Skocz do zawartości

Zdjęcie

Uprawa ogórków - ogolnie jarzyn

2549 odpowiedzi na ten temat

#21 Share blady

blady

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 07 kwiecień 2008 - 19:45

Witam!
dziś się dowiedziałem ze ponoc z ha ogorków można niby wyciagnac 20tys co o tym powiecie?
Jak je sie uprawia?
jaki sprzet jest potrzebny?
duzy nakład pracy jest potrzebny?
ktos z forumowiczów ma jakies doswiadczenie w uprawie jarzyn?
coraz bardziej o tym mysle poniewaz widze szanse zakupu paru ha ziemi :D
pozdrawiam
YacentY

co chodzi o maszyny jezeli bys sie nastawiał na dłuzszy czas tzn. kilka lat warto zainwestowac w maszyne do zbioru przyspiesza czas zbioru i jezeli zrywasz maszynowo wydłuzysz zywotnosc plantacji poniewaz gdy ludzie zbieraja ręcznie depcza pędy,a to ludzie leza na platformie i zrywaja na leząc a maszyna idzie koleinami w niemczech na plantacjach ogórków tak to jest robione.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Uprawa ogórków - ogolnie jarzyn Dzisiaj, 20:07
  •  

#22 Share Badylarz

Badylarz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 684 postów

Napisany 29 lipiec 2008 - 11:55

Uprawa ogórków - ogolnie jarzyn Ceny ogórka w tym roku są bardzo dobre. Aż żałuję, że nie zasiałem bo miałem w planach na wiosnę prawie hektar zasiać :/ Ale był dylemat, że właśnie problem z ludźmi do zbioru będzie. I na to miejsce na polu mam teraz kapuste i por ;)

#23 Share krzysiek16m

krzysiek16m

Buntownik

• Members
  • PipPipPip
  • 587 postów

Napisany 10 sierpień 2008 - 20:20

dobrze powiedziane, ja jak u siebie rwie np.wisnie to ludzi do rwania przywoze z mista odległego o jakies 15 km
:D
bo wszyscy u mnie w oklolicyktórzy nie prowadza gospodarstw robia tak jak opisałes, nie chca brudzic sobie rak (wola isc cos ukrasc albo do pomocy społecznej);/;/;/;/

A Ja chętne przyjąłbym się do takiej pracy. :) Kurde w tym roku przegapiłem prace przy zrywaniu wiśni(w Niemczech byłem), ale za rok trzeba się wypytać co i jak, ile płacą. ^_^

Nie wiem czy temat nadal aktualny. My mieliśmy około 25 a ogórków, przez rok(i starczy ;) ). Ogórki mieliśmy zakontraktowane, więc o zbyt nie musieliśmy się martwić, gospodarstwo które skupowało, sprzedawało nasiona, mówili jakie opryski, nawozy stosować. Cen już nie pamiętam, wiem, że w następnym roku coś zaczęli kręcić z wypłatą kasy.

Ja bym ci proponował zasiać tak jak my około 25a, dla praktyki :)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#24 Share lukasx21

lukasx21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1113 postów
  • Zainteresowania:Szkolenie i egzaminowanie kandydatów na kierowców No i grzebanie w glebie trochę też...

Napisany 11 sierpień 2008 - 19:47

Uprawa ogórków - ogolnie jarzyn my też zawsze sialiśmy tak z hektar a w tym roku tylko 20 arów zmniejszyliśmy powierzchnie głównie dlatego że potrzeba dużo ludzi a nie ma ich skąd wziąć a jak sie jakichś znajdzie to tak rwią że nic tylko z pola ich wygonić bo więcej zniszczą niż narwią ;)

Kupię pług 2 skibowy obracany hydraulicznie

Kupię sortownik do ziemniaków remprodex lub samro

Sprzedam sadzarkę do ziemniaków gruse, 2 rzędową przystosowaną do sadzenia kiełkowanych

#25 Share pasio

pasio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 516 postów
  • Zainteresowania:szerokie

Napisany 14 sierpień 2008 - 20:43

Uprawa ogórków - ogolnie jarzyn Ja sieję ogórki kilka lat, są opłacalne, cena jest bardzo dobra 2zł/kg.,

#26 Share Rafal180

Rafal180

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1126 postów
  • Zainteresowania:Wolność słowa na AF!!!!

Napisany 14 sierpień 2008 - 20:52

Uprawa ogórków - ogolnie jarzyn @pasio nie masz problemu z znalezieniem ludzi do pracy?? ile płacisz za godzine?
u nas to zeby kogoś chętnego do roboty znaleśc to naprawde trzeba mieć farta ;)
Więc dziewczyno powróć tu... ja tak proszę z całych sił Ooooooooooooooo
-------------------------------------------------------
Pozdrawiam wszystkich zakochanych i znawców tematu!!

#27 Share młody17

młody17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 427 postów

Napisany 17 sierpień 2008 - 13:40

Uprawa ogórków - ogolnie jarzyn @krzysiek 25a ogórkow to juz nie praktyka, ja zaczynałem 3 tala temu od 12a i ciesze się, ze wtedy nie sadziłem wiecej, to co jest opisane w ksiażce, a to co dzieje sie w praktyce to 50% prawdy. Wydaje się, ze klasa ziemi bardzo dobra, bo moze i tak jest, ale tu nie tylko o to chodzi, bo na jednym polu urosnie, a na dzugim mogłoby sie wydawać takim samym nie... po tych trzech latach, jak uprawiam ogórki widze, że trzeba zwrócic uwage na wszystko. Dobrze byloby gdyby plantacja była osłonieta (co znacznie zmniejszy ilosc zarodników w powietrzu), ziemia musi zawierać jak najwięcej próchnicy, która przy takiej samej ilości składników pokarmowych doprowadzi do znacznego wzrostu naszych plonów no i najważniejsze pH gleby, to jest to o czym większość poczatkujących zapomina, bo jesli pH jest nieodpowiednie, choćbyście dawali zawrotne ilości potasu i fosforu efekt bedzie znikomy, podobnie jest z sytuacją, gdy na rozrzucony obornik rozwieziecie wapno. Ja w tym roku zebralem już 8 ton, cena jest ok(1,8), ale u mojego dobiorcy(umowa kontraktacyjna) troche niższa bo 1,5 zł mam nadzieje, ze wkrótce podniesie. Żywotnosć plantacji jaką przewiduje to jeszcze 4 tyg. ;) Gdyby ktos potrzebował jakiejś porady, to jesli znam odpowiedz chetnie pomoge. Pozdrawiam ;)

#28 Share lulak

lulak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 231 postów

Napisany 05 grudzień 2008 - 22:00

Uprawa ogórków - ogolnie jarzyn w jakiej odległości od siebie radzicie siać rzędy ogórków ?

#29 Share adasiorek

adasiorek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 197 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo
    mechanika z nia zwiazana
    majsterkowanie

Napisany 13 grudzień 2008 - 19:44

Uprawa ogórków - ogolnie jarzyn sieje sie bardzo roznie
zalezy od ziemi na jakiej posiejesz
bo nabardzo dobrych ziemniach u nas sieje sie co 2m a na slabszych nawet 1.5 m
ja jak sialem to 1.8
ale na nowo zaczne siac planuje cos kolo 1ha zasiac ludzi jakos sie znajdzie
przytrzymam ich najwyzej z wisni

#30 Share kombajn

kombajn

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 254 postów
  • Zainteresowania:Maszyny ich przeróbki, przebudowy i udoskonalenia :) z pasją buduje konstrukcje od podstaw mam wiele pomysłów za mało czasu i pieniędzy...<br />

Napisany 23 grudzień 2008 - 19:15

Uprawa ogórków - ogolnie jarzyn Chce dla próby zasiać 20a ogórka mam już przygotowane pod nie pole (obornik, orka) chciałbym żebyście mi poradzili co i jak dalej. co zrobic zanim je zasieje jak je nawozić? ogólnie jestem otwarty na wasze przemyślenia ;) dziekuje
Wszystko to jest moją osobistą opinią. więc prosze jej nie krytykować. chyba że pisze głupoty ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share pasio

pasio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 516 postów
  • Zainteresowania:szerokie

Napisany 24 grudzień 2008 - 13:42

Uprawa ogórków - ogolnie jarzyn Ze znalezieniem ludzi do pracy nie mam problemów, ponieważ pracują u mnie tylko znajomi:)

#32 Share młody17

młody17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 427 postów

Napisany 24 grudzień 2008 - 23:43

Uprawa ogórków - ogolnie jarzyn @kombajn temat rzeka można powiedzieć, ja teraz bede sadził ogórki 4 sezon myśle, że dobrze ponad pół hektara jakieś 80 arów i do kazdego zabiegu podchodze bardzo ostroznie i dokładnie, bo jakk się juz przekonałem później ma to ogromne skutki. Wiele jest takich tematów, ktorych nie da się nauczyć od kogos, tak jak termin siewu musisz wyczuc taki termin, żeby nie było sucho, a i deszczy też zawiele przez pierwszy tydzień, bo potem zgorzel nadchodzi i po uprawie, miałem tak w pierwszym roku 40% siewek poszło spać, sam musisz sie nauczyć rozpoznawać choroby i niedobory, tak żeby wiedzieć kiedy, co i w jakiej dawce zastosować, Twoje warunki napewno są inne niz moje wiec wielu rzeczy nie da się poprostu przewidzieć. Napewno musisz dobrze uprawic glebe, bez brył. Oczywiście odpowiednie pH gleby, później są jaja konkretne nawozisz, nawozisz, a tu efektów brak. Nigdy nie łącz nawożenia obornikiem z wapnowaniem. Co do formy nawozów sam najlepiej wiesz jakie najlepiej sprawdzaja się na Twoich glebach, temet otwarty, ale staraj sie wybierać formy które bedą łatwo przysfajalne dla roślin. Nasiona tylko orginalne, renomowanych firm, jeśli chcesz miec ładny towar, to jest podstawą. Zalezy jaka metode odchwaszczania wybierzesz, jak motyczka to wiadomo..., a jak chemia, to do punktu sprzedaży i tam Pan, czy Pani ładnie opowie ;) U mnie osobiscie to było tak że miedzyrzędzia chemia, a miedzy roślinkami recznie. Nasiona mimo tego, ze są zaprawiane, to zapraw je jeszcze raz koniecznie, ja daje Apron 350SL+Funaben T, tylko od przyszłego roku apronu chyba nie dostaniesz, więc weź jakiś inny zamiennik. Jęsli na Twoich polach występuje śmietka to dolej czegoś na szkodniki do zaprawy. Ja w tym roku osiągnołem plon w granicach 45 z ha, nie rewelacja, ale zbyt poźno zaczołem nawadnianie i to dało w kość, jeszcze jakies pomyłki z nawożeniem i... no, ale co roku coraz lepiej. Pierwsze dwa zabiegi fungicydowe to koniecznie pojedz czymś miedziowym, typu Miedzian 350 SC + jakiś nawozik mikroelementowy. Ja bd w tym roku przkrywał częś wluknią, bo przekonalem się w tym roku daje to super efekt zarówno w plonie, jak i w kieszeni. Jak zaczną kwitnąc to dawaj dolistnie potas z fosforem, do tego od czasu mikroelementy (molibden, bor,żelazo...) z azotem to w miare potrzeby mozez zwiększyć, ale jak jest ok to wybieraj nawozy dolisne ktore zawieraja jakieś 10% azotu. Polecam zagraniczne nawozy dolistne, po nich cięzko z pola zjechać ;) Ogórki mają to do siebie, że po pewnym okresie owocowania (np. 3 tygodnie) musz troszke odpocząć, tym sie nie przejmuj to normalne, zbiory w tym czasie troszke spadną, ale to jest krótkotrwale, oczywiscie w pełni owocowania. Wtedy dajesz dolistny z większa dawką azotu ok. 20% i po tyle samo fosforu z potasem, jesli po tym młode pędy nadal sa jasne dożuc troszke wapniowego, powinno pomóż. Ułatwiania sobie pracy przy zbieraniu, czy sortowaniu to się sam z czasem nauczysz hehe :D Mam nadziej, że coś pomogłem... w razie czego pisz, a może uda mi się coś pomoz, choc doświadczenia mam niewiele, bo mam dopiero 18 latek heh :D Pozdrawiam

#33 Share kombajn

kombajn

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 254 postów
  • Zainteresowania:Maszyny ich przeróbki, przebudowy i udoskonalenia :) z pasją buduje konstrukcje od podstaw mam wiele pomysłów za mało czasu i pieniędzy...<br />

Napisany 24 grudzień 2008 - 23:59

Uprawa ogórków - ogolnie jarzyn Pomogłes i do sporo ;) ja mam 20 latek i szukam alternatywnego źródła zysku na wakacje ;) mam pare pytam wiec po kolei, wiem ze podstawą jest Ph ziemi i tu moje pytanie bo na wiosnę chce wapnowac ale jak mowisz nie łączy sie wapnowania z obornikiem a ten wywiozlem i przyoralem jesienią i co teraz? nie bedzie sie to gryzlo? :D
Wszystko to jest moją osobistą opinią. więc prosze jej nie krytykować. chyba że pisze głupoty ;)

#34 Share młody17

młody17

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 427 postów

Napisany 25 grudzień 2008 - 14:01

Uprawa ogórków - ogolnie jarzyn Najlepiej jest dac wapno pod podorywkę, rok wcześniej, a obornik na jesień no, ale skoro tak, to w tym wypadku kup wapno tlenkowe i posiej teraz na skibe, chodzi o to, ze jak np. rozwieziesz obornik, nie rozsypywał na niego wapna i orał, bo wtedy potas z fosforem się uwsteczniają. Myśle, że jak teraz rozwalisz wapienko nie powinno być tego problemu, przynajmniej nie w takim stopniu...

#35 Share kombajn

kombajn

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 254 postów

Napisany 25 grudzień 2008 - 17:09

Uprawa ogórków - ogolnie jarzyn Tak też myślałem że jak na wiosne sypnę wapnem to nie powinno być problemów ;) przed siewem a po wapnowaniu chce zrobić analize Ph widziałem już w sklepach ogrodniczych gotowe zestawy do zrobienia takiej analizy i tu moje pytanie czy taka domorosła analiza zda egzamin, a jeśli tak to jakie Ph byłoby optymalne IIIklasa ziemi przepuszczalna

#36 Share vvojtas1

vvojtas1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 780 postów

Napisany 25 grudzień 2008 - 21:10

Uprawa ogórków - ogolnie jarzyn kombajn
daruj sobie sklepowe pH-metry szczególnie kolorystyczne, bo z reguły płyn który jest w sklepie ma wiele do życzenia - niby 2 lata termin ważności a po 2-3 miesiącach nie trzyma parametrów.
z tego co pamiętam to chyba żadna roślina nie lubi wiosennego wapnowania, najlepiej na ściernisko i wymieszać z glebą więc lepiej odpuść sobie wapnowanie na wiosnę
daj próby do O.S.CH.R. wyniki na próbę podstawowa to góra 2 tygodnie a masz pH P,K,Mg,Ca za niecałe 10 zł +koszty przesyłki (nie zapomnij podać kategorii agronomicznej gleby)
na podstawie takiej analizy możesz szczegółowo ułożyć plan nawożenia,
dobrze gdybyś maił możliwość nawadniania - najlepiej kropelkowe, miałbyś wtedy też możliwość nawozić przez wężyki (w układ podłączasz opryskiwacz z uprzednio rozpuszczonym w nim nawozie na 0,2 ha to góra 5 minut wtłaczania) używając specjalistycznych (np kristalon z Yary - różne kolory to różny skład) nawozów do irygacji możesz trochę "oszukać" pH
podstawą w ogórkach jest jednak walka z mączniakiem na to musisz zwrócić szczególną uwagę
nawet na 20 arów przydał by Ci się w szczycie ktoś do pomocy przy rwaniu
jeśli chcesz się dowiedzieć czy się opłaci to spraw sobie zeszyt i zapisuj w nim wszelki koszty i zyski z plantacji oraz poświęcony czas na nią, zwłaszcza dojazdy na punkt skupu i rwanie

#37 Share kombajn

kombajn

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 254 postów

Napisany 25 grudzień 2008 - 21:45

Uprawa ogórków - ogolnie jarzyn Panowie stwierdzam iż coraz bardziej boje się tego OGÓRA, z tego co czytam to są ogromne wymagania które moga być niewspółmierne co do zysku z tak małej plantacji jak 20a, nawadnianie przewidyje ale nie kroplowe, analize ziemi chciałem zrobić ale widze że to mase kręcenia z tym ;) a przy zbiorze dał bym sobie rade bo do pomocy były by ok. 4 osoby pod warunkiem że bedzie co bierać ;)

#38 Share mateuszpodyma

mateuszpodyma

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów

Napisany 06 styczeń 2009 - 19:06

Uprawa ogórków - ogolnie jarzyn ja też jak większość sieję około 25a ogórków. Ale najpierw sadzę kartofle pod włókninę a kiedy wykopie (tj. połowa czerwca) to jedynie przejadę agregatem i żadnego nawozu nie sieje (bo zostaje po wczesnych kartoflach) jak zasieje ogórki to w ciągu 2 dni pryskam na chwasty i mam spokój z nimi. Zaraz jak wzejdą to rozkładam węże kroplujące i tak z dwa razy w tygodniu podlewam. Ogórki pryskam co około 6 dni miedzianem i nawozem dolistnym. Zbiory mam od końca lipca do końca sierpnia. Do zbierania jest razem za mną 7 osób i zajmuje nam to około 5 godzin. W 2008 roku zysk z tych 25a miałem 4 tyś. (na czysto) zawoziłem je do przetwórni (bo nie miałem czasu) ale jakbym na targu sprzedawał to ponad 6 tyś. bym miał (na czysto). Ogórki zrywaliśmy co 2 dni.

#39 Share lulak

lulak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 231 postów

Napisany 12 styczeń 2009 - 20:19

Uprawa ogórków - ogolnie jarzyn na jaką mniej więcej szerokość rozrastają się ogórki, czy po pełnym rozrośnięciu "okraczy" sie je ciągnikiem ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share Badylarz

Badylarz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 684 postów

Napisany 11 marzec 2009 - 15:59

Uprawa ogórków - ogolnie jarzyn Zależy jakim ciągnikiem ;P 30-stka czy 60-tką nie "okraczysz" na 100%.