Polecane posty

jerzy    3

@Xemit z teoriami nakowców byłbym bardzo ostrożny, ich poglądy ewoluowały w zależności jak zawiał wiatr polityczny, jak wciskali rolnokm na siłę nawozy mówili o maxymalizacji, potem jak rolnicy nauczyli się stosować nawozy mówili o optymalizacji itp dobrze te czasy pamiętasz. Może i trochę tak jest że jest nadprodukcja ale też niebagatelną rzeczą jest rozdrobnienie rolników i ich kondycja finansowa i podmioty skupujące wykorzystują to bewzględnie, i próbują wystawiają cenę po 40 i patrzą- jest kolejka no to po tyle kupują.

@Donato przy plonie 10 t/ha trudno wykręcić parametry gdyż substanją zapasową niejest białoko tylko skrobia i dlatego nie będzie parametrów nawet przy najwyższym nawożeniu azotem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Donato    0

Z ostatniej chwili, choc pewnie wiekszosc z Was o tym juz słyszala: rolnicy żądają wcześniejszego rozpoczecia skupu interwencyjnego!!! Ciekwe kto sie podpisuje pod tymi żądaniami, skoro niektore skupy placa jeszcze za pszenice paszowa 420 zł??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MartineZ    14

co do skupu interwencyjnego to sprawa nie jest taka prosta bo na skup interwencyjny zgode musi wyrazic UE.sytuacja na rynku zbozowym w calej europie jest praktycznie taka sama jak w polsce czy bardzo nie ciekawa wiec watpie ze unia wyrazi zgode na skup w polsce bo wtedy takie skupy musiałyby byc w calej europie a to nie przejdzie.

 

 

zgadzam sie z tym ze nie sypanie nawozu doprowadzi ziemie do kompletnej ruiny ale jest to sposob by przetrwac ten krytyczny momet ktory nastapi albo w tym roku albo po przyszlorocznych zniwach bo tak jak wspomnial jerzy wiele gospodarstw po prostu padnie.....jeszcze jedno...piszecie o plonach 8t/ha....wiec teraz wam wytlumacze czemu nie sieje nawozow....takie plony o jakich wspominaliscie uzyska sie tylko ze zboz ozimych ktorych nie moge siac(umowa na gorczce) ja takowych siac nie moge....wiec musze zasiac jare.....i nie wyciagne z nich wiecej jak 4t/ha(przy dobrej pogodzie) gdyz gleba jest bardzo slaba.....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
NAMOOR    6

Co do badań IUNG i innych organizacji badawczych typu uczelnie, PDO, COBORU itp, itd, to ja już wolę sponsorowane artykuły w prasie.

Sprawdźcie np. jakie są obsady zbóż zalecane dla np PDO. ZGROZA !!! Technologia z epoki Gierka.

 

A wielu szanowanych profesorów akademickich wypisuje takie pierdoły, że głowa boli. Proponuję im wyleźć z bibliotek i przestać w kółko przepisywać te same skrypty dla podbicia dorobku naukowego.

Są oczywiście wyjątki.

 

Dopiero teraz widzę jakich bredni mnie uczyli. I uczą dalej, wiem bo mam kontakt z kadrą akademicką.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOREZ    35
To do czego zmierzam to fakt ze nie sposob przewidziec sytuacji w ktorej okreslona dawka, choc niekotrym wydawac sie moze ekstremalnie wysoka, bedzie wystarczajaca, badz przesadzona. W jednym roku wysokie nawozenie bedzie uzasadnione, a w kolejnym nie. Trzeba sobie jednak wyliczyc, choc przez wahania cen plodow robi sie to coraz mniej mozliwe czy koszty poniesione w danym roku dadza nam taki zysk, ktory zrekompensuje nieuzasadnione zuzycie nawozów w kolejnym.

 

Nie rozumiem zdania : "zrekompensuje nieuzasadnione zuzycie nawozów w kolejnym."

 

Taka sytuacja - zbierasz plon, nie stosujesz PK, siejesz pszenicę, ograniczasz N, zbierasz pszenicę - (w efekcie końcowym i tak parametry niższe - takie przysłowie "ziemie oszukasz raz a ona oszuka cię dziesięiokrotnie"), cena zboża niska. Niska cena nie zachęca do stosowania nawozu ( dylemat wcale albo ograniczenie), siejesz pszenicę, ograniczasz N, zbierasz co raz to gorszą jakość zboża o wydajności nie wspomnę. I jeszcze raz to samo. Przychodzi czas na zbiór pszenicy. Zbierasz a tu odziwo cena pszenicy w górę. Żeby było ciekawiej wraz ze wzrostem cen zboża idą w górę ceny nawozów. Z tym, że zboże o maks 200-300 zł tona a nawozy do 200, 300% ( sól potas z 770 zł na 2200 ). Praktycznie rzecz biorąc dalej nie stać cię na nawozy. I co dalej???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Donato    0

Zasady skupu interwenycyjnego okreslaja konkretne terminy jego rozpoczecia i zakonczenia. Polska wraz kilkoma innymi panstwami jak wszyscy wiedza moze go rozpoczac w listopadzie. Tak wiec jak napisał Martinez jest niemozliwym fakt ze zostanie on przesuniety. Tylko kto odpowiada za wypuszczanie takich informacji?? Kto odpowiada za informacje w mediach odnosnie wysokosci plonów?? Dlaczego rzekomo wielkosc plonow roku 2009 jest wieksza niz 2008?? W koncu dlaczego mimo nedznej ceny wiekszosc młynow i skupow nie chce niczego skupowac?? To jest jeden wielki sabotaż. Do tego ten spadajacy kurs Euro... Powoli sprawdza sie czarny scenariusz wypisany przez Xemita.

 

"zrekompensuje nieuzasadnione zuzycie nawozów w kolejnym." - te zdanie wyczerpujaco sam sobie wytlumaczyles.

W "idealnym" roku wysoka dawka przynosi dwu lub trzykrotnie wiekszy zysk niz w kolejnym nieurodzajnym mimo zastosowania duzego nawozenia, ktore bedzie niewykorzystane. To jest tak jak przy producentach siwn: jeden rok do przodu, jeden do tylu, ale bilansujac oba jest sie do przodu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

mam na sprzedaż ok 30t zboża i się zastanawiam czy sprzedawać to teraz czy czekać na lepsza cenę jeśli wogóle będzie :)

 

co sądzicie co z tym robić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez aaimk
      Jakie będą ceny pszenicy w 2024 roku?
      każdy z nas zadaje sobie to pytanie. Rok 2023 w głównej mierze opierał się na spadkach cen ziarna.  Aktualna cena pszenicy nie jest już tak wysoka a same notowania cen ziarna nie napawają optymizmem. Rolnicy i handlowcy mają w magazynach jeszcze duże zapasy pszenicy paszowej i konsumpcyjnej którą chcieli by sprzedać po najwyższej cenie.  
      Jakie jest Wasze zdanie? Sprzedawać pszenice po obecnych cenach czy czekać na podwyżki? a może pszenica będzie tylko tanieć? 
      zapraszam do merytorycznej dyskusji, podwajając propozycje cenowe lub transakcyjne dopiszcie jakie są warunki sprzedaży, jakość pszenicy i miejsce z którego pochodzi oferta.
       
      Jest to kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DanielFarmer
      Jakie są u was ceny mleka? Jak płacą poszczególne mleczarnie? Podawajcie ceny i parametry w swoich regionach. Uważacie, że nadchodzący rok 2024 będzie dla nas lepszy czy gorszy?
       
      Czas zacząć narzekania w nowym temacie 🙂
    • Przez Bartek933
      Ceny nawozów utrzymują się nadal na bardzo wysokim poziomie. Cena i dostępność nawozu sprawia trudności z zaplanowaniem zakupów. Ciężko przewidzieć czy ceny będą spadać czy nieoczekiwanie będziemy obserwować ich wzrost
       
      Jak myślicie? czy ceny będą spadać? jaki nawóz najlepiej kupić? 
      Proszę o podawanie cen, miejsca zakupu i wolumenu ton dla której sprzedający zaoferował tą cenę 
      Temat jest kontynuacją: 
       
    • Przez Neveragain
      Jakie będą ceny kukurydzy mokrej i suchej w sezonie 2024? W jakich cenach sprzedajecie kukurydzę w Waszych regionach? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach kukurydzy, ceny rosną.
    • Przez yacenty
      Jakie są ceny rzepaku w sezonie 2023? Jaka może być cena rzepaku po żniwach 2023? Jaka jest opłacalność produkcji rzepaku? Zapraszamy do dyksuji.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj