Skocz do zawartości

Zdjęcie

Prognozy cen zbóż 2009

256 odpowiedzi na ten temat

#221 Share MartineZ

MartineZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1044 postów

Napisany 26 sierpień 2009 - 20:29

Prognozy cen zbóż 2009 zapewne stary zlodziej wszytskim znany-panstwo w postaci posrednikow

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Prognozy cen zbóż 2009 Dzisiaj, 10:24
  •  

#222 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 26 sierpień 2009 - 20:42

Prognozy cen zbóż 2009

Dziś słyszałem ze żyto po 16 zł /q ... a rok temu było po 70-80....

I w przyszłym roku usłyszymy w Agrobiznesie jak to dobrze powodzi się rolnikom w 2010r ,gdyż żyto podraożalo w skupie o 20% a może i o 40% tylko nikt nie powie od jakiej ceny.

#223 Share pablo21

pablo21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1763 postów

Napisany 26 sierpień 2009 - 20:50

Prognozy cen zbóż 2009 Tak jak zwykle oni widza tylko jak cena idzie w góre to od razu rolnik bogaty a jak jest na smiesznym poziomie to mówia ze maja duzo tawaru i cena i tak nie wzrosnie a wrecz spadnie bo lepiej importowac zboze a rolnik niech robi co chce...

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#224 Share TOREZ

TOREZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 610 postów

Napisany 27 sierpień 2009 - 17:16

Prognozy cen zbóż 2009

jestem dość dużym hodowcom trzody bo chowie 500szt w cyklu zamkniętym teraz cena mnie cieszy zboża bo kupuje, ale i cena świń, ale z tego co słyszałem najniższa cena ma być na przełomie września i października, a znacznego wzrostu pogłowia trodzy nie będzie, mam wielu znajomych dużych rolników którzy chowali po kilka set kila tyś szt i powiedzieli żę już nigdy do tego nie wrócą bo po co się babrać w za przeproszeniem gównie:),wolą posiać rzepak i do tego zbożą coś, bo wiadomo kto ma już coś ha to wie żę sporo go dopłaty utrzymują , na paliwo ma ,na nawóz też i na opryski coś styknie :D

Hmm, a jaką stawkę dopłat otrzymują ci wieloobszarowcy, że ich dopłaty utrzymują?
Praktycznie rzecz biorąc to czy masz 300 czy 30 to stawka taka sama. Z jednym wyjątkiem - w 30 hektarach poradzisz sobie sam a w 300 to trzeba pracowników opłacać.

#225 Share NAMOOR

NAMOOR

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 394 postów

Napisany 28 sierpień 2009 - 15:38

Prognozy cen zbóż 2009 Taaa.... to na pewno światowy spisek masoński wymierzony w polskiego rolnika. Nie ma innej opcji. Cała zachodnia cywilizacja była budowana po to aby zniszczyć polską wieś.

A niby czemu Polska ma mieć takie same przywileje jak kraje starej Unii? Młody zawsze ma przerąbane.

A co do cen w Niemczech to podobno ruszył się bio-etanol i żyto idzie w górę. W miejscowości Schwedt (chyba tak się to pisze) cena żyta osiąga 400-420 PLN.
To informacja z dzisiaj, od mojego znajomego. Problemem jest międzynarodowy transport.
Szybko się to na nas nie przełoży bo skupy zawalone są tanim żytem i nie maja potrzeby brać po np.330.

Słyszałem, że HaGe ma wozić żyto do Niemiec. Kiedyś robiło to TransMarca.

Dobrych cen życzę.

#226 Share kissmy...

kissmy...

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4292 postów

Napisany 28 sierpień 2009 - 18:56

Prognozy cen zbóż 2009 na szczęście nie musimy korzystać z dobrodziejstw zagranicznych loż - dysponując własnymi, a co ciekawe dzięki bardzo rozwiniętemu transportowi to Czesi ponoszą niższe koszty transportu zboża do bałtyckich portów niż Polacy z przeważającego obszaru kraju

#227 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 28 sierpień 2009 - 19:25

Prognozy cen zbóż 2009 Myślę że rolnicy przyzwyczajeni sa do huśtawki cen i większość z nas jakoś przeżyje ten rok.Gorzej będzie jak sytuacja się powtórzy w przyszłym sezonie ,wtedy może być naprawdę nieciekawie. Teraz kolej na następnych.Moim zdaniem plony w Polsce były niższe jak w roku ubiegłym,a cena ok 200 zł/t niższa.Jeśli przełożyć to na średni plon ok 3 t/ha i ok.9 mln ha to okaże sie że średnie dochody z produkcji zbóż spadną o ok.5 mld zł ,większość z tej kwoty nie trafi do producentów i sprzedawców nawozów,śr.ochrony ,maszyn itp.Może w skali kraju to nie dużo ,ale można to przełożyć na 5 tyś przedsiębiorstw które stracą 1 mln zł obrotu rocznego.A to całkiem spora liczba.Gdy dodamy producentów mleka ,owoców i ziemniaków którzy przechodzą cięzkie chwile ,ubaw może być przedni.Chyba że polscy przedsiębiorcy ,których dzisiaj PO i PSL tak chwaliło za walkę z recesją w Polsce ,zaczną nabywać te produkty ,zamiast nieruchomości,jachtów i innych bardziej przydatnych rzeczy.Poczekajmy jeszcze trzy ,może cztery miesiące na trzodziarzy .i rynek srodków do produkcji rolnej będzie kwitł. Ale wbrew pozorom zamiast nieszczesciem ,to może być naszą trampoliną.

#228 Share lukasz27

lukasz27

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 588 postów

Napisany 28 sierpień 2009 - 19:27

Prognozy cen zbóż 2009 a u mnie ceny sa na nędznym poziomie. żyto 23 zł owies 16zł. nic nie wskazuje na to aby miały wzrosnąć. niewiadomo czy trzymac to zboże czy wypychac po tych śmiesznych cenach . żeby sie nie okazalo że za pare tygodni wogole punkty skupoewe nie będą zainteresowane skupem zbóż. m
sprzedam kombajn fortschritt E 517

#229 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 28 sierpień 2009 - 19:45

Prognozy cen zbóż 2009 Jeśli masz to zboże sprzedać za takie pieniądze i kupić za to 1,5 q polifoski oraz 2 q saletry które na uprawę jednego ha to i tak mało,to lepiej to zboże schować, zamiast je sprzedać i za uzyskane środki nie odtworzyć produkcji.Lepiej by ziemia stała odłogiem.,niż pchać zboże za tak śmieszne grosze.Na pohybel złodziejom,wszelkiej maści.Kur####a ich mać.

#230 Share farmermf

farmermf

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2170 postów

Napisany 28 sierpień 2009 - 20:38

Prognozy cen zbóż 2009 Ja to narazie totalnie wszystko olewam, zboże w magazynie, suche,debet w banku duży choć mocno nadwerężony ale swego towaru za bezcen to ja oddawać niemam zamiaru .Cały rok naginałem,nawczasy nie jezdziłem,ateraz sie okazuje że niepokryje wkładu w uprawe?To robi sie śmieszne.Całe szcZęście że klasy gleby mam 3,4,5 to choć zyta niemam do oddania po 18zł, choć 48zł za pszenice to tyloe co koszt produkcji.Dziś byłem u mego dostawcy maszyn , i on sie pyta jak tam, kiedy po kolejny ciągnik, czy maszyny ?Ale ja mu prosty układ zaproponowałem-sprzedaj mi zboże po min. 600zł zatone to ja kupie uciebie ciągnik, ajak nie to wieszaj kłutke na brame i do pośredniaka naginaj .
Zdrugiej strony to mi sie nie chce wieżyć wte ceny.Dziś w ELEWARR cena max za żyto to 230zł.I oni myślą że wnastępnym roku ktoś to będzie kosił czy wogule siał?Zastanawia mnie fakt , czy wsklepie potaniało pieczywo?A może jechać do tuska i prosić o odprawe tak jak dla stoczniowców niech daje po 60tyś i zaprzestaniem produkcji, niech nas ukraina albo czechy nakarmią.A co tam.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#231 Share MartineZ

MartineZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1044 postów

Napisany 28 sierpień 2009 - 22:00

Prognozy cen zbóż 2009 Tylko teraz jest juz za pozno
nie chce nikogo dolowac ale trzeba bylo pomyslec predzej i nie syapc nawozow lub przynajmniej je ograniczyc...
sprzedac zboze po cenie nizszej niz 450 zl i kupic polifoski po 2 tys to jest kompletna glupota.

#232 Share Donato

Donato

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 34 postów

Napisany 28 sierpień 2009 - 22:26

Prognozy cen zbóż 2009 Jak to nie sypac nawozów?? Moze i nie stosowac chemii?? Nawozy moze i zajmuja 4 a nawet i 3 czesc kosztow ale to nie jest sposob na wyjscie z sytuacji. W momencie rezygnacji z nawozów nieuzasadniona bedzie dalsza pielegnacja. I tak cale kolo sie zamknie, poniewaz plon bedzie nedzny i na 100% nie wystarczy na pokrycie kosztow orki, siewu i zbioru - z ktorych raczej nikt nie rezygnuje. Na dzien dzisiejszy najrozsadniejsze jest pobieranie samej doplaty przy minimalnych kosztach produkcji, bez orki, zbioru i calej niepotrzebnej agrotechniki. Problem stanowi tylko dla wiekszosci powierzchnia dajaca przyzwoita sume oraz odsteki i raty w bankach.

#233 Share jerzy

jerzy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 531 postów

Napisany 29 sierpień 2009 - 06:10

Prognozy cen zbóż 2009 Koledzy, moja koleżanka co kupuje rzepak i zboże twierdzi że pszenica i żyto do końca roku na pewno nie zdrożeje o ile nie stanieje, jak zaczną się za miesiąć żniwa qq, jedynie w segmencie jęczmienia może coś się ruszyć bo hodowla ruszyła a jęczmienia jest mało. Proponuje mi za pszenicę jakościową 50 zł, bo próba wyszła doskonała białko 14 % gluten 36 % i pogonię wszystko na handel , jęczmień u nas kupują po 32 zł z VAT.
Namoor pisze że niema spisku "Zachodu" że poprostu jest wolny rynek, dobrze zgadzam się z tym ale jask u nas produkcja świń szło na poziome 20 mln sztuk Niemcy obniżyli ceny trzody a u nas hodowla spadła do 15 mln sztuk a oni zwiększyli eksport do Polski w ciągu 10 lat czterokrotnie (informacja z Tygodnika Rolniczego) praktycznie wypychnęlui nas z rynku wieprzowiny, teraz czytam na portalu Rol-Petrol że Yara obniży cenę nawozów radykalnie o 50 % po to aby zmusić nasze zakłady do sprzedaży poniżej kosztów i wyeliminować ich z gry a potem dowiemy się ile kosztują nawozy.
Mam nadzieję że dekoniunktura w rolnictwie uświadomi dilerom i pośrednikom że bez nas też ich nie będzie, teraz siany jest rzepak nie widziałem żeby ktoś jeźdźił z rozsiewaczem nawozów, myślę że podobnie będzie z pszenicą ,nie wspomnę o matriale siewnym (ceny nie spadną).

#234 Share Vitasem

Vitasem

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 349 postów
  • Zainteresowania:sport,muzyka<br />

Napisany 29 sierpień 2009 - 07:40

Prognozy cen zbóż 2009 @Jerzy nie wierz tak do końca swojej koleżance,bo to tylko jej prognoza ,widziana ze strony kupującego.Na giełdach Matif,CBOT po silnych spadkach pszenicy następuje stabilizacja,natomiast ceny rzepaku zaczynają iść w górę.Ja mam pszenicę o podobnych parametrach,i za tą cenę nie sprzedaję.W zeszłym roku były w całej Europie wyższe zbiory niż w tym i w zimie nastąpiło odbicie cen w górę.Myślę,że i tak będzie teraz ,jedynym zagrożeniem byłoby silne umocnienie złotego.
@Donato nawozy trzeba stosować,ale w tej sytuacji ich stosowanie trzeba mocno ograniczyć,bo trzeba ciąć koszty produkcji.Ja pod tegoroczne zbiory ograniczyłem nawożenie o ok. 30%, oraz zastosowałem tańsze fungicydy,i przy sprzyjających warunkach osiągnąłem plony pszenicy ok.7 ton.A więc zakładając obecne ceny skupu coś mi z tej produkcji zostanie.Jeżeli zastosowałbym intensywniejszą produkcję może uzyskałbym max 1 tonę wiecej co nie zrekompensowałoby mi poniesionych nakładów,oraz wprowadzałbym na rynek jeszcze więcej zboża.
Informacja z wczoraj Zch. Police za I półrocze ok 300 mln straty.

#235 Share Donato

Donato

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 34 postów

Napisany 29 sierpień 2009 - 08:21

Prognozy cen zbóż 2009 Ja sie nie zgadzam z Twoja opinia i podtrzymuje to co napisalem wczesniej. Ograniczajac nawozy trzeba ograniczyc wszystko, a jezeli wszystko to nie oplacalna bedzie produkcja. W moim bilansie kosztow proponawne przez Ciebie ciecie kosztów jest nieoplacalne kosztem redukcji ponu pszenicy o 1 tone. Mam rowniez nadzieje iz mowiac o nawozeniu masz na mysli nawozenie przedsiewne. Nawozy azotowe, tj cena czystego skladnika np 50 kg N jest relatywnie niska do mozliwosci podniesienia plonu, a wiec uwazam ze zmniejszanie dawek nawozow azotowych jest absurdalnym bledem w sztuce i obliczeniach kosztów. Jezeli ktos stwierdzi ze w danym roku wysokie nawozenie bylo nieoplacalne ja odpowiem iz w poprzednim i w przyrzyszlym bedzie oplacalne i suma sumarum jestem na duzym plusie.

Swoja droga powiedz jak długo bedziesz jechal na zredukowanych dawkach nawozów?? Rok, dwa uzyskujac optymalne plony?? Co bedzie pozniej, kiedy rosliny pobiora z gleby przyswajalne skladniki pokarmowe, a wprowadzanymi nie bedziesz w stanie zaspokajac ich potrzeb pokarmowych?? Oczywiscie to mialoby, mimo niskich plonow, pozystywny wplyw na ceny płódow rolnych, ale tylko w momencie, kiedy wszyscy tak postapia, co jest totalna abstrakcja.

Odnosnie cen pszenicy konsumpcyjnej o parametrach, o ktorych wspomnial @jerzy nie wierze w to iz cen 50 zł jest maksymalna cena. Sam posiadam taka i uwazam ze to jest skandal oddawac ja za takie pieniadze. W Polsce w tym roku nie ma pszenicy konsumpcyjnej. Powtarzam to juz ktorys raz, jest bialko, jest i gluten ale pszenice nie maja gestosci. Wsztystkie mlyny na przednowku i podczas zniw zapchały sie pszenica z poprzednich zbiorów, gdyz ta swieża nie nadaje sie bezposrednio po zbiorze do przemiału. Za kilka tygodni, miesiecy zacznie sie cyrk, poniewaz zorientuja sie ze tak naprawde nie ma na rynku dobrego materiału do pieczenia i beda musiały w koncu zaplacic.

#236 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 29 sierpień 2009 - 09:20

Prognozy cen zbóż 2009 Wydatek na nawóz to nie tylko 600 zł na np.polifoskę i 350 na sal.amonową .Pamiętajmy ze pieniądze na nawóz wydajemy 6-9 msc wcześniej niż odzyskujemy za niego zwrot w postaci plonu.Musimy go również przechować ,zakupić sprzęt do rozsiewu i załadunku lub gibać na plecach.Musimy ok 3 razy wjechac na pole i go rozsiać,zwiększyć środki na ochronę przed chorobami i wyleganiem,zwiększyć nakłady i czas potrzebny na zbior plonów,ponieść zwiększone koszty transportu wiekszej masy z ha , ponieść koszty zwiększenia powierzchni magazynowej, oraz najważniejszy koszt ,obniżenie ceny produktu spowodowane jego zwiększoną podażą.Sumujac to wszystko, okazuje się ze koszty nawozu to ułamek .pozostałe są dużo większe o czym wiedzą Żydzi i pól nie uprawiają.Ostatnio zaczynają w mediach bębnić ze ratunkiem są rośliny GMO które mają większą wydajność z ha .Nic bardziej błędnego,na nadwyżkę żywności po prostu zbytu nie ma i długo nie będzie.
Donato pytasz w poprzednim poście co bedzie pózniej,ano plony spadną do 15q/ha,potrzeba będzie kilkunastu lat na powrót do żyzności gleby,a te lata bedą dla nas idyllą.Cena pójdzie kilkukrotnie do góry i nikt z ministerstwa nie powie że jak "macie za dużo zboża to sobie porównajcie nim drogi" (podobno autentyczna odpowiedz na intewencje przedstawiciela jednej z gmin)Jeszcze jedno ,mam ok 40 ton pszenicy z 2008 o doskonałych parametrach i nikt za nią jakoś dziwnie nie chce dobrze zapłacić,bo 3 zł więcej niż na kurniku to zadne pieniadze.Ostatnia sprawa,nie wierzysz że 50 zl to max.Jesli euro spadnie do poziomu 2008 r to cena ta może być marzeniem.Już dzisiaj to 125 euro. a co będize przy kursie 3,6?

#237 Share Donato

Donato

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 34 postów

Napisany 29 sierpień 2009 - 09:52

Prognozy cen zbóż 2009 Xemit odnosnie kursu 3,6 masz racje... I wcale nie jest to daleka przyszlosc, poniewaz kurs z 30 wrzesnia moze byc calkiem bliski 3,6. Taka systuacja bedzie jednak chwilowa, gdyz celowo bedzie godzic w nasz interes czyli wysokosc doplat. W kolejnych miesiacach zlotówka znowu bedzie slabla w stosunku do euro i jest to tylko kwestia czasu kiedy zboze zacznie drozec. Kazdy wie, pomijajac dziwaczne wyliczenia GUSU jakie sa reali odnosnie polnow. Posiadacze słabych jakosciowo zboz beda manipulowani, tak ten kto ma extra zboze sprzeda je dobrze, a to dlatego ze go wogole nie ma. Jest to niesprawiedliwe poniewaz tak jak juz wczesniej poruszales temat - niektorzy nie maja warunkow ktore pozwalaja produkowac wiecej niz zboze paszowe.

#238 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 29 sierpień 2009 - 10:07

Prognozy cen zbóż 2009 Media donoszą że wobec dobrych wskażników ekonomicznych na gielde wraca zachodni inwestor.Dodatkowo niejaki Donald chce wprowadzić na giełdę akcje wielomiliardowych wartości.Jeśli to prawda inwestorzy zaczną kupować złotówkę w zamian za euro i dolara.Jaki to może mieć wpływ na kurs każdy wie.Co się stanie przy takim kursie i konkurencją wschodnią też każdy wie.W takich warunkach przyjdzie nam, się kopać z koniem lub walczyć gołą d*pą z batem.Obie walki jak sądzę trudno nam będzie choćby zremisować.

#239 Share MartineZ

MartineZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1044 postów

Napisany 29 sierpień 2009 - 10:42

Prognozy cen zbóż 2009 Donato nie wiem jaki ty masz przelicznik ale dla mnie jest on smieszny.
nawozy i srodki ochrony roslin na dzisiaj maja taka cene ze nie warto ich siac i nie wciskaj mi kitu ze suma jaka trzeba wydac na nawozy i chemie to jest jedna czwarta czy tam trzecia kasy jaka trzeba wlozyc w ten biznes.....przy tych cenach zboz nawozy biora grubo ponad polowe dochodu jaki uzyskasz sprzedajc zboze(biorac pod uwage terazniejsze ceny zboz oczywiscie) a tak do twojej wiadomosci to moj jeczmien na ktory nie sypnalem ani gram nawozu dal plon lekko ponad 3t/ha

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#240 Share pablo21

pablo21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1763 postów

Napisany 29 sierpień 2009 - 10:50

Prognozy cen zbóż 2009 W poprzednim roku rolnicy jeszcze jakos dali rade i posiali nowozy moze w troszeczke mniejszych dawkach ale jednak, ale w tym sytuacja jest tak zła ze zurzycie nawozów w Polsce raczej napewno spadnie i to drastyczne bo co rolnik ma sprzedac całe zboze i cała kase z niego wydac tylko na nawóz przeciez to jest chore.

Ja juz teraz wiem ze posieje chyba tylko minimalnie cos pod ozime ale nie wiem i tak czy wszedzie bo nie bedzie na to poprostu kasy :D

Dopłaty beda jak zwykle takie same ja w tamtym roku bo kurs euro jakos tak dziwnie sam z siebie akurat na dopłaty bedzie niski a potem znów wzrosnie...