T25A2

ciągnik +1lub 2 wozy transport drewna

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
T25A2    7

Siemano wszystkim . Mam taką zajawke żeby kupić ciągnik ( c360 lub podobny) i chcę tym wozić drewno (metry) no i do tego chce przysposobić sobie wóz tzn.zdjąć burty i rozworę i dospawać kłonice myślę że na 3 razy ułożyć będą w sam raz tylko problem jest taki że ok 15 km muszę jechać po drodze publicznej i nie wiem jak wygląda to od prawnej strony bo ciągnik oczywiście zarejestrowany i oc ale co z wozem. Żeby go ktoś nie traktował jako przyczepy. A co jesli zapnę 2 wozy( i rzecz jasna na obu po 3 razy metrów naładowane. Ktoś może robił coś takiego i podzieli się wiedzą, lepiej wiedzieć teraz zanim mnie policjant zatrzyma w wlepi mandat że o karach za brak oc nie wspomnę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mimi007    129

Z tego co wiem to musisz mieć kat T żeby ciągnąć jeden lub dwa wozy, a co do samych wozów to dobre oświetlenie jednego jak i drugiego i to tyle, bynajmniej kiedyś się tak wozilo publicznymi drogami i nikt się nie czepial

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian2011    113

No obawiam się że jazda z wozem nawet super oświetlonym przepisowo ,nie da rady ,pamiętam jakie były szopki z wózkami do przewozu zwierząt ,ojciec musiał zrobić przegląd nabili mu numer potem ubezpieczył zarejestrował i co roczne przeglądy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rafal155    2

z jednym wozem możesz śmiało jechać z kategorią B trzeba poczytać troszkę przepisy i będzie dobrze żadnego prawka na T chyba że z przyczepą chciał byś jechać to co innego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559

Ano właśnie to poczytaj troszkę przepisy, to będziesz wiedział że na B można jeżdzić traktorem , z  zawieszanym sprzetem , z ciąganym nie .

A najlepiej to sie nie wypowiadaj , jak nie masz pojęcia i nie wprowadzaj w błąd  :P


;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

To Was pogodzę - na B wolno z jednoosiową . B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559

Nie wolno  :P

 

chyba że  o dmc  750 kg...

 

"Ciągniki rolnicze

Większość osób jednoznacznie kojarzy ciągniki rolnicze z kategorią T. Jest to jak najbardziej słuszne skojarzenie, ale za kierownicą tzw. „traktora" usiąść może także osoba posiadająca wyłącznie prawo jazdy kategorii B. Nie obowiązują tutaj żadne ograniczenia wagowe. Dopuszczalna masa całkowita ciągnika może przekraczać  3,5 t i w wielu przypadkach tak jest, np. popularny w Polsce Ursus 1614 waży ponad 5 t. Problem w tym, że posiadacz kategorii B nie może już np. jechać ciągnikiem z przyczepami załadowanymi np. kilkoma tonami zboża lub ciągnąć za sobą kołowe narzędzie rolnicze. Bez przeszkód natomiast, posiadacz kategorii B może korzystać z dróg publicznych w sytuacji, gdy ciągnik wyposażony jest w rolniczy sprzęt podwieszany np.: pług, siewnik, kultywator, rozsiewacz nawozów itp. Do innych, większych narzędzi, takich jak np. kołowy opryskiwacz, roztrząsacz obornika, kombajn ziemniaczany, wymagane jest posiadanie kategorii T lub E (np. B+E). Ta ostatnia kategoria może być stosowana jako odpowiednik kategorii T. Główna różnica polega na tym, że o kategorię T można się ubiegać w wieku 16 lat, zaś o kategorię B+E w wieku 18 lat.

Ogólna zasada w przy korzystaniu z narzędzi rolniczych jest taka, że do wszelkich urządzeń podwieszanych wystarczy prawo jazdy kategorii B. Podobnie zresztą, jak w przypadku samochodów osobowych –  do korzystania z tylnego bagażnika rowerowego nie są wymagane dodatkowe uprawnienia. Narzędzia rolnicze, które posiadają koła, należy traktować jako przyczepy, zgodnie z Ustawą prawo o ruchu drogowym: „przyczepa – pojazd bez silnika, przystosowany do łączenia go z innym pojazdem”.  Jeżeli jednak masa narzędzia kołowego będzie mniejsza niż 750 kg, wtedy będziemy mieli do czynienia z przyczepą lekką.  W takim przypadku kierowcy ciągnika rolniczego wystarczy kategoria B. Jeżeli narzędzie wraz z ciągnikiem nie będzie ważyć więcej niż 3500 kg, wtedy również wystarczy kategoria B.

Niezależnie od rodzaju narzędzia rolniczego, kierowca jest zobowiązany do stosowania się do zaleceń producenta urządzenia zawartych w instrukcji obsługi."

Edytowano przez mariuszd93

;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

 No właśnie się trochę dokształcałem i wygląda na to że co najwyżej z rozrzutnikiem i to zdaje się  jednoosiowym . No masz i to nie , a do tej pory myślałem że można :o . No i znowu wiem więcej , dzięki komuś kto wiedział lepiej niż Ja . B)

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559

Z  dwuosiowym  czymkolwiek nie  mozna jechać  w ogóle na  B  .

Z  rozrzutnikiem  to  też  raczej nie , bo  masa  zestawu pojazdów  nie może przekraczać 3,5  tony . A  Tu  w  tym limicie  wagowym  ciężko by było  się  zmieścić...


;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Tak ,masz rację , Mój błąd . Jest wyraźnie napisane że tylko zawieszane .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
T25A2    7

Fajnie że temat ma spory odzew ale nie odbiegajmy od tematu. Odnośnie prawa jazdy to akurat mam B.C.C+E T tak że mogę wszystko hehe.główny mój problem polega na tym czy będę sobie mógł bez stresu załadować sobie na furę"parę" klocków i lecieć takim zestawem po drodze publicznej.No i oczywiście skoro w ustawie jest jak byk że można ciągnąć traktorkiem 2przyczepy to także wchodzi takie coś w grę. ps. Tak na koniec B-ciągnik + sprzęt zawieszany, lub jednoośka, B+E- tak jak T ale tylko na terytorium RP. T- to na pewno wiecie a najlepsze na koniec C+E wszystkie pojazdy z przyczepami z wyłączeniem motocykli i autobusów pozdro

Edytowano przez T25A2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mimi007    129

Trochę czasu minęło jak zdałem prawko, ale kat B, jedziesz autem i ciagnikiem obojętnie z czym, czy jest to plug, czy rozrzutnik jednosiowy 16t, nie może mieć dwóch osi i tyle w temacie co mnie uczono, a kto wam będzie tonaz na gminnej drodze sprawdzał, drogówka? gdzie na wadze w gs'ie? nie osmieszajmy się wzajemnie, prawo prawem a i tak każdy robi jak uważa ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek026    76

Z  dwuosiowym  czymkolwiek nie  mozna jechać  w ogóle na  B  .

Z  rozrzutnikiem  to  też  raczej nie , bo  masa  zestawu pojazdów  nie może przekraczać 3,5  tony . A  Tu  w  tym limicie  wagowym  ciężko by było  się  zmieścić...

 

ciągnik rolniczy to nie pojazd który podlega jakimś ograniczeniom co do masy, możesz jechać ciągnikem ursus 1634 i ciągnąć rozrzutnik 12 t na kat B, bo każdy rozrzutnik obornika jest traktowany jako maszyna rolnicza tak samo jak belarka czy inna maszyna i można poruszać się ciągnikiem nawet i takim co ma ponad 200km i waży nie wiadomo ile na kat B ale każda przyczepa no i beczkowóz  ma być rejesetrowany i ma być kat T lub B+E, wiem to na bank i tyle :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559

No własnie  nie  ośmieszajmy się ... policjanci to nie  debile  i jest napisane że  zestaw z  ciagnika i przyczepki nie może przekraczać  3,5  tony , a  ty tu  wyskakujesz  z  rozrzutnikiem 16 ton ...  :P jak  weźmiesz go na podnosnik -to możesz jechać  :P .

 

Co  do  ciągania  tych wozów - to jak upierdliwy policjant 0 to sie przyczepi , że hamulców nie ma , czy  co  tam  wymysli .

W praktyce jest tak że , ciągniki jeźdżą  z  2  wozami . wożą  drzewo i jeśli sa  jako- tako oświetlone i na  ostatnim pojeździe jest trójkąt , nikt sie nie  czepia . 

Chcesz wozic metry po kilkanaście kilkometrów  szosą? 

 

 

 

Wojtek026

 

podaj przepis  który to określa,

Ja podałem  cytat  z interpretacji przepisów  z którego wynika że  dla  zespołu pojazdów sa ograniczenia  wagowe 

Edytowano przez mariuszd93

;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukbold    1054

chłopie daj se spokój z takimi absurdalnymi pomysłami jak traktor + wóz (2 wozy--- masakra jakaś). Takie rzeczy to chyba w trzecim świecie... Jedna kolizja i siedzisz w puszcze... takimi łupciami to się można co najwyżej zabić

Edytowano przez lukbold

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek026    76

No własnie  nie  ośmieszajmy się ... policjanci to nie  debile  i jest napisane że  zestaw z  ciagnika i przyczepki nie może przekraczać  3,5  tony , a  ty tu  wyskakujesz  z  rozrzutnikiem 16 ton ...  :P jak  weźmiesz go na podnosnik -to możesz jechać  :P .

 

Co  do  ciągania  tych wozów - to jak upierdliwy policjant 0 to sie przyczepi , że hamulców nie ma , czy  co  tam  wymysli .

W praktyce jest tak że , ciągniki jeźdżą  z  2  wozami . wożą  drzewo i jeśli sa  jako- tako oświetlone i na  ostatnim pojeździe jest trójkąt , nikt sie nie  czepia . 

Chcesz wozic metry po kilkanaście kilkometrów  szosą? 

 

 

 

Wojtek026

 

podaj przepis  który to określa,

Ja podałem  cytat  z interpretacji przepisów  z którego wynika że  dla  zespołu pojazdów sa ograniczenia  wagowe 

 

chłopie gdzie masz te 3,5t dla ciągnika przerabiałem temat i zaprawdę powiadam ci że rozrzutnikiem 16t na 2 czy tam 3 osiach i ciagnikiem 200km na kat B możesz jechać i już!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukbold    1054

daj przepis bo już nie raz czytałem, że traktorem ciągnąc na kołach NIC nie możesz... no max 750kg czyli przyczepy lekkie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rafal155    2

można jeździć tak jak kolega wyżej mówi ale wam tłumaczyć to naprawde łopatologicznie trzeba
z tego co tlumaczycie ze nie wolno z wozem to jak koń ciągnie wóz z drzewem to trzeba mieć prawko na konia ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek026    76

koń może ciągnąć furę i wtedy podlegasz pod ubezpieczenie OC gospodarstwa, gdy ciagnie taką furę ciągnik to już jest naciągane lekko i tyle o ile jest to fura konna to jakoś to tam może i naciągną tak samo jak jest czy było z pojazdami typu sam, o ile to był SAM i miał 3kąt to podlegał pod OC gospodarstwa i jakoś to było ale nie rejestrowana c330 to już zonk, ogólnie jak raz na pół roku przywieziesz sobie drzewa wozem konnym czy nawet 2ma to kij, ale jak codziennie będziesz kursował takim zestawem i ktoś się pożałuje to cię jakiś patrol prędzej czy później dojedzie także nie polecam, a nawet mandat to pikuś bo jak spowodujesz takim zaprzęgiem wypadek lub będziesz uczestniczył w kolizji to możesz być bardzo biedny :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszd93    559

chłopie gdzie masz te 3,5t dla ciągnika przerabiałem temat i zaprawdę powiadam ci że rozrzutnikiem 16t na 2 czy tam 3 osiach i ciagnikiem 200km na kat B możesz jechać i już!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

 

Masz  tu pisze że  tylko przyczepka lekka , co to jest  to  chyba  wiesz  ?  czy  tez  za  trudne? 

 

1) kategorii B, C1, C, D1 i D uprawnia do kierowania ciągnikiem rolniczym, pojazdem wolnobieżnym oraz zespołem złożonym z tego pojazdu i przyczepy lekkiej;

2) kategorii B+E, C1+E, C+E, D1+E i D+E uprawnia do kierowania zespołem pojazdów złożonym z ciągnika rolniczego z przyczepą (przyczepami) lub pojazdu wolnobieżnego z przyczepą (przyczepami);

 

http://isap.sejm.gov.pl/Download;jsessionid=0078EAFC0593221D5668561E503991B5?id=WDU20110300151&type=3

Gdzie pisze  o  ograniczeniu masy  do  3,5 tony , przy traktorze  z przyczepa  nie  chce mi  sie  szukać  , to jakies przepisy  wykonawcze , ale  sa  na pewno 


;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek026    76

dla ciągnika ograniczenia co do masy nie ma i już, co do przyczepki 750kg to prawda bo wszystko co jest rejestrowane i chcesz ciągnąć to ciągnikiem to musi być T lub B plus E ale widziałeś kiedyś rozrzutnik z tablicą rejestracyjną? na pewno nie bo rozrzutnik nie podlega rejestracji i nie jest przyczepą, jest maszyną ale pod warunkiem że wozisz na nim gnój jeśli worki z paszą to już inny temat ale naciagając lekko też by przeszło ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
T25A2    7


Co do ciągania tych wozów - to jak upierdliwy policjant 0 to sie przyczepi , że hamulców nie ma , czy co tam wymysli .
W praktyce jest tak że , ciągniki jeźdżą z 2 wozami . wożą drzewo i jeśli sa jako- tako oświetlone i na ostatnim pojeździe jest trójkąt , nikt sie nie czepia .
Chcesz wozic metry po kilkanaście kilkometrów szosą?


Wojtek026

Ano właśnie mam taką sytuację ze te paręnaście km ode mnie jest dobre žródło drewna tzn buk tylko w środku jest miesteczko i ze 2wioski . a druga sprawa to to ze ciągnik mam zamiar zmienić i sięzastanawiam czy to w ogóle się da z takim transportem bo jak nie to najpierw będzie autko a rolę sięobrobi jeszcze tym co jest.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
T25A2    7

Ale weź pod uwagę ze jak zapne przyczepę i za nię rozrzutnik a to wszystko załóżmy do c360 to troche będzie to słabo wyglądać a do tego na... yebie sie po 6kubików cxywięcej bo można to bez dobrych a nawet za***istych hamulców to bym się z domu nie ruszał. Dwa że nie mam przyczepy a tym ciapkiem którego mam to właśnie takie wozy ciągam na które wchodzi ok 2-2,5 t zborza to macie pojęcie jakieś. 3. Gdybym miał kupić ciągnik i przyczepę do niego taką większa to bym sobie nie zawracał d*py tematem ciągania 2 wozów
Teraz tak licząc to ciągnik jakieś 20-25 tys przyczepa z 15tys d to za tą kasębiore iveco daily i sobie smigam w komforcie.tylko po kolana mi iveco za 3 dychy jak mam pare kursów w roku machnąć musiałbym go z 20 lat odrabiać. - tym sposobem wracam do punktu wyjscia jak zrobić transport traktorem który i tak musze nabyć a przystosowanie takiego wozu to sa małe koszty a bedzie on mi przydatny na co dzień.
Sorry że sie tak rozpisałem ale chcęjak najdokladniej nakreślić co mnie interesuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Soczi87
      Witam wszystkich. 
      Mam problem ponieważ montuję do przyczepy samoróbki jednoosiowej siłownik hydrauliczny który zakupił mój wujek w latach 90. W załączniku przesyłam zdjęcie tabliczki. Siłownik ma kulę o średnicy 53mm 
      i mam problem z doborem gniazda pod ten wymiar. W ofercie
      na rynku dostępne są rozmiary gniazd 52 i 55 nic pośredniego. Chce założyć gniazdo z zabezpieczeniem na seger. Czy roztoczenie gniazda 52mm to dobry pomysł ? 
      Moze ma ktoś z Was gniazdo na 53mm 
      Dziękuje. 

    • Przez fliegl
      Jaki jest kod RAL lub nazwa tego koloru?
       



    • Przez luki987654321
      Witam, chce zamontować halogeny led na tyle beczkowozu forschrit. czy można je podłączyć pod złącze trzy pinowe w ciągniku lub ewentualnie pod co innego można podłączyć? dodam że mam zamiar w kabinie zrobić włącznik aby się cały czas nie świeciły tylko na czas pracy.
    • Gość
      Przez Gość
      Witam, 
      Koledzy poszukuje kogoś z użytkowników kombajnów Jarek lub Arek celem wsparcie wymiarowego.
      Buduje kombajn do porzeczek i potrzebuje informacji jaka powinna być odległość miedzy podajnikiem taśmowym szerokim a profilem podtrzymującym wał otrząsacza, będę wdzięczny za zdjęcie z przyłożoną metrówką. 
      Wymiary jakie poszukuje to te zaznaczone na jednym ze zdjęć,, nie chciałbym połamać  krzaków przy pierwszej próbie jeśli do niej dojdzie :) 
      Zdjęcia z budowy w załączniku, dziękuje za pomoc:) 











    • Przez wojciechowski89
      Cześć Panowie potrzebuje dojarkę pod traktor i znalazłem taką pompę u siebie. Ktoś może kojarzy bo ja nie mogę znaleźć nic na jej temat po wpisaniu nazwy wyskakuje land niemiecki. Z tego co się orientuje brakuje tutaj zbiornika od oleju który smaruje łopatki które są metalowe nie z tworzywa. I tutaj też mam pytanie ten czarny wężyk po zamontowaniu w zbiorniku z olejem nie będzie podawal oleju na łopatki tylko wylot powietrza ta jakby ,,satelita" a powinien być jak się nie mylę obieg powietrza, że powietrze jest wpychane do zbiornika z olejem i przy wyjściu z niego zabiera olej na łopatki i tak w kółko. A przy tej rurce którą jest wypychane zassne powietrze jest korek jakby do dolewania oleju z tyłu pompy jest rurka wychodząca i wziernik jak w kompresorze żeby widzieć poziom oleju. Dodam że sam ją postawilem na podstawkę wom więc proszę się nią nie sugerować.




×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj