SIEWCA

Rzepak, czy przetrwał zimę ?

Polecane posty

losiek13    0

u mnie jakieś 5 ha jest nieciekawe a reszta jakoś sie trzyma ale jeśli szybko zima nie zejdzie do nici będą z dobrego plonu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

A mi chyba zmarzł.Rozgrzebałem śnieg w kilku miejscach i nie ma liści praktycznie tylko korzeń. Ziemia zmarznięta to nie wiem czy korzeń też szlak trafił, ale w każdym bądz razie liście suche i poodpadały. Dodam że siany był chyba 8sierpnia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

@Farmer nie panikuj. Jeden z użytkowników podał bardzo prosty sposób sprawdzenia czy rzepak bądz zboze wymarzło. Wykop kawałem ziemi z rośliną szpadlem i wstaw w doniczkę na parapecie w domu. Podsyp lekko N i zobaczysz jak się sprawy mają

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiadomość z AgroFoto.pl

farmermf    80

A wez i wykop. Cyba catapilarem. Na razie nie panikuje bo i saren od ch..a chodzi to może po prostu zjedzony? Poczekam jak śnieg zejdzie to będzie widać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
crazy29    10

u mnie ( pogranicze kuj-pom i pomorskie) powoli śnieg zchodzi z pola, ale juz widac ze przez ostatnie 3 tygodnie kondycja rzepaku spadła o jakies min 60%!!! z tego co zauważyłem to wiekszość liści dostała od mrozu i wiatru który dawał czadu przed opadami śniegu. ale jest nadzieja bo serca i korzenie jeszcze sa żywe i jesli warunki sie poprawia i uda sie zapodać dobra dawkę N na start to powinien sie zregenerowac. nawet przy obsadzie 15 szt na metr kwadratowy lepiej rzepak zostawic niz przesiewac!mialem juz taki przypadek i jak dostal kopa wiosna to dal przyzwoity plon. a jare to roznie bywa co z nich wyjdzie a koszta samego siewu beda kosmiczne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wilczek    4

wyrebski1 podales liczby 30-40 roslin rzepaku na metrze?.. hehehe ale mnie rozbawiles :) ekonomicznie uzasadnione jest zostawienie plantacji jezeli jest powyrzej 12 szt. na m2 ja nawet bym powiedzial ze jak jest 10 szt to jeszcze sie oplaca zostawic rzepak i nie bawic sie w sianie czegos innego pzd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SIEWCA    24

"to jest już koniec, nie ma już nic...." ;[


kto sieje ten zbiera....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

U nas rzepak może nie jest w idealnym stanie, ale powinien się wyciągnąć.

Mam tylko dwa takie place na których nic dobrego od jesieni się nie zapowiadało.

 

Czym zamierzacie przesiewać ?


FUNKMASTER

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pOngO88    4

ogólnie wszedzie rzepaki po tych mrozach dostały popalic ostro, liscie zeschły i po odpadały, tzn. ze rzepak sie bronił i zrzucił zbedny balast, byle korzen był zdrowy nie przemarzniety to bedzie ok.! ale co prawda juz widziałem kilka plantacji nadajzcych sie pod skibe :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farent    0

Wiatr jest potrzebny do rozrzucania śniegu po polu :blink:

Coś ta zima długo trwa w tym roku głupoty sie czepiają [%%%] :D :D :D :D

 

na kile amistar moze pomoc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
radi103    1

Pierwszy raz uprawiam rzepak i martwie sie troche częścią korzenia ,który jest nad powierzchnią gleby ok.1-2 cm niby jest zielony ,ale miąższ ma trochę włóknisty, dodam tylko,że korzen ok puszcza już młode korzonki i stozek wzrostu tez zielony.Czy to zwłóknienie ,będzie miało wpływ na rozwój rośliny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dymus512728    1

Witam wszystkich! W moim regionie co dopiero zszedł śnig i ziemia co dopiero odmarza. Po pierwszych oględzinach rzepak za dobrze nie wygląda. Tak jak wspomnieliście więkrzość liści zsechło i zgniło. Duże uszkodzenia zimą dokonała dzika zwierzyna. Rozkopywała śnieg odsłaniając rzepak co przy mrozach wymarzł. Na dzień dzisiejszy ok 20-30% roślin odpadnie. Rosada na m2 wyjdzie poniżej średniej.

radi103- ile kg/ha wysiałeś rzepaku i jakie nawożenie zastosowałeś i w jakich ilościach?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
radi103    1

jesienią dostał 300 kg polifoski 6,tydzień temu 100 kg soli potasowej i 200kg siarczanu amonu,za kilka dni będzie 200 kg saletry.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
onyks    2

radi103 musisz przekroic korzen wzdluz i zobaczyc czy jest brazowy w srodku czy bialy jak jest bialy to wszystko ok jest z nim i nie masz sie czym martwic

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukaszjarm    4

u mnie 13 ha jest dobra 4,5 ha bylo przesiewana 20 wrzesnia i jest srednio . 2,5 ha bylo siane 20 wrzesnia i jest slaby i na tyum polu 1 ha wypadlo .

wiec z 20 zostaje 19 wiec nie jest tak zle . dostal juz 400 kg saletry ladnie sie zieleni :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cyborg15    0

Jak sadzicie czy uszkodzone, zjedzone liście i stożki wzrostu rzepaku na jesieni maja wpływa na jego przemarznięcie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pirell    0

Witam, ja mam taki dylemat że około 3 tygodnie temu pryskałem rzepak metazanex-em i galerą. A tydzień temu gramanem i targą na jednoliścienne, dziś byłem go pooglądać i zauważyłem że stoi on w miejscu i jest blady mimo iż wysypałem na niego po 500 kg saletry. Czy myślicie że rzepak odbije kiedy zrobi się cieplej?

Edytowano przez Pirell

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SIEWCA    24

Witam, ja mam taki dylemat że około 3 tygodnie temu pryskałem rzepak metazanex-em i galerą. A tydzień temu gramanem i targą na jednoliścienne, dziś byłem go pooglądać i zauważyłem że stoi on w miejscu i jest blady mimo iż wysypałem na niego po 500 kg saletry. Czy myślicie że rzepak odbije kiedy zrobi się cieplej?

U nas rzepak to masakra,a to co niby przeżyło zimę nie rośnie choć korzeń jest zdrowy. Ogromne połacie pól są już zaorane, z tych które pozostały pewnie nic nie będzie. RZEPAKOWY KRACH !!!


kto sieje ten zbiera....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jerzy    3

Piszę "Pirelle-emu". Jeżeli chodzi o Galerę i Metazanex, opryskałeś za wsześnie. Na przyszłość Galerę stosuj na na rzepak który już "drgnął', czyli zaczął wegetację i pojawiły się pierwsze liście, wtedy on jest silniejszy i lepiej zniesie Galerę , która go nieco tłumi w rozwoju, jeżeli było chłodno tym bardziej mu dołożyłeś do "pieca". Cóż teraz ? Nierośnie. Dostań ty młotkieem kilowym po głowie i rośnij. Jaka rada - Asashi i siarczan magnezu i to szybko działaj (mozna połączyć że zwalczaniem chowacza -miski rozstawione ?) pozdrawiam Jerzy :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzys037    1

pirell kto ci doradził stosowc *METAZANEX500S go sie stosuje na jesien bo wstrzymuje rzepak na 2 tygodnie a on za 2 tygodnie bedzie rozwiał poki do kwitnienia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pirell    0

Wczoraj go oglądałem ruszył trochę na szczęście. Spryskałem go jeszcze Asashi, siarczanem magnezu i nutriborem. Teraz przez kolejne 3-4 tygodnie będzie co tydzień dostawał odżywki i zobaczymy co będzie. Macie jakieś dobre sprawdzone sposoby na odżywianie. Na kolejny zabieg mam coś znowu z borem i eko-list-a.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Zetor53400
      Otóż mam tak ze 25 arów wolnego pola , klasa ziemi 4 , i myślałem sporo o zasianiu gorczycy na nasiona , i z tego powodu mam kilka pytań do tych co mieli stycznośc z tą rośliną , otóż :
      -kiedy trzeba ją siać ??
      -ile kg się sieje na ha ??
      -czy stosuje sie jakieś opryski ??
      -jakie nawożenie ??
      -i na jaki plon można liczyć ?? oczywiscie z 1 ha
       
      mam nadzieje że uzyskam odpowedzi na te pytania z góry dzięki :rolleyes:
       
       
       
      pozdrawiam Zetor53400
    • Przez Paszkamax
      Chciałbym uprawiać dynie bezłupinowe i potrzebne mi są informacje jaki nawóz stosować i jakie opryski. Dziękuje za wszelkie informację.
    • Przez benek79
      mam takie pytanie? czy ktos z was uprawia te rosline????
    • Przez Piotrek835
      Witam!
      Mam kilka pytań do tych co uprawiaja slonecznik
      - czym siejecie słonecznik
      - gdzie pozniej go sprzedajecie
      - jakie nawozenie dajecie
      - oraz czym pryskacie od chwastów
      Uwazam ze uprawa tej rosliny jest przyszłoscia na lekkich glebach po kukurydzy.
    • Przez sezam
      Witam ktoś z was uprawia len bo mam zamiar zasiać na wiosnę 2 ha sprzety do tego mam wiecie może jak wygląda przywracarka do lnu
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj