Gość

Jak podłączyć ten silnik.

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
JD 3040
Gość   
Gość

Witam otóż mam do podłączenia silnik 12V prądu stałego(silnik wycieraczek z malucha). Posiadam do tego podwójny włącznik wciskany chyba dwuobwodowy. Silnik musi pracować na lewych i prawych obrotach(wiem, że żeby je zmienić należy zmienić biegunowość). Prawe obroty mogę podłączyć bez problemu ale jak to podłączyć, żeby uzyskać lewe obroty?

Trzeba jakiś przekaźnik zastosować?(Po co stosuje się przekaźniki?) Układ będzie zamontowany w ciągniku pod oddzielną skrzyneczką z bezpiecznikami.

Przykładowy schemati opis działania włącznika w linku.

123616466148.JPG

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zorzyk2    56

Praca silnika chwilowa, czy ciągła, w czym to będzie pracowało? Przekaźniki są po to by zmniejszyć prądy(ampery) płynące przez styki przełączników, więc je chronią.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Silnik będzie pracował raptem kilkanaście sekund co jakiś czas. Jego praca będzie raczej lekka, będzie napędzał niewielką przekładnię zębatą(ślimakowej musiałem się pozbyć). Jak to podłączę to wrzucę do galerii.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zorzyk2    56

Może wystarczy przełącznik do podnoszenia szyb samochodowych. On zamienia bieguny, styki są dość mocne i można kupić w sklepie elektroniki lub na szrocie za parę zł. Po puszczeniu klawisza przełącznika silnik będzie stawał natychmiast, bo przełącznik zwiera styki silnika.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ciekawy pomysł ale zależałoby mi na wykorzystaniu tego włącznika który mam. Te przyciski od szyb są trochę małe. A tak w ogóle czy ten mój włącznik da się tak podłączyć?

Pytam, bo jak na próbę podłączyłem przewód zasilający do + i - akumulatorka wkrętarki to wszystko działało, ale gdy już podłączyłem do instalacji w ciągniku to przycisk od prawych obrotów działał a od lewych robił zwarcie.

A może dać dwa przewody zasilające(po jednym do każdego przycisku) ze zmienioną biegunowością. Nie będzie to robić zwarcia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karola44    1

schemat.jpg

 

Zrob tak. Ale pod warunkiem ze oba przelaczniki sa normalnie otwarte.

W ten sposob na silnik podawane sa napiecia w odwrotnej polaryzacji. Wazne , aby w tym samym momecie nie zostaly wcisniete oba jednoczesnie. Dla pewnosci zaloz na kablu plusowym( miedzy zasilaniem, a przelacznikami) bezpiecznik 5-8A

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

U mnie jest użyty podobny włącznik do tego (przynajmniej od spodu bo z wierzchu się trochę rózni) http://www.allegro.pl/item565734672_wlaczn..._309_tanio.html

 

podłączenie wygląda tak http://images37.fotosik.pl/72/60fda86cc805dad2.jpg


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin974    30

Tam są 3 szczotki chyba i trzeba odlaczyc tą z masą i nie będzie zwarcia, nie praktykowałem ale gdzieś czytałem o tym...


Czujniki (nowe zamienniki) do kombajnu buraczanego stoll sprzedam
Kontakt 661995047

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

Ja nic nie odłączałem. Na silniku mam 4 styki. Znalazłem 2 na których silnik się kreci i tam podłączyłem.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Oba włączniki są normalnie otwarte, dopiero po wiśnięciu zwierane są styki. Karola44 mam nadzieję, że to podłączenie zadziała. A ten mój włącznik przypomina sterownik(pilot) suwnic. W silniku wycieraczek są 2 szczotki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karola44    1

Bedzie dzialac. Poprostu bedzie zmieniac polaryzacje. Popatrz sobi en aten rysunek dla poszczegolnych przelacznikow. Jak beda sie na silniku ukladac napiecia. Zauwazysz , ze raz plus bedze na czarnym przewodze, raz na zielonym. Z minusem tak samo. Ale pamietaj o bezpieczniku. I bardzo wazne!! O ile dobrze pamietam to chyba jedna czczotka w silniku jest podlaczona do jego obudowy kabelkiem. Obie szczotki nie moga miec przejscia do obudowy, co za tym idzie do masy pojazdu. Bo wtedy przy zmianie polaryzacji zrobisz zwarcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

karola44 według ciebie należało by ten silnik odizolować od maszyny?? Ja nic takiego nie robiłem i jest dobrze.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Karola44 dobrze napisał, że szczotka jest podłączona do obudowy.Takie podłączenie jakie zaproponował Karola44 robiłem ale przez tę szczotkę to niedziałało. Przy zmianie polaryzacji prąd z plusa przechodził na obudowę robiąc zwarcie. Sam przed chwilą do tego doszedłem i odłączyłem szczotke od obudowy. Teraz wszystko jest dobrze. Bezpiecznik też zastosowałem.

Dzięki za pomoc koledzy.

 

Potrzebuję jeszcze tylko zmniejszyć do ok6-8 napięcie dochodzące do silnika, żeby zmniejszyć jego obroty(wiem, że spadnie trochę moment obrotowy ale silnik mało to odczuje). I tu moje pytanie czy można by zastosować do tego pokrętło(przełącznik)wentylatora nagrzewnicy, czy zastosować jakieś rezystory?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zorzyk2    56

Jeśli z przełącznikiem masz sprzęgniętą spiralkę z drutu oporowego, lub rezystor, to tak. Przy układzie elektronicznym, też powinno działać, tylko przełącznik musi być przed przełącznikiem zmiany kierunku obrotów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karola44    1

najszybciej to pokombinuj z roznymi zarowkami 12V . Np 40W lub halogenowa 55W. Napewno znajdziesz jedna H4 lub R2 z przepalonym wluknem od swiatel mijania. Wlukno od swiatel drogowych bedzie mysle odpowiednie. To standardowa procedura obnizania obrotow wentylatorow nagrzewnic w starych autosanach:) .

Jezeli chcesz zrobic plynna regulacje i ni eboisz sie lutownicy to np. na elektroda.pl w szukajke wpisz migomat. Znajdziesz wszystko na ten temat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Agencior
      Witam dzisiaj odpaliłem Aresa no i pochodził chwilę po czym sam zgasł a później nie chciał zapalić dodam że przeczyścilem odstojnik przed odpaleniem.
    • Przez Mrhot16
      Witam mam problem z renault temis 650x otóż podczas ruszania ciągnik gwałtownie rusza szarpie do tyłu jak i do przodu przy załączaniu wałka też jest problem gdy się da więcej gazu to wejdzie zmiana kierunku jazdy też po dodaniu gazu lepiej zmienia czy jest to wina jakiejś pompy czy kalibracja jakąś w tym ciągniku jest wykonalna?
      Z góry Dzięki za odpowiedzi🙃
       
    • Przez Nismo
      Witam mam do was pytanie odnośnie odnowy plastików we wnętrzu traktora. Są jakieś sposoby by przywrócić im dawny blask?
    • Przez agromichu
      Witam. Potrzebuję halogenów led 2szt na przód i 2szt albo 4 na tył , które nie będą zakłócać radia i będą w przystępnej cenie. Oświetlenie potrzebne do pryskania na 12 ha.
    • Przez kuba121426
      Witam mam problem z wycinakiem  fella su110 nie mogę ustawić na linkach cięcia winda i wysokość szczęki działa.Czy ma może zdjęcie jak powinno wyglądać ustawienie na cięcie 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj