lulak

kolejność uprawy

Polecane posty

danielhaker    6899

Rozumiem to gdy ktoś ma agregat uprawowo siewny i oszczędza na przejeździe ale co robicie gdy pole jest mokre? Chyba nie siejecie w mokrą glebę...I wtedy zamiast agregatu przykładowo 4,2m jeździ się 100-konnym ciągnikiem z agregacikiem 3m.Chyba każde pole należałoby najpierw zruszyć żeby trochę obeschło po zimie albo siać ostatni we wsi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirasek    13

Jak jest mokro to 100KM nie pojedzie z 4,2 ;[

http://www.agrofoto.pl/forum/index.php?app=gallery&module=images&section=viewimage&img=34226

U siebie miewam podobnie, nie ma opcji wjechania z czymś dużym bo się tego nie uciągnie, na bliźniakach, bez bliźniaków, jakkolwiek, co roku wychodzą takie kawałki gdzie trzeba ryrać małą gracką ok.3m. podrywając na podnośniku, bo wahadłówką z wałem wypiętą z agregatu to miałbym wątpliwości :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MichalR    34

Zastanawia mnie fakt czemu niektórzy rozsiewają nawozy przed orką? Może mi ktoś to wyjaśnić?

Tak wogóle proponowałbym aby każdy wyjaśnił dlaczego akurat taki system uprawy stosuje co byłoby skarbnicą wiedzy dla innych użytkowników/początkujących rolników.

Inna sprawą jest fakt iż niektórzy robią chyba zbędne przejazdy jak chociażby kultywatorowanie po orce, ale jak już wcześniej wspomniałem - najlepiej jakby każdy uzasadnił swój sposób uprawy gleby.

 

 

Nawozy P i K, przed orką zimową zaleca się wysiewać na lepszych glebach. Zwiększa się wtedy ich stopień wykorzystania przez rośliny, oraz są dostępne dla \uż od momentu kiełkowania. Bywa tak, że nawozy wysiane bezpośrednio przed siewem, wykorzystywane są w pełni dopiero przez roślinę następczą. Termin stosowania zależy też od gatunku jaki zamierzamy uprawiać oczywiście. Na glebach lekkich sprawy mają się zupełnie inaczej, chociażby na szybkie uwstecznianie się K, więc stosowanie go na zimę nie jest uzasadnione.

Wcześniej zauważyłem również, że niektórzy stosują wały, brony, kultywator, itp. po orce zimowej, a to jest błędem. Na zimę, pole powinno być zostawione w tzw. "ostrą skibę", ponieważ zwiększa to powierzchnię wsiąkania wody, ponadto mróz działając na nierozbite grudy poprawia strukturę gleby.

Czegoś pożytecznego jednak uczą na studiach ;[


Jeżeli pomogłem, kliknij zieloną strzałkę ------->

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

I tu się mylisz. Na studiach tak uczą ale jednak pole równo zaorane na zimę daje lepsze efekty ;[


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gesy    5

Ja nieskończyłem studiów,tylko technikum,ale mnie też uczyli że na zime to

w "ostrą skibe", a względy estetyczne to chyba niesą takie ważne,"każdy orze tak jak może"

U mni na ozime to orka-nawóz-wachadłowa z pakerem(od tego roku w komplecie z siewnikiem)

lub siewnik.

Jare to orka zimowa wiosną kultywator-nawóz-uprawowo siewny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Czytałem w farmerze że że równa orka jest lepsza. I w tym roku się o tym przekonałem. Po orce ojca w "ostra skibę" jare było siane 2 tyg później, a tam gdzie zaorałem równo wjechałem 2 tyg wcześniej od razu agregatem bez problemów.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gesy    5

I tu sie przekonałeś że "ostra skiba"pomaga zatrzymywać więcej wilgoci.

Chociaż ja sie przyznam,że sie nie bawie,poprostu ma być zaorane i dowidzenia ;[

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Tak zatrzymało wilgoć że ziemia na górze była już sucha a na w dole było błoto ;[

 

Tu jest ten artykuł o orce zimowej http://www.agrofoto.pl/technika-rolnicza/serwis-czesci-osprzet/uprawy_przed_zima,e92acef26849a3501ecc.html


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Jak skiba jest nierówna to szczyty skib przeschną, a dołki nadal są mokre. Po włókowaniu/bronowaniu sucha ziemia z czubków zgarniana jest w mokre dołki. Potem następuje koleje przesychanie gleby. Finalnie otrzymujemy wysuszone dołki sprzed uprawy i minimalnie wilgotniejsze górki również sprzed uprawy. Przy orce na gładko po przebronowaniu wysycha nam równawarstwa gleby, a w spodzie nadal jest wilgoć. ;[

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michalmat    5

W takim razie mam pytanie, czy na zimę można zaorać pole pługiem zaopatrzonym w bronkę? Rozbijałaby grudy ziemi, pole byłoby równe na wiosne i jak twierdzą znawcy tematu, nie byłoby przesuszone?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja na wiosnę pierwsze bronowanie po razie obornik kurski kultywator z wałkiem po dwa razy w dłuż i po przecz i dopiero sieje zboże :D

 

A jak nie worze obornika to dwa razy bronom i sieje zboże


Zetor Team

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebe1033    397

zimową orkę po co bronować na zimę ma właśnie być jak najbardziej wysztorcowana by każda skiba się odznaczała po to by każdy opad deszczu czy śniegu wsiąkał w ziemię 2. by porządnie przemarzła raz że wtedy poginą chwasty a dwa od mrozu pokruszy się :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrb14    192

a ja robię następująco

 

sieję nawóz na orkę wykonaną jesienią następnie jadę agregatem aktywnym z siewnikiem i tyle w późniejszym stadium pryskam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marcinuzz90    0

U nas z kolei tak;

Brona, nawóz, agregat, siew, brona, wał cambridge.

To jeśli chodzi o zasiewy na wiosnę.

 

Ziemie mamy na prawdę rożne ale mi wydaje się, że bronowanie po siewie jest już zbędnym zabiegiem albo może inaczej mówiąć z przesadą bo pola (przeważnie kształtu wydłużonego prostokąta) po zasiewie wleczemy w poprzek...

 

Co o tym myślicie?


SPRZEDAM !!!
*URSUS C-355, po odbudowie. Pierwszy właściciel!
*Rozrzutnik obornika jednoosiowy, 4tony duże koła, 2005 rok.
Kontakt przez PW - "Prywatna Wiadomość"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez FasolaFasola
      Witam.
      Potrzebuję zdjęć pielniko-obsypnika Akpil Piel 7 (7 sekcyjny), ponieważ chciałbym zobaczyć jak jest rozwiązanie składania ramy przy tej szerokości, na internecie niestety nie znalazłem zdjęć pielnika 7 sekcyjnego tej firmy.
      Proszę o pomoc.
      Pozdrawiam.
    • Przez kingway
      Witam , po qq chciałbym zasiać jęczmień jary . Na zimę zrobione talerzówką i teraz chciałbym to przejechać gruberem Vibro Flex . Myślicie , że to będzie ok ? Czy lepiej orać ? To samo chciałbym zrobić pod łubin przed plon było żyto z tym , że tam jest poplon - rzepak - minimalnie ale jest . Klasa ziemi 5 klasa 
    • Przez Majstero17
      Witam, wiecie może jak ścignąć ten element chodzi mi o lej próbowałem kilka razy i napotkałem takie rzeczy macie pomysłu?



    • Przez karbex
      Witam. Mam pytanie - może ktoś ma doświadczenie.na jaką głębokość maks można uprawiać gruberem z systemem lemken thorit z podcinaczami. Te podcinacze są wąskie i mają nieco inny kształt niż standardowe i myślę nad założeniem ich do uprawy na głęboko (25 cm mi wystarczy) - czy to się sprawdzi? Gruber mam 2 belkowy 2.2 m 5 łap a ciągnik 100 km. Czy lepiej beż podcinaczy I wąska redlica? Choć tu się obawiam że trochę za żadko łapy a z podcinaczami to zawsze bardziej zruszy
    • Przez kingway
      Witam , mam  pytanie . Po kukurydzy na ziarno zrobiłem talerzówką na zimę , nawet ładnie wyszło a że warunki są jakie są i jest mokro i z orką może być różnie to mam pomysł żeby zasiać  po samej talerzówce jęczmień jary po kukurydzy . Jak myślicie to się uda ? Czy lepiej orać ? Ziemie lekkie 5 klasa choć no dołeczki mokre się zdarzają . Zawsze orałem a teraz się zastanawiam bo szybko nie wjadę a  jednak orka musi się trochę odleżeć moim zdaniem 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj