Skocz do zawartości

Zdjęcie

Orka siewna

37 odpowiedzi na ten temat

#21 Share es8

es8

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 279 postów

Napisany 27 luty 2009 - 19:20

Orka siewna woda + pasza + baloty
dużo + ponad 150 ton zjadają + 40 balotów

nigdy nie ważyłem :)

nie pamiętam ile mniej więcej wychodzi mi rozrzutników (6t), ale 30 na pewno jest pełniutkich, ale to kurzy obornik więc możliwe że 6t nie ma.
okej, niech będzie te 160 w takim razie :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Orka siewna Dzisiaj, 03:43
  •  

#22 Share paktofonikas1987

paktofonikas1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3021 postów

Napisany 27 luty 2009 - 19:30

Orka siewna Na 40 tys brojlera zużywasz 150 ton? Dużo więcej. Ja na 22 zużywam koło 100. Zeby zużywac 150 ton na takie stado musiałbyś mieć zużycie paszy ok 1,5 kg prz średniej wadze 2,5. Nierealne. Ja z 22 tys mam ok 9 Hl 6-tonowych naładowanych na max. Więc powinienem mieć ok 80 ton skoro Ty masz 160 wdwukrotnie większej produkcji. Wychodzi niecałe 9 ton na przyczepę. Napewno tyle na niej nie ma. Zejdź do 120-130 to będzie realne.Chyba że masz mokro na kurniku i wtedy możesz dobić do 160 :) Pozdrawiam :)

sprzedam

Ciągnik Zetor ZTS 16245    www.olx.pl/oferta/ciagnik-zetor-zts-16245-nie-1634-case-fendt-john-deutz-ursus-1614-CID757-IDcIy4R.html

#23 Share Jarecki21

Jarecki21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 567 postów

Napisany 27 luty 2009 - 19:38

Orka siewna Jakoże piszecie tutaj dużo na temat orki wiosennej to ja mam dwa pytania:
1. Czy dużym błędem jest orka zimowa (styczeń/luty) i jakie może mieć to konsekwencje?
2. Jakie mogą być konsekwencje orania pola zaśnieżonego (tak ok. 5cm).

#24 Share paktofonikas1987

paktofonikas1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3021 postów

Napisany 27 luty 2009 - 19:41

Orka siewna A czemu chcesz orać w styczniu/ lutym?

sprzedam

Ciągnik Zetor ZTS 16245    www.olx.pl/oferta/ciagnik-zetor-zts-16245-nie-1634-case-fendt-john-deutz-ursus-1614-CID757-IDcIy4R.html

#25 Share Jarecki21

Jarecki21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 567 postów

Napisany 27 luty 2009 - 19:44

Orka siewna Bo niestety tak mi losowo w tym roku wyszło......

#26 Share miszka31

miszka31

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1138 postów
  • Zainteresowania:maszyny rolnicze

Napisany 27 luty 2009 - 19:46

Orka siewna

nie błyszczysz tą wypowiedzią bo są tacy ktorzy uprawiają tylko zboża i ziemniakow na własne potrzeby

na zimę głęboko przyorac?

na mojej ziemi to chyba pierwszorzędna, ale nie wazne, wazne ze muszę zmienic sposob uprawy jęczmienia

wczoraj nawet miałem spotkanie na temat uprawy jeczmienia,nikt nie wspominał o oborniku pod jeczmień,a tym bardziej o orce wiosennej, zabiegi wiosenne powinno się ograniczać do minimum ze wzgledu na koszty i wodę której czesto brakuje, obornik oprócz składników pokarmowych ma jeszcze różne bonusy w postaci chorób grzybowych ( słoma jęczmienna czyli jeczmień po jeczmieniu) chwasty głównie jedno liścienne których do tej pory na polu nie było, pochodzenie
siano , kolego @tommy66692 ty błysnołeś tą wypowiedzią i sądząc po wypowiedzi to musisz zmienić tetechnologie uprawy,na twojej ziemi moze jest inaczej choć to mało prawdopodobne :)

#27 Share paktofonikas1987

paktofonikas1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3021 postów

Napisany 27 luty 2009 - 19:47

Orka siewna W tym roku raczej w styczniu już nie zaorzesz a i w lutym może być ciężko. To że pole zaśnieżone to nie powinno mieć znaczenia oprócz ew. poślizgu kół. Ale nie wiem czy ziemia nie będzie przemarznięta i czy nie narobisz tylko kolein i mazi. Pozdrawiam

sprzedam

#28 Share es8

es8

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 279 postów

Napisany 27 luty 2009 - 20:28

Orka siewna

Na 40 tys brojlera zużywasz 150 ton? Dużo więcej. Ja na 22 zużywam koło 100. Zeby zużywac 150 ton na takie stado musiałbyś mieć zużycie paszy ok 1,5 kg prz średniej wadze 2,5. Nierealne. Ja z 22 tys mam ok 9 Hl 6-tonowych naładowanych na max. Więc powinienem mieć ok 80 ton skoro Ty masz 160 wdwukrotnie większej produkcji. Wychodzi niecałe 9 ton na przyczepę. Napewno tyle na niej nie ma. Zejdź do 120-130 to będzie realne.Chyba że masz mokro na kurniku i wtedy możesz dobić do 160 :) Pozdrawiam :)

w ogóle nie czytasz słów "prawie" i "ponad".
40 tysięcy nie mam, ale wcale nie znaczy że nie zaokgrąglam.
200 ton nie mam, nikt tego nie waży.
mokro na kurniku nie mam, za dobra wentylacja :)

jakiej powierzchni masz swój kurnik?

#29 Share Jarecki21

Jarecki21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 567 postów

Napisany 27 luty 2009 - 20:45

Orka siewna

W tym roku raczej w styczniu już nie zaorzesz a i w lutym może być ciężko. To że pole zaśnieżone to nie powinno mieć znaczenia oprócz ew. poślizgu kół. Ale nie wiem czy ziemia nie będzie przemarznięta i czy nie narobisz tylko kolein i mazi. Pozdrawiam

W styczniu i lutym trochę poorałem w przerwie pomiędzy śniegami. Przystopowały mnie też trochę mrozy, bo jak zamarzło to oranie nie miało najmniejszego sensu a i też było niemożliwe do wykonania. Zostało mi jeszcze na trzy dni i mam nadzieje, że jak przeschnie po roztopach to zakończe to w pierwszej połowie marca, czyli przed sianiem kukurydzy jakieś 1,5 miesiąca.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#30 Share jerzy

jerzy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 531 postów

Napisany 27 luty 2009 - 22:40

Orka siewna Jakoże piszecie tutaj dużo na temat orki wiosennej to ja mam dwa pytania:
1. Czy dużym błędem jest orka zimowa (styczeń/luty) i jakie może mieć to konsekwencje?
2. Jakie mogą być konsekwencje orania pola zaśnieżonego (tak ok. 5cm).

Orka w styczniu nie jest jest wilekim błędem pod warunkiem że ziemia nie jest zmarznięta i niejest zbyt wilgotna, jeżeli się marze orka jest wykluczona.
Konsekwencją orki zaśnieżonego pola gdy nie jest zmarznięte moży być poślizg kół co wiąże się z nadmiernym spalaniem paliwa.
Kiedyś przyorywałem w zimę obornik ale na wiosnę ziemia się zbryliła i byłem nie zadowolony z takiej uprawy.

#31 Share tommy66692

tommy66692

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4466 postów

Napisany 28 luty 2009 - 08:21

Orka siewna

kolego @tommy66692 ty błysnołeś tą wypowiedzią i sądząc po wypowiedzi to musisz zmienić tetechnologie uprawy,na twojej ziemi moze jest inaczej choć to mało prawdopodobne :)

chyba cały czas o tym pisze ze musze zmienic technologię uprawy a ty mi tutaj wyjeżdzasz wyrywając z kontekstu, ale dobra nie bede wnikał :)
ktos moze da wskazówki jak uprawiac jęczmien-przynajmniej u mnie?

#32 Share paktofonikas1987

paktofonikas1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3021 postów

Napisany 28 luty 2009 - 16:49

Orka siewna

my chowamy 40 tysięcy brojlerów

Pisz konkretnie. Mówisz że masz 40 tys., później że nie. Najpierw mówisz że masz 200 ton później że nie. Pogubiłem się. Dobra nie będe wnikał :) Trochę zawyżyłeś ale zdarza się :) 1500 m2 a Ty? Pozdrawiam

sprzedam

#33 Share tommy66692

tommy66692

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4466 postów

Napisany 28 luty 2009 - 16:52

Orka siewna Panowie ale chyba to nie ten temat, proszę bez offtopicu bo bedą %.

#34 Share Piotruniu25

Piotruniu25

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2176 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team.

Napisany 28 luty 2009 - 19:01

Orka siewna A mi się wydaje że może mieć 200t obornika. ;)

#35 Share paktofonikas1987

paktofonikas1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3021 postów

Napisany 28 luty 2009 - 23:55

Orka siewna Kolego odezwij się do mnie na gg (numer w profilu) i pogadamy na ten temat. Tu nie będziemy robić OT bo się Tomasz zbulwersuje hehe ;)

sprzedam

#36 Share KAROL4

KAROL4

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 531 postów

Napisany 01 marzec 2009 - 09:31

Orka siewna Ja uprawiam pszenżyto,owies ,kukurydzę,na łąki też wożę obornik -jesienią.Gnoju mam w ch.j-niech no napsze ktoś mądry jakim cudem mogę tylko wywozic obornik jesienia, żeby nie orać na wiosnę.Może nie jest orka czymś extra na ziemię,ale obornik wynagrodzi to jej kilkakrotnie,poza tym jest super doprawiona przed siewem.We wcześniejszych latach wywoziło się zimą+orka-ale niestety wtym roku ze względu na zakaz musze się wstrzymać .do tego dochodzą poplony - nie da rady ominąć orki na wiosnę.

#37 Share es8

es8

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 279 postów

Napisany 01 marzec 2009 - 23:06

Orka siewna @paktofonikas
jak tylko znajdę wolną chwilę to się odezwę.

@topic
mi się wydaję, że niezależnie od ilości obornika trzeba orkę siewną wykluczyć.
poplony też niewiele nam powinny zmieniać, bo albo poplon, albo obornik.

w końcu zawsze można wywieźć wszystko na pryzmę, a potem od razu po skoszeniu na ściernisko wywieźć jeszcze lepszy kompościk i od razu to zaorać.
przecież samo wywożenie może nam przedłużyć pracę przed orką maksymalnie o kilka dni, bo wątpię że ktokolwiek ma tego więcej niż ładowania przez te kilka dni ;)

popraw mnie, jeżeli masz takie gospodarstwo i takie możliwości, że nie wyrobiłbyś się z tym i nie ma sensu, ale wg mnie orka wiosenna jest na tyle szkodliwa, że powinniśmy robić wszystko, żeby jej uniknąć, bo przecież nawet jeżeli wywieziemy obornik na wiosnę i zaorzemy, to obornik nie zostanie rozłożony, a wody na pewno będzie brakować.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#38 Share paktofonikas1987

paktofonikas1987

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3021 postów

Napisany 01 marzec 2009 - 23:16

Orka siewna Z tym doprawieniem ziemi po orce to też nie jest tak różowo bo swoje ziemia musi odleżeć a jak późno zaorzesz ze względu na warunki i czekając aż ziemia obsiądzie możesz się z terminami siewu nie wyrobić. A z tymk kilkukrotnym wynagradzaniem to też nie przeceniaj roli obornika. jest to pożyteczna rzecz ale watpie że zrekompensuje ewentualne przesuszenie gleby wynikłe z powodu wiosennej orki.

sprzedam