Skocz do zawartości

Zdjęcie

kiszonka z kukurydzy

31 odpowiedzi na ten temat

#1 Share Dominikfm3

Dominikfm3

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 13 marzec 2009 - 22:33

kiszonka z kukurydzy :) robie kiszonke z 7 ha. górne 10cm (pryzmy) jest dobre a następne 10 się psuje! co robie żle?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
kiszonka z kukurydzy Dzisiaj, 05:11
  •  

#2 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 13 marzec 2009 - 22:58

kiszonka z kukurydzy No to może lepiej opisz jak robisz kiszonkę itd. Może coś złe wykonujesz ale jak ci mamy pomóc jak tak mało konkretów podajesz.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#3 Share Gorzupiak

Gorzupiak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 495 postów

Napisany 13 marzec 2009 - 23:52

kiszonka z kukurydzy Stosujesz jakieś preparaty do zakiszania ? Jaki jest odstęp czasu od zaczęcia do zakończenia cięcia kukuryzy temu towarzyszy ? Jakim ciągnikiem gnieciesz ? czym przykrywasz folię? Jak dużo "na dzień" zabierasz kiszonki ?

Odpowiedz. A później może(!) będziemy mogli ci pomóc :)
"Myślę, że w dzisiejszych czasach to społeczeństwo wywiera na tobie pewną presję, jak powinieneś się zachowywać."

#4 Share SIEWCA

SIEWCA

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 427 postów
  • Zainteresowania:Będzie dobrze...........kiedyś

Napisany 14 marzec 2009 - 07:45

kiszonka z kukurydzy Sądzę, że te 10 cm, które się psuje efekt zbyt długiej przerwy w koszeniu i dokładaniu świeżej masy na pryzmie.
Wierzchnia warstwa pewnie była ułożona tuż przed przykryciem pryzmy, stąd taki efekt.

#5 Share lutek

lutek

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 64 postów

Napisany 14 marzec 2009 - 12:36

kiszonka z kukurydzy Ja radze na wiosnę odkryć pryzmę, tak żeby wierzchnia warstwa zaschła i utworzyła skorupę, pod skorupa nie będzie się psuć, testowane

#6 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 14 marzec 2009 - 17:55

kiszonka z kukurydzy U mnie nie było takiego problemu. Pryzma robiona jednego dnia. Ugniatane ciapkem ;) Jedynie przy stodole myszy mi pocięły trochę folie i muszę odwalać. Końcówka pryzmy za słabo przygniotłem i teraz muszę z wierzchu trochę zwalić. Dalej jest ok.

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

#7 Share zetor10045

zetor10045

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 749 postów

Napisany 14 marzec 2009 - 19:07

kiszonka z kukurydzy A może za słabo ugnieciona, nasypał wysoko bez ugniatania a potem już nie zgniótł dobrze, ale odpowiedz na powyższe pytania a wtedy postaramy się pomóc ;)

#8 Share sebe1033

sebe1033

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2082 postów

Napisany 14 marzec 2009 - 20:32

kiszonka z kukurydzy Też tak mam z wierzchu dobre 10 cm potem 2-4 cm pleśni ;) ,a potem dobre. Może być jak mówicie słabo ugniecione bo te 10 cm z wierzchu było na końcu a ta pleśń to niedogniecione bo koniec kukurydzy było na polu i szybciej pszyjechali i zrzucili

#9 Share klos

klos

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 45 postów

Napisany 14 marzec 2009 - 20:42

kiszonka z kukurydzy Mam ten sam problem, z zewnątrz kiszonka jest super, bez pleśni, a tak 10 cm poniżej jest ok 10-centymetrowa warstwa pleśni (nie na całej pryzmie, są to takie laty 1m x 1m). Kiszonka była sporządzona w ciągu jednego dnia, dobrze okryta, ugniatana po dowiezieniu każdego rozrzutnika JD 6320, Myślałem ze to od kol ryjącego sie ciągnika, ale te plamy sa akurat rozmieszczone w miejscach, w których ciągnik z rozrzutnikiem na pewno nie wjeżdżał. Jaka może byc inna przyczyna? Czy użycie zakiszać, spryskanie każdej dowiezionej porcji pomoże?? Chce uniknąć tego w przyszłym roku..

#10 Share zetor10045

zetor10045

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 749 postów

Napisany 14 marzec 2009 - 21:13

kiszonka z kukurydzy

Też tak mam z wierzchu dobre 10 cm potem 2-4 cm pleśni ;) ,a potem dobre. Może być jak mówicie słabo ugniecione bo te 10 cm z wierzchu było na końcu a ta pleśń to niedogniecione bo koniec kukurydzy było na polu i szybciej pszyjechali i zrzucili

Miałem w tym roku podobny problem bo późno kosiłem kukurydze na 2 pryzmę i była troszkę za sucha, też miałem warstwę zepsutego ale tylko parę metrów pryzmy, pytałem się przedstawiciela od którego biorę pasze i powiedział ze kukurydza była za sucha i słabo się ugniotła powietrze nie uciekło do końca i się troszkę popsuła ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share macin87

macin87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1232 postów

Napisany 14 marzec 2009 - 21:25

kiszonka z kukurydzy Co do ugniatania to bujda że za słabo. Zauważcie że na samym wierzchu jest najmniej ugnieciona i się nie psuje a im niżej tym bardziej ugnieciona. Ja mam tak że ok 20cm od wierzchniej warstwy się popsuła (ok. 1-2cm) i tylko z jednej połowy pryzmy. Zauważyłem że to wina niepociętych suchych liści. Wina też leży po stronie ścinania (ci co użytkują sieczkarnie jednorzędowe i razem ciągają przyczepę suchy materiał jest rzucany na tył przyczepy a ten mokrzejszy bliżej- i z tąd pleśnienie bo podczas wysypywania zawsze w jednym punkcie jest duże skupienie suchej masy która trudno się zakisza (no i trudniej ją ugnieść),a jak już zacznie pleśnieć to idzie cały czas w głą;)

#12 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 14 marzec 2009 - 21:42

kiszonka z kukurydzy Ja tnę jednorzędówko i w pierwszej kolejności sieczkę puszczam na na tył aby nie było tam właśnie samej suchej sieczki. Potem z biegiem zapełniania się rozrzutnika sypie coraz bliżej przodu.

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

#13 Share zetor10045

zetor10045

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 749 postów

Napisany 14 marzec 2009 - 22:03

kiszonka z kukurydzy

Co do ugniatania to bujda że za słabo. Zauważcie że na samym wierzchu jest najmniej ugnieciona i się nie psuje a im niżej tym bardziej ugnieciona. Ja mam tak że ok 20cm od wierzchniej warstwy się popsuła (ok. 1-2cm) i tylko z jednej połowy pryzmy. Zauważyłem że to wina niepociętych suchych liści. Wina też leży po stronie ścinania (ci co użytkują sieczkarnie jednorzędowe i razem ciągają przyczepę suchy materiał jest rzucany na tył przyczepy a ten mokrzejszy bliżej- i z tąd pleśnienie bo podczas wysypywania zawsze w jednym punkcie jest duże skupienie suchej masy która trudno się zakisza (no i trudniej ją ugnieść),a jak już zacznie pleśnieć to idzie cały czas w głą;)

Chodziło mi o to samo że kuku była za sucha, i tak na moim przykładzie kukurydza była już troszkę za sucha i słabo się zgniotła i się popsuła. A od ugniatania wiele zależy kiedyś ugniatałem ursusem c330 teraz zetorem 10045 i jest znacznie lepiej ;)

#14 Share macin87

macin87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1232 postów

Napisany 14 marzec 2009 - 22:14

kiszonka z kukurydzy Ja ugniatam c330 i na końcu poprawiam case-em. Róznicy nie zauważyłem. W tamtym roku też nakosiłem za suchą i się kupa popsuła, a w tym roku zieleńszą i tym samym zestawem ugniatałem i powiem że jest 100% lepiej (na początku w suchej po otwarciu pryzmy jest zapach z czasem zginie, a w zieleńszej jest do samego końca- dodam że w tamtym roku zrobiłem dwie mniejsze pryzmy i jak doszłem w jednej do 1/3 długości zapach zginą teraz mam jedną pryzmę dłuższą jak te dwie w tamtym roku i zapach jest cały czas). Winą tego że robiłem pryzmy zbyt suchą masą bo w różnych gazetach pisali że ziarko ma mieć 1/3 pola białego, a to bujda lepiej wykosić zieleńszą i krowy zjedzą ze smakiem niż czekać do tzw. momentu aż ziarko będzie bogate w wysoką energię

#15 Share zetor10045

zetor10045

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 749 postów

Napisany 14 marzec 2009 - 22:19

kiszonka z kukurydzy U mnie nie ma problemu zawsze jedzą kukurydze do czysta, ja w tym roku kosiłem suchą bo mrozek troszkę ja wziął, ale ja jednak wole poczekać z koszeniem i mieć wartościową pasze ;)

#16 Share macin87

macin87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1232 postów

Napisany 14 marzec 2009 - 22:30

kiszonka z kukurydzy To masz super krówki moje to są takie wybredne ;). Jak dawałem suchą to mi skubane ziarka wybierały a liście zostawiały. *zetor10045 jeśli mogę spytać jaką sieczkarnią kosisz?

#17 Share zetor10045

zetor10045

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 749 postów

Napisany 14 marzec 2009 - 22:38

kiszonka z kukurydzy U mnie też kiedyś było podobnie zostawiały kawałki liści ,ale od czasu kiedy kosze sieczkarnią Mengele 350 Turbo jedzą wszystko bo jest dobrze pocięta ;) a to jej fotka http://www.agrofoto....image85538.html

#18 Share macin87

macin87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1232 postów

Napisany 14 marzec 2009 - 22:51

kiszonka z kukurydzy Coś mi zdjęcia nie wyświetla. Ja swoją mam bez tarki i muszę kosić zieleńsze bo mi ładnie rozdrobni, no i co najważniejsze ziaro każde jest rozłupane bo jest miększe, a jak kosiłem suchszą to większość ziarek była nienaruszona i krowy nie trawiły.
Więc jeżeli ktoś zamierza kosić sieczkarnią bez tarki lub gniotownika to lepiej zieleńszą z mniej dojrzałym ziarnkiem, bo nie ma sensu czekać aż energia w ziarku będzie wysoka jak krowa nie strawi (chyba że kosicie z tarką to lepiej poczekać aż ziarko zdobędzie tą energię która krowom jest tak potrzebna). Rozdrobnienie też dużo ma do siebie bo lepiej się zakisza i ujeżdża, ale wydaje mi się że musi być ta masa zieleńsza bo sucha to smaku takiego nie ma.

#19 Share zetor10045

zetor10045

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 749 postów

Napisany 14 marzec 2009 - 22:58

kiszonka z kukurydzy Właśnie za sucha nie może być bo źle się ugniata. Mi się wyświetla ale skoro tobie nie to wejdź do mojej galerii i tam są fotki z akcji kukurydza ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share macin87

macin87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1232 postów

Napisany 14 marzec 2009 - 23:03

kiszonka z kukurydzy Teraz już mi się wyświetla. Ona ma tarke? Ja ma pottingera i nie mam i czepiam ją do case-a bo u3512 w wysokiej to ciężko ma. Troche za małowydajna do 80km ciągnika ale szkoda ursusa. Sąsiad ostatnio kupił z tarką tylko nie wiem jaki model (żałuje że nie wiedziałem że sieczkarnie zaczepiane do ciągnika mają tarkę kupił bym na pewno taką)