Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jak podłączyć ten silnik.

14 odpowiedzi na ten temat

#1 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3175 postów

Napisany 04 marzec 2009 - 12:04

Jak podłączyć ten silnik. Witam otóż mam do podłączenia silnik 12V prądu stałego(silnik wycieraczek z malucha). Posiadam do tego podwójny włącznik wciskany chyba dwuobwodowy. Silnik musi pracować na lewych i prawych obrotach(wiem, że żeby je zmienić należy zmienić biegunowość). Prawe obroty mogę podłączyć bez problemu ale jak to podłączyć, żeby uzyskać lewe obroty?
Trzeba jakiś przekaźnik zastosować?(Po co stosuje się przekaźniki?) Układ będzie zamontowany w ciągniku pod oddzielną skrzyneczką z bezpiecznikami.
Przykładowy schemati opis działania włącznika w linku.
Dodany obrazek

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Jak podłączyć ten silnik. Dzisiaj, 04:09
  •  

#2 Share zorzyk2

zorzyk2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3403 postów

Napisany 04 marzec 2009 - 19:27

Jak podłączyć ten silnik. Praca silnika chwilowa, czy ciągła, w czym to będzie pracowało? Przekaźniki są po to by zmniejszyć prądy(ampery) płynące przez styki przełączników, więc je chronią.

#3 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3175 postów

Napisany 04 marzec 2009 - 21:41

Jak podłączyć ten silnik. Silnik będzie pracował raptem kilkanaście sekund co jakiś czas. Jego praca będzie raczej lekka, będzie napędzał niewielką przekładnię zębatą(ślimakowej musiałem się pozbyć). Jak to podłączę to wrzucę do galerii.

#4 Share zorzyk2

zorzyk2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3403 postów

Napisany 04 marzec 2009 - 22:38

Jak podłączyć ten silnik. Może wystarczy przełącznik do podnoszenia szyb samochodowych. On zamienia bieguny, styki są dość mocne i można kupić w sklepie elektroniki lub na szrocie za parę zł. Po puszczeniu klawisza przełącznika silnik będzie stawał natychmiast, bo przełącznik zwiera styki silnika.

#5 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3175 postów

Napisany 05 marzec 2009 - 12:45

Jak podłączyć ten silnik. Ciekawy pomysł ale zależałoby mi na wykorzystaniu tego włącznika który mam. Te przyciski od szyb są trochę małe. A tak w ogóle czy ten mój włącznik da się tak podłączyć?
Pytam, bo jak na próbę podłączyłem przewód zasilający do + i - akumulatorka wkrętarki to wszystko działało, ale gdy już podłączyłem do instalacji w ciągniku to przycisk od prawych obrotów działał a od lewych robił zwarcie.
A może dać dwa przewody zasilające(po jednym do każdego przycisku) ze zmienioną biegunowością. Nie będzie to robić zwarcia?

#6 Share karola44

karola44

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 404 postów

Napisany 05 marzec 2009 - 14:06

Jak podłączyć ten silnik. Dodany obrazek

Zrob tak. Ale pod warunkiem ze oba przelaczniki sa normalnie otwarte.
W ten sposob na silnik podawane sa napiecia w odwrotnej polaryzacji. Wazne , aby w tym samym momecie nie zostaly wcisniete oba jednoczesnie. Dla pewnosci zaloz na kablu plusowym( miedzy zasilaniem, a przelacznikami) bezpiecznik 5-8A

#7 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 05 marzec 2009 - 14:45

Jak podłączyć ten silnik. U mnie jest użyty podobny włącznik do tego (przynajmniej od spodu bo z wierzchu się trochę rózni) http://www.allegro.p..._309_tanio.html

podłączenie wygląda tak http://images37.foto...86cc805dad2.jpg

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

#8 Share marcin974

marcin974

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 3082 postów

Napisany 05 marzec 2009 - 22:29

Jak podłączyć ten silnik. Tam są 3 szczotki chyba i trzeba odlaczyc tą z masą i nie będzie zwarcia, nie praktykowałem ale gdzieś czytałem o tym...

Czujniki (nowe zamienniki) do kombajnu buraczanego stoll sprzedam
Kontakt 661995047

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#9 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 05 marzec 2009 - 22:38

Jak podłączyć ten silnik. Ja nic nie odłączałem. Na silniku mam 4 styki. Znalazłem 2 na których silnik się kreci i tam podłączyłem.

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

#10 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3175 postów

Napisany 06 marzec 2009 - 10:49

Jak podłączyć ten silnik. Oba włączniki są normalnie otwarte, dopiero po wiśnięciu zwierane są styki. Karola44 mam nadzieję, że to podłączenie zadziała. A ten mój włącznik przypomina sterownik(pilot) suwnic. W silniku wycieraczek są 2 szczotki.

#11 Share karola44

karola44

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 404 postów

Napisany 06 marzec 2009 - 11:29

Jak podłączyć ten silnik. Bedzie dzialac. Poprostu bedzie zmieniac polaryzacje. Popatrz sobi en aten rysunek dla poszczegolnych przelacznikow. Jak beda sie na silniku ukladac napiecia. Zauwazysz , ze raz plus bedze na czarnym przewodze, raz na zielonym. Z minusem tak samo. Ale pamietaj o bezpieczniku. I bardzo wazne!! O ile dobrze pamietam to chyba jedna czczotka w silniku jest podlaczona do jego obudowy kabelkiem. Obie szczotki nie moga miec przejscia do obudowy, co za tym idzie do masy pojazdu. Bo wtedy przy zmianie polaryzacji zrobisz zwarcie.

#12 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 06 marzec 2009 - 12:07

Jak podłączyć ten silnik. karola44 według ciebie należało by ten silnik odizolować od maszyny?? Ja nic takiego nie robiłem i jest dobrze.

bullet_black.png

#13 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3175 postów

Napisany 06 marzec 2009 - 13:09

Jak podłączyć ten silnik. Karola44 dobrze napisał, że szczotka jest podłączona do obudowy.Takie podłączenie jakie zaproponował Karola44 robiłem ale przez tę szczotkę to niedziałało. Przy zmianie polaryzacji prąd z plusa przechodził na obudowę robiąc zwarcie. Sam przed chwilą do tego doszedłem i odłączyłem szczotke od obudowy. Teraz wszystko jest dobrze. Bezpiecznik też zastosowałem.
Dzięki za pomoc koledzy.

Potrzebuję jeszcze tylko zmniejszyć do ok6-8 napięcie dochodzące do silnika, żeby zmniejszyć jego obroty(wiem, że spadnie trochę moment obrotowy ale silnik mało to odczuje). I tu moje pytanie czy można by zastosować do tego pokrętło(przełącznik)wentylatora nagrzewnicy, czy zastosować jakieś rezystory?

#14 Share zorzyk2

zorzyk2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3403 postów

Napisany 06 marzec 2009 - 13:23

Jak podłączyć ten silnik. Jeśli z przełącznikiem masz sprzęgniętą spiralkę z drutu oporowego, lub rezystor, to tak. Przy układzie elektronicznym, też powinno działać, tylko przełącznik musi być przed przełącznikiem zmiany kierunku obrotów.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#15 Share karola44

karola44

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 404 postów

Napisany 06 marzec 2009 - 14:28

Jak podłączyć ten silnik. najszybciej to pokombinuj z roznymi zarowkami 12V . Np 40W lub halogenowa 55W. Napewno znajdziesz jedna H4 lub R2 z przepalonym wluknem od swiatel mijania. Wlukno od swiatel drogowych bedzie mysle odpowiednie. To standardowa procedura obnizania obrotow wentylatorow nagrzewnic w starych autosanach:) .
Jezeli chcesz zrobic plynna regulacje i ni eboisz sie lutownicy to np. na elektroda.pl w szukajke wpisz migomat. Znajdziesz wszystko na ten temat.