Aries

Wycinka drzew na własnej posesji już bez zezwolenia

Polecane posty

Aries    7

Teraz i ja się w to wczytuje, nic mi tu nie pasuje...

 

Faktycznie ustawa zgadza się z daty ale są tam sprzeczne informacje, bo widać też część regulacji których już nie powinno być, np. obwody pni mierzone na wys 5 cm itp. Coś jet pokręcone, poszukam aktualnej wersji, o ile da się w miarę łatwo znaleźć.

 

Ambitnie zajrzałem do podanego linku http://orka.sejm.gov.pl/opinie8.nsf/nazwa/1143_u/$file/1143_u.pdf i spróbowałem rozwikłać zmiany w stosunku do starej ustawy http://isap.sejm.gov.pl/Download;jsessionid=78C33E91287FD0196AFA44A3F8B124A4?id=WDU20150001651&type=3 ale się poddałem.

 

Problem z odcyfrowaniem właściwej interpretacji we własnym zakresie, polega na fakcie że jedna zmiana wprowadzona gdzieś w gąszczu przepisów powoduje zmianę znaczenia całych ich działów i bez odpowiedniego zaawansowania, znajomości szczegółowej, nie sposób dojść

które zmiany zaowocowały interpretacją no. z rzeczpospolitej

 

"Przewiduje ona, że właściciele prywatnych posesji będą zwolnieni z obowiązku uzyskania w urzędzie gminy (miasta) zgody na wycinkę drzew, jeżeli nie jest ona związana z działalnością gospodarczą. W innych wypadkach o zezwolenie trzeba będzie się starać, ale dopiero w odniesieniu do drzew, których obwód (mierzony na wysokości 130 cm) przekroczył metr. Chodzi więc o drzewa mające co najmniej kilkanaście lat.... "

 

Moim zdaniem interpretacja gazety Rzeczposlpolita i innych jest właściwa, jak sądzę poważne gazety podają takie informacje w oparciu o wiarygodne interpretacji prawne.

 

Z drugiej strony, niedopuszczalne jest aby nie było oficjalnej sejmowej interpretacji powszechnie zrozumiałej dla wyborców.

Edytowano przez Aries

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
romek6340    221

Prezydent Ustawę podpisał dopiero w piątek tak więc mogli mieć jakiś poślizg z zamieszczeniem jej i pomyłki. Pewnie wkrótce zostanie opublikowana odpowiednia wersja.

 

A w lesie?

 

Pod względem wycinki w lesie nic konkretnie się nie zmienia. Tylko po za lasem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Reasumując - czy można na swoim terenie(posesja,pole) usunąć każde drzewo bez względu na wielkość obwodu na wys 130cm?

Nie można!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Forsze    15

Nie można!

 

Możesz sprecyzować.

Oczywiście chodzi mi o wycinkę na własny użytek, a nie na cele gospodarcze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Nikogo tak naprawde nie obchodzi co zrobisz z wycietym drewnem. Dużo czasu urzednikom zajmowały oględziny i wydawanie zbednych decyzji, dlatego obniżyli próg. Przyjechała do nas komisjia na działkę nowo nabytą, porośniętą 25 letnią samosiejką brzozową pani popatrzyła na brzozy w lutym i mówi " one i tak uschły to tylko wycinać" a ja mówie po co ten cyrk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
romek6340    221

 

Problem z odcyfrowaniem właściwej interpretacji we własnym zakresie, polega na fakcie że jedna zmiana wprowadzona gdzieś w gąszczu przepisów powoduje zmianę znaczenia całych ich działów i bez odpowiedniego zaawansowania, znajomości szczegółowej, nie sposób dojść

które zmiany zaowocowały interpretacją no. z rzeczpospolitej

 

"Przewiduje ona, że właściciele prywatnych posesji będą zwolnieni z obowiązku uzyskania w urzędzie gminy (miasta) zgody na wycinkę drzew, jeżeli nie jest ona związana z działalnością gospodarczą. W innych wypadkach o zezwolenie trzeba będzie się starać, ale dopiero w odniesieniu do drzew, których obwód (mierzony na wysokości 130 cm) przekroczył metr. Chodzi więc o drzewa mające co najmniej kilkanaście lat.... "

 

Moim zdaniem interpretacja gazety Rzeczposlpolita i innych jest właściwa, jak sądzę poważne gazety podają takie informacje w oparciu o wiarygodne interpretacji prawne.

 

 

Moim zdaniem jak i wielu osób tutaj również interpretacja gazety jest właściwa i w zasadzie to jest przepisanie dwóch zdań z nowej ustawy. Tego nikt tu nie podważał.

Po otwarciu tej wersji starej oraz uchwalonych zmian i przeczytaniu co gdzie się zmienia nic przesadnie niezrozumiałego tam nie ma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafalus8    101

zadzwonię dziś do gminy i się dowiem co i jak, chociaż sami pewnie nie będą wiedzieć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
romek6340    221

Tak, można jeśli nie jest to żaden pomnik przyrody, zabytek czy cokolwiek innego w jakiś sposób pod ochroną

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Aries    7

Moim zdaniem jak i wielu osób tutaj również interpretacja gazety jest właściwa i w zasadzie to jest przepisanie dwóch zdań z nowej ustawy. Tego nikt tu nie podważał.

Po otwarciu tej wersji starej oraz uchwalonych zmian i przeczytaniu co gdzie się zmienia nic przesadnie niezrozumiałego tam nie ma.

 

Minęło parę dni i już wszystko jasne. Poniżej oficjalna informacja z gminy Gniezno:

 

1 stycznia 2017r. weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o ochronie przyrody oraz ustawy o lasach. Znosi ona wymóg uzyskania zezwolenia na wycinkę drzew i krzewów, które rosną na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych i są usuwane w celach niezwiązanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz są usuwane w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego.

W pozostałych przypadkach (dotyczy to m.in. użytkowników działek na terenach Rodzinnych Ogrodów Działkowych, osób fizycznych i podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, wspólnot mieszkaniowych, osób prawnych) wymagane jest uzyskanie zezwolenia na usunięcie drzewa, którego obwód pnia liczony na wysokości 130 cm przekracza: 100 cm – w przypadku topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego; 50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew, oraz na usunięcie krzewów rosnących w skupisku o powierzchni powyżej 25 m2. Wszelkie informacje w tym zakresie można uzyskać w  Wydziale Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego pokój numer: 46, 47 oraz pod numerami telefonów: 61 426 04 45, 61 426 04 46, 61 426 04 47. Wnioski w sprawie wydania zezwolenia na wycinkę drzew lub krzewów są dostępne w Wydziale Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego ul. Lecha 6, 62- 200 Gniezno pokój nr 46, 47 oraz na stronie internetowej: www.gniezno.eu.

http://www.informacjelokalne.pl/spoleczenstwo/item/5227-wycinka-drzew-i-krzew%C3%B3w-wed%C5%82ug-nowych-zasad

 

Już nie ma wątpliwości - u siebie prywatnie tniemy jak chcemy a w "pozostałych przypadkach" (wymienione wyżej) jest ograniczenie między innymi w postaci podanych średnic mierzonych na wysokości 130 cm.

 

Miło mi że od początku pisałem o stanie faktycznym, który nie wprowadził nikogo w błąd.

 

P.S. Jest też furtka na "pozostałe przypadki" bo trudno udowodnić jaka była średnica na wysokości 130 cm kiedy drzewo zostało spożytkowane i nie ma dowodu. Cieszy też, że kary nie są już ustawowe ale ustalana przez gminę co do zasadności i wysokości.

W tym przypadku śledztwo i ekspertyzy wielokrotnie przekroczą koszt ewentualnej kary.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    314

a kim jest w myśl tej ustawy rolnik prowadzący gospodarstwo rolne?

 

Pytam poważnie bo mam około 10 lip do wywalenia, na razie mi nie przeszkadzają ale w przyszłym roku 2 muszą zniknąć (miejsce pod garaż) a jak byłaby możliwość to wszystkie do wychlastania.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Aries    7

a kim jest w myśl tej ustawy rolnik prowadzący gospodarstwo rolne?

 

Pytam poważnie bo mam około 10 lip do wywalenia, na razie mi nie przeszkadzają ale w przyszłym roku 2 muszą zniknąć (miejsce pod garaż) a jak byłaby możliwość to wszystkie do wychlastania.

 

Osoba fizyczna wycinająca drzewa w celu nie związanym z działalnością gospodarczą. Czyli można ciąć bez obawy.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

to nie jest chyba takei proste wycinka bo nadal jest ze trzeba miec pozwolenie bo to zlaezy od gminy ktora gmina jest i daje bez pozwolenia mozna ciac a niektore gminy ze musi byc pozwolenie i do 50 cm obwodu mozna wycinac tylko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Aries    7

to nie jest chyba takei proste wycinka bo nadal jest ze trzeba miec pozwolenie bo to zlaezy od gminy ktora gmina jest i daje bez pozwolenia mozna ciac a niektore gminy ze musi byc pozwolenie i do 50 cm obwodu mozna wycinac tylko

 

Gminy mają możliwość własnych ustaleń jedynie w zakresie kiedy pozwolenie jest potrzebne. Tam gdzie nie jest nie mają nic do powiedzenia.

 

"1 stycznia 2017r. weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o ochronie przyrody oraz ustawy o lasach. Znosi ona wymóg uzyskania zezwolenia na wycinkę drzew i krzewów, które rosną na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych i są usuwane w celach niezwiązanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz są usuwane w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego."

 

Powyżej gmina nie ma nic do gadania. Poniżej może ustalać wysokości opłat.

 

"W pozostałych przypadkach (dotyczy to m.in. użytkowników działek na terenach Rodzinnych Ogrodów Działkowych, osób fizycznych i podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, wspólnot mieszkaniowych, osób prawnych) wymagane jest uzyskanie zezwolenia na usunięcie drzewa, którego obwód pnia liczony na wysokości 130 cm przekracza..... "

Edytowano przez Aries

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

A ja wam mówie że nie można.
Za drewno.pl. Tak będzie
Od 1. stycznia 2017r.
Osoby fizyczne na swoich posesjach będą mogły usuwać drzewa i krzewy bez zezwolenia jeśli ich obwód na wysokości 130 cm nie przekracza:
a) 100 cm – w przypadku topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,
b) 50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew.
c) krzew lub krzewy rosnące w skupisku nie przekraczają powierzchni 25 m2.

W przypadku drzew grubszych lub krzewów zajmujących większy obszar konieczne jest wystąpienie o zgodę na ich usunięcie. O zgodę wystąpić trzeba w każdym przypadku wycinki drzew i krzewów związanej z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AleksanderX    522

no to jak z tym jest mam drzewa na posesji jesion o średnicy 50 cm i wiąz o średnicy 45 cm to mogę czy nie mogę wyciać nikogo nie pytając a tym bardziej biurokratów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
romek6340    221

A ja wam mówie że nie można.

Za drewno.pl. Tak będzie

Od 1. stycznia 2017r.

Osoby fizyczne na swoich posesjach będą mogły usuwać drzewa i krzewy bez zezwolenia jeśli ich obwód na wysokości 130 cm nie przekracza:

a) 100 cm – w przypadku topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,

B) 50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew.

c) krzew lub krzewy rosnące w skupisku nie przekraczają powierzchni 25 m2.

 

W przypadku drzew grubszych lub krzewów zajmujących większy obszar konieczne jest wystąpienie o zgodę na ich usunięcie. O zgodę wystąpić trzeba w każdym przypadku wycinki drzew i krzewów związanej z prowadzeniem działalności gospodarczej.

 

W ustawie jest co innego... Przeczytali pół paragrafu czy art i na tym bazują. Wg. ustawy można ciąć i tyle w temacie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marko-kolo    709

A ja wam mówie że nie można.

Za drewno.pl. Tak będzie

Od 1. stycznia 2017r.

Osoby fizyczne na swoich posesjach będą mogły usuwać drzewa i krzewy bez zezwolenia jeśli ich obwód na wysokości 130 cm nie przekracza:

a) 100 cm – w przypadku topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,

B) 50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew.

c) krzew lub krzewy rosnące w skupisku nie przekraczają powierzchni 25 m2.

 

W przypadku drzew grubszych lub krzewów zajmujących większy obszar konieczne jest wystąpienie o zgodę na ich usunięcie. O zgodę wystąpić trzeba w każdym przypadku wycinki drzew i krzewów związanej z prowadzeniem działalności gospodarczej.

człowieku masz  podane wyżej co i jak a dalej tworzysz i wprowadzasz w błąd 


wszystkie RYŚKI to fajne chłopaki , chwała im za to 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19450

ustawa jedno a UG drugie dziś byłem i mówią,że dalej mam pisać o pozwolenie........

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
romek6340    221

UG nie nadąża za zmianami prawa. Wydawali pozwolenia, mieli człowieka od tego i od tak z dnia na dzień się nie przestawią i przynajmniej oficjalnie będą kazać pisać. Jednak jak by nie było wychodzi na to, że nie ma już paragrafu wg. którego ktoś może oskarżyć po ścięciu drzewa jeśli mieściło się w tych na które nie trzeba pozwolenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jan94    6

@mariuszd93

 

Po to jest stworzone forum aby zadać pytanie ,poradzić się.Tyle w temacie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19450

Skoro  wiesz że możesz ciąć  bez pozwolenia- to po  co  w ogóle o to pytałeś? 

Sąsiad mnie podje.....porobił zdjęcia zadzwonili to pojechałem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ciekaw jestem finału . Przynajmniej będzie wiadomo co wolno , a co nie . Nie na to jak "przyjazny sąsiad" :ph34r: .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19450

już po finale przynajmniej w UG napisałem o pozwolenie ze wsteczną datą podbili ze starszą i poszło

a finał z 'przesympatycznym starszym panem'dopiero będzie jak będę woził kurzaka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez suffeks
      wymienili słup i takie coś zostało na polu, należy się odszkodowanie chyba? 

    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez Kurwer21
      Witam, aktualnie zaczynam prawo jazdy kategorii B, mam zamiar do żniw dorobić jeszcze B+E, ale nie wiem czy to sie uda, wiec stad te pytanie, czy po kategorii B mogę prowadzić kombajn zbożowy? I jak to wygląda w sytuacji gdy trzeba ciągnąć wózek za kombajnem? Jednak jest na kołach, więc nie wiem jak to się odnosi do przepisów, z góry dziękuje za odpowiedź
    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez Monisiak
      Witam
      W lipcu 2023 r. Miałam wypadek przy pracy rolniczej w wyniku którego doznałam poważnego urazu lewego podudzia. Dokładniej wieloodłamowe złamanie kości piszczelowej, oderwanie łękotki bocznej. Byłam operowana (4 śruby i płyta tytanowa) po 6 miesiącach -jestem dalej w trakcie leczenia, przyznano mi świadczenie rehabilitacyjne na rok. Mimo że jeszcze leczenie nie jest zakończone zostałam wezwana na komisję lekarską o jednorazowe odszkodowanie. Przeszłam badanie na którym lekarz orzekł 10 % trwałego uszczerbku na zdrowiu...  Nr poz w tabeli 158A...  Czy to nie jest za mało? Mam niestabilność kolana, zanik mięśni uda, brak pełnego wyprostu, niepełne zgięcie ok 110*... Warto się odwoływać? Proszę o poradę 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj