mechas

Ubezpieczenie rozrzutnika ???

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
mechas    10

Witam :D . Ja myslicie czy rozrzutnik obornika jeżdżący po drogach publicznych powinien być ubezpieczony ? (ubezpieczenie OC) W moich okolicach często na drodze można spotkac policję i wolałbym z nimi na ten temat nie dyskutować ;) . Mam trochę ziemi oddalonej od gospodarstwa o ok 2 km ( duże natężenie ruchu ) i trochę strach jechać z rozrzutnikiem żeby póżniej nie mieć kłopotów. Jak to jest naprawdę z tym ubezpieczeniem ?


Rolnictwo - Życie , Hobby , Pasja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

Nie napisałeś co wozisz tym gównomiotem, jeśli tylko i wyłącznie obornik to nie ubespieczaj, bo rozrzutnik obornika jest narzędziem rolniczym i wszystkie narzędzia agregowane z ciągnikiem tak samo jak pługi prasy brony itp są objęte OC z ciągnika, tutaj przepisy nie są dokładnie określone co jest narzędziem rolniczym a co przyczepą bo tylko ciągniki i przyczepy podlegają rejestracji i obowiązku OC, tak więc jeśli masz zdemontowany adapter i wozisz na rozrzutniku worki ze zbożem węgiel czy drzewo to już różnie policja może to interpretować i zależnie od humoru może się czepić, ale jeśli tylko wozisz gnuj lub jakieś zielonki słome czy inne płody rolne to moim zdaniem nie ubespieczaj ;)

ps. czy ktoś wie jak to w końcu jest z lawetami do wożenia bel, bo teoretycznie też mogą byc potraktowane jako maszyny rolnicze

 

U nas w okolicy jest taka zasada że nawet na przyczepy nie koniecznie wymagają OC pod warunkiem że wiezie się bele, czy słome czy siano luzem i w żniwa traktują z przymróżeniem oka, ale pozatym koniecznie wymagają sprawnego oświetlenia :D ale jak ktoś wiezie inne materiały to juz niewesoło w czasie kontroli

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mechas    10

Oczywiście wożę obornik na to pole. No czsami się przywiezie trochę zielonki dla bydła jak nie ma wolnej przyczepy ;) .


Rolnictwo - Życie , Hobby , Pasja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal18    0

za rozrzutnik nie trzeba płacić OC bo tego pojazdu nie ma jak zarejestrować , ja jak kupoowałem w zeszłym roku rozrzutnik który był jednocześnie zabezpieczeniem kredytu to musiałem ubezpieczyć go od zdarzeń losowych tj ; ognia , gradobicia , itp rozrzutnika z tego co wiem nie można standardowo ubezpieczyć na AC bo nie podlega on rejestracji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mechas    10

A jednoosiowa przyczepa do bel słomy ? Czy traktować ją jako maszynę rolniczą czy jak normalną przyczepę ?


Rolnictwo - Życie , Hobby , Pasja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mackov    6

ja mam jednoosiową samozbierającą przyczepe do beli kupowałem ją nową i nie musiałem jej rejestrowac ani opłacać jest traktowana jako maszyna rolmicza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukotek    4

jak kiedyś wieczorem woziłem obornik (rozrzutnik nie oświetlony) to policja jechała za mną aż do domu - ja skręciłem a oni pojechali dalej - ciekawe czemu mnie nie zatrzymali?!?!?


(")_(")_.----.,/)

;^ ^ '; -._ , ')_

( o_, )' __,) '-._)

 

GumiaKi 25 zl:> Widły 60zl:> .... aaaa Prerzucanie gnoju bezcenne !!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mechas    10

Przecież rozrzutnik jako maszyna rolnicza nie podlega rejestracji. Mnie interesuje co sie stanie gdyby doszło do kolizji z winy kierowcy ciągnika do którego był przyczepiony ten rozrzutnik to odszkodowanie dla poszkodowanego w kolizji będzie liczone z OC ciągnika ? A nawet zakładając że nigdy nie dojdzie do kolizji bądź wypadku , to co w przypadku zwykłej kontroli drogowej ? Przecież kary za brak OC są bardzo wysokie.


Rolnictwo - Życie , Hobby , Pasja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin1212    0
Przecież rozrzutnik jako maszyna rolnicza nie podlega rejestracji.

 

Przecież kary za brak OC są bardzo wysokie.

??


Cuda sie zdarzają, i to jakie!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mechas    10

Ok spróbójmy uporządkować <_< . Mówiąc krótko : czy policjant może ukarać rolnika za brak OC maszyny ZACZEPIANEJ do ciągnika ?


Rolnictwo - Życie , Hobby , Pasja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kombajn    1

za brak OC do maszyny agregowanej niemożna ukarać bo jest chroniona przez OC ciągnika, a za takie uważa sie także rozrzutnik wykorzystywany do przewozu obornika, za brak OC dla przyczepy czy dwukółki jest przy spotkaniu z policją laweta, a co do oświetlenia i hamulcy to większość rozrzutnikow miała je montowane seryjnie wiec proponuje przynajmniej światła mieć sprawne


Wszystko to jest moją osobistą opinią. więc prosze jej nie krytykować. chyba że pisze głupoty ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

za brak oc laweta, ale zabierają na lawetę ciągnik z przyczepą czy samą przyczepę?

Przyczepy do przewozu bel chyba można traktować jako narzedzia rolnicze, ale pod warunkiem że wozi się bele a nie worki z nawozem <_< z tym że konstrikcje made in stodoła z ogromnymi przeróbkami konstrukcyjnymi przyczepy zbierającej itp podobno maszyna taka traci homologację,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kombajn    1

laweta jest tylko dla pojazdu bez OC wiec jeśli ciągnik będzie je miał a przyczepa nie to tylko przyczepa odjedzie na innych czterech kołach a co do przyczep do bel to myślę ze jeśli są zrobione na bazie przyczepy i są zgodne z przepisami tz. długość szerokość ładowność, to można by ją zarejestrować jako przyczepe konstrukcji własnej czyli SAM i na podstawie zarejestrowania opłacić OC


Wszystko to jest moją osobistą opinią. więc prosze jej nie krytykować. chyba że pisze głupoty ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ferdek07    75

Jak to właściwie jest z poruszaniem się pod drogach polnych ( nie po szosie) ciągników i przyczep bez oc, bo miałem niedawno niemiłe spotkanie z niebieskimi i sugerowali żebym tym jakto określili "tym czymś" tzn lawetą do bel, po polnych drogach jeździł ale i słyszałem o przypadkach że i na polnych drogach za oc karali więc jak to precyzuje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bili    2

ostatnio w szczerym lesie jadąc z ryb natknełem sie na policje :) (szukali jakiegoś niedoszłego samobójcy) jechałem starym oplem który sie ledwo kupy trzyma <_< oczywiście zatrzymali mnie niewiem czy dlatego ze o tego samobójce chcieli zapytać czy może wygląd samochodu im sie nie spodobał :) od razu chcieli papiery OC było ale przeglądu niestety brak i nie pomogły prośby i tłumaczenia że ja tym samochodem tylko po lesie i na pole jeżdze policjant powiedział że na drogach czy to polnych czy leśnych czy też asfaltowych obowiązują te same przepisy ruchu drogowego i zabrał mi dowód rejestracyjny :angry:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kombajn    1

rozróżnia sie dwa rodzaje jak to mówicie dróg polnych, publiczne czyli leśne i takie którymi może poruszać sie każdy, i na nich obowiązują Ogolnie przyjęte zasady i przepisy ruchu drogowego, a także drogi polne prywatne po których można jechać czym mi się tylko podoba pod warunkiem że nie zagrażam to życiu i zdrowiu swojemu lub innych osób, a wiec na tych drugich bez OC można jechać


Wszystko to jest moją osobistą opinią. więc prosze jej nie krytykować. chyba że pisze głupoty ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bili    2

no to chyba jasne jak masz droge na swoiim terenie to ci mogą naskoczyć lub też gdy jeżdisz po drodze sąsiada jeśli on na to pozwala ale gdy on sie na to nie godzi i dzwoni po policje to wtedy masz juz cieplutko ostatnio był u nas taki przypadek facet woził drewno na swoje podwórze miał nie zarejestrowaną przyczepe jego taściowa która go nienawidzi zadzwoniła na policje z donosem na niego przyjechała policja i na jego własnym podwórku dostał mandat okazało sie ze tylko przeglądu nie było i świateł widzieli go jak jechał po ulicy ale zatrzymali go dopiero na podwórku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SIEWCA    24

Paskudna teściowa, no nie? bili najlepiej zapłacić OC od złej teściowej. Poważnie, to nie słyszałem, aby w mojej okolicy policjant chciał OC od maszyny doczepionej do ciągnika, a taką jest przecież rozrzutnik obornika. Oczywiście światła muszą być sprawne i to dla własnego bezpieczeństwa.


kto sieje ten zbiera....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin1212    0

A jak ktoś ciagnie z tyłu wózek reczny, albo przewozi piłe tarczową (stołową) na tylnej belce to obowiązuje takze oc traktora w przypadku kolizji drogowej??


Cuda sie zdarzają, i to jakie!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kombajn    1

w przypadku piły czy wózka własnej roboty pewnie chodzi o (tzw. EDIEGO) to już chyba inna historia bo to nie są maszyny rolnicze... piłe proponuje przewieść na przyczepie a wózka nie zapinać...


Wszystko to jest moją osobistą opinią. więc prosze jej nie krytykować. chyba że pisze głupoty ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mechas    10

Nigdy nie widziałem żeby ktoś wiózł tarczówkę na belce podnośnika <_<


Rolnictwo - Życie , Hobby , Pasja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin1212    0

Widocznie mało widziałeś <_<

Zawsze tak transportowaliśmy piłe tyle tylko ze na belke wkładaklimy drewniane kołki jako przedłużenie belki


Cuda sie zdarzają, i to jakie!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kombajn    1

Zgoda kolega @mechas mało jeszcze widział <_< a tak serio to widziałem takie praktyki ale sam troche bał bym sie tak wozić piłe, co bardziej pomysłowi mają zaczepy pod lagi podnośnika i śrube centralną :)


Wszystko to jest moją osobistą opinią. więc prosze jej nie krytykować. chyba że pisze głupoty ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin1212    0

Czyli to co jest maszyną i samo w sobię tak jakby, bez traktora nie dzziała, to nie podlega rejestracji. oprócz oczywiście przyczep ?? Czyli gnojarkę traktuje się jak pług lub brony ??


Cuda sie zdarzają, i to jakie!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez suffeks
      wymienili słup i takie coś zostało na polu, należy się odszkodowanie chyba? 

    • Przez jopi1991
      Przyszedłem dziś się poradzić.mam taki problem ze 1/3 gospodarki ma brat....1/3 mam ja i 1/3 jescxe ojciec  brat oświadczył że on robić nie ma czasu...za dużo oboowazkow  i praca z której na nieporównywalnie więcej.proponuje mi pracę na jego części jako pracownik (wynagrodzenie płatne od godzin) mówił że wtedy odpada koszty napraw paliwa nawozów itd ogólnie tylko mam wykonać pracę jak zwykły pracownik zatrudniony w firmie ale na KRUS.  W zimę mogę iść do pracy do niego na czarno ( posiada firmę w innej branży)Czy zgodzić się na to czy może jakieś lepsze pomysły? Dzierżawa na mnie za jakąś niewygórowaną kwotę? (wtedy jego maszyn nie tykam)Czy może wynagrodzenie procentowe od zysku? Jeżeli tak to jaki procent  zawolac?Oczywiście wszytko będzie spisane notarialnie obojetnie jak miałaby wyglądać nasza współpraca. 
    • Przez Kurwer21
      Witam, aktualnie zaczynam prawo jazdy kategorii B, mam zamiar do żniw dorobić jeszcze B+E, ale nie wiem czy to sie uda, wiec stad te pytanie, czy po kategorii B mogę prowadzić kombajn zbożowy? I jak to wygląda w sytuacji gdy trzeba ciągnąć wózek za kombajnem? Jednak jest na kołach, więc nie wiem jak to się odnosi do przepisów, z góry dziękuje za odpowiedź
    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj