yacenty

Uprawa ogórków - ogolnie jarzyn

Polecane posty

memphis1205    14

Zwijajace sie liscie w rozsadzie to co moze byc? Rozsady sa w multiplatach i zatrzymaly wzrost. Do wywalenia czy odbija?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
alvaro2    58

Stomp tak jest w jego instrukcji z glifosatem jak zielone się pojawia

Stomp tak jest w jego instrukcji z glifosatem jak zielone się pojawia

Stomp tak jest w jego instrukcji z glifosatem jak zielone się pojawia

Stomp tak jest w jego instrukcji z glifosatem jak zielone się pojawia

17 godzin temu, Tomaszbyk napisał:

Witam. Czym pryskacie miedzyrzedzia w ogórku na folii na chwasty?

Stomp plus glifosat jak zielono

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Rozsada + czarna folia albo płaskie przykrycie? W takim zimnym początku sezonu jak ten lub zeszłoroczny widać ogromne różnice przy czarnej folii czy włókninie, o rozsadzie już nie wspomnę bo to też 2-3 tygodnie do przodu. 

U mnie rozsada sadzona 10 maja już pierwsze kwiatki się pojawiają, natomiast siew 1 maja już widać zalążki pąków kwiatowych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szczepek22    13

Witam nie wiem czy tutaj będzie dobry post ale mam problem z fasolką czy ktoś może pomóc? Chodzi o ten małą łodygę obok tej w miarę normalnej od czego usycha i czym ochronić resztę?

20220617_142138.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
alvaro2    58
23 godziny temu, Stanisław123 napisał:

jak obstawiacie jaka cena będzie w sezonie?

Jak większość warzyw masakra

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Andpol    944

Aladyn ogórek gorzki jest to z braku wody? Inne odmiany w miarę. Wczoraj popadało to dziś wody naciągneły.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3061
43 minuty temu, Andpol napisał:

Aladyn ogórek gorzki jest to z braku wody? Inne odmiany w miarę. Wczoraj popadało to dziś wody naciągneły.

Aladyn ma wrodzoną skłonność do gorzknienia z byle powodu; czy to braku wody czy nadmiernych upałów lub chłodów, niewłaściwej proporcji np azotu do fosforu na niekorzyść fosforu, niedobór potasu też może wywołać gorzknienie jak i ogólne zbyt wysokie zasolenie gleby.
To jest odmiana co prawda plenna ale na zbiór konserwowych stosunkowo młodych owoców bo im starsze tym większe ryzyko gorzknienia.
Miałem ją raz i więcej nie chcę bo tylko w idealnych warunkach polowych jako tako to zjadliwe.
Te owoce co już zgorzkniały takie pozostaną a dopiero po deszczu nowe może będą lepsze o ile chłody znów im nie zaszkodzą. Im szybciej od zawiązania owoc zebrany tym mniej goryczy to tak jak by - im szybciej dorosną tym mniej się w nich goryczy zbierze która jest bardziej funkcją wieku owocu a nie jego wielkości i kumuluje się niezależnie czy warunki sprzyjają przyrostom czy nie.

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3061
3 godziny temu, Stanisław123 napisał:

Jaki środek na zmiennika w ogórku o krótkiej karencji?

nie wiem jak ze skutecznością na pluskwiaki oleju z pomarańczy i jak się kwiat ogórka zachowa np na preparat Limocide jak też czy ogórki będą się nadawały do zakiszenia bez zaszczepienia np kwasem z już ukiszonych bo olej z pomarańczy potrafi styropian rozpuścić to i ściany bakteriom pewnie też i można sobie "wydezynfekować" ogórki nie robiąc szkody opancerzonym zmienikom i warto by co najwyżej potestować
A ze starych zbiorów wykopałem że deltametryna była zalecana na zmieniki i jeśli na cokolwiek w jakimkolwiek z obecnie dopuszczonych środków w ogórkach w gruncie jest zalecana to kiedyś miała brać i zmieniki
No i z pyretroidów znalazłem takie coś
https://www.gov.pl/documents/912055/913531/Bulldock_025_EC_-_ET_27-08-2018.pdf/eed4fcde-3646-9b2c-fbfb-865283e6ff2a

sądziłem że wycofane i być może słusznie sądziłem ale jest to jakaś podpowiedź aby wśród tej grupy środków gdzie i decis i ten bulldock trzy dni karencji mają a był swego czasu.... zapomniałem nazwy środka ale substancja czynna bifentryna też z grupy pyretroidów i chyba nawet dwa dni dla pomidora i ogórka było.

Co by na ten sezon nie wynalazł (lub nie) z pyretroidów to i tak na zmieniki i ogólnie owady trzeba szukać nowych substancji lub sposobów bo zalecanie acetamiprydu na zmieniki w ogórkach z czternastodniową karencją i to w czasie ich owocowanie grubo przekracza granice kpiny czy to ze strony producenta czy tych pożal się Boże "rejestratorów". to już lepiej napisać - brak skutecznych i dopuszczonych środków no chyba że w plantacje nasienniaków xD

a i środki na imidachloprydzie nawet jeśli kto pokątnie oferuje to grubo przeterminowane bo już szósty rok jak tej substancji nikt na terenie ue nie produkuje a z przemytu to można se kupić w najlepszym wypadku jakieś placebo
W ub r se kupiłem coś na imidachloprydzie bodaj czy nie ten kohinor. żeby bodaj jeden robak zdechł jak zalałem resztą cieczy co po oprysku stonki została odpady z warzyw po sprzątaniu piwnicy. Wlałem tego aż się kałuża zrobiła a robactwo sobie nic nie zrobiło w kompostowniku i trzeba było je wrzątkiem kilka dni później ... stonka oczywiście nawet nie raczyła sobie przerwy w żerowaniu zrobić i coś koło stówy dosłownie wyrzuciłem w błoto

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

 OCTOPUS. Już niedługo pierwsze zbiory🙂

 

 

 

IMG_20220711_190156.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
diwad8900    8

Kupię ogórki sortowane lub prosto z pola .Płatność gotówką.Przy ilości powyżej 300kg towar odbieram z podwórka, możliwość stałej współpracy.Zapraszam do kontaktu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farcry90    1
Dnia 13.07.2022 o 06:51, diwad8900 napisał:

Kupię ogórki sortowane lub prosto z pola .Płatność gotówką.Przy ilości powyżej 300kg towar odbieram z podwórka, możliwość stałej współpracy.Zapraszam do kontaktu

Skąd jesteś i jaka cena na wczoraj?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
alvaro2    58

Nieważne skąd jest ale ile daje dzisiaj dawaj zabij ceną a ogóra będziesz miał dostatek Tbu tka to Zagłębie ogóra

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez hodowca98
      Witam serdecznie, :rolleyes:
      ostatnio zainteresowałem się uprawą ogórków gruntowych.
      Mam do was kilka pytań w związku z tym:
       
      1. ile potrzeba ziemi, żeby zacząć na tym zarabiać? (mam 3 ha)
       
      2. jakie podstawowe maszyny są do tego potrzebne? (mam: t25, przyczepę, pług, brony, kultywator)
       
      3. ile kosztują nasiona w przeliczeniu na 1 ha?
       
      4. ile można zebrać ton z 1 ha?
       
      5. czy to prawda, że wystarczy przygotować ziemię i tylko potem pryskać?
       
      6. czy to jakoś trzeba rejestrować itp. ?
       
      7. no i najważniejsze gdzie to sprzedać bo nie mam zielonego pojęcia, dodam że 20 km od mojej wsi jest hurtownia warzyw i owoców morze jakoś tam?
       
      Z GÓRY DZIĘKUJE ZA ODP. :D
    • Przez TJStorm
      Opis
      Witam.
      W związku z zbliżającym się sezonem na warzywa i owoce postanowiłem dodać moja pracę wykonana w zeszłym roku tj. 2013 (lato).
      Konstrukcja była skończona dawno temu ale brakuje folii a nie było sensu na jesień-zimę kupować po to aby stała pusta. Teraz czekamy na odpowiednia pogodę i folie się założy ;]
      Folia u mnie to będzie na opcje nr 2 czyli owoce (winogron, arbuz, truskawki), gdyż na pomidory mam już inną (nie widać jej ale stoi na górce za tą malutka folią i żywopłotem)
       
      Wymiary:
      Szerokość: 3000mm (3m)
      Długość: 9000mm (9m)
      Wysokość: 2200mm (2.2m) w szczycie, 1500mm (1.5m) na bocznych gięciach
       
      Ta konstrukcja jest masywna (założenia winogron który jak kiedy mieliśmy był dość obfity w takiej folii ale z rurek plastikowych).
      Wcześniejsza była robiona z:
      pałąki 1/2"
      poprzeczki wzdłużne 3/4"
      ucho ze śrubą 1 1/4".
       
      Spis Elementów i cen:
      Jak wymodeluje folie w 3d to dam wszystkie elementy co i jak. Nie pamiętam ile metrów rurek było dokładnie
       
      ale coś mi się tam przypomina:
       
      Materiał: rury (ocynk), śruby nakrętki to kwota 1450zł
       
      Rura 22mm:
      -100mm - 20 szt
       
      Rura 1 1/4":
      -150mm - 4 szt
       
      Rura 1":
      -7000mm - 5 szt
      -2000mm - 5 szt
      -3000mm - 2 szt
       
      Rura 1 1/2"
      -50mm - 24szt
       
      Rura 3/4"
      -6000mm - 10-12szt (poprawie jak wymodeluje)
       
      Farba biała:
      -1L puszka - 4 szt
       
      rozcieńczalnik Nitro:
      -1L - 2 szt
       
      Śruby M8:
      -50mm
       
      Nakrętki M8:
      -28szt
       
      Słupki dębowe:
      -12-14szt (w zależności od posiadanych, osobiście użyłem 14)
       
      Narzędzia używane do tworzenia:
      -giętarka do rur
      -ukośnica do ciecia rur na wymiar (można" flex'em" jak się nie posiada takiego sprzętu)
      -mały "flex" 1100W szlifowanie ostrych krawędzi rur
      -spawarka Mig/Mag
      -wiertarka (można w kolumnowej/stołowej)
      -pilnik okrągły
      -młotek
      -punktak
      -kompresor do pomalowania (można i pędzelkiem)
       
       
      Jak to jest zrobione:
      Postaram się w miarę w poszczególnych krokach/punktach opisać co i jak się robi.
       
      Poprzeczki wzdłużne:
      1. Przygotować rury 1" o długościach 7000mmm i 2000mm lub 6000 i 3000mm zależy jaki kto ma dostęp do rur. (5 sztuk każdego wymiaru)
      2. Zespawać do czoła te rury ale przed spawaniem polecam w środek wstawić jakiś kawałek rurki pasującej w 1" (czyli 1/2") ze 200mm aby nie wzmocnić łączenie.
      3. Zespawane rury oszlifować flex'em (połączenie spawane +10cm po obu stronach) i przemalować ten kawałek emalia ftalową (podkład antykorozyjny). Zostawić aż wyschnie.
       
      Rama dolna:
      1. Przygotować sobie rurę 1" o długości 3000mm. (2 sztuki)
      2. Przygotować sobie rurę 1 1/4" o długości 150mm (4 sztuki takich kawałków). (4 sztuki)
      3. Na końcach rury 3000mm przyspawać rurę 150mm (wcześniej lekko oszlifować na końcach rurę 3000mm (porobić takie wklęśnięcia) aby lepiej było spawać)
      Widać to w miarę na 14 zdjęciu http://www.opisiarz....lia/folia14.jpg
      4. Po przyspawaniu lekko oszlifować spawy i przemalować ten kawałek emalia ftalową (podkład antykorozyjny).Zostawić aż wyschnie.
       
      Pałąki:
      1. Przygotować sobie rury 3/4" o długości 6000mm. (10 sztuk)
      2. Przygotować sobie rury 1 1/2" o długości 50mm. (24 sztuki)
      3. W rurach 1 1/2" wywiercić otwory na śrubę M8 (polecam wywiercić większym wiertłem np. M10 lepiej aby
       
      luźno było przy spawaniu nakrętek do tych rurek)
      4. Przyspawać nakrętki M8 do tych rurek 50mm (dość dobrze przyspawać aby później nie odpadły przy kręceniu)
      5. Wcześniej przygotowane rury z pkt 1 ułożyć na równej powierzchni. Odmierzać po 1500mm i zaznaczyć (namalować kredka jakaś kolorowa).
      (Dobra rada: niby rury maja 6000mm jak kupujemy w hurtowni, ale warto je dociąć na te 6000mm bo różnice są do 5cm na długościach (np 6050, 6040). Najważniejsze aby te rury były jednakowych długości bo później wychodzą cuda)
      6. Tak przygotowane rury można giąć. Giece to lekka metoda prób i błędów ( u mnie polegało to na włożeniu w giętarkę i lekko dociśnięciu i od tego momentu było zero na tłoku giętarki i mierzyliśmy 85mm wysuwu tłoka od zera zaznaczonego wcześniej.) Nie muszę mówić aby przy każdym gięciu rura była w pozycji poziomej ;] bo będą wychodzić sprężyny zamiast pałąków.
      Przymierzać sobie do "Ramy dolnej" (powinno być na środku rur z każdej strony (prawej i lewej) wyjaśnia to 14 zdjęcie http://www.opisiarz....lia/folia14.jpg Rurę powinno się lekko odginać jak się wciska w te kawałki widoczne na zdjęciu.
      7. Po udanym gięciu wcześniej przygotowane kawałki (50mm) z punktu 2-4 przyspawać solidnie w wewnętrznej stronie gięcia, w miarę na środku w obu stronach. Wyjaśnia to 23 zdjęcie http://www.opisiarz....lia/folia23.jpg i 22 zdjęcie http://www.opisiarz....lia/folia22.jpg (w miarę potrzeby oszlifować: dotyczy głównie spoin wystających i ostrych poza obrys rury 3/4" bo później będą dziurawić folię, radzę dobrze obejrzeć każdą spoinę).
      Spawania trochę jest w sumie 8 pałąków po 3 spawy także cierpliwość jest wymagana
      Byłbym zapomniał 2 pałąki nie spawać na środku! Pałąk pierwszy i ostatni spawać w sposób pokazany na zdjęciu 20 http://www.opisiarz....lia/folia20.jpg
      Co do spawania ocynku oczywiście rękawy spawalnicze wymagane i na bezdechu spawać ;] (chyba że ktoś posiada wyciąg oparów spawalniczych.
      6. Po takich zabiega przemalować wszelakie gięcia i spawane kawałki emalia ftalową (podkład antykorozyjny).
       
      Zostawić aż wyschnie.
      Wyjaśnia to zdjęcie 22 http://www.opisiarz....lia/folia22.jpg
       
      Ustawienie i wkopanie słupków dębowych:
      1. Przygotować sobie słupki dębowe średnicy 80-100mm, odcinki 600-800mm (mogą być 10000mm w zależności od "równości terenu".
      2. Okorować (polecam jak świeże czyli prosto z lasu od razu to zrobić, jeżeli już wyschnięte to zlać je woda konkretnie aby kora łatwiej odchodziła.
      3. Rozłożyć sobie je wzdłuż i w poprzek tunelu czyli naszej ramy dolnej: wyjaśnia to 11 i 12 zdjęcie: http://www.opisiarz....lia/folia11.jpg i http://www.opisiarz....lia/folia12.jpg
      Są to wzdłuż krótkiego boku 3 sztuki na końcach i w środku (czyli 1500mm). Wzdłuż dłuższego boku to w zależności od posiadanej ilości słupków (12-14): Co 1800mm(12 słupków) lub 2250mm (14 słupków)
      4. Wykopać wszystkie dołki pod słupki.
      5. Wstawić 4 słupki narożne lekko przysypując ziemią. Nie na gotowo !!
      6. Wbić 4 gwoździe na tych słupkach i rozciągnąć sznurek "budowlany" w celu wyłapania poziomu całości.
      7. Po wyłapaniu poziomu można wstawiać pozostałe.
      Uwaga przy wstawianiu słupków bocznych pamiętać aby ostrą krawędź zewnętrzna (wychodzącą poza obrys ramy dolnej) lekko ściąć i zaokrąglić (aby nie kaleczyła folii, później i tak owijać będziemy biała szmatą)
      8. Można wstawić ramę dolna w celu ustawienia na gotowo słupków
      9. Po ustawieniu ubić ziemie wokół słupków jakimś kijem polewając woda wokół słupków.
      10. Powinno to wygladać jak na zdjeciu 12 i 13 http://www.opisiarz....lia/folia12.jpg i http://www.opisiarz....lia/folia13.jpg
       
      Na dziś t.j 25.02 wystarczy jutro kolejna porcja opisu jak to zrobić ;]
      min: Ustawienie i wkopanie słupków dębowych
      Rama dolna i "kotwy" (rurki fi 22mm o długości 100mm) i mocowanie do słupków dębowych
      Etapy składania całości
       
      cdn...
       
      Galeria:
       





       





       





       





       





       





       





       





       





       





       





       





       





       





       





       





       





       





       



       
      [EDIT]
      Drzwiczki z innej folii (na pomidory, ogórki, paprykę itp):
      Na dniach postaram się pokazać jak to będzie na tej nowej folii ;] (przykręcę je chociaż na 2 śruby i jakiś filmik pokaże)
       
      [EDIT2]
      Dodałem kilka fotek z założonej już płachty folii ;]
      Jeszcze drzwiczki ale to na dniach jak pogoda pozwoli na zgrzewanie najlepiej jak słońce pali na max ;]
      Najlepsze efekty z naciągania jak i z zgrzewania ;]
       





       


       
      Krótki filmik z malowania:
      http://www.youtube.com/watch?v=JfZo00yfd7Y
    • Przez zdzichu124
      Witam, planuje na tegoroczne zniwa zakup kombajnu John Deere 1188, planowalem zakup 1177 ale ze wzgledu ze mam do objechania duzo usług a jesli zmienie sprzet to pewnie klientów przybedzie , dlatego zdecydowalem sie na model z 6 wytrzasaczami i wieksza powierzchnia separacji ziarna oraz mocniejszym silnikiem. Budżet jaki planuje wydac to 80tys zł , na aukcjach są modele za okolo 50-60tys ale sa tez takie w okolicach 100tys zł i nie wiem dlaczego ceny sa tak zroznicowane, co ma ten za ponad 100tys czego nie ma ten za 60tys i jest warte tą roznice w cenie. Mam pytanie do osob mających pojecie o tym modelu , szczegolnie użytkownikow oraz serwisatnow tych maszyn , na co zwrócic uwage przy kupnie, co sprawdzic , co jest ich slabym punktem itp. dzieki za odpowiedzi. pozdrawiam.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj