Skocz do zawartości

Zdjęcie

Jaki rodzaj drzewa na pół cieniste i cieniste miejsca?

14 odpowiedzi na ten temat

#1 Share PaweLisowicz

PaweLisowicz

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 52 postów

Napisany 01 styczeń 2017 - 10:28

Witam. Planuję zasadzić kawałek brzegu od północnej strony góry i nie wiem jaki rodzaj drzewa zakupić, gdyż tam w lecie słońce jest samym rankiem i wieczorem a w zimie w ogóle tam nie dociera. Na tym miejscu teraz rosną dzikie maliny i pokrzywy. Myślałem nad bukiem zwyczajnym ale sam nie wiem, najlepiej to by było jakąś sosnę,świerk albo jodłę. Co polecacie tam posadzić?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Jaki rodzaj drzewa na pół cieniste i cieniste miejsca? Dzisiaj, 14:24
  •  

#2 Share sebe1033

sebe1033

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2330 postów

Napisany 01 styczeń 2017 - 10:56

drzewa nie ma znaczenia że na słońcu czy za górą dadzą sobie rady , u mnie olchy rosną w takim miejscu w lesie to po 30 m średnica 50 cm a mniejsze po 20-25 na górze już o 10 m mniej ta sama średnica. W lesie obok podobnie sosny.

Drzewa to ty dobieraj do ziemi i wilgotności

Np Olcha rośnie na zalewowym i przy rowach , sosna i świerk na piachach , a dęby buki to raczej glina chyba

#3 Share Krzysztof81

Krzysztof81

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 262 postów

Napisany 01 styczeń 2017 - 11:07

Jaki rodzaj drzewa na pół cieniste i cieniste miejsca? Jak rosną pokrzywy to znaczy że jest dużo azotu i ziemia raczej dobra. Rosnąć powinny wszystkie gatunki, oprócz tych lubiacych wilgoć. Na takich górach tylko że u mnie piach to sadziłem sosne i brzoze na przemian - tylko brzoze zjadły bobry a sosne systematycznie posiadają sarny i łosie. Ja na twoim miejscu posadziłbym wszystkiego po trochu chyba że planujesz jakąś monokulture.
podjadają ☺

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4 Share PaweLisowicz

PaweLisowicz

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 52 postów

Napisany 01 styczeń 2017 - 11:15

zaraz pod tą górką mam pole orne chyba k lIIb. Ogólnie to coś uniwersalnego bym chciał pewnie zasadzę każdego po trochę. Tylko nie wiem jak wytępić tam te dzikie maliny i ostrężyny. Myślałem nad sławnym już randapem ,ale sam już nie wiem.  

#5 Share Krzysztof81

Krzysztof81

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 262 postów

Napisany 01 styczeń 2017 - 11:24

Jaki rodzaj drzewa na pół cieniste i cieniste miejsca? Nad drzewkami trzeba sporo się namęczyć. Wiekszosci wydaję się ze wsadzasz w ziemie i samo rośnie. Ja najpierw pryskalem roundapem,poźniej sadziłem drzewka albo najpierw posadzilem poźniej torebka foliowe i wtedy oprysk. Jak zaczynają rosnąć chwasty to trzeba regularnie obkosywać - tydzień za późno i drzewek nie widać i wtedy przypadkowo skosilem kilkanaście drzewek. Jak nie chcesz używać chemii to zostaje same obkosywanie.

#6 Share PaweLisowicz

PaweLisowicz

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 52 postów

Napisany 01 styczeń 2017 - 11:44

Nie raz jest tak że rośnie ci trawsko pod samą sadzonką i trzeba ręcznie wydzierać :( No nic trzeba kupić dobrą kosę do żyłkowej i jechać. Tak myślę skosić na wiosnę i od razu spryskać roundapem. Jakiej wielkości drzewka najlepiej sadzić? Bo buczki np można kupić na 80cm a iglaki to na 30cm. Czytałem też że sprzedają sadzonki na internecie z jakimś żelem ukorzeniającym.  

#7 Share Krzysztof81

Krzysztof81

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 262 postów

Napisany 01 styczeń 2017 - 12:27

Jaki rodzaj drzewa na pół cieniste i cieniste miejsca? Ja brałem z nadleśnictwa ze szkółki ale kilka tyś sztuk 7 lat temu to cena była około 20 groszy za szt. Jak masz niedużo to lepiej kupić większe--ważne żeby korzenie były nieuszkodzone i niewysuszone.

#8 Share PaweLisowicz

PaweLisowicz

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 52 postów

Napisany 01 styczeń 2017 - 12:32

A co ile sadzić sadzonki ? Co 3-4m? Żeby też nie rosły w kupie i nie zagłuszały siebie na wzajem.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#9 Share Krzysztof81

Krzysztof81

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 262 postów

Napisany 01 styczeń 2017 - 18:21

Jaki rodzaj drzewa na pół cieniste i cieniste miejsca? To zależy co chcesz osiągnąć. Ja sadziłem żeby coś tam rosło i aby stworzyć barierę dzwiekochłonno od drogi i wiatru to dosyć gęsto co 2 metry a później następny rząd na przemian. Część uschła, część skosilem niechcący a później piła w dłoń i wycialem słabsze sztuki i mam fajny kawałek lasu. Ja nie skorzystam finansowo ale może mój syn albo wnuki☺

#10 Share PaweLisowicz

PaweLisowicz

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 52 postów

Napisany 01 styczeń 2017 - 18:54

Chciałbym tak żeby były dość grube i wysokie :) . A jak spryskałbym roundapem i po jakim czasie będę mógł tam posadzić sadzonki?

Edytowany przez PaweLisowicz, 01 styczeń 2017 - 18:55.

#11 Share Krzysztof81

Krzysztof81

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 262 postów

Napisany 01 styczeń 2017 - 20:00

Jaki rodzaj drzewa na pół cieniste i cieniste miejsca? Jak będziesz sądził wiosną to zielska jeszcze nie będzie. Można skosić kosą badyle,posadzić drzewka i jak zielsko wzejdzie to na każde drzewko nakladasz torebkę foliowa i wszystko pryskasz randapem. Podejrzewam że ciągnikiem tam nie wejdziesz. Bo jakby dało radę to normalnie zaorać, pobronować i posadzić.

#12 Share PaweLisowicz

PaweLisowicz

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 52 postów

Napisany 01 styczeń 2017 - 20:18

No nie właśnie bo trochę górka się obsunęła i jest stroma skarpa. Ale czy korzeni nie spali bo ja pójdzie do ziemi to nie wesoło będzie. 

#13 Share sebe1033

sebe1033

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2330 postów

Napisany 01 styczeń 2017 - 20:43

raundap działa tylko na zielone liście wciągają to korzeniami to chyba moczyć trzeba , na wyrośnięte drzewa takie 1 m to 5 l/ha nie zadziała Ale sadzonki pewnie uszkodzi

Na piachu u sąsiada po ściernisku (drugi przestał obrabiać dzierżawę) same brzozy się posiały i nic im nie przeszkadza że trawa chwasty mają już z 4 m

Druga sprawa to sobie nie strzelasz w kolano , słońce nie dochodzi a ty pod górą masz pole to jak urośnie las to całkiem zaciemni, chyba że to nie z tej strony

W lesie sadzili w rozstawie rzędów 2-2,5 m a sadzonki co 1 m , nie za gęsto bo nie wszystkie przeżyją , owczą wełna czubki przed sarnami zabezpieczali i 4-5 lat wykaszali co roku

#14 Share PaweLisowicz

PaweLisowicz

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 52 postów

Napisany 01 styczeń 2017 - 20:56

I tak góra i lasek mi zasłania to pole także bez różnicy. Dobra dzięki za poradę. Jeszcze muszę kupić ze 100m siatki leśnej bo na tym miejscu sarny i jelenie mają swoją drogę w dół.   

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#15 Share PaweLisowicz

PaweLisowicz

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 52 postów

Napisany 04 styczeń 2017 - 11:44

Jeszcze mam jedno pytanie a mianowicie ile lać roundapu na 10l wody tak żeby to wypaliło dobrze?