Skocz do zawartości

Zdjęcie

Zwarcie w trójfazowej instalacji elektrycznej

43 odpowiedzi na ten temat

#21 Share darek1972

darek1972

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 760 postów
  • Lokalizacja:polski biegun zimna- najpiękniejsze miejsce pod słońcem

Napisany 02 marzec 2009 - 09:21

Zwarcie w trójfazowej instalacji elektrycznej Opisana sytuacja gdy prąd popłynie w uziemienie miała miejsce w naszyn gospodarstwie jakieś 20 lat temu. Rejon przebudowywał linię niskiego napięcia z drewnianych na betonowe słupy, a nasze zabudowania są jako ostatnie i aby uziemienie było prawidłowe od ostatniego słupa zakopano nam na podwórku i polu jakieś 30 metrów płaskownika. Podłączenie ze stojaka do liczników wykonywał sam kierownik ekipy i WALNĄŁ przy liczniku przewód fazowy na neutralny. Efekt był taki że po włączeniu transformatora obora mało się z fundamentów nie wyrwała za sprawą ryku całego bydła trwało to kilka sekund i ojciec nie wie czy to wyłączyło jakieś zabezpieczenie w tranformatorze czy ten który go włączył słyszał ten ryk. Stado przeżyło bez szwanku nie licząc urazu do prądu, przez 2 lub więcej lat ojciec musiał kosić trawę przy drutach ogrodzenia bo zostawał " metrowy pas ochronny". Końcową imprezę którą chciał przygotować ojciec sponsorował ów kierownik i potem jeszcze przez kilka lat odwiedzając nas jak był w okolicy nigdy nie zajechał z pustymi rękami. Prawdę mówiąc to ten kierownik jakoś dziwnie szybko zaczął siwieć. Ale się rozpisałem
Kupię czwartą parę do pługa Ibis
Mój profil na YouTube: http://www.youtube.com/user/darus1972
Zapraszam do galerii: http://www.agrofoto....-user11856.html

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Zwarcie w trójfazowej instalacji elektrycznej Dzisiaj, 07:30
  •  

#22 Share mechas

mechas

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 46 postów

Napisany 02 marzec 2009 - 10:51

Zwarcie w trójfazowej instalacji elektrycznej Jeżel wystąpiła taka sytuacja jak opisana powyżej to znaczy że nie zadziałało żadne zabezpieczenie ?
Rolnictwo - Życie , Hobby , Pasja

#23 Share PiotereK

PiotereK

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 55 postów

Napisany 02 marzec 2009 - 15:13

sorry, mój błąd z tym. ale wydaje mi się że w każdej konfiguracji podłączasz przewód N lub PEN do silnika w celu uziemienia.

Nie ma sprawy. Zależy w jakiego typu sieci podłączasz ten silnik, jeśli jest wyodrębniony przewód PE to nie podłączasz do silnika przewodu N.

#24 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4477 postów
  • Zainteresowania:Elektronika, specjalizacja: replikatory i teleportery.

Napisany 02 marzec 2009 - 23:13

Ja nie mam chyba głównego punktu uziemiającego, ale jak dotykam monitora jedna reką a drugą grzejnika to mnie prąd "kopie"

To raczej ładunki elektrostatyczne. W monitorze na anodzie przyspiesząjacej występuje napięcie 40 kV. To powoduje, że się elektryzujesz. A gdy dotkniesz grzejnika to ładunki odpływają do ziemi.
A co do sytuacji, którą opisał @darek1972, jedynym logicznym wytłumaczeniem jest to, że w tym przypadku przewody N znajdujące się za licznikiem nie były podłączone do uziemienia, i dlatego wystąpiło na nich napięcie (chyb, że coś źle zrozumiałem).

#25 Share darek1972

darek1972

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 760 postów
  • Lokalizacja:polski biegun zimna- najpiękniejsze miejsce pod słońcem

Napisany 03 marzec 2009 - 09:28

Zwarcie w trójfazowej instalacji elektrycznej Z tego co dowiedziałem się od ojca to był przewód N podłączony do rury wodociągowej z własnej studni a że nie było żadnego kontaktu z N z lini zasilającej za sprawą zamienionych przewodów. Moim zdaniem część tego prądu traktowała nasze stado a życie im uratowało właśnie to zakopane u nas uziemienie. Obecnie na całą sytuację zareagowałby ten wyłącznik nadmiarowo-prądowy jak się nie pomyliłem w nazwie, ale wówczas tego chyba jeszcze nie znano
Kupię czwartą parę do pługa Ibis
Mój profil na YouTube: http://www.youtube.com/user/darus1972
Zapraszam do galerii: http://www.agrofoto....-user11856.html

#26 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4477 postów

Napisany 03 marzec 2009 - 22:23

Zwarcie w trójfazowej instalacji elektrycznej Chodzi o wyłącznik różnicowo-prądowy. Rzeczywiście, dawniej nie były one stosowane.

#27 Share mechas

mechas

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 46 postów

Napisany 04 marzec 2009 - 22:29

Jeżeli nastąpi opisany przez Ciebie przypadek, to w żadnym wypadku nie popłynie prąd w przwodach zerowych budynku, ani nie wystąpi niebezpieczne napięcie na bolcach zerujących w gniazdach. W kazdym budynku znajduje się tzw. główny punkt uziemiający, do którego podłączone są przewody N i/lub PE, oraz wszystkie metalowe elementy budynku (instalacje wodne, CO, elementy zbrojenia), i który połączony jest z ziemią przez główne uziemienie. W takim przypadku zadziała zabezpieczenie nadmiaroprądowe w stacjii transformatorowej bo nastąpi zwarcie przewodu fazowego z ziemią. Kolego @marcin1212, skąd Ty taką teorię wziąłeś?

A jeżeli budynek nie posiada głównego punktu uziemiającego ( to już czysto teoretyczne założenie ) a zwarcie nastąpi na przewodzie słup energetyczny - budynek ? ( przewód zerowy zerwany , przewody fazowe sprawne )

#28 Share zorzyk2

zorzyk2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3403 postów

Napisany 04 marzec 2009 - 22:43

Zwarcie w trójfazowej instalacji elektrycznej Wtedy będą cztery fazy w gniazdku czterobolcowym <_<

#29 Share mechas

mechas

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 46 postów

Napisany 04 marzec 2009 - 22:53

Zwarcie w trójfazowej instalacji elektrycznej Czyli prąd pojawi się na elementach które normalnie są uziemione np na obudowie silnika elekrycznego? Czy bezpiecznik fazy która będzie miała kontakt z przewodem zerowym nie rozłączy ?

#30 Share PiotereK

PiotereK

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 55 postów

Napisany 05 marzec 2009 - 20:02

Zwarcie w trójfazowej instalacji elektrycznej W takiej sytuacji zadziałają zabezpieczenia na najbliższym transformatorze, bo przewód neutralny N przychodzi do budynku ze słupa od trafo.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#31 Share zorzyk2

zorzyk2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3403 postów

Napisany 05 marzec 2009 - 21:38

Zwarcie w trójfazowej instalacji elektrycznej Nic nie zadziała, bo neutralny od strony transformatora nie zwiera , tylko odcinek od słupa do budynku i na korpusie np: rozdrabniacza będzie któraś faza.

#32 Share GoRAL1

GoRAL1

mlody rolnik

• Members
  • PipPipPip
  • 2478 postów

Napisany 05 marzec 2009 - 21:41

Chodzi o wyłącznik różnicowo-prądowy. Rzeczywiście, dawniej nie były one stosowane.

To bardzo dobre i po potrzebne urządzenie,mam go 10 lat ,początkowo było trochę problemów. ale warto dla swojego bezpieczeństwa go stosować.

#33 Share PiotereK

PiotereK

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 55 postów

Napisany 08 marzec 2009 - 16:14

Nic nie zadziała, bo neutralny od strony transformatora nie zwiera , tylko odcinek od słupa do budynku i na korpusie np: rozdrabniacza będzie któraś faza.

to tylko przy urządzeniach trójfazowych tak będzie, a w przy urządzeniach jednofazowych? Wtedy będzie zależało, czy faza która jest rozprowadzona w obwodzie tych urządzeń ma zwarcie do N, czy inna faza, bo jeśli ta sama to działać nie będą. A do silników trójfazowych nie używa się przewodu N, także na korpusie nie powinno być fazy.

#34 Share zorzyk2

zorzyk2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3403 postów

Napisany 08 marzec 2009 - 18:53

Zwarcie w trójfazowej instalacji elektrycznej A co było podłączane do masy urządzenia? Silnik jednofazowy działać nie będzie , lecz na jego korpusie może być prąd.

#35 Share mechas

mechas

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 46 postów

Napisany 08 marzec 2009 - 21:28

Zwarcie w trójfazowej instalacji elektrycznej A czy trójfazowy silnik elektryczny będzie pracował dalej , jeżeli W TRAKCIE PRACY tego silnika nastapi przerwa w przewodzie zabezpieczającym ? ( instalacja czteroprzewodowa ) ? A jeżeli przypadek zwarcia opisany przeze mnie wcześniej ( na odcinku słup energetyczny - budynek ) wystąpi W TRAKCIE PRACY odbiornika trójfazowego ? Co się wtedy stanie ? ( zakładam teoretycznie że budynek nie posiada głównego punktu uziemiającego, bo gdy taki punkt jest to wiadomo co będzie :P )

#36 Share PiotereK

PiotereK

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 55 postów

Napisany 08 marzec 2009 - 22:17

A co było podłączane do masy urządzenia? Silnik jednofazowy działać nie będzie , lecz na jego korpusie może być prąd.

No to w instalacjach czteroprzewodowych tak będzie, a jeśli ten silnik będzie stał na ziemi, lub urządzenie miałoby jakiś kontakt z ziemią to sądzę że zadziałał by bezpiecznik fazy na której jest przebicie...

A co do powyższego to silnik trójfazowy będzie pracował dalej, przewód zabezpieczający nie jest przewodem roboczym.

#37 Share zorzyk2

zorzyk2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3403 postów

Napisany 09 marzec 2009 - 19:11

Zwarcie w trójfazowej instalacji elektrycznej A co do powyższego to silnik trójfazowy będzie pracował dalej, przewód zabezpieczający nie jest przewodem roboczym.
[/quote]

Mogę tylko potwierdzić.

#38 Share banan575

banan575

Najwyzsza Izba Kontroli

• Members
  • PipPipPip
  • 3057 postów

Napisany 24 marzec 2009 - 23:11

S-y to jedna wielka kicha bo raz wyrzyuci a 2 razy spali esa i tyle, no chyba ze dorgiego esa założyć,

jezeli zalozysz esa firmy LEGRAND to mozesz miec glowe spokojna.

A druga sprawa to dobre uziemienie bo czasami zalozysz bednarke (czytaj plaskownik) to slabo uziemia i jezeli tak to w suche dni podkop bednarke i wsyp sol 5kg EFEKT murowany.
Najwyzsza Izba Kontroli

Centralne Biuro Sledcze

#39 Share Elektrotechnik

Elektrotechnik

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 4477 postów

Napisany 25 marzec 2009 - 09:02

Zwarcie w trójfazowej instalacji elektrycznej Basiu, ciągle mnie zaskakujesz widzę, że na instalacjach elektrycznych też się znasz. Masz rację LEGRAND są dobre, ale drogie. Ja montuję S 191 firmy ETI i też działają bezawaryjnie. Wiem to z doświadczenia, bo zamontowałem ich setki i nigdy nie było przypadku żeby nie zadziałał. A ich cena jest bardziej przystępna. Z tym uziemieniem też masz całkowitą rację, sól w znacznym stopniu zmniejsza rezystancję uziemienia.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#40 Share banan575

banan575

Najwyzsza Izba Kontroli

• Members
  • PipPipPip
  • 3057 postów

Napisany 02 kwiecień 2009 - 23:26

Zwarcie w trójfazowej instalacji elektrycznej Legranda mamy w domu.

A co do soli to nie chodzi zeby plaskownik byl posolony. Sol ciagnie wilgoc i wtedy bardziej plaskownik bedzie uziemiony.

PAMIETAJ!! Jezeli bedziesz calkowicie odizolowany od ziemi i noga nie bedzie Ci sie pocic to prad Cie nie kopnie. 230VOLT.
Najwyzsza Izba Kontroli

Centralne Biuro Sledcze