Skocz do zawartości

Zdjęcie

Co siac na słabej ziemi?

246 odpowiedzi na ten temat

#161 Share pasio

pasio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 530 postów
  • Zainteresowania:szerokie

Napisany 02 luty 2010 - 17:45

Co siac na słabej ziemi? Jakie odmiany siejesz? Ile siejesz kg/ha tego żyta? Koszty uprawy większe od populacyjnego?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Co siac na słabej ziemi? Dzisiaj, 14:09
  •  

#162 Share Ukasz52

Ukasz52

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 191 postów

Napisany 02 luty 2010 - 23:36

Co siac na słabej ziemi? wymagania jak każda hybryda większe..
płytki siew max3cm siejesz od 60 do 90kg/ha wczesny siew nieco większe nawożenie azot najlepiej jak najwcześniej (przed rzepakami) w tym roku na 5 klasie średnia 4t (ale miałem 20% populacyjnego dańkowskie diament) na 3 klasie potrafi przy odpowiednim nawożeniu zahaczyć 10t, sianie swoich nasion daje plon jak populacyjne , hybryda jest krótsza w zeszłym roku zaryzykowałem uprawę bez oprysku na chwasty i grzyba udało sie elegancko mocno pochylone było tylko populacyjne jednak tylko dlatego gdyż pole jest w środku lasu i ostatnie 20 lat był tam ugór i pastwisko.. duży plus to zero problemów ze zwierzyną chyba im nie smakuje i boją sie wysokiego zboża, nie położyło nic mocno pochylone było tylko populacyjne cena jednostki 150 -170zł na hektar 2 sztuki

#163 Share pasio

pasio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 530 postów

Napisany 04 luty 2010 - 14:16

Co siac na słabej ziemi? Jakimi środkami pryskasz na grzyba, największe zagrożenie stwarza chyba rdza? Nie zrozumiałem, nie smakuje im hybryda, czy zwykłe żyto? U mnie problem jest z dzikami, jakby nie one, to bym sadził na tych kawałkach ziemniaki do płodozmianu, a tak to łubin będę siał. Właśnie po łubinie chcę zasiać hybrydę na VI i V klasie. Jakie odmiany polecasz? Praktykowałeś odmiany z KWS- lochow czy SAATEN UNION?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#164 Share Ukasz52

Ukasz52

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 191 postów

Napisany 04 luty 2010 - 22:51

Co siac na słabej ziemi? Nie pryskałem na grzyba.. praktycznie nie było porażenia sprzedałem prosto do młyna po 340i 330 zł
ogólnie zwierzyna nie szła mi w żyto jedynie wczesną wiosną gdzie trafiła sie trawa to wygryzły do ziemi a żyta nie ruszyły..

#165 Share pasio

pasio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 530 postów

Napisany 05 luty 2010 - 17:40

Co siac na słabej ziemi? ok dzięki za odpowiedź

#166 Share szark93

szark93

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 66 postów

Napisany 08 luty 2010 - 15:21

Co siac na słabej ziemi? Witam. Nie chcę zakładać nowego tematu więc napiszę tutaj. Jeżeli nie pasuje proszę przenieść. Otóż mam 1,5 ha nieużytków. Na polu nie było nic robione od ok 10 lat. Jest to V-VI klasa ziemi. Pole jest zarośnięte różnego rodzaju zielem. Chciałbym na wiosnę coś na nim posiać i czym mam potraktować te ziele ? Roundap ? Czy wystarczy talerzówka ? No i co siać ? Myślałem nad łubinem żółłtym ? Co wy na to ?

#167 Share Apista

Apista

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 454 postów

Napisany 08 luty 2010 - 18:09

Co siac na słabej ziemi? Roundup obowiązkowo, dużą dawke, nawet od 3-5 litrów na ha ale to zależy od "siły" środka czyli od stężenia.
Po jakiś 2-3 tygodniach dokładnie stalerzować, aby bardzo dobrze pociać darń, dlatego z tępą talerzówką nawet nie wjeżdżaj. Potem oczywiście orka, choć zastanawiał bym się nad obornikiem przed orką Nawóz mineralny, agregacik, siew.
Tak przynajmniej ja bym zrobił..
Zasiał bym żyto lub owies. ale szukał bym jakiegoś miedzyplonu. np seradela lub inna trawka. Latem zielona darń zatrzymuje sporo wilgoci nawet jak wsiejesz razem z żytem czy owsem to plon ten sam. Tak przynajmniej słyszałem, a po zbiorze masz już gotowy poplon który talerzujesz i wsiewasz następny poplon.
Czytałem troche na temat zmianowania to tyle Ci powiem że jeśli dobrze ułożysz zmianowanie, będziesz stosował przedplony, między plony, poplony, obornik, to możesz w ciągu 5-10 lat podnieść klase ziemi nawet o 1-2 klasy bonitacyjne.

Ale można pójść na łatwizne, zmianowanie, owies żyto owies żyto, spore dawki nawozów mineralnych czasami poplon i to wszystko, ot cała filozofia, lecz przyniesie zysk na większych areałach.

#168 Share mirek37

mirek37

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 329 postów
  • Zainteresowania:tenis stołowy, dłubanina w garażu

Napisany 08 luty 2010 - 18:15

Co siac na słabej ziemi? na pryskanie jest już chyba za późno jeśli nie ma perzu to przed oraniem spróbuj glebogryzarką a na wiosnę to tylko owies albo łubin

#169 Share szark93

szark93

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 66 postów

Napisany 08 luty 2010 - 21:24

Co siac na słabej ziemi? a jakieś szczególne odmiany owsu ? a co powiecie na pszenżyto jare ? a może gryka ?

#170 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 08 luty 2010 - 21:53

Co siac na słabej ziemi? Spryskaj po 20 kwietnia jakimś generykiem Roundapu,by było najtaniej.Do jesiennych zasiewów trzymaj to w czarnym ugorze i taki zgloś do dopłat.Siać na wiosnę nie ma sensu,będzie póżno i poniesione nakłady będą większe od wartości sprzedanych zbiorów,które będą kiepskie,a ceny w żniwa raczej marne.Lepiej wykorzystać maj lub czerwiec na zwapnowanie pola i dokładne wymieszanie wapna(polecam dolomit w dawce 6-8t/ha).Jesienią mozesz zasiać pszenżyto,chyba że stwierdzisz że lepszym wyjściem jest branie dopłat do ugoru, niż topienie pieniędzy w żyta,gryki bądz owsy. ;[
P.S.Zwrot poniesionych nakładów na takim "czarnoziemie" :) jest watpliwy by nie powiedzieć-nierealny w obecnych warunkach.Zastanawia mnie dlaczego pole nie było uprawiane gdy zboże kosztowało 700zł/t a nawozy 1000,a chcesz uprawiać teraz gdy zboże jest po 300zl/t, a nawozy 1600/t ;[ ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#171 Share wlascicielziemski1

wlascicielziemski1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 233 postów

Napisany 11 luty 2010 - 22:08

Co siac na słabej ziemi? A jak zgłosić pole do dopłat tzn;
Gdzie się udać?
Czy ważny jest rozmiar pola?

pozdrawiam wlascicielziemski1

#172 Share Zetor53400

Zetor53400

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 558 postów

Napisany 13 luty 2010 - 18:53

Co siac na słabej ziemi? hmm.. w kasowaniu ugoów mam jako takie doświadczenie wiec moge Ci troszke podpowiedzieć :D ja kasowałem 4 ha ugoru klasy VI na którym rosły jakieś drzewa o wysokosci 2 m i srednicy ok 5 cm (strasznie gesto było miejscami) i odrazu wystartowałem z pługiem (nie było łatwo , ale skutecznie a po talerzówce były one położone i nie chciały sie zaorać) potem talerzówka i my zasialismy łubin na poplon .Tobie proponowałbym zaorac to na razówe i zasiać łubin i potraktować go jakimś opryskiem po siewie i by był spokój do sierpnia a potem juz mozesz robić na tym polu co zechcesz :D

wlascicielziemski1@ : chyba musisz to zgłosić do odr-u (a jak nie tam to powiedzą Ci gdzie masz sie zgłosić) no oczywiście ze rozmiar jest ważny , aby otrzymywać dopłaty musisz posiadać ponad 1 ha gruntów podlegającym pod dopłaty :D

#173 Share wlascicielziemski1

wlascicielziemski1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 233 postów

Napisany 15 luty 2010 - 15:54

Co siac na słabej ziemi? Czyli ja nie mam na co liczyć 0,5 ha to mała działka.

#174 Share Zetor53400

Zetor53400

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 558 postów

Napisany 15 luty 2010 - 18:10

Co siac na słabej ziemi? no przykro mi :P ale musisz mieć przynajmniej 1 ha ^^

#175 Share Stevan

Stevan

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 46 postów

Napisany 15 luty 2010 - 18:32

Co siac na słabej ziemi? Ja na twoim miejscu najpierw bym nagnoił potem żyto albo w ostateczności mieszankę albo jeszcze owies no i nawozy azotowe i fosforowe i jeszcze jak byś chciał to wapno posiać. ^^

#176 Share wlascicielziemski1

wlascicielziemski1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 233 postów

Napisany 15 luty 2010 - 19:40

Co siac na słabej ziemi? No ogólnie to mam ponad 1 hektar, ale na pół z sadem. To też nic nie da się wymyśleć?

#177 Share Zetor53400

Zetor53400

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 558 postów

Napisany 15 luty 2010 - 21:35

Co siac na słabej ziemi? hmm.. no nie wiem , musiał byś sie dopytac w najbliższym odr-rze ^^ tam Ci wszystko powiedzą :P bo ja niestety nie za bardzo sie znam na tych procedurach a nie chciałbym cie wprowadzić w błąd :D

#178 Share wlascicielziemski1

wlascicielziemski1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 233 postów

Napisany 16 luty 2010 - 17:36

Co siac na słabej ziemi? ok ok rozumiem i tak dziękuje. A sprawdzałeś może ilo procentowy był ten saletrzak?

#179 Share Zetor53400

Zetor53400

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 558 postów

Napisany 16 luty 2010 - 17:46

Co siac na słabej ziemi? tak :D to był saletrzak canwil 27% azotu , 5% wapnia i 3% magnezu ^^

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#180 Share wlascicielziemski1

wlascicielziemski1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 233 postów

Napisany 16 luty 2010 - 20:27

Co siac na słabej ziemi? ok niedługo czeka mnie zakup saletrzaku a ty orientujesz się może ile kosztuje takie 100kg (wszędzie podają w tonach)