Skocz do zawartości

Zdjęcie

3 rodzaje lizawek solnych.

4 odpowiedzi na ten temat

#1 Share Qtas

Qtas

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 32 postów

Napisany 27 luty 2009 - 18:15

3 rodzaje lizawek solnych. W katalogu firmy wysyłkowej zauważyłem, że są 3 rodzaje lizawek solnych: zwykła, z mikroelementami i z mikroelementami i selenem. Szczególnie zainteresowała mnie lizawka z selenem. Pamiętam, jak dawniej chowałem owce - zdarzało się, że jagnięta chorowały na tzw. "chorobę białych mięśni". Nagle jagnięta dostawały paraliżu i nie mogły chodzić. Pomocny okazał się preparat w iniekcji domięśniowei (2 ml), o nazwie: "evetsel". Była to wit. E z selenem. Jagnięta odzyskiwały siły i zdrowiały dosłownie nazajutrz. Widocznie w glebie na moim terenie brakuje selenu. Brak tego pierwiastka może powodować "chorobę białych mięśni", także u cieląt, a przede wszystkim, może powodować niepłodność u bydła. Myślę, że taka lizawka może być przydatna na terenach, gdzie występuje brak selenu.
Napiszcie, czy stosujecie lizawki solne i czy należy je stosować, kiedy dodaje się do paszy mieszanki mineralne - czy nie za dużo tej soli?
lizawka.jpg

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
3 rodzaje lizawek solnych. Dzisiaj, 06:07
  •  

#2 Share petes

petes

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 281 postów

Napisany 28 luty 2009 - 14:34

3 rodzaje lizawek solnych. Ja obecnie stosuję lizawkę lisal M ale ojciec musi kupować dla baranów inne bo tych Mek nie można stosować do baranów. Mogę się mylić ale ojciec zawsze mi mówił że jagnięta nie mogą lizać soli bo potem piją wodę i mają biegunkę a czasami kończy się to rozdymaniem bo potem żrą co popadnie a po rozdymaniu czasami i paraliż.

#3 Share Marcelo1414

Marcelo1414

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 254 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, piłka nożna

Napisany 28 luty 2009 - 15:01

3 rodzaje lizawek solnych. Ja stosuję tą z selenem ponoć jest bardzo dobra dla koni i ciężarnych klaczy :) A swoją drogą te ceny są aktualne?? Bo ja płaciłem za tą z selenem 14zł.
Forza JUVE!!!

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share Qtas

Qtas

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 32 postów

Napisany 28 luty 2009 - 21:08

3 rodzaje lizawek solnych. To są aktualne ceny w pewnej firmie wysyłkowej. Nie wiem, czy na forum można podawać nazwy i adresy firmy, gdyż byłaby to darmowa reklama.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 28 luty 2009 - 21:19

3 rodzaje lizawek solnych. Lepiej na PW jak już.

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png