Skocz do zawartości

Zdjęcie

Prognozy cen zbóż 2009

256 odpowiedzi na ten temat

#181 Share TOREZ

TOREZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 610 postów

Napisany 19 sierpień 2009 - 20:34

Prognozy cen zbóż 2009 Wiele można wypisywać, a prawda jest jedna:
"Raz na wozie, raz pod wozem"
Sytuacja na poszczególnych rynkach zmienia się przecież co roku -
kiedyś 1,5 roku temu obecnie
trzoda (tuczniki) 4,6 2,9 4,8
mleko 0,9 1,6 0,8
pszenica konumpc 440 900 430
rzepak 700 1000 1200

Ceny netto, ceny średnie,

Co do cen rzepaku w tym roku sąsiad sprzedawał bez kontraktu, bez desykacji, po obniżce 700 zł/t.
Mój był zakontraktowany, desykowany, wyszedł po 1280 zł/t.

A co do zbóż- to porównanie pszenicy do butów. Kupujemy buty tandetnej firmy, psują nam się baardzo szybko, dostajemy nauczkę i z tej firmy nie bierzemy. Pszenica na skupie - kupujący pobiera próbkę, nie spełnia norm - obcina cenę, skupuje razem z konsumpcyjną i możesz dalej przywozić po niższej cenie. Nikt nie odmówi nam tego towaru. Sprzedawałem i sprzedaję pszenicę do różnych firm, młynów i dobrze wiem co oni tam wyprawiają. Faktem jest iż jak spełni normy dostaje się więcej. Serce się kroiło jak sprzedawałem super pszenicę po 420 a radość ogarniała jak po 800-900.

Tuczniki - ludzie w koło sprzedawali maciory, prosięta i nie chcieli mieć z nimi nic wspólnego. Osobiście dopuszczałem po kilka sztuk loszek co miesiąc co w oczach sąsiadów wywoływało śmiech. Cena wzrosła - sztuk mi przybyło - o wyniku nie muszę chyba pisać. I tu tak samo - cena 2,9 mnie przytłaczała ale przetrzymałem i dostaję po 5 zł/kg

Mleko - tanie na początku, potem ogromna podwyżka - od razu inwestycje w nowoczesne rozwiązania, aż tu nagle katastrofalna obniżka. Na kredyt starcza, to najważniejsze. Cena na pewno odbije się od dna.

Takie czasy idą. Wolny rynek, kapitalizm się kłania. Stale wygrywać nie można.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Prognozy cen zbóż 2009 Dzisiaj, 03:35
  •  

#182 Share edzio

edzio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 142 postów
  • Zainteresowania:Rolnicstwo,Motoryzacja

Napisany 19 sierpień 2009 - 21:13

Prognozy cen zbóż 2009

I coś w tym jest, chłop się cieszy że Unia nam połowę za maszyny zwraca tylko jakim kosztem :) Niby człowiek zadowolony bo zboże sypnęło, ale co z tego!! Wolałbym mieć mniej a za lepszą cenę, to samo z mlekiem, dobrze że bydło jest to zboże w paszowóz pójdzie bo za tą cenę oddać to dziękuję.

Na początku wejścia do UE inwestowaliśmy dość intensywnie ale powoli mnie to przytłacza, koszty rosną i kółko się zamyka :)

oj jest i to sporo ci co nie mają kredytów i nic ich nie trzyma na roli to ją rzucają w cholerę, i idą do miasta pracy ,a do tego wydzierżawiają rolnikom i mają drugą pensje za dopłaty dużo z nas tak robi bierze ziemie a oddaje dopłaty .
a ci co pozaciągali kredyty na nowe maszyny czy siedliska itp.choć by chcieli to nie mogą jej rzucić od tak sobie i to ten kaganiec uni jest :)

A co do prognoz ci co mogą to niech trzymają cena może się poderwać tyć kę do góry we październiku ale czy to się opłaca robal wpadnie i pozamiata, albo wo gule nie będzie gdzie sprzedać powoli skupy się zapychają .ja pozbywam się wszystkiego,jak to się mówi lepszy wróbel w garści niż......pozdro
moje filmiki you tube

mtz82 +bury2.5
http://pl.youtube.co...h?v=rD01sQvTx3Q
miłego oglądania

#183 Share NAMOOR

NAMOOR

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 394 postów

Napisany 20 sierpień 2009 - 19:30

Prognozy cen zbóż 2009

Na jakiej podastawie nazywasz rynek rolny w UE -wolnym. Nie ma on nic wspólnego z wolnością gospodarcza i bliżej mu do gospodarki nakazowo-rozdzielczej niż wolnorynkowej.

Jak się nie podoba i kogoś to męczy to można wyjechać na Białoruś lub do Korei i mieć wolność.

Uważam też, że jeśli komuś gospodarka się nie opłaca totalnie i nie ma z niej dochodu, a wręcz twierdzi, że dokłada to niech ją zostawi.
Tylko szaleniec trzyma się interesu do którego musi dokładać.
Gdybym dziś dowiedział się, że mam dopłacać do swojego interesu, to od jutra go zostawiam i szukam innego.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#184 Share oFsik

oFsik

Moc dostarcza Zetor

• Members
  • PipPipPip
  • 1780 postów

Napisany 20 sierpień 2009 - 19:35

Prognozy cen zbóż 2009

idą do miasta do pracy

Gdzie Ty masz tą prace co chwila coś likwidują zwalniają pracowników itd.
Zetor is power
power is Zetor

Zapraszam do obejrzenia moich filmików http://pl.youtube.com/user/oFsik53

#185 Share NAMOOR

NAMOOR

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 394 postów

Napisany 20 sierpień 2009 - 20:56

Prognozy cen zbóż 2009

cena może się poderwać tyć kę do góry we październiku

Myślę, że masz rację. Żniwa to dobry okres do golenia rolnika, ten kto nie ma gdzie przechowywać musi oddać za bezcen.
Podejrzewam, że na przełomie roku cena może się odbić, pytanie ile?
Gdybym to wiedział to grał bym na giełdzie i zarobki liczył w milionach.

Wielu moich klientów sprzedawało pszenicę w lutym 2009 za dobre pieniądze do np. Osadkowskiego.
Kto może niech czeka. I tak już ma przechlapane przy dzisiejszych cenach, więc jak cena się nie odbije pod koniec roku to będzie dalej lipa, no może ciut większa bo magazyn też kosztuje.

Panika to zły doradca.

#186 Share edzio

edzio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 142 postów
  • Zainteresowania:Rolnicstwo,Motoryzacja

Napisany 20 sierpień 2009 - 21:11

Prognozy cen zbóż 2009

Gdzie Ty masz tą prace co chwila coś likwidują zwalniają pracowników itd.

chodziło mi o całokształt tak jak u nas robią mają po 5 -10 ha i do tego pracują w mieście .nie potępiam tego wręcz odwrotnie :) ,i zawsze jakiś dochód jest z tych paru ha.ale ogólnie to przyczyną tych niezadowoleń są makabryczne ceny nie dadzą zarobić rolnikowi :) a już myślałem że choć trochę zainwestuje a tu nic jesteśmy w czarnej d*pie i czekamy na następny rok .pozdro :)
moje filmiki you tube

mtz82 +bury2.5
http://pl.youtube.co...h?v=rD01sQvTx3Q
miłego oglądania

#187 Share MartineZ

MartineZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1044 postów

Napisany 20 sierpień 2009 - 21:55

Prognozy cen zbóż 2009 wracajac do cen zboz to dzisiaj slyszalem podsumowanie zniw w polsce jak i na swiecie.w polsce zniwa uwaza sie za dobre a na zachodzie europy za brdzo dobre i slyszalem wypowiedz kliku ekspertow z ktorych wynikalo ze ceny zboz w tym roku napewno nie wzrosna ewentualnie spadna.....mowili ze dobre ceny moga byc za kilka lat biorac pod uwage ze przyszly rok nie bedzie urodzajny jak ten wbrew pozorom

#188 Share pablo21

pablo21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1763 postów

Napisany 21 sierpień 2009 - 09:29

Prognozy cen zbóż 2009 Ja tez słyszałem te wypowiedzi no i jestem bardzo z nich "zadowolony" nie ma co ale to co oni mówia nie musi sie sprawdzic. Jesli ceny spadna to dobrze niech spadaja i tak sa juz makabrycznie niskie w nastepnych latach przy takiej sytuacji cenu beda musiały drastcznie pójsc w góre bo wielu rolników albo przestanie gospodarzyc albo na inna produkcje sie przestawi. Za pare lat moze byc taka sytuacja ze zboza bedzie brakowac i wkoncu rolnik bedzie chociaz czesciowo ceny dytkowal ale do tego czasu małe gospodarstwa znikna i zostana same duze moze to i lepiej bo uprawianie 3 czy 5 ha do niczego nie prowadzi. To tylko takie gdybanie ale kto wie moze sie sprawdzi :) Jak takie ceny sie utrzymaja lub spadna to nie tylko rolnicy straca ale takze producenci maszyn rolniczych nawozów oprysków itp.

Najwieksze zmartwienie maja rolnicy którzy maja duze kredyty i w wiekszosci sprzedaja zboze ale co my mozemy na to poradzic to tylko Polska przeciez lepiej sprowadzic zobze z Ukrainy niz od polskiego rolnika kupic przeciez to jest chore...

#189 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 21 sierpień 2009 - 10:08

Prognozy cen zbóż 2009

Myślę, że masz rację. Żniwa to dobry okres do golenia rolnika, ten kto nie ma gdzie przechowywać musi oddać za bezcen.
Podejrzewam, że na przełomie roku cena może się odbić, pytanie ile?
Gdybym to wiedział to grał bym na giełdzie i zarobki liczył w milionach.

Wielu moich klientów sprzedawało pszenicę w lutym 2009 za dobre pieniądze do np. Osadkowskiego.
Kto może niech czeka. I tak już ma przechlapane przy dzisiejszych cenach, więc jak cena się nie odbije pod koniec roku to będzie dalej lipa, no może ciut większa bo magazyn też kosztuje.

Panika to zły doradca.

Wypada do tego postu dodać ze ta dobrze sprzedawana pszenica w lutym 2009 ,a pochodząca ze zbiorów 2008 była dużo tansza niż bezpośrednip po żniwach.Dodając koszt i straty będące wynikiem przechowania można śmiało powiedziec że straty na jej przechowaniu przekraczały 100zł/t.Okazuje się wiec że te dobre pieniądze nie były takie dobre i kto przechował ziarno w sezonie 2008 stracił i to całkiem sporo.

#190 Share NAMOOR

NAMOOR

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 394 postów

Napisany 21 sierpień 2009 - 18:29

Prognozy cen zbóż 2009 A to zależy kto i do kogo sprzedawał.

to tylko Polska przeciez lepiej sprowadzic zobze z Ukrainy niz od polskiego rolnika kupic przeciez to jest chore...

A co się dziwisz? Ty nie szukasz tańszej chemii i nawozu? HaGe, Procam, Dalgety, Beiselen to wszystko są zagraniczne firmy, a polscy rolnicy kupują u nich masę towaru, wystarczy, że jest w dobrej cenie i już.

A co z nawozami ze wschodu? Nie przeszkadza jakoś polskiemu rolnikowi tańszy mocznik. To co się dziwisz młynowi, który chce kupić tańszy surowiec.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#191 Share Donato

Donato

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 34 postów

Napisany 21 sierpień 2009 - 19:19

Prognozy cen zbóż 2009 A co się dziwisz? Ty nie szukasz tańszej chemii i nawozu? HaGe, Procam, Dalgety, Beiselen to wszystko są zagraniczne firmy, a polscy rolnicy kupują u nich masę towaru, wystarczy, że jest w dobrej cenie i już.

A co z nawozami ze wschodu? Nie przeszkadza jakoś polskiemu rolnikowi tańszy mocznik. To co się dziwisz młynowi, który chce kupić tańszy surowiec.
[/quote]

We wszystkim kolego masz racje, ale akurat jezeli chodzi o zboze wg mnie mylisz sie. Powiedz mi gdzie tu sens i logika, a takze spraiwedliwosc, skoro nie wiedziec czemu znaczna czesc tanich i dobrych srodkow chemicznych zostala wycofana z unijnego oraz polskiego rynku. Srodki te sa w dalszym ciagu dostepne u naszych wschodnich sasiadow, a przypomne ze zawieraja niedozwolone substancje czynne. Ty nie mozesz korzystac z tych srodkow bo w jakims stopniu sa szkodliwe (skoro to ktos wycofał), ale pszenica od naszego sasiada, ktory moze je stosowac do woli , jest jakos u nas jadalna. To jest jeden wielki paradoks

#192 Share u1212

u1212

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 103 postów
  • Zainteresowania:Maszyny rolnicze; Technika uprawy

Napisany 21 sierpień 2009 - 21:19

Prognozy cen zbóż 2009

Ja tez słyszałem te wypowiedzi no i jestem bardzo z nich "zadowolony" nie ma co ale to co oni mówia nie musi sie sprawdzic. Jesli ceny spadna to dobrze niech spadaja i tak sa juz makabrycznie niskie w nastepnych latach przy takiej sytuacji cenu beda musiały drastcznie pójsc w góre bo wielu rolników albo przestanie gospodarzyc albo na inna produkcje sie przestawi. Za pare lat moze byc taka sytuacja ze zboza bedzie brakowac i wkoncu rolnik bedzie chociaz czesciowo ceny dytkowal ale do tego czasu małe gospodarstwa znikna i zostana same duze moze to i lepiej bo uprawianie 3 czy 5 ha do niczego nie prowadzi. To tylko takie gdybanie ale kto wie moze sie sprawdzi :) Jak takie ceny sie utrzymaja lub spadna to nie tylko rolnicy straca ale takze producenci maszyn rolniczych nawozów oprysków itp.

Najwieksze zmartwienie maja rolnicy którzy maja duze kredyty i w wiekszosci sprzedaja zboze ale co my mozemy na to poradzic to tylko Polska przeciez lepiej sprowadzic zobze z Ukrainy niz od polskiego rolnika kupic przeciez to jest chore...

Rolnik nigdy cen nie dyktował i to się w najbliższym czasie nie zmieni. Co do małych gospodarstw się nie zgodzę, są one bardzo ważne nawet jeśli nie osiągają wielkich plonów. Kto by kupił tyle pszenicy jeśli średni plon w kraju dochodził do 6 ton. Obserwując sytuację widzę że dużo gorzej od małych gospodarstw radzą sobie duże gospodarstwa które w ostatnim czasie intensywnie się rozwijały (szczególnie na kredyt).

#193 Share jerzy

jerzy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 531 postów

Napisany 22 sierpień 2009 - 09:47

Prognozy cen zbóż 2009 Koledzy powtórzę jeszcze raz to co pisałem w poprzednim poście- podmioty skupowe bardzdo dobrze wiedzą że rolnicy maja kredyty i terminowo muszą je płacić, druga rzecz wiedzą też że jesteśmy nie zorganizowani a słowo solidarność zawodowa w naszym środowisku nic nie znaczy, no i słabość ekonomiczna i dlatego to oni manipulują cenami a nie my. Już kiedyś pisałem na forum że w kilku kolegów zorganizowalismyh taką nieformalną grupę producencką i już są wymierne efekty finansowe, kupujemy razem wapno, nasiona, nawozy i idzie utargować sporo, teraz będziemy siali pszenicę i rzepak, jedną odmianę w jednej technologii pod konkretnego odbiorcę, w trakcie negocjacji z firmami poczulismy że trkatują nas jak jak stronę a nie jak chłopków roztropków, wstępnie myślimy o zakupie kombajnu zbożowego. Namoor napisał że tylko szaleńcy trzymają się biznesu do którego trzeba dokładać, sprzedałbyś go bez wahania, ja bez wahania bym nie sprzedał chociażby dlatego że gospodarstwo to jest też mój dom, jest praca moich przodków, którzy pracowali na to od iluś tam pokoleń, poza tym aspekt rolniczy, rozwinąłem gospodarstwo na tzw "poziom europejski" czyli dokupiłem maszyn, powiększyłem areał i teraz mam nagle rzucić wszystko bo jest w tym roku dekoniunktóra. Przytnę wszystkie wydatki bez których się obędę i przetrwam, jak długo nie wiem, ale po złych czasach przychodzą lepsze. Podzielam opinię U1212 że ceny zbóz nie korzystnie odbiją się a na dobrych gospodarstwach a nie na tych słabych, bo te słabe nie kupują maszyn, ton nawozów, nasionm zaprawp itp. Zakłady Mięsne cieszą się że kupowali do tej pory tani żywiec i wielu hodwców zarzuciło hodowlę do której nie wrócą, teraz brakuje surowca i trzeba kupić u Niemców czy Dunczyków. Aby patrzeć jak konkurencja dokapitalizuje nasze zakłady aby ich półtusze szły do wyrobów polskich, a po prezesach polskich nawet kurz w ich gabinetach nie zostanie, bo zarządzać to oni nie będą, państwo duńskie potrafiło dokapitalizować hodwców trzody żeby nie upadli.

#194 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 22 sierpień 2009 - 10:52

Prognozy cen zbóż 2009

Rolnik nigdy cen nie dyktował i to się w najbliższym czasie nie zmieni. Co do małych gospodarstw się nie zgodzę, są one bardzo ważne nawet jeśli nie osiągają wielkich plonów. Kto by kupił tyle pszenicy jeśli średni plon w kraju dochodził do 6 ton. Obserwując sytuację widzę że dużo gorzej od małych gospodarstw radzą sobie duże gospodarstwa które w ostatnim czasie intensywnie się rozwijały (szczególnie na kredyt).

Troszkę te gospodarstwa zapomniały o starej prawdzie"pamiętaj rozchodzie żyć z dochodem w zgodzie" i najmniej mi ich żal.W duzej mierze to te gospodarstwa nakręciły spiralę wzrostu cen na środki produkcji,to one kładą cień na całą grupę zawodową rolników postrzegana przez innych jako pasożytów żyjących z podatków płaconych przez pozostała część społeczeństwa i trudna sytuacja pokaże kto jest naprawdę silny i jak powinna wyglądać prawdziwie pojmowana ekonomia ,ta za własne pieniądze.

#195 Share Mathieu92

Mathieu92

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 395 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo,motoryzacja,komunikacja miejska,komputery ;)

Napisany 22 sierpień 2009 - 12:38

Prognozy cen zbóż 2009 A ile Jerzy macie łącznie areału jeśli można wiedzieć ?

Gratuluje pomysłu :)

Sympatyczny facet z okolic Lublina który za wszelką cenę postanowił prowadzić gospodarstwo rolne i je rozwijać pomimo przeciwności losu oraz skromnego dobytku który odziedziczył :)

Zapraszam do mojej galerii którą ostatnio niestety zaniedbałem przez nawał pracy w gospodarstwie oraz poza nim ;)

#196 Share NAMOOR

NAMOOR

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 394 postów

Napisany 22 sierpień 2009 - 17:24

Prognozy cen zbóż 2009 Jerzy jeżeli dokupujesz maszyny to masz pieniądze. Nie ważne czy kredyt czy nie. Biedny kredytu nie dostanie, musi mieć dochód lub zabezpieczenie.
Jeżeli utrzymujesz się z gospodarstwa to znaczy, że ci się opłaca.
Nie mówię o dokładaniu jeden rok czy dwa. Mówię o notorycznym byciu pod krechą.
No bo skąd brać kasę na ciągłe dokładanie do gospodarki? Jeżeli ktoś ma i dokłada to w tym momencie jest to hobby, a nie biznes. I takich też znam, buduje autostrady, a pole ma bo lubi.

To tak jak bym dzisiaj pracował na etacie, zarabiał 1000 pln, a na dojazdy wydawał 1500pln i tak do końca świata.
Robił byś Jerzy w takiej pracy? W ogóle jest to możliwe bez jakiegoś drugiego źródła dochodu?
Mówię o takim dokładaniu do interesu.
Więc jeśli ktoś mówi, że do biznesu musi dokładać, to ja mu radzę niech go zostawi.

#197 Share koses

koses

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 474 postów

Napisany 22 sierpień 2009 - 17:43

Prognozy cen zbóż 2009 Mi kiedyś tato powiedział że gosodarowanie to jak walka bokserska przez rundę albo dwie dostajesz baty od przeciwnika i chwiejesz się na nogach jednak wystarczy trochę się przyczajić i przetrwać by po przerwie jemu zrobić lanie i wygrać całą walkę ,tak dokładnie było z trzodą w moim gospodarstwie w zeszłym roku przetrzymaliśmy kryzys mimo wysokich cen zbóż a trzodzie po 2,8zł.

#198 Share jerzy

jerzy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 531 postów

Napisany 22 sierpień 2009 - 22:16

Prognozy cen zbóż 2009 Namoor bardziej precyzyjnym określeniem było by że pieniądze miałem, wydałem je rzeczywiście częsciowo na maszyny, ale kupiłem używane od olskich rolników, swoje sprzedałem i trochę dołożyłem, nie wziąlem kredytu na nowy sprzęt, chociaż zdolność kredytową mam, ale mój dziadek uczył mnie jak miałeś dobre lata i zarobileś kasę to się nieciesz przytrzymaj na gorsze czasy jak są kiepskie czasy wyjmij kasę aby wrócić do gry. Stosuję to od zawsze i działa, też "chorowalem " na nowy traktor ale nie miałem na taki jaki chciałem mieć więc kupilem używany i puściłem go przez SPO, po otrzymaniu zwrotu sprzedałem drugi traktor dołożyłem i puściłem na Lepper Lotka, za pół roku zwrot 50 procent. Moi koledzy teraz stękają bo trzeba pszencę wieźć na ratę,a maszyny pracują 4 dni w miesiącu. Co prawda nie mam nowego ale robię nimi wszystko co trzeba i nie jestem zadłużony, ze zbożem czekam ma lepszą cenę, Namoor pisze że może może cena ruszy w grudniu, poczekam z pszenicą i jęczmieniem. Rzepak sprzedałem zaraz po żniwach po 1050 zł/t. W moich stronach pszenica jakościowa po 47 zł na rekę a jęczmień po 33 zł + Vat.

#199 Share Soulshakin

Soulshakin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 215 postów

Napisany 22 sierpień 2009 - 22:24

Prognozy cen zbóż 2009

Koledzy powtórzę jeszcze raz to co pisałem w poprzednim poście- podmioty skupowe bardzdo dobrze wiedzą że rolnicy maja kredyty i terminowo muszą je płacić, druga rzecz wiedzą też że jesteśmy nie zorganizowani a słowo solidarność zawodowa w naszym środowisku nic nie znaczy, no i słabość ekonomiczna i dlatego to oni manipulują cenami a nie my. Już kiedyś pisałem na forum że w kilku kolegów zorganizowalismyh taką nieformalną grupę producencką i już są wymierne efekty finansowe, kupujemy razem wapno, nasiona, nawozy i idzie utargować sporo, teraz będziemy siali pszenicę i rzepak, jedną odmianę w jednej technologii pod konkretnego odbiorcę, w trakcie negocjacji z firmami poczulismy że trkatują nas jak jak stronę a nie jak chłopków roztropków, wstępnie myślimy o zakupie kombajnu zbożowego. Namoor napisał że tylko szaleńcy trzymają się biznesu do którego trzeba dokładać, sprzedałbyś go bez wahania, ja bez wahania bym nie sprzedał chociażby dlatego że gospodarstwo to jest też mój dom, jest praca moich przodków, którzy pracowali na to od iluś tam pokoleń, poza tym aspekt rolniczy, rozwinąłem gospodarstwo na tzw "poziom europejski" czyli dokupiłem maszyn, powiększyłem areał i teraz mam nagle rzucić wszystko bo jest w tym roku dekoniunktóra. Przytnę wszystkie wydatki bez których się obędę i przetrwam, jak długo nie wiem, ale po złych czasach przychodzą lepsze. Podzielam opinię U1212 że ceny zbóz nie korzystnie odbiją się a na dobrych gospodarstwach a nie na tych słabych, bo te słabe nie kupują maszyn, ton nawozów, nasionm zaprawp itp. Zakłady Mięsne cieszą się że kupowali do tej pory tani żywiec i wielu hodwców zarzuciło hodowlę do której nie wrócą, teraz brakuje surowca i trzeba kupić u Niemców czy Dunczyków. Aby patrzeć jak konkurencja dokapitalizuje nasze zakłady aby ich półtusze szły do wyrobów polskich, a po prezesach polskich nawet kurz w ich gabinetach nie zostanie, bo zarządzać to oni nie będą, państwo duńskie potrafiło dokapitalizować hodwców trzody żeby nie upadli.

Podmioty skupowe bazują na cenie która dyktują największe giełdy lub odbiorcy a te reagują nie tylko na Polskie ziarno ale tez na ziarno z innych krajów, ceny kształtują się często na rekordowych lub udanych żniwach w innych krajach. Polscy rolnicy mogliby się zgrać ale nawet to by nie pomogło bo jeśli znajdzie się gdzieś tańsze ziarno (np ukraińskie itp ) to nikt sie nie będzie patrzył na to czy my chcemy wyższe ceny czy nie.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#200 Share piotrek10

piotrek10

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 255 postów
  • Zainteresowania:sport, rolnictwo, nauki humanistyczne

Napisany 22 sierpień 2009 - 23:20

Prognozy cen zbóż 2009 Problemem jest własnie nadwyżka tego towaru na rynku, za dużo krajów uprawia pszenicę :o wystarczy, że dopisze pogoda i jest problem, a jeśli ktoś uwarza, że cena będzie wyższa, kiedy całkiem upadną małe gospodarstwa to trudno powiedzieć na czym opiera takie twierdzenie, przecież już teraz przy umiarkowanie intensywnej produkcji jest nadmiar pszenicy o czym pisał wcześniej już xemit. Czy np. jeśli ktoś ma 300ha pszenicy sprzeda ją obecnie po 80 zł za q? Różnice są jedynie kosmetyczne a jeśli zarządał by za dużo to zostanie z towarem, jest Ukraina, Rosja,...