Aries

Wycinka drzew na własnej posesji już bez zezwolenia

Polecane posty

Aries    7

Na własnej posesji od dzisiaj czyli 01.01.2017 można wycinać drzewa bez zezwolenia jeżeli nie odbywa się ona na cele gospodarcze. Czyli u siebie prywatnie można już ciąć wszystko według uznania, pamiętając tylko, że wycina się łatwo a na urośnięcie trzeba długo czekać.

 

Na cele gospodarcze zezwolenie obowiązuje na drzewa, których obwód pnia na wysokości 130 cm nie przekracza 100 cm w przypadku: topoli, wierzby, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej i platanu klonolistnego. W przypadkach pozostałych gatunków drzew – 50 cm czyli np. dąb, brzoza, sosna, świerk, grab, buk i inne nie wymienione w przedziale powyżej 100 obwodu.

 

Warto ochłonąć po tym nagłym uchyleniu niesprawiedliwej blokady i najpierw przemyśleć co naprawdę trzeba wyciąć. Często człowiek rzuca się na możliwość kiedy tylko ona powstanie a potem żałuje.

 

====================================================

4 stycznia - Dodaję praktyczną informację z gminy Gniezno

 

                           *   *   *

1 stycznia 2017r. weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o ochronie przyrody oraz ustawy o lasach. Znosi ona wymóg uzyskania zezwolenia na wycinkę drzew i krzewów, które rosną na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych i są usuwane w celach niezwiązanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz są usuwane w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego.

W pozostałych przypadkach (dotyczy to m.in. użytkowników działek na terenach Rodzinnych Ogrodów Działkowych, osób fizycznych i podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, wspólnot mieszkaniowych, osób prawnych) wymagane jest uzyskanie zezwolenia na usunięcie drzewa, którego obwód pnia liczony na wysokości 130 cm przekracza: 100 cm – w przypadku topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego; 50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew, oraz na usunięcie krzewów rosnących w skupisku o powierzchni powyżej 25 m2. Wszelkie informacje w tym zakresie można uzyskać w  Wydziale Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego pokój numer: 46, 47 oraz pod numerami telefonów: 61 426 04 45, 61 426 04 46, 61 426 04 47. Wnioski w sprawie wydania zezwolenia na wycinkę drzew lub krzewów są dostępne w Wydziale Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego ul. Lecha 6, 62- 200 Gniezno pokój nr 46, 47 oraz na stronie internetowej: www.gniezno.eu.

http://www.informacj...ug-nowych-zasad

 

Już nie ma wątpliwości - u siebie prywatnie tniemy jak chcemy a w "pozostałych przypadkach" (wymienione wyżej) jest ograniczenie między innymi w postaci podanych średnic mierzonych na wysokości 130 cm.

Edytowano przez Aries

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3828

czyje są drzewa na miedzy pola?

Mam takie pole ze co roku trzeba więcej zostawić bo przy rowie są drzewa - wierzby, hmm sam je posadziłem jakeis 12-14 lat temu a teraz tylko przeszkadzają bo rysują ciągnik, urywają znaczniki od siewnika czy rysują kombajn.

Można to już na legalu wyrwac?


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

czyje są drzewa na miedzy pola?

Mam takie pole ze co roku trzeba więcej zostawić bo przy rowie są drzewa - wierzby, hmm sam je posadziłem jakeis 12-14 lat temu a teraz tylko przeszkadzają bo rysują ciągnik, urywają znaczniki od siewnika czy rysują kombajn.

Można to już na legalu wyrwac?

 

A rów czyj jest?Jeśli sadziłeś to masz prawo wyciąć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Powiedział co wiedział . Do granicy Twoje , za - sąsiada i raczej pozwolenie tak jak wcześniej .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

 Nie wnikałem w nowe przepisy , ale Ja zrozumiałem je w ten sposób , że wolno będzie wycinać drzewa na własnej posesji , czyli w obrębie podwórka i bezpośrednio przy nim . Pole raczej do posesji nie należy .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bratrolnika    28671

i co to znaczy "wycinka na cele gospodarcze"

mam drzewo, chce je ściąć na opał, potrzebuję zezwolenie czy nie???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Nieprawda skladałem o pozwoleni w grudniu i dostałem decyzję urzędnik mówił że chce mieć porządek w papierach ale od jutra mogę ciąć co chcę na swoim B)


A na swoim polu można ciąć bez zezwolenia?

 

Możesz


 

 

Edytowano przez staszek131415

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qawsedr    1

Skoro od 01.01.2017 można wycinać. To jeśli to możliwe chetnie poznałbym przepisy to regulujące. Czy ktoś jest w stanie je wskazać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
S-Piotr    58

Musicie trochę ochłonąć po szampańskiej nocy ,gdyż ustawa czeka na podpis prezydenta,to tak jakby jej nie było 

 

50 tys. zł - według nowych stawek wyniesie opłata za wycinkę drzewa o obwodzie 1 m

9,6 tys. zł - płaci się dziś za wycinkę z terenu zielonego świerka pospolitego o obwodzie 1 m


Wszystko należy robić w sposób tak prosty, jak to tylko możliwe,i ani trochę prościej.
.......... [Albert Einstein]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Aries    7

Co do wycinki na granicy z sąsiadem to trzeba z nim uzgodnić wycinkę, natomiast gałęzie wystające "na moje" można ciąć jak się chce. Nadal dobrze jest pamiętać jaki to sąsiad :) Wycinka na granicy posesja z rowem należącym do gminy, spółki wodnej itp wymaga dogadania się ze współwłaścicielem. Tu też gałęzie "na moim" tniemy bez obawy.

 

Na posesji to znaczy na całej własności, nie ma znaczenia czy obszar pod zabudowę czy łąka albo uprawa orzechów kokosowych i ziemniaków. Po prostu na swojej własności można ciąć i tyle.

 

Wycinka "na cele gospodarcze" to wtedy kiedy prowadzimy działalność związaną z użytkowaniem swojego drzewa.

 

Prezydent już podpisał ustawę. Proszę nie straszyć wiadomościami "z sufitu".  A może sufit nie ten :)

"Ułatwienie właścicielom nieruchomości wycinki drzew lub krzewów na własnej posesji, to cel noweli ustawy o ochronie przyrody oraz o lasach, którą podpisał prezydent Andrzej Duda.... " http://www.rp.pl/W-sadzie-i-urzedzie/312309946-Prezydent-za-ulatwieniami-w-wycince-drzew-i-krzewow-na-wlasnej-posesji.html

 

http://www.rp.pl/W-sadzie-i-urzedzie/312289920-Zezwolenie-na-wycinke-drzew-na-prywatnej-posesji---zmiany-od-2017-r.html

Powyżej szczegóły ustawy.

 

Najważniejsze że jak "na moim" to tnę nie zgłaszając nigdzie, nie pytając o pozwolenie, nie obawiając się kary. Trzeba tylko zastanowić się nad sensem wycinania i bezpieczeństwem. Nie ciąć bo na gwiazdkę żona sprezentowała nową piłę "twoja moja" :)

 

Edytowano przez Aries

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
toorano    180

http://www.agrofoto.pl/finanse/prezydent-za-ulatwieniami-w-wycince-drzew-i-krzewow-na-wlasnej-posesji,68819.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość lukejro   
Gość lukejro

Musicie trochę ochłonąć po szampańskiej nocy ,gdyż ustawa czeka na podpis prezydenta,to tak jakby jej nie było 

 

50 tys. zł - według nowych stawek wyniesie opłata za wycinkę drzewa o obwodzie 1 m

9,6 tys. zł - płaci się dziś za wycinkę z terenu zielonego świerka pospolitego o obwodzie 1 m

 

Ustawa została podpisana 28 grudnia. Dzisiaj weszła w życie.   http://www.prezydent.pl/aktualnosci/wydarzenia/art,454,ustawy-z-podpisem-prezydenta-rp.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1115

Pisząc bardziej obrazowo obwód 100 cm na wysokości 130 cm to średnica 32 cm, zaś obwód 50 cm to średnica 16 cm więc tak wiele nie poszalejemy.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Aries    7

Jednolity tekst ustawy jest tutaj (PDF) http://dziennikustaw.gov.pl/du/2016/2134/D2016000213401.pdf

 

 

 

 

Pisząc bardziej obrazowo obwód 100 cm na wysokości 130 cm to średnica 32 cm, zaś obwód 50 cm to średnica 16 cm więc tak wiele nie poszalejemy.

 

Ale tylko, tylko, tylko i wyłącznie obejmuje to wycinkę do celów gospodarczych. Prywatnie na swoim można "po całości".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qawsedr    1

Jednolity tekst ustawy jest tutaj (PDF) http://dziennikustaw.gov.pl/du/2016/2134/D2016000213401.pdf

 

 

 

 

 

Ale tylko, tylko, tylko i wyłącznie obejmuje to wycinkę do celów gospodarczych. Prywatnie na swoim można "po całości".

 

Skoro jest tak jak piszesz to, czy możesz wskazać dokument w którym jest napisane że tak można? Bo jeśli tak jest to gdzieś to musi być napisane.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Aries    7

Potrzeba zezwolenia zawarta była w artykułach uchylonych, patrz jednolity tekst ustawy. W ten sposób jeżeli czegoś się nie zabrania nie ujmuje się tego w przepisach. Coś jak z oddychaniem.

 

"Rozdział 4
Ochrona terenów zieleni i zadrzewień

 

Art. 78. Rada gminy jest obowiązana zakładać i utrzymywać w należytym stanie tereny zieleni i zadrzewienia.
Art. 79. (uchylony)
Art. 80. 1. (uchylony)
2. (uchylony

Art. 82. (uchylony)

 

Pozostają zapisy odnoszące się do sytuacji kiedy nie jest się właścicielem i wycinki na cele gospodarcze. Co wyjaśnia Rzeczyposoplita

 

"Przewiduje ona, że właściciele prywatnych posesji będą zwolnieni z obowiązku uzyskania w urzędzie gminy (miasta) zgody na wycinkę drzew, jeżeli nie jest ona związana z działalnością gospodarczą. W innych wypadkach o zezwolenie trzeba będzie się starać, ale dopiero w odniesieniu do drzew, których obwód (mierzony na wysokości 130 cm) przekroczył metr. Chodzi więc o drzewa mające co najmniej kilkanaście lat."

 

Owe inne przypadki to właśnie "wycinka związana z działalnością gospodarczą" i tej części dotyczą wskazane obwody mierzone na wysokości 130 cm.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9031

To ja teraz czekam na:

zniesienie wymiany tablic przy każdym przerejestrowaniu pojazdu (tablice dożywotnie do pojazdu), wymiana dowody rejestracyjnego przy jednej wizycie w urzędzie

jedno zdjęcie do wszystkich dokumentów, przetrzymywane w formacie cyfrowym z bazie PESEL

OC na kierowcę, a nie na każdy pojazd z osobna

zniesienie obowiązku rejestracji ciągników i przyczep rolniczych, OC z gospodarstwa

zniesienie zezwoleń na przejazdy maszynami i kombajnami dla każdego rodzaju dróg z innego urzędu (paranoja)

 

Tego wam wszystkim życzę w 2017 roku !

A drzewa w końcu można będzie sadzić bez obawy, że jakiemuś urzędasowi przyjdzie widzimisię w momencie zgody na wycinkę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafalus8    101

Mi osobiście wydaje się że nie pójdą. U mnie w gminie jeżeli chciałem coś wyciąć to skladalem wniosek i zawsze dostałem pozwolenie bez względu na to co chciałem wyciąć oczywiście bezpłatnie. Więc nie sądzę żeby teraz ktoś się na piłę rzucał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez suffeks
      wymienili słup i takie coś zostało na polu, należy się odszkodowanie chyba? 

    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez Kurwer21
      Witam, aktualnie zaczynam prawo jazdy kategorii B, mam zamiar do żniw dorobić jeszcze B+E, ale nie wiem czy to sie uda, wiec stad te pytanie, czy po kategorii B mogę prowadzić kombajn zbożowy? I jak to wygląda w sytuacji gdy trzeba ciągnąć wózek za kombajnem? Jednak jest na kołach, więc nie wiem jak to się odnosi do przepisów, z góry dziękuje za odpowiedź
    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez Monisiak
      Witam
      W lipcu 2023 r. Miałam wypadek przy pracy rolniczej w wyniku którego doznałam poważnego urazu lewego podudzia. Dokładniej wieloodłamowe złamanie kości piszczelowej, oderwanie łękotki bocznej. Byłam operowana (4 śruby i płyta tytanowa) po 6 miesiącach -jestem dalej w trakcie leczenia, przyznano mi świadczenie rehabilitacyjne na rok. Mimo że jeszcze leczenie nie jest zakończone zostałam wezwana na komisję lekarską o jednorazowe odszkodowanie. Przeszłam badanie na którym lekarz orzekł 10 % trwałego uszczerbku na zdrowiu...  Nr poz w tabeli 158A...  Czy to nie jest za mało? Mam niestabilność kolana, zanik mięśni uda, brak pełnego wyprostu, niepełne zgięcie ok 110*... Warto się odwoływać? Proszę o poradę 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj