej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikcom20    190

to chcesz na opasy czy na mamki czy na co, bo raz piszesz o opasach a później nie wiadomo o czym

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bobcat2250    382

U mnie jest korytarz paszowy 4 metry i czasami przydałby się szerszy, ale 4 to takie minimum bym powiedział ;)


Zwykły użytkownik, o numerze 30068  :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

kolego świetlik jak najszerszy ale takie minimum to 10% szerokości budynku. daj duże wloty powietrza najlepiej niech ci ktoś zaprojektuje wentylację. ją robie szeroką 18m a stół 5.5 metra i oczywiście wolnostanowiskowa.
a u mnie świetlik 2.5m

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek9456    0

 Powiedzcie mi jeszcze z czego budujecie ściany i jak grubą położyć na dach płytę warstwową? 

 

 

to chcesz na opasy czy na mamki czy na co, bo raz piszesz o opasach a później nie wiadomo o czym

nie rozumiem dlaczego zaraz się tak denerwujesz, jeśli chcę hodować bydło z swojej produkcji własnego chowu to jak inaczej mam to zrobić? może faktycznie nie sprecyzowałem tego na początku przyznaje mój błąd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co lepiej wybrać na ściany na oborze wolnostanowiskowej na ruszcie? Prefabrykat 16+do góry płyta warstwowa, czy może murowane z bloczków lepsze?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez petroszz
      Witam
      Jestem w trakcie budowy obory na opasy na głębokiej ściółce ale mimo to chcę zrobić zbiornik i po jednej kratce  na dwa kojce odprowadzającej gnojówkę. Po co mi zbiornik przy głębokiej ściółce?  Takie zabezpieczenie w razie katastrofy wodnej w budynku i do odprowadzenia wody po myciu kojców.    I tu pojawia się moje pytanie, gdzie umiejscowić zbiornik? Pod stołem paszowym? Pod podjazdami? Nie mam za bardzo miejsca w koło obory żeby wyłączyć miejsce pod zbiornik bo albo będą tam okólniki albo podjazd albo przejazd do innych budynków.  
       
    • Przez Adrian3210
      Witam
      Potrzebuję porady czy będzie opłacalne postawienie obory na ok 10 opasów takich do 600 albo do 350kg. Byłą by to przybudówka do stodoły czyli musiałbym dostawić 3 ściany. Dodatkowo dobrze by było, żeby można było obornik turem wybierać. Jakie materiały byłyby najtańsze no i wytrzymałe? Szczególnie chodzi mi o dach. Jaki byłby przybliżony koszt?
    • Przez ZYLA
      Witam. 
      Jestem zmuszony zmienić cały dach na wiekowej oborze. Chciałbym się poradzić jak to wykonać w miarę ekonomicznie. 
      Obora mała bo 8/15m, sklepienia brak i tak pewnie zostanie bo ściany i moja kieszeń nie utrzyma sklepienia betonowego. Chciałbym podnieść ścianę ze dwa pustaki i wylać wieniec. Na to położyć coś w stylu konstrukcji @czesio200 
      Pod tym, by odizolować więźbę przed oparem myślałem by podwiesić płytę obornicką, a może wy podsuniecie coś jeszcze tańszego co by się nadawało? Dwa kanały wentylacyjne by wystarczyły? 
      Co o tym wszystkim myślicie? 
    • Przez MaciejF
      Witam!
      Mam do Was pytanie - jak poradziliście sobie z błotem przy oborze? Przy samym wejściu zawsze jest meega grzązko. Jak utwardzaliście teren? Wiem że najlepszy jest beton bądź płyty drogowe, ale ja zastanawiam się nad położeniem kraty drogowo parkingowej z plastiku. Można je znaleźć na internecie. Trzeba oczywiście przygotować grunt i dobrze je położyć, potem zasypać gruzem. 
      Czy ktoś z Was zastosował tego typu materiał u siebie? Czy to zdało egzamin i czy było tańsze niż beton?
    • Przez Piotrswider
      Witam,w wakacje planuje zmodernizowac obore (10mx23m) na uwzieziowo na ruszta,w budynku będzie 34 sztuk(doroslych),obore zamierzam brzerabiac na wlasną rękę,czy moglbym liczyć  na wskazówki/rady/uwagi na co zwrócić uwagę podczas budowy kanałów pod ruszta,jak połączyć z szambem,ile zrobić otworów do mieszadła jakie spadki itp. (nie chce szamba pod stanowiskami/obora),chce dac ruszta 60'tki.
       Z góry dziękuję za rady,pozdrawiam.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj