Skocz do zawartości

Zdjęcie

Uprawa ogórków - ogolnie jarzyn

2549 odpowiedzi na ten temat

#461 Share saszeta

saszeta

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2591 postów
  • Zainteresowania:robota,robota,robota. Od świtu do zmierzchu

Napisany 19 marzec 2011 - 19:39

Uprawa ogórków - ogolnie jarzyn nie obniża. Ale musisz wysiać z miesiąc wcześniej żeby chlorki się wypłukały. A wypłukują się łatwo

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Uprawa ogórków - ogolnie jarzyn Dzisiaj, 23:04
  •  

#462 Share Kuba1993

Kuba1993

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 314 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, ogrodnictwo, motoryzacja

Napisany 19 marzec 2011 - 21:23

Uprawa ogórków - ogolnie jarzyn czyli można dac sól potasową? zamiast siarczanu? albo pół na pół? jak radzisz Saszeta?

czyli można dac sól potasową? zamiast siarczanu? albo pół na pół? jak radzisz Saszeta?

#463 Share saszeta

saszeta

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2591 postów

Napisany 20 marzec 2011 - 07:04

Uprawa ogórków - ogolnie jarzyn jak dużą dawkę soli to daj już teraz. Po co ci siarczan. I koniecznie 60% sól

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#464 Share marekpieg1234

marekpieg1234

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 627 postów

Napisany 20 marzec 2011 - 08:36

Uprawa ogórków - ogolnie jarzyn Mam kilka pytań:
- chciałbym nawadniać i przy okazji nawozić ogórki, stosować nawozy rozpuszczalne NPK czy może tylko saletrę wapniową?
- jakie nawozy przedsiewne pod ogórka wybrać?
- jak długo trwa produkcja rozsady do fazy 1 liścia?

#465 Share saszeta

saszeta

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2591 postów

Napisany 20 marzec 2011 - 11:05

Uprawa ogórków - ogolnie jarzyn w węże dawaj saletrę a co tydzień razem z grzybowym kristalon zielony. Możesz też w węże kristalon dawać ale lepszy efekt dolistnie. I koniecznie zielony 18-18-18
Nawóz jak najtańszy aby ilość składników pasowała bo jak będzie powtórka z zeszłego sezonu to po co koszty
Do początku pierwszego liścia z 7-10 dni a włącznie z liściem to i ze 3 tyg. Ale zależy w jakich warunkach robisz rozsadę i jaki chcesz mieć duży ten pierwszy liść

#466 Share marekpieg1234

marekpieg1234

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 627 postów

Napisany 20 marzec 2011 - 12:58

Uprawa ogórków - ogolnie jarzyn Dzięki. Po prostu pierwszy raz będę miał nawadnianie - bez tego ciężko jest uzyskać dobry plon

#467 Share Kuba1993

Kuba1993

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 314 postów

Napisany 20 marzec 2011 - 14:18

Uprawa ogórków - ogolnie jarzyn Saszeta, to Ty w ogóle używasz siarczanu potasu?
hmm, czyli musiałbym leciec po sól i już rozsiewac, a jak rozsiewac, to po całej szerokości pasu, czy tylko w samym rzędzie w, którym będą rosły ogórki? a ile soli sypnąc na 4 rządki długości 150m? albo na dwa pasy długości 150m? Bo będę uprawiał w systemie pasowo-rzędowym, gdyż przykrywam je agrowłókniną.
I jak teraz sypnę soli to będę musiał potem uzupełniac potas z ostatnią dawką azotu, czy potem potas to już tylko dolistnie?
Dodam, że był dany obornik bydlęcy, pięknie przerobiony, dawka ok. 40t/ha
Pozdrawiam ;)

#468 Share saszeta

saszeta

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2591 postów

Napisany 20 marzec 2011 - 14:39

Uprawa ogórków - ogolnie jarzyn używałem siarczanu jak pierwszy raz siałem ogórki bo wszystko było wtedy książkowo. Dla oszczędności dawałem w rzędy wszystkie nawozy. A później w nie nie trafiłem z siewem i była kicha. Ogórek korzenie puszcza na 2 metry więc lepiej rozsiać po całości. Wychodzi że masz ok 10 arów. 250 kg K/ha czyli jakieś 50 kg soli byś musiał wysiać po całości odjąć zawartość z obornika. Ja zawsze tak liczę i chyba większość rolników. Ale niby jakoś inaczej się liczy i wychodzą dużo większe dawki.
Potem potasu nie musisz dawać

#469 Share remix

remix

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 25 postów

Napisany 20 marzec 2011 - 15:11

Uprawa ogórków - ogolnie jarzyn Witam! Ogórek to roślina potasolubna , ale zarazem nie lubi potasu w formie chlorkowej czyli min. soli potasowej. Uważam,że nie ma co oszczędzać na nawożeniu, gdyż w uprawie ogórka stanowi ono niewielki promil kosztów. Polecam zastosować wieloskładnik np. YARA lub POLIMAG S. Stosowanie form chlorkowych potasu powoduje min. żółknięcie młodych roślin ogórka. U nas ogórka uprawia się na czarnej folii, którą rozkładamy specjalnie skonstruowaną maszyną , która jednocześnie rozwija taśmę kropluącą oraz dozuje nawóz. (mieszanka npk z Yary + saletrzak)

#470 Share Kuba1993

Kuba1993

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 314 postów

Napisany 20 marzec 2011 - 15:44

Uprawa ogórków - ogolnie jarzyn no, właśnie, ja też pierwszy raz będę uprawiał ogórki i chciałem robic tak jak książka pisze, ale skoro nie trzeba, to idzie sól, zawsze to dwa razy tańszy potas. Aha, Saszeta, jak ja je będę sadził ok. 15 maja, to już rozsiewac? bo teraz nie wjadę na pole <_<
Pozdrawiam :D

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#471 Share saszeta

saszeta

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2591 postów

Napisany 20 marzec 2011 - 16:38

Uprawa ogórków - ogolnie jarzyn jeszcze za wcześnie. Gdzieś w połowie kwietnia. Zależy jaką dużą chcesz sadzić. Ale i tak za wcześnie. Ja też nie wjadę bo przez dwa dni lało więc na razie przerwa ;[ .
Chlorki łatwo się wypłukują. Folię to już przerabiałem. Po parę ha siałem. I jak jest pewny zbyt to można się w nią bawić. Owszem jest lepsza dla ogórka ale koszty są ogromne.
A w tym roku sadzę ogórka po ogórku tyle że rzędy przesuwam o pół. I nie robiłem i nie będę robił żadnej uprawy. Nawozy rozsypię i niech same się wpłuczą. Tylko roundup przed sadzeniem

#472 Share marekpieg1234

marekpieg1234

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 627 postów

Napisany 20 marzec 2011 - 16:59

Uprawa ogórków - ogolnie jarzyn Teraz tez się zastanawiam czy siać sól potasową. Zawsze dawałem NPK z YARY, ale rzeczywiście forma siarczanowa jest droższa.
@saszeta, a Ty masz porównanie dla obu tych form na plonowanie i rozwój ogórka?

Edytowany przez marekpieg1234, 20 marzec 2011 - 17:09.

#473 Share Kuba1993

Kuba1993

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 314 postów

Napisany 20 marzec 2011 - 17:13

Uprawa ogórków - ogolnie jarzyn a roundup ile przed sadzeniem?
a sadził będę miesięczną, tzn. tak mi się wydaje, bo mam kupione cylindry 8x8 (cm)
sieje ok. 15 kwietnia do cylindrów, a potem w pole, pod agrowłóknine 17g/m^2
chyba, że do takich cylindrów mógłbym wcześniej posiac, ale nie wiem czy nie będą za małe.

#474 Share saszeta

saszeta

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2591 postów

Napisany 20 marzec 2011 - 17:22

Uprawa ogórków - ogolnie jarzyn ja nie zauważyłem różnicy. W ub sezonie dawałem amofoskę(chlorkowy) 3-10-28 w dawce 550kg/ha. I 100kg/ha siarczanu potasu. Wysiewałem z tydzień przed sadzeniem. Roślinom nic nie było
Znajomy od którego się wszystkiego uczyłem robi ogórka od paru dobrych lat. Na folii, partenokarpne, fertygacja, sieje w pole zawsze w kwietniu i przykrywa włókniną. Po prostu specjalista. Mówi że tylko raz wysiewał bezchlorkowe jak zaczynał ogórka. Tyle że wysiewa jak tylko da się wjechać w pole.
Ziemniak też chloru nie lubi a ja wale do oporu 2-3 dni przed sadzeniem i 40 ton kopie :D
@kuba starsze rośliny gorzej się przyjmują, roundup 3 dni przed sadzeniem i dzień przed deszczem

Edytowany przez saszeta, 20 marzec 2011 - 17:26.

#475 Share marekpieg1234

marekpieg1234

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 627 postów

Napisany 20 marzec 2011 - 17:26

Uprawa ogórków - ogolnie jarzyn To chyba zaryzykuję i wysieję formę chlorkową jak da się wjechać, a część wysieję w rzędy Yarę
A co do partenokarpnych zabójczo drogie, dlatego zdecydowałem się na Sonatę, podobno dość dobra ze zwykłych

Edytowany przez marekpieg1234, 20 marzec 2011 - 17:29.

#476 Share Kuba1993

Kuba1993

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 314 postów

Napisany 20 marzec 2011 - 18:11

Uprawa ogórków - ogolnie jarzyn To w takim układzie i ja sieje chlorkowe, jak się będzie dało wjechac :P
Rozumiem, czyli z siewem do cylindrów nie będę się spieszył, tak wiec 15 kwietnia wysiewam B)
A azotowe i fosforowe to kiedy siac?
z fosforowych mam superfosfat prosty, a azotowe to saletrzak i saletra wapniowa, saletrzak na 2 pierwsze dawki, a wapniowa na ostatnią.
Saszeta, Ty czym dokarmiasz te w polu, a czym rozsadę? Substrat torfowy jaki mam terracult blue tc4 + glinka, specjalnie się po niego do Warszawy telepałem i bezpośrednio od producenta, wiec cena jako tako :)

#477 Share saszeta

saszeta

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2591 postów

Napisany 20 marzec 2011 - 19:00

Uprawa ogórków - ogolnie jarzyn sonate bardzo dobra odmiana
fosfor też jak najszybciej bo on słabo się przemieszcza w glebie. A azotowe to saletrzak parę dni przed sadzeniem i saletra na drugą dawkę. Saletrzak też trzeba wymieszać z glebą. Saletrę nie. Ile dawałeś za podłoże?

#478 Share marekpieg1234

marekpieg1234

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 627 postów

Napisany 20 marzec 2011 - 19:10

Uprawa ogórków - ogolnie jarzyn Zastanawiam się jeszcze czy stosować Asahi, bo słyszałem że pomaga w ochronie przed mączniakiem. Stosowałeś może kiedyś?

#479 Share Kuba1993

Kuba1993

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 314 postów

Napisany 20 marzec 2011 - 19:15

Uprawa ogórków - ogolnie jarzyn Saletry to sypnę na te 10 arów ze 20-25kg, bo ona ma mało N, chyba 15%. A saletrzaku ile sypnąc na te 10 arów? I jego tylko w jednej dawce?
Tak, za podłoże zapłaciłem, hm.., idę sprawdzę...
balot 250l - 30,83zł, dostałem promocję jakieś 2 zł na balot.
W Siedlcach balot 200l - 43zł, uważam że to znaczna różnica.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#480 Share saszeta

saszeta

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2591 postów

Napisany 20 marzec 2011 - 19:51

Uprawa ogórków - ogolnie jarzyn asahi pomaga w każdej sytuacji stresowej(susza, mączniak, przymrozki chociaż ogórkowi nie pomoże) bo to jest stymulator. Zalecają 2 razy w sezonie ale ja dawałem i po 4 razy
ja daję 110-120 kg azotu doglebowo (reszta w opryskach). Przedsiewnie 70% dawki azotu. Jak dasz tyle saletry to masz ok 30 kg azotu. Wychodzi że saletrzaku bo ma chyba 27% ze 30kg.