Skocz do zawartości

Zdjęcie

Krowa chwiejna na nogach??

59 odpowiedzi na ten temat

#21 Share przemal_1989

przemal_1989

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 230 postów

Napisany 09 marzec 2009 - 18:12

Krowa chwiejna na nogach?? Witam ponownie, mam jeszcze pytanko czy ktoś wie co może się dziać z krowom jeśli ma cukier we krwi ponad normę. Bo właśnie ta tak ma i nawet wet nie pomógł dając wapno na wzmocnienie i cukry dożylnie. Nie wiem co mam zrobisz. Proszę o jak najszybsze info. Z góry dziękuje.

POzdrawiam Przemal_1989
Usługi prasowania: CLaas Rollant 350RC Same Silver 105

<663510562> jeśli zainteresowani
GG: 8717144

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Krowa chwiejna na nogach?? Dzisiaj, 01:30
  •  

#22 Share kubaldo

kubaldo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 100 postów
  • Zainteresowania:sport,sztuki walki,fotografowanie,modele maszyn rolniczych ,modele samochodów

Napisany 06 lipiec 2009 - 21:35

Krowa chwiejna na nogach?? U mnie na wsi jest jeden człowiek który hoduje krowy i żywi je samom słomom i sianem czasami tylko robi kiszonkę z kukurydzy ale krową ospę raz na tydzień daje i w ciągu tego roku padło mu po porodzie z 3 krowy po prostu cieliły się i nie wstawały już po porodzie a po kilku dniach zdychały

Ja myślę że po prostu one nie miały siły się podnieść po tym sianie i słomie :D :D :D :D

#23 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 06 lipiec 2009 - 21:46

Krowa chwiejna na nogach?? Niektórzy tak chowają ze jeść dają tyle aby tylko żyło....
Mi się wczoraj wycieliła krowa sama :D Nic jej nie jest :D Byczek sobie nieźle bryka :D

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

#24 Share tomi217

tomi217

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 161 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo,Muzyka,Technika rolnicza,Motoryzacja,itd

Napisany 06 lipiec 2009 - 22:15

Krowa chwiejna na nogach?? Ja ci powiem co to jest choć nie jest to fachowa pomoc: jest to wynik złego żywienia krów taka krowa czy jałówka powinna dostać przed wycieleniem ze 3 tygodnie takie jedzenie jak po wycieleniu to po 1 a po 2 chwieja się na nogach bo maja za mało Energi dajesz jakieś witaminy, dodatki??/ Duzo Energi jest w kukurydzy ale musi być zmielona na taka mączkę wtedy krowa przetrawi ja prawie w 100%. Ja np; mam do takich spraw żywiciela który dostarcza mi koncentraty witaminy i dodatki rożnego rodzaju i jak zarazie po wycieleniu nie ma problemów z krowami :D
Moje filmy: http://www.youtube.c...177&view=videos
Moje sprzęty:
U-1014
C-360 3P
C-330

#25 Share kubaldo

kubaldo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 100 postów
  • Zainteresowania:sport,sztuki walki,fotografowanie,modele maszyn rolniczych ,modele samochodów

Napisany 07 lipiec 2009 - 13:11

Krowa chwiejna na nogach?? też tak myślę tomi217 że to że te krowy padały to wynik złego żywienia przed porodem on daje im kukurydze w zimie tylko i tylko do czasu jka ona jest jak się skończy to wtedy zostaje w menu tylko słoma i siano . żadnych kiszonek te krowy nie dostają tylko to samo cięgle

#26 Share TOREZ

TOREZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 610 postów

Napisany 07 lipiec 2009 - 18:45

Krowa chwiejna na nogach?? Porażenie poporodowe najczęściej rozpoczyna się już w pierwszych godz. po porodzie lub w ciągu 2-3 dni. Pierwsze objawy zwiastunowe to utrata apetytu, utrudnione wstawanie, niechęć do poruszania się, sztywność kończyn, drżenie mięśni, krowa ma osłabioną reakcję na bodźce zewnętrzne. Powyższe objawy mogą samoistnie ustąpić ale przeważnie pogłębiają się i dochodzi do pełnego rozwoju choroby. Krowa leży, następuje porażenie kończyn, niewydolność krążenia, zaburzenie świadomości. Stwierdza się ochłodzenie powierzchni ciała, dochodzi do wzdęć żwacza.

Aby zapobiec:
* w okresie zasuszenia ograniczyć zawartość wapnia i fosforu w paszy
* ograniczyć podawanie kationów tj.potasu, sodu, kwaśnego węglanu wapnia
* w okresie zasuszenia można podawać sole anionowe, ale mogą one obniżać pobranie paszy ze względu na gorzki smak. W trakcie podawania winno kontrolować się pH moczu
* nie dopuszczać do otłuszczenia krów przed porodem
* podawać doustnie preparaty wapniowe np. Calcium 120 w ilości 400/500ml na kilka godz. przed porodem, tą samą dawkę powtórzyć w dniu porodu.

#27 Share marceli

marceli

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 49 postów

Napisany 07 lipiec 2009 - 20:21

Krowa chwiejna na nogach?? Ja uważam ze nie ma recepty na całkowite zapobieganie zaleganiom. Można je tylko zminimalizować poprzez stosowanie odpowiedniej dawki żywieniowej i to nie tylko w czasie około porodowym lecz w trakcie całego okresu ciążowego. Druga sprawa to tez zależy od sposobu wychowania krowy od małego cielaka. Większość stosuje mieszanki pełno porcjowe w których nie ma praktycznie żadnych witamin a one odgrywają znaczącą role.

#28 Share kubaldo

kubaldo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 100 postów

Napisany 07 lipiec 2009 - 20:43

Krowa chwiejna na nogach?? marceli w pełni się z tobą zgodzę, że można zminimalizować porażenia poporodowe, ale żywienie to nie wszystko trzeba też zadbać o dobrą kondycję fizyczną i zasuszenie krowy w odpowiedniej porze przed porodem, a co do żywienia to zdawanie paszy w której nie ma witamin lub jest ich bardzo mało nie ma sensu, bo nic one nie dają krowie która jest cielna ale z witaminami nie można przesadzić.

ja dla swoich krówek mam bilans żywieniowy i zarówno jak dla krów cielnych i krów po wycieleniu są duże rożnice między paszą dla krów cielnych jak i dla krów wycielonych co do kondycji fizycznej to krowy cielne te które mają się cielić nigdy nie stoją w oborze latem czy wiosną tylko w ciągu dnia są wypuszczane na okólnik na spacerek :D :D :D

Edytowany przez brzozak2, 07 lipiec 2009 - 22:03.
orty!!!!!

#29 Share tomi217

tomi217

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 161 postów

Napisany 07 lipiec 2009 - 21:57

Krowa chwiejna na nogach?? Zgadzam sie trzeba zadbać o dobrą kondycje, to jest tez bardzo wazne, ale zywienie to jedno z podstawowych zadan ktorymi mozna 'uratowac" krowe od porazenia krowa tak jak czlowiek (kobieta w ciązy) ma różne kaprysy :D Ale tak serio krowy są bardzo podobne do ludzi. A co do tego pasenia krów sianem i sloma i od świeta kiszonką, to takich ludzi tez bym tak pasł (suchy chleb i woda i od świeta jakis plasterek szynki czy miesa) ciekawe co by powiedzieli :D
Moje sprzęty:
U-1014
C-360 3P
C-330

#30 Share marceli

marceli

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 49 postów

Napisany 07 lipiec 2009 - 22:56

Krowa chwiejna na nogach?? kubaldo tez masz słuszną racje ze krówka powinna mieć świeże powietrze ale nie każdy ma możliwość wypuszczania na powietrze zwłaszcza w systemie uwieziowym. Ja posiadam wolnostanowiskowy obiekt ale tez nie wychodzą póki co na powietrze bo nie ma okólnika ale jest w planach. U mnie na bezstropowym obiekcie z otwarta kalenica i wlotami pomiędzy ścianą i dachem nie mówiąc o oknach i tak jest gorąco latem.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share kubaldo

kubaldo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 100 postów

Napisany 08 lipiec 2009 - 15:36

Krowa chwiejna na nogach?? marceli mam krowy w uwięziówce i też mam bezstropową i nie wypuszczam ich zbyt często ale staram się żeby chociaż raz na tydzień no może troszeczkę częściej pochodziły po okólniku

A co do tego jak nie mogę ich wypuścić to wtedy otwieram okna w ścianach i okna w dachu i wtedy mają aż za dużo powietrza tylko że takie otwieranie okien troszeczkę nie jest dobre bo są później przeciągi i krowy się mogą przeziębić
A to u krów cielnych nie jest zbyt wskazane :D :D (muszę pomyśleć nad jakimiś wentylatorami w oborze u siebie) :D

#32 Share marceli

marceli

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 49 postów

Napisany 08 lipiec 2009 - 16:40

Krowa chwiejna na nogach?? @kubaldo właśnie z tym otwieraniem do czasu do czasu to podstawowy problem bo wtedy jak mówisz przeciągi itp a to szkodliwe. U mnie wszystkie możliwe otwory cały czas są otwarte na zimę zamykane są okna i wloty pod dachem a kalenica cały czas otwarta. Jaki inny sens by miali robienie otwartej kalenicy w oborze. Bylem kiedyś u gościa oglądać oborę( zanim powstała u mnie) to jego krowy przez cały rok na okrągło miały możliwość wychodzenia na dwór i o dziwo bardzo dużo czasu tam spędzały. Kwestia tylko żeby się krowa przyzwyczaiła do takich warunków i nic jej nie będzie.

#33 Share TOREZ

TOREZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 610 postów

Napisany 08 lipiec 2009 - 16:58

Krowa chwiejna na nogach??

Zgadzam sie trzeba zadbać o dobrą kondycje, to jest tez bardzo wazne, ale zywienie to jedno z podstawowych zadan ktorymi mozna 'uratowac" krowe od porazenia krowa tak jak czlowiek (kobieta w ciązy) ma różne kaprysy :D Ale tak serio krowy są bardzo podobne do ludzi. A co do tego pasenia krów sianem i sloma i od świeta kiszonką, to takich ludzi tez bym tak pasł (suchy chleb i woda i od świeta jakis plasterek szynki czy miesa) ciekawe co by powiedzieli :D

W żywieniu samym sianem i słomą nie widzę żadnej przeszkody. Bydło żywione sianem jest w dobrej kondycji. Warunek - siano do woli, pasze treściwe z witaminami.
Zasiew kukurydzy na kiszonkę nie jest tanią inwestycją, po drugie jak nie ma własnych maszyn to ciężko ze zbiorem. Szczególnie gdy rolnik dysponuje tylko jednym ciągnikiem. Usługi strasznie drogie, na kilka sztuk bydła wcale nie opłacalna inwestycja.

Siano ma to do siebie, że tylko raz wsiewasz trawę, trawę z kończyną bądź też lucernę ( tą z kolei polecam w sianokiszonkę, podczas suszenia na siano obłamują się listki i zostaje sama łodyga - za duże straty), a zbierasz co najmniej przez kilka lat. Nie inwestujesz w uprawę, siew, opryski. Tylko nawozy i prasa.

Dobre siano to podstawowa pasza objętościowa sucha. Mleko produkowane przez krowy karmione taką paszą ma wysoką zawartość tłuszczu. Wysokiej jakości siano jest źródłem suchej masy, białka, karotenów i składników mineralnych. Mogą być nim karmione wszystkie rodzaje bydła. Siano wypełnia przewód pokarmowy, dając uczucie sytości. Siano stymuluje rozwój żwacza u młodych cieląt.

Podawanie bydłu samych kiszonek prowadzi do zaburzeń metabolicznych, występują problemy z zacieleniem. Z własnego doświadczenia wiem iż łatwiej żywi się bydło sianem niż kiszonkami z traw. Kiszonka z kukurydzy to już co innego. Ale to nie ten temat.

#34 Share marceli

marceli

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 49 postów

Napisany 08 lipiec 2009 - 21:00

Krowa chwiejna na nogach?? Wszystko ok ale krowie trzeba tez dostarczyć energii a najlepsza pasza objętościową która jej dostarczy to kukurydza. Jak ktoś się bawi w krowy to sieje kukurydze bynajmniej jest tak w moich okolicach. pozdro

#35 Share tomi217

tomi217

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 161 postów

Napisany 08 lipiec 2009 - 21:55

Krowa chwiejna na nogach?? @Marceli- masz racje ale sama kiszonka nie da takich rezultatów choć jest to dość spora dawka energii ale nie wystarczająca, trzeba ja uzupełniać mieloną śrutą kukurydzianą i witaminami chyba ze ktoś trzyma krowy tylko tak dla siebie to co innego ale jak ktoś ma trochę więcej to trzeba zadbać o taka rzecz jaka jest "energia" bo bez energi ani rusz :D

@TOREZ- masz słuszność z tą lucerną w karmieniu krów lecz jedno ale gdy przesadzisz z lucerna która jest wysoko białkową to krowa to odczuje bardzo, a można porównać to do dziecka które najadło by się czekolady za dużo :D a co do kiszonki z kukurydzy może i jest droga w wyprodukowaniu ale warto łatwo się kisi wogóle, a jak ma ktos jeden ciągnik nie ma problemów nie ma u was czegoś takiego ze się jeździ po ludziach i robi kiszonkę w kilku :D ???
Moje sprzęty:
U-1014
C-360 3P
C-330

#36 Share marceli

marceli

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 49 postów

Napisany 08 lipiec 2009 - 22:27

Krowa chwiejna na nogach?? @tomi w odpowiednim momencie i odpowiednia maszyna pocięta kukurydza w sobie już ma dużo śruty ale oczywiście jak ktoś ma to może dodać. Drugie to ja nie mówiłem ze sama kiszonka z kukurydzy wystarcza :D trochę dobrej sianokiszonki i młóta no i oczywiście pełnoporcjowa swoja lub kupiona trochę słomy i paszowoz taka pasze ukręci ze lepiej nie trzeba i krowy aż się ślinią :D pozdro

#37 Share tomi217

tomi217

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 161 postów

Napisany 08 lipiec 2009 - 22:37

Krowa chwiejna na nogach?? Ale i tak jest za mało ziarna w kiszonce z kuku trzeba dodawać, ziarno jeżeli chce się uzyskać wystarczającą ilość energii, Browarniane to młóto-jest więcej mleka po tym młocie ale nie opłaca się kupować tego.
P.S. po ile płacisz??
Moje sprzęty:
U-1014
C-360 3P
C-330

#38 Share marceli

marceli

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 49 postów

Napisany 08 lipiec 2009 - 22:49

Krowa chwiejna na nogach?? Kończy mi się kiszonka z kuku wiec będzie trzeba zmniejszyć dawkę i dodawać młóta ale jeszcze nie kupowałem. Widziałem u gościa suszone w big bagu ale ceny nie zdradził bo był jeszcze taki gość przy którym o pewnych rzeczach się nie mówi :D jak się dowiem to napisze

#39 Share kubaldo

kubaldo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 100 postów

Napisany 09 lipiec 2009 - 12:15

Krowa chwiejna na nogach?? Mi jeszcze wystarczy kiszonki z kukurydzy do końca wakacji przynajmniej powinno. A co do śruty kukurydzianej to nie muszę się o to martwić bo sieję kukurydzę na ziarno i na kiszonkę. Dawanie samej kukurydzy krowom jest niezbyt dobrym pomysłem do kukurydzy trzeba dodawać też trochę koncentratów witaminowych i ospy. Jednak gdy jeszcze parę lat temu nie dawałem krową kukurydzy to krowy miały ketozę a teraz nie mam już takiego problemu i widzę wyraźną poprawę mleczności
w zeszłym roku nagle zabrakło mi kiszonki i miałem wyraźnie ubywało mleka w zbiorniku :D :) :D

tomi217 ja tam młóto browarne sobie cenie na jeden paszowóz daję dwie łyżki nie pełne i wcale nie narzekam na nie tylko że traktuje to jako dodatek dla krów tak dla smaku :) :D :) a płace zależy 70zł tyle że sam jeżdżę po nie i co miesiąc przywożę tak około 13,5 t więcej młóta od krów daje bykom ponieważ wydaje mi się że one to lepiej wykorzystują ;[ :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share marceli

marceli

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 49 postów

Napisany 09 lipiec 2009 - 13:27

Krowa chwiejna na nogach?? To 70zł to za ile młóta płacisz?