Skocz do zawartości

Zdjęcie

koniec skupu mleka - jak sobie radzić

67 odpowiedzi na ten temat

#1 Share SIEWCA

SIEWCA

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 427 postów
  • Zainteresowania:Będzie dobrze...........kiedyś

Napisany 03 marzec 2009 - 21:39

koniec skupu mleka - jak sobie radzić Mlekpol od 1 maja przestanie odbierać mleko od hodowców mających mniej jak 50 tys.kg kwoty, lub jednorazowo mających mniej jak 300 l mleka do odbioru
bezpośredniego. W jednym z zakładów tej spółdzielni straci możliwość sprzedaży 183 rolników na około 450 ogółem.
Czy możecie poradzić , co teraz zrobić, jak im pomóc ? Bo oni też kiedyś zainwestowali w mleko, tylko na miarę swoich możliwości.

Może ktoś rzucił tą produkcję z rozmysłem, jakiej poszukał nowej drogi na pozyskanie dochodów z gospodarstwa ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
koniec skupu mleka - jak sobie radzić Dzisiaj, 19:14
  •  

#2 Share jaro

jaro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 5087 postów

Napisany 03 marzec 2009 - 21:40

koniec skupu mleka - jak sobie radzić Skąd takie wiadomości ?

#3 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 03 marzec 2009 - 21:49

koniec skupu mleka - jak sobie radzić Jedynie zmiana mleczarni na inną. Albo rezygnacja z mleka <_<

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share Rafal180

Rafal180

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 1126 postów
  • Zainteresowania:Wolność słowa na AF!!!!

Napisany 03 marzec 2009 - 21:53

koniec skupu mleka - jak sobie radzić Widać ze rolnictwo jest rozdrobnione i są problemy :angry: Może powinni się w jakiś sposób zrzeszyć?? Stworzyć grupę producencką lub coś w podobnie?? Ale zapewne każdy zrezygnuje z produkcji mleka.
Więc dziewczyno powróć tu... ja tak proszę z całych sił Ooooooooooooooo
-------------------------------------------------------
Pozdrawiam wszystkich zakochanych i znawców tematu!!

#5 Share Balzak

Balzak

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 2858 postów

Napisany 03 marzec 2009 - 21:54

koniec skupu mleka - jak sobie radzić W niektórych mleczarniach jest potrącane na rzecz dojazdu do rolnika jeśli nie przekroczy pewnego pułapu litrów wtedy ma potrącane za dojazd

Doradca Żywieniowy w firmie paszowej 

#6 Share qazi

qazi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4544 postów

Napisany 03 marzec 2009 - 22:05

koniec skupu mleka - jak sobie radzić O takich rewelacjach słyszałem ale tyczyły się one do dostawców którzy nie maja odbioru bezpośredniego, bo punkty skupu mlekpol będzie utrzymywał tylko do maja.
A i te informacje co do ilości są chyba nie dokładne bo 300l jednorazowo to daje ponad 54 tys l co jest w przybliżeniu ok 60tys kg, a te 50tys to minimalna ilość mleka jaką trzeba mieć aby mieć odbiór bezpośredni

#7 Share klejnus

klejnus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 496 postów

Napisany 04 marzec 2009 - 01:13

koniec skupu mleka - jak sobie radzić Witam was. Mój teściu teraz też ma obawy gdyż mleczarnia do której on sprzedaje mleko zaczęła składać wymówienia dla rolników.... Mleczarnia Pasłęk. Podobno kilka wiosek dostało już wymówienia z tej mleczarni. Podobno maja za dużo mleka nie wiem jak to jest. Może wy coś wiecie więcej o tej mleczarni? Temat bardzo dobry tylko hmm jeśli ktoś jest nastawiony tylko na mleko tak jak teściu to hmm nie będzie za co otrzymywać gospodarki gdyż są pobrane kredyty itd na oborę a kasy nie będzie z znikąd.. Jedyne co widzę to można jedynie znaleźć inna mleczarnie. Bo nawet jak by sprzedać stado to kasy będzie ale co dalej? Ceny mleka i tak są niskie bo aż 89gr a kiedyś były grubo ponad 1.50..... Jak dla mnie to przyszedł czas na kryzys w rolnictwie:(
Nie jestem rolnikiem i nigdy nie byłem dopiero sie uczę przepraszam za błędy:)

#8 Share wojtas

wojtas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1194 postów

Napisany 04 marzec 2009 - 07:26

Mlekpol od 1 maja przestanie odbierać mleko od hodowców mających mniej jak 50 tys.kg kwoty, lub jednorazowo mających mniej jak 300 l mleka do odbioru
bezpośredniego. W jednym z zakładów tej spółdzielni straci możliwość sprzedaży 183 rolników na około 450 ogółem.
Czy możecie poradzić , co teraz zrobić, jak im pomóc ? Bo oni też kiedyś zainwestowali w mleko, tylko na miarę swoich możliwości.

Może ktoś rzucił tą produkcję z rozmysłem, jakiej poszukał nowej drogi na pozyskanie dochodów z gospodarstwa ?

Nie chce mi się w to wierzyć. W mlekovicie wciąż krzyczą że mało mleka. Owszem są opłaty za odbiór bezpośredni jeżeli jest mniej jak 200 l, ale istnieją jeszcze punkty skupu gdzie przyjmowane jest mleko od małych dostawców i tak w mojej wiosce dziennie jest tego około 2000 l..

#9 Share SIEWCA

SIEWCA

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 427 postów
  • Zainteresowania:Będzie dobrze...........kiedyś

Napisany 04 marzec 2009 - 08:22

koniec skupu mleka - jak sobie radzić Pytasz jaro skąd takie wiadomości, a Wojtas nie chce w to wierzyć. Niestety, to prawda. Dyrektor ZPM w Bydgoszczy tłumaczył wczoraj na zebraniu
dostawców, że to ekonomia i uruchamiana od 1 kwietnia linia do produkcji mleka świeżego ( doskonałe mleko ) obwarowana pewnymi ograniczeniami.
Nie wiem czy tak będzie w innych zakładach Mlekpolu, bo tu tylko skup bezpośredni jest od kilku lat. Technologia produkcji " mleka świeżego " wymaga surowej jakości i szybkiego dowozu od rolnika do silosów magazynujących w zakładzie. Wyżej pisałem że problem odmowy skupu dotyczy ok. 40 % dostawców, ale ich
dostawy to tylko 5-6% ogólnej ilości skupu. Dyrektor twierdzi, że pod bramą w Bydgoszczy czekają dostawcy z 300 tys. litrów dziennie, czekają na otwarcie dla nich tej bramy na 1 kwietnia. Pewnie powoli brak możliwości sprzedaży rozleje się po kraju, a dotknie to tych mających mało mleka i mieszkających w polu bez dobrej drogi dojazdowej.

#10 Share Nikita_Bennet

Nikita_Bennet

staruszek

• V.I.P.
  • rank
  • 6292 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team

Napisany 04 marzec 2009 - 08:40

koniec skupu mleka - jak sobie radzić @SIEWCA.
Mówisz o bydgoskim mlekpolu? W porównaniu z mrągowskim mają obrzydliwe maślanki jak i mleko w kartonach. Dobrze że go już u nas w sklepach nie ma. 2 razy kupiłem przypadkiem nie zwaracając uwagi na zakład gdzie było zrobione i w obu przypadkach wylałem świnkom. Dopiero oglądając karton zauważyłem ze pochodziło z ZPM Bydgoszcz. Nie było przeterminowane ale pić się nie dało.

Co do likwidacji małych - u nas wzięli się z innej strony za to - mleczarnie zrezygnowaly z punktów skupowych żeby obniżyć koszta więc skupy musieli przejąć rolnicy, problem wyniknął tam gdzie właścicielem budynku jest ANR bo np gmina przekazała to ANRowi. ANR teraz wszystko albo wyprzedaje albo każe się wynosić bo umowy się kończą. A żaden rolnik nie kupi budynku i Ci co mogą kombinują jak przejść na odbiór indywidualny a inni dorastają do tego co mówiło im sie 10 lat temu.
pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#11 Share timasz

timasz

jakos to bedzie -czyli nadzwyczaj nieprecyzyjny plan hehe

• Members
  • PipPipPip
  • 1482 postów
  • Zainteresowania:Prawo, Historia, Architektura użytkowa, Technika rolnicza, Panny :) i wiele innych ciekawych rzeczy które mogą interesowaćtak młodego człowieka ;) hehe

Napisany 04 marzec 2009 - 09:37

koniec skupu mleka - jak sobie radzić Wojtas w Mlekowicie stale krzyczą ze mleka jest za mało a jak ''przypały '' wezmą kredyty nabudują obór i nakupują jałówek to potem powiedzą oj ale peszek teraz mamy za dużo i żeby zmniejszyć koszty musimy wam obniżyć cenę za surowiec taka jest polityka tej świńskiej firmy a poza tym tak oszukują na parametrach białko i tłuszcz ze szok traktuje się nas jak zwykle bydło i tyle

A co do likwidacji tzw zlewni to chyba było dla każdego oczywiste ze kiedyś to się skończy u mnie jest jedna zlewnia ale jak długo będzie jeszcze istniała to nie wiadomo U nas się nie płaci za odbiór mleka jak się ma mało a jak jest dalej od mleczarni to nie wiem
A jeśli ktoś myśli ze jak będzie miał dużo mleka to będzie wielkim panem i będzie ustalał warunki to grubo się myli. Nikt się z takimi nie liczy i nie będzie się liczył my jesteśmy od roboty a od brania kasy są tacy w gajaerkach na wysokich stanowiskach a tacy maja nas za nic i leja na nas ot cala prawda

#12 Share skoczek

skoczek

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów

Napisany 04 marzec 2009 - 10:35

koniec skupu mleka - jak sobie radzić To co pisze Siewca o likwidacji małych w Mlekowicie, obawiam się ze jest to prawda gdyż tez o tym słyszałem. Choć mieszkam daleko od Mlekowity ale jest o tym głośno. Mieszkam w regionie tzw. biednym gdzie 50tys litrów to marzenie większości rolników, a i u nas tępią małych. Kiedyś prezes jednej mleczarni powiedział ze : damy im niską cenę wiec sami odejdą. Miały być gospodarstwa rodzinne a będą globalne.

#13 Share Balzak

Balzak

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 2858 postów

Napisany 04 marzec 2009 - 11:19

koniec skupu mleka - jak sobie radzić Każdy miał możliwość rozwoju ja też pamiętam jak oddawałem po 50 litów mleka a 100 to było marzenie, ale jednak trzeba było iść z postępem przerabiać obory budować prostać wymogom unijnym, nie stety ten kto miał to w głębokim poważaniu i myślał ze jakoś to będzie to chyba sie przeliczył, nie mówią aby takich rolników zlekceważyć ale muszą oni sami znaleźć taka alternatywę aby było dobrze i im i mleczarni, takie czasy nastały albo płyniesz z prądem albo sie topisz, a prawo dżungli które brzmi: Silniejszy wygrywa w tym przypadku sie doskonale sprawdza.

#14 Share skoczek

skoczek

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów

Napisany 04 marzec 2009 - 13:33

koniec skupu mleka - jak sobie radzić Masz racje ze trzeba iść z postępem, tylko nie wiem czy widziałeś kiedy taki region? 1ha pola w jednym kawałku to rarytas, gospodarstwa małe i rozdrobnione, pola górzyste, nie ma specjalizacji. Oni nie mają możliwości rozwoju, i już teraz przeważa bieda, a tych większych gospodarstw jak na lekarstwo. 10ha to dożę gospodarstwo, wiec sam widzisz ze oni nie mają możliwości rozwoju. Owszem mają certyfikaty, ale czy wyżyjesz z 5 krów, lub nawet 10 ? Tak jak piszesz " słabszy musi odpaść" ale już odpadają średniaki, wiec niedługo chyba wezmą sie za tych większych.

#15 Share Balzak

Balzak

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 2858 postów

Napisany 04 marzec 2009 - 13:47

koniec skupu mleka - jak sobie radzić A myślisz ze u mnie to po 50 ha w kawałku, kiedyś tez było dużo gospodarzy jedni szli dalej inni odpadali, teraz zostało na wiosce dobrych gospodarzy po 2-3-4, reszta to "pseudo gospodarze" bez żadnej perspektywy. ale oni kiedyś byli tacy sami jak my, oni spoczęli na laurach my poszliśmy dalej, Wiadomo w tych regionach ludzie żyją ciężko ja im tylko współczuje, ale nic więcej nie możemy zrobić, ale prawda jest bolesna ze my tez ponosimy stratę, wiem nawet po mojej okolicy u mnie na trasie samochód z mleczarni odbiera mleko od max dostawców z 3-4 wiosek obok siebie, natomiast kilka kilometrów dalej na trasie jest 50 dostawców i samochód nie jest pełen do tego każdy mieszka na koloni oddaleni od siebie po kilka km. I czy te mleko ci zbierze ten samochód pokryje wszystkie koszta związane z tym odbiorem?? Ja nikomu nie bronie gospodarzyć czy potepaim ich za to ze sie nie rozwinęli ale taka jest rzeczywistość,

#16 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 04 marzec 2009 - 15:20

(...)
Co do likwidacji małych - u nas wzięli się z innej strony za to - mleczarnie zrezygnowaly z punktów skupowych żeby obniżyć koszta więc skupy musieli przejąć rolnicy, problem wyniknął tam gdzie właścicielem budynku jest ANR bo np gmina przekazała to ANRowi. ANR teraz wszystko albo wyprzedaje albo każe się wynosić bo umowy się kończą. A żaden rolnik nie kupi budynku i Ci co mogą kombinują jak przejść na odbiór indywidualny a inni dorastają do tego co mówiło im sie 10 lat temu.

U mnie takie zlewnie są u prywatnych rolników i nie ma problemu. Mleczarnia dała swoje zbiorniki a rolnik pomieszczenie i swój czas.

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

#17 Share zetor10045

zetor10045

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 749 postów

Napisany 04 marzec 2009 - 18:17

koniec skupu mleka - jak sobie radzić U mnie we wsi też działa taka mleczarnia do której odstawiają mleko drobniejsi producenci miała być zamkniętą już dawno ale nadal działa i myślę, że dlatego bo brakuje im mleka. Rolnicy którzy są w takiej stacji porostu będą musieli zmienić mleczarnie lub zrezygnować.

#18 Share skoczek

skoczek

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów

Napisany 04 marzec 2009 - 18:38

koniec skupu mleka - jak sobie radzić U nas tez są małe mleczarnie i zlewnie u rolników. Jest jednak duży problem,gdyz tam gdzie limity są przepisane na jednego to katastrofa. Pewien rolnik zapłacił35000 zł kary, gdyż każda krowa ma przypisaną wydajność, niestety nie wiem jaką.I niestety agencja skontrolowała nieszczęśnika.

#19 Share perelka007

perelka007

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 04 marzec 2009 - 18:59

koniec skupu mleka - jak sobie radzić Ja właśnie jestem tym małym rolnikiem i widzę, że problemu nie rozumiecie? My damy sobie jeszcze rade jak mleczarnie upadną dosadzimy cielaki i będzie git:) Współczuje tym gospodarzom którzy maja kredyty wzięte na modernizację i rozbudowę gospodarstw i cena mleka cały czas spada <_< co robić w takiej sytuacji? Moja mleczarnią jest POLMLEK już zachodzą zmiany ale mam nadzieje że jakoś się utrzyma na rynku i przetrwa.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#20 Share marti565

marti565

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 236 postów
  • Zainteresowania:muzyka film no i rolnictwo

Napisany 04 marzec 2009 - 19:14

koniec skupu mleka - jak sobie radzić Masz rację ci którzy wzięli ogromne kredyty na rozbudowę i jałówki teraz nie maja za wesoło <_< Dla nich nawet spadek ceny o kilka groszy to już utrata rzędu kilku tysięcy a koszty przecież nie spadają a rosną. Kryzys zniszczy małe gospodarstwa mleczne jak i te najbardziej zadłużone. Tylko że te ostatnie to pójdą pod młotek niestety